Bezpečný domov pre deti

Bezpečný domov je dôležitý pre každé dieťa. Možno sa vaše dieťatko teraz bezpečne baví v kočíku, ale zakrátko vám vyrastie a vydá sa na prieskum. Preto sa na tento moment radšej lepšie pripravte a zabezpečte si svoj byt. Ukážeme vám, ako sa čo najlepšie postarať o bezpečnosť dieťaťa.

1. Bezpečnosť nadovšetko

Premýšľajúc o deťoch myslíme aj na ich bezpečnosť. Naše jednoduché rady vám pomôžu vytvoriť bezpečný domov a priestor pre vášho drobca.

Zaokrúhlené tvary

Štýlovo zakrivené línie vytvárajú dojem pohybu. Vďaka nim sa dieťa neudrie o ostrý roh. Ak však obľubujete nábytok s ostrými rohmi, zabezpečte ho chráničmi. A najideálnejšie bude, ak zvolíte priehľadné, alebo chrániče ladiace s nábytkovým štýlom pre bezpečný domov

Mäkký nábytok

Nábytok z mäkkého materiálu bude vždy bezpečný. Pritom nezáleží, či bude zaoblený, alebo hranatý. Pohovka potiahnutá príjemnou tkaninou, pružný otoman či mäkké pufy, ktoré úspešne nahradia kávový stolík, nemajú ostré rohy, ani hrany.

Kvety a rastliny

Dodajte svojmu domu ešte viacej života a farieb. Kvety so zelenými rastlinami budú v takomto prípade nenahraditeľné. Len dajte pozor, aby neboli toxické a nemali ostré listy (napr. juka) prípadne pichliače (napr. kaktusy).

Otvorený krb

Otvorený krb

Niektorí šťastlivci majú doma otvorený krb. Keď do ich života príde dieťatko, určite sa nemusia vzdať večerov pri romanticky praskajúcom ohni – stačí pred krb postaviť ochranný krbový paraván, ktorý bude chrániť pred iskrami. Pre možné ohrievanie sa ochranného paravánu je dôležité myslieť aj na ďalšie ochranné prostriedky.

2. Detský kútik

Deti milujú zábavu! Ak nechcete, aby sa vaša obývačka stala detským ihriskom a chcete zachovať interiérový štýl, oddeľte v ňom miesto na detský kútik. Dajte do nej tabuľu, na ktorú si budú môcť kresliť, detské stoličky, stolček či stan. Koberec môže poslúžiť ako vizuálna hranica medzi obývačkou pre dospelých a detským kútikom. Dbajte na to, aby sa detský kútik vytvoril bezpečný domov a priestor vo vašom byte.

3. Hojdačka v obývačke

Hojdačka v obývačke

Prečo nie? Veď predsa vedľa nábytku na sedenie môžete umiestniť hojdačku, ktorá bude ladiť s interiérom: a to buď obyčajnú drevenú hojdačku, záväsné ratanové kreslo či látkový hojdací vak. Toto riešenie neocení len vaše dieťa, ak sa bude chcieť pohojdať, ale taktiež aj vy, keď ho budete chcieť uspať.

4. Mäkko pod nohami

Podlaha z dreva, laminátu či keramickej dlažby môže vyzerať štýlovo, ale deťom pravdepodobne nebude vyhovovať. Aby ju mohli naplno využiť na hranie, potrebujete mäkučký koberček z materiálu, ktorý nevyžaduje náročnú údržbu.

5. Čistota a poriadok

Čistota a poriadok

Daň za miesta veselého hrania a šťastného detského džavotu je následná spúšť neporiadku. Preto si pripravte veľa odkladacieho priestoru pre hračky, plyšáky či detské knižky. Zvoľte deťom také pohodlné zásuvky a priehradky, aby si z nich deti mohli ľahko vyberať, ale aby sa rovnako naučili odložiť ich na svoje miesto. Zásuvky môžete pomaľovať, aby vedeli, ktorá je “domčekom“ pre plyšákov a ktorá pre knižky. Steny obývačky, alebo aspoň okolo detského kútiku, sa oplatí natrieť umývateľnou farbou – vďaka čomu sa nebudete obávať prvých “umeleckých diel“ vašich miláčikov.

Zaistite vašu domácnosť proti poraneniu dieťaťa a vytvorte tak bezpečný domov pre vaše dieťa. Zaobstarajte si poistky do zásuviek, zabezpečte okná, poistky na chladničku alebo na kuchynské skrinky. Pri hraní, lezení a chôdzi sa môže dieťa poraniť o veci bežnej dennej potreby. Nebezpečenstvo poranenia hrozí u malého dieťaťa vždy, preto zabezpečte byt či dom tak, aby sa riziko znížilo na minimum.

Registrujte sa bezplatne do klubu Westwing a inšpiratívne nápady našich odborníkov využívajte každý deň.