Svadba v zahraničí

Svadba v zahraničí, ďaleko od domova a od toho, čo poznáte, je veľmi lákavá. Exotika, romantické miesta alebo tajomné prírodné zákutia vytvárajú nielen pekné pozadie pre svadobné fotky, ale takisto zaujímavú atmosféru pre obrad a následnú hostinu. Premýšľate, že by ste za svojím veľkým dňom vycestovali, no neviete presne, ako na to? Berte do rúk svadobný plánovač a začnite plánovať spolu s Westwing. Dnes sme si pre vás pripravili praktické rady a nápady, ktoré sa vám určite zídu.

Plánovanie zahraničnej svadby: na vlastnú päsť alebo s agentúrou?

Svadbu v zahraničí dnes poskytujú už aj bežné cestovné kancelárie a agentúry. Je len na vás, či sa rozhodnete, že ich služby využijete, alebo si zorganizujete celý obrad sami.

Svadba v zahraničí: na vlastnú päsť

Tí, ktorí chcú na svojom veľkom dni trochu ušetriť, môžu využiť možnosť na vlastnú päsť. V takomto prípade je plánovanie svadby čisto na vás, preto sa pripravte na dlhé sedenie za počítačom a spisovanie všetkých potrebných informácií. Dobrou správou ale je, že zarezervovať kostolík či miesto hostiny je ľahké. Takmer všade sa dorozumiete angličtinou, takže, ak vám nevadí, že celý proces bude o niečo dlhší, pustite sa do toho bez cestovky.

Svadba v zahraničí: so špecializovanou agentúrou

Špecializované alebo cestovné kancelárie sú druhou možnosťou pre svadbu v zahraničí. Po zadaní vašich požiadaviek prídu profesionáli do niekoľkých dní s presným plánom a jednotlivými krokmi. A síce ide o pohodlnú alternatívu, počítajte s tým, že vás bude aj niečo stáť. Zvyčajne ide o pomerne vysoké sumy, ktoré zasiahnu do rozpočtu. Zaujímavosťou však je, že špecializované agentúry poskytujú okrem svadieb aj možnosti pre obnovu manželských sľubov. Ak chcete nezabudnuteľné výročie svadby, rozhodne na ich služby stavte.

Oficiálny sobáš alebo len symbolický obrad?

Pri svadbe v zahraničí je dobré myslieť aj na to, aký typ obradu chcete. Odvíja sa od toho spôsob vybavovania výletu a celkové plánovanie.

Cirkevná svadba v zahraničí

Ak nechcete len symbolický obrad v malom kostolíku, ktorý nebude oficiálne platný, pripravte sa na trochu zložitejší proces. Ak sú obaja partneri zo Slovenska, musia sa najprv informovať o platnosti cirkevného sobáša pred štátnou autoritou. Svadba v kostole je u nás síce oficiálne platná, no v iných krajinách nemusí byť. Ak by cirkevný obrad nestačil, musíte mať okrem neho aj občiansky, ktorým je svadba na úrade. Tú je nutné vybaviť vopred, no výhodou je, že tak môžete urobiť ešte pred vycestovaním do zahraničia.

Na občiansky sobáš na Slovensku potrebujete krstné a rodné listy, spísanie cirkevnej zápisnice a absolvovanie náuk. Do zahraničia všetky dokumenty preložte a overte. Plus, zistite, či nepotrebujete aj ďalšie doklady.

Svadba v zahraničí s cudzincom

Ak je jeden z partnerov cudzinec, proces je trochu odlišný. Partner zo Slovenska vybaví všetko doma, to znamená krstný a rodný list, spísanie zápisnice a absolvovanie náuk. Cudzinec si vyrieši dôležité dokumenty u seba a následne sa budú riadiť pokynmi pre civilnú platnosť sobáša v danej krajine. Tie môžu byť rôzne, preto sa dopredu informujte, čo je treba urobiť.

8 dôležitých krokov pre úspešné plánovanie zahraničnej svadby

 1. Stanovte si rozpočet

  Podľa rozpočtu sa rozhodnete, či budete plánovať svadbu na vlastnú päsť, alebo si necháte všetko vybaviť od agentúry.
 2. Vyberte si destináciu

  Láka vás romantický Paríž alebo skôr exotika na Bali? Možností je nespočetne veľa, no je nutné vybrať si, aby ste sa v plánovaní mohli posunúť ďalej.
 3. Informujte sa o podmienkach sobáša

  Každá krajina má iné podmienky. V niektorých je cirkevný sobáš oficiálne platný, v iných nie. Zistite si podrobnosti ešte pred výberom destinácie a vycestovaním.
 4. Zarezervujte si všetko potrebné

  Keď si vybavujete svadbu v zahraničí na vlastnú päsť, zarezervujte si miesto obradu a následne aj miesto hostiny. Ak ste len sami dvaja, bez hostí, zarezervujte si aspoň stôl v dobrej reštaurácii.
 5. Vyberte si štýl svadby

  Láka vás jednoduchá svadobná výzdoba alebo chcete skôr niečo extravagantné? Vyberte si štýl a podľa neho zvoľte doplnky na svadbu, kvety na svadbu, jedlo či dokonca šaty.
 6. Informujte svoju rodinu a priateľov

  Ak nechcete len malý obrad bez hostí, informujte o vašej svadbe v zahraničí rodinu a priateľov. Pozvite ich, nech si sadnú za svadobný stôl a užijú si celý deň s vami.
 7. Pripravte si všetky dôležité dokumenty

  Podľa podmienok sobáša si vybavte potrebné dokumenty, ako napríklad krstný a rodný list.
 8. Nezabudnite na preklad a uznanie zahraničnej svadby

  Dokumenty preložte, najlepšie do jazyka danej krajiny, a následne sa zamerajte na obrad. Ak cirkevný obrad nestačí, vybavte aj civilný na úrade.

Tipy na najkrajšie destinácie pre svadbu v zahraničí

V zahraničí máte nespočetné možnosti a spôsoby, ako si užiť svoj veľký deň. Rozhodnete sa pre honosnú svadbu alebo je pre vás vhodná skôr prírodná svadobná výzdoba? Westwing si pripravil tipy na najkrajšie destinácie.

Svadba v metropole

Paríž, Benátky, Praha či Provence. Znie to perfektne, že? Metropoly sú dnes obľúbenými destináciami pre svadby v zahraničí. Vyberte si vašu obľúbenú metropolu, ktorou sa môžete inšpirovať napríklad pri zhotovení vašich originálnych svadobných oznámení, alebo jej prispôsobiť vaše svadobné menu. Okrem toho nezabúdajte ani na prepracovaný zasadací poriadok na svadbu a romantické svadobné pesničky. Užite si svoj veľký deň vo veľkom meste tak, ako sa patrí.

Svadba pri mori

Nie ste mestský typ a najradšej by ste sa vydávali pri mori? Žiaden problém! Grécko, Chorvátsko aj Taliansko sa pýšia nádhernými miestami, ktoré vám rozhodne vyrazia dych. Pri vode môžete vytvoriť originálny program na svadbu. Prípadne si užite deň len vo dvojici a nechajte sa unášať na romantickej vlne so svojím partnerom. Plus, nezabúdajte, že more je samé o sebe nádherné a ak plánujete nejakú hostinu, nemusíte veľmi premýšľať, ako bude vyzerať svadobná výzdoba.

Svadba na špeciálnom mieste

Ak by ste túžili po niečom zaujímavom, stavte na chladný Island s prekrásnymi scenériami, jazero Blausee s priezračnou vodou vo Švajčiarsku alebo hrad Neuschwanstein v Nemecku, ktorý vás v jednej sekunde prenesie do rozprávky od Walta Disneyho. Vyberte si jednu z možností a dovoľte snom, aby sa počas vašej svadby stali skutočnosťou.

Najčastejšie otázky pri plánovaní svadby v zahraničí

Chcete svadbu v zahraničí, no neviete, ako ju naplánovať a ako správne postupovať? Nájdete tu odpovede na vaše najčastejšie otázky:

Dúfame, že sme vám pomohli a inšpirovali vás aj pri vašom plánovaní zahraničnej svadby. Užite si dokonalú svadbu za hranicami Slovenska a vytvorte si spomienky, na ktoré nikdy nezabudnete!

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte tipy a rady, ako naplánovať ten najkrajší svadobný deň.