Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
triedenie bio odpadu

Zvyškom ovocia, zeleniny, kvetov alebo varených jedál stačí pomerne krátka doba, aby sa rozložili. Bio odpad by sme však mali vyhodiť do špeciálnej nádoby. Ešte lepšie je kompostovanie. Je to metóda, ktorá premení odpad z kuchyne alebo záhrady na výživný substrát, ktorým môžete hnojiť záhradku alebo odovzdávať do zberne. Pri vzniku biologického odpadu treba myslieť aj na správne triedenie odpadu. Aj tým zabezpečíte trvalú udržateľnosť a stanete sa zodpovedným voči celej spoločnosti. Poďte sa pozrieť, ako jednoducho sa dá zmeniť životný štýl k lepšiemu!

Triedenie bio odpadu v byte: ako na to? 

Bežný odpad z domácnosti môžeme rozdeliť do štyroch základných kategórií: bio odpad, sklo, papier a plasty. Bioodpad môžete legálne spracovať kompostovaním, eventuálne odniesť do zberného dvora. Ďalším riešením je triedenie odpadu do špeciálnych kontajnerov, zozbieraných z domácností, alebo do verejných kontajnerov. Do zbernej nádoby na bio odpad, ktorú obvykle spoznáte podľa hnedej farby, patria:

 • zvyšky ovocia a zeleniny, pečiva a varených jedál
 • kávová usadenina a čajové vrecúška
 • škrupiny z vajíčok a orechov, nie však veľké tvrdé kôstky
 • lepenka, papierové vreckovky, obrúsky
 • zvädnuté kvety, zemina z kvetináčov, pokosená tráva, vetvičky, burina
 • podstielka a trus domácich zvierat, piliny
 • popol z dreva, stará zemina
 • perie, chlpy, vlasy,
 • jedlý olej v menšiom množstve a nasiaknutý do savého obrúska alebo pilín

Správne triedenie odpadu si vyžaduje istú úroveň znalostí a vedomostí. Potom si to už žiada len prax a aplikovanie do každodenného života. Každý z nás má niekoľko možností, ako chrániť životné prostredie. Niekto nakupuje menej zbytočného oblečenia, druhý kupuje drogériu v bezobalovom obchode, iný sa snaží tvoriť menej odpadu. Každý to rieši po svojom a zároveň prospieva spoločnosti.

Bio odpad a jeho triedenie: výhody pre životné prostredie

Životné prostredie alebo environment je všetko, čo nás obklopuje. Vytvára prirodzené podmienky pre všetky organizmy našej planéty, vrátane človeka. Preto sa týka nás všetkých. V ostatných rokoch sa však environmentálna situácia výrazne zhoršila. Zvýšila sa spotreba, ťažba, priemysel a s tým aj vznik odpadu. Našťastie aj vďaka osvete, mnohým dostupným informáciám a možnostiam sa mnohé domácnosti zaujímajú o triedenie odpadu.

Výhody separovania bio odpadu pre životné prostredie

Triedením druhotných surovín ich vraciame späť do výrobného procesu, a preto sa následne ťaží a získava menej prvotných surovín. Triedenie odpadu prináša významné úspory prírodných zdrojov a znižuje sa znečisťovanie životného prostredia. Spracovaním vytriedených druhotných surovín sa spotrebúva menšie množstvo energie. 

Riešením, ako môžete pomôcť našej planéte, je kompostovanie bio odpadu.

 • Domácim kompostovaním získavate kvalitné a ekologické hnojivo, čím nezaťažujete pôdu chemickými hnojivami
 • Keď budete triediť a kompostovať odpad, tak sa bude ukladať na skládkach menšie množstva odadov
 • To znamená ušetrenie finančných prostriedkov, pretože za odpad, ktorý skončí na skládke, sa platia nemalé finančné prostriedky
 • Čím viac budete triediť a kompostovať, tým viac obec či mesto ušetrí. Separovaný zber zvyšuje zamestnanosť, keďže ľudia pracujú na zbernom dvore, na dotrieďovacích linkách odpadov a v kompostárňach.

Bio odpad: často kladené otázky 

Ako vznikajú zo starého nové nápady? Celkom jednoducho. Napríklad aj tak, že starým veciam venujete nový život. Z potravín, ktoré sú zabalené napríklad v kartónoch, môžete vyrobiť hračky pre vaše deti. Na väčšie plochy si môžu kresliť a vy tak využijete jeden produkt dvakrát.

Ako riešiť kompostovanie v domácnosti bez zápachu?

