Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Smart zariadenia v domácnosti

Určite ste už počuli o fenoméne zvanom inteligentná domácnosť, ktorý sa stáva stále populárnejším riešením pri návrhoch interiérov. Ako taká domácnosť funguje a aké výhody so sebou prináša tento hypermoderný štýl bývania? Pozrite sa s nami, ako môžete váš domov spraviť udržateľnejším vďaka inteligentným technológiám spolu s výdobytkami techniky, a ako tým budete môcť prispieť aj k ochrane životného prostredia. Znie to ako z nejakého sci-fi filmu, však? A pritom to začína byť každodenná realita.

Inteligentná domácnosť: čo je to a aké sú výhody pre vás a vašu domácnosť?

Inteligentná domácnosť je založená na koncepte takzvaného “IoT” – “Internet of Things”, a teda “internetu vecí”. V praktickom živote to znamená, že váš domov je riadený inteligentnými technológiami, ktoré vy ovládate pomocou mobilného telefónu alebo tabletu, a to z akéhokoľvek miesta, na ktorom sa práve nachádzate. Celé prepojenie totiž funguje cez internet.

Čo všetko zvládne inteligentná domácnosť?

Mať svoju domácnosť pod kontrolou so sebou prináša množstvo výhod. Zhrnuli sme tu pre vás aspoň niekoľko z nich:

 • ovládania spotrebičov a kontrola ich spotreby
 • šikovné riešenia ako zabezpečenie domov, ich opatrenie senzormi a detektormi alebo chytrým zavlažovacím systémom 
 • nastavenia pre rozsvietenie svetla v interiéri alebo v exteriéri
 • nastavenie kúrenia či klimatizácie, ktoré môžete zapnúť ešte kým ste na ceste domov
 • ovládanie žalúzií alebo roliet na diaľku
 • možnosť vybaviť svoju domácnosť bezdrôtovými senzormi a detektormi, ktoré ochránia nielen vás, ale aj váš majetok

Neznie to úžasne? Technológie v tomto smere napredujú neuveriteