Ako odvzdušniť radiátor: DIY

O domácnosť sa treba starať, aby bola stále pekná a voňavá. Len tak bude váš príbytok pôsobiť čisto, útulne a harmonicky. Aj napriek tomu, že výsledok je často veľmi uspokojivý, upratovanie či údržba nepatria medzi obľúbené činnosti. Či už upratujete pravidelne alebo nárazovo, častokrát odhalíte mnohé nedostatky, ako napríklad upchatý komín, hrdzavý alebo kvapkajúci radiátor, či vzduch v radiátore. Neviete si poradiť s tým, ako odvzdušniť radiátor a znížiť náklady na vykurovanie domácnosti? Poďte sa s nami pozrieť na overené rady a nápady, ako odvzdušniť radiátor!

Najčastejšie problémy s radiátorom

Hrdzavý radiátor pôsobí nielen neesteticky, ale môže zapríčiniť vznik rozsiahlejšej korózie. Časom môže dôjsť k jeho prederaveniu a neželaný výsledok vo forme kvapkajúceho radiátora je na svete. Asi najčastejším problémom, s ktorým sa pri radiátoroch môžete stretnúť, je vzduch v radiátore. 

Nahromadený vzduch bráni prúdeniu vody, a tým znižuje účinnosť vykurovania. Aby vás na jeseň a v zime nezaskočil nefunkčný radiátor, zabezpečte si revíziu a čistenie komína ešte pred vykurovacou sezónou. Upchatý komín môže byť tiež jednou z príčin studeného radiátora.

Prečo vzniká vzduch v radiátoroch?

Pri zahrievaní vody vo vykurovacom systéme sa z nej uvoľňuje kyslík a vytvára bubliny. Tie sa postupne spájajú a vzniknuté vzduchové vankúše sa dostanú do vykurovacieho okruhu. Zadržaný vzduch tak zabraňuje rovnomernému ohrievaniu radiátora. Vzduch v radiátore zostáva aj po nesprávnom naplnení vykurovacieho systému vodou. Keďže vzduch je ľahší ako voda a stúpa smerom nahor, spôsobuje problémy so zavzdušňovaním radiátorov na vrchných poschodiach hlavne vo viacposchodových bytovkách.

Dôležitosť odvzdušňovania radiátorov

Pravidelným a predovšetkým správnym odvzdušňovaním radiátorov sa vyhnete nielen nepríjemným zvukom, ale zároveň si zaistíte teplo počas celej vykurovacej sezóny. Popritom šetríte energiu a náklady na vykurovanie. 

Pýtate sa ako? Čím menej vzduchu sa nachádza vo vykurovacom systéme, tým menej energie potrebuje systém na to, aby sa zahrial na požadovanú teplotu. Ak budete radiátory pravidelne odvzdušňovať, môžete znížiť spotrebu energie až o 15 %. Radiátory sa odporúča odvzdušniť na začiatku vykurovacej sezóny, keď už nepremýšľate nad tým, ako schladiť izbu.

Ako odvzdušniť radiátor – krok za krokom

Aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám, je dobre im včas predchádzať.  Ako na to, vám popíšeme systémom krok za krokom. Pozrite sa, aká jednoduchá je odpoveď na vašu otázku ako odvzdušniť radiátor! Zvládne to hravo aj začiatočník. S výsledkom budete dozaista spokojní a odmenou vám bude teplo a pár desiatok ušetrených eur. 

Ako odvzdušniť radiátor s ventilom?

Odvzdušňovací ventil nájdete na boku radiátora v hornej časti na opačnej strane od termostatickej hlavice. 

 1. Odstavte prívod teplej vody otočením hlavice termostatu do polohy „0“. 
 2. Na ventil nasaďte odvzdušňovací kľúč (pri niektorých typoch ventilov použite skrutkovač) a pomaly ním otáčajte v protismere hodinových ručičiek. 
 3. Zároveň pod ventilom držte nádobu, aby ste zachytili všetku unikajúcu vodu. Keď začujete syčanie, je to znamenie toho, že radiátor sa začína odvzdušňovať.
 4. Akonáhle bude z ventilu vytekať iba voda, môžete ventil opäť zavrieť tak, aby nedošlo k unikaniu vody. 

Ako odvzdušniť radiátor bez ventilu?

Nie každý radiátor je vybavený odvzdušňovacím ventilom. Samozrejme odvzdušnenie môžete previesť aj bez neho cez termostatický ventil. 

 1. Pripravte si veľký vidlicový alebo francúzsky kľúč, handru a nádobku na zachytenie vody. 
 2. Najprv vypnite termostat otočením hlavice do polohy „0“. 
 3. Povoľte prevlečnú maticu a nechajte unikať vzduch, až kým nezačne vytekať voda. Pracujte opatrne, aby ste sa vyhli popáleniu. 
 4. Po odvzdušnení maticu opäť utiahnite a skontrolujte, či z radiátora nekvapká voda. Naozaj jednoduchý postup, ako odvzdušniť radiátor bez ventilu.

Ako na automatické odvzdušnenie radiátorov?

Aby ste už nemuseli myslieť na odvzdušňovanie a stále mali optimálne fungujúce radiátory, môžete použiť automatické odvzdušňovacie ventily.

Prestaviť radiátor na plne automatické odvzdušňovanie zvládnete s trochou pomoci aj bez odborníka. Budete potrebovať automatický odvzdušňovací ventil, tesniaci materiál, francúzsky kľúč, imbusový kľúč, vedro a pravdepodobne hadicu z práčky. 

S plne automatickým odvzdušňovacím ventilom bude váš radiátor vždy optimálne odvzdušnený a vy nebudete musieť myslieť na to, kedy a ako odvzdušniť radiátor.  

Starostlivosť o radiátory: 5 tipov

 1. Kontrola – Skontrolujte všetky radiátory vo vašom byte či dome, všímajte si, či z nich nekvapká voda, prípadne či sa na podlahe pod nimi neobjavila hrdzavá škvrna.
 1. Odvzdušňovanie – Radiátory pravidelne odvzdušňujte a kontrolujte ich výkon. Poskytnú vám príjemné teplo domova počas celej vykurovacej sezóny.
 1. Náter – Aby ste predĺžili životnosť vášho radiátora, doprajte mu kvalitný náter špeciálnou farbou. Takto si zároveň vynovíte a rozžiarite váš interiér.
 1. Utieranie prachu – Vlhkou handričkou namočenou vo vode utrite prach z celého radiátora. Vyhnite sa chemickým čistiacim prostriedkom.
 1. Nemrznúca zmes – Na mieste, kde hrozí zamrznutie vody v radiátore, napríklad na vašej chate, používajte namiesto vody špeciálnu nemrznúcu zmes.

Ako odvzdušniť radiátor: často kladené otázky

Určite sa stretávate s tým istým, prípadne podobným problémom. Preto vám odpovieme na najčastejšie kladené otázky, aby sme vám v čo najväčšej miere uľahčili život a bývanie. Veď napokon ani moderný krb v obývačke nenecháte zaniesť sadzami, aby vám zašpinil alebo znehodnotil celú domácnosť. Podobne je to aj s radiátorom.

Veríme, že sme vám našimi tipmi a radami pomohli aj s menej príjemnou povinnosťou. Starostlivosť a rekonštrukcia domácnosti sa oplatí. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!