Bio odpad prirodzene zapácha, keď sa začnú mikroorganizmy rozkladať. Tomu však môžete zabrániť, ak máte predzáhradku v byte alebo dome. Kompost môžete uskladniť priamo tam a vyhnete sa zápachu v interiéri. Ak však takú možnosť nemáte, existuje elektrický spotrebič na likvidáciu bio odpadu, ktorý do pár hodín zmení biologický odpad z kuchyne na suchú hŕstku substrátu, ktorým môžete zahnojiť izbové rastliny a kvety alebo vonkajšie priestory okolo bytovky. 

Ako znížiť bio odpad u seba doma? 

Začnite sa viac stravovať doma. Máte pod kontrolou, koľko potravín kupujete, miesto nákupu aj pôvod potravín. Môžete podporiť lokálnych pestovateľov, farmárov a predajcov. Reštaurácie okrem gastronomického zážitku produkujú aj enormný odpad, ktorý neviete kde a ako končí. Začnite viac variť doma. Šetríte zdroje a viete, čo jete. Zároveň máte istotu, že odpad, ktorý pri varení vyprodukujete, správne odstránite.

Každý Slovák vytvorí ročne v priemere až 450 kilogramov odpadu.

Je spracovaný bio odpad na skládkach hygienický?

Kompostovanie nespočíva len v jednoduchom uložení odpadu do kompostu. Európska komisia zakazuje ukladanie nestabilizovaného a nezhygienizovaného bio odpadu na skládky. V neupravenej forme produkuje emisie a prispieva k vytváraniu skleníkového efektu. Kuchynský odpad musí prejsť zložitejším procesom. Podľa európskej legislatívy musia byť kuchynské odpady podrvené a zhygienizované pri teplote 70°C po dobu jednej hodiny. Cieľom procesu je zlikvidovať v odpade patogény a predchádzať šíreniu chorôb.  

Ako na lepšie bývanie? 

Každý Slovák vytvorí ročne v priemere až 450 kilogramov odpadu. Nemusíte tvoriť enormné množstvo odpadu a dokonca s ním môžete skoncovať najviac zodpovedne, ako sa len dá a to bez obmedzení vo vašom bežnom živote. Lepšie bývanie znamená zdravšie prostredie a menej odpadu

 1. Začína to v kuchyni 

  Bio odpad a jeho ďalšie spracovanie je len začiatkom. Všetko môžete aj vy ovplyvniť svojím správaním a zmenou zaužívaného životného štýlu. Okrem zodpovedného nakupovania, podpory kúpy lokálnych produktov a overovanie pôvodu, môžete začať v malom pestovať aj vy. Volá sa to sebestačná domácnosť. Hoci sa vám zo začiatku podarí dopestovať len niekoľko malých paradajok či paprík na balkóne, postupne si možno zvyknete aj na komunitné záhradky, prípadne si zaobstaráte tú svoju. 
 2. Pite zdravo 

  Slovensko má obrovskú výhodu a tou je množstvo kvalitnej pitnej vody. Sme zásobárňou mnohých termálnych vôd, ktoré nám môžu závidieť po celom svete. Prírodné bohatstvo sa počíta medzi to najcennejšie, čo máme. Otvorte kohútik a napite sa. Slovenská voda je čistá, hygienická a bezpečná. Zrejme nepotrebujete piť každý deň minerálku a kupovať ju v plastových obaloch. Striedať ju môžete s čajmi, čerstvými šťavami a vodou z kohútika. 
 3. Pomalá móda v rýchlej dobe 

  Možno ste sa stretli s pojmom pomalá a rýchla móda. Módny priemysel patrí medzi najväčších znečisťovateľov životného prostredia. Nazrite do šatníka a prekontrolujte jeho obsah. Určite nájdete kúsky, ktoré ste nemali oblečené minimálne rok. Tie vyraďte a venujte ich na dobročinné účely, kamarátke alebo rodine. Nenakupujte ďalšie. Nechajte si také, ktoré vám budú slúžiť dlhší čas a dajú sa dobre kombinovať s inými doplnkami a topánkami. Ak neodoláte, podporte slovenských dizajnérov.  
 4. Inteligentná domácnosť

  Múdra domácnosť nie je len o komforte a moderných technológiách. Samozrejme aj tie však prispievajú k jej celkovej inteligencii, zabezpečeniu domova a hlavne šetreniu energie. Za pomoci mobilného zariadenia môžete ľahko kedykoľvek podľa potreby alebo počasia spotrebiče vypnúť alebo zapnúť aj na diaľku. Tým získate dokonalý prehľad o stave svojej domácnosti, spotrebe energie a úspore peňažných prostriedkov na bývanie.  

Aj vy môžete prispieť k zlepšeniu stavu životného prostredia. Nechajte sa inšpirovať krokmi, ktoré môžete začať robiť už dnes. Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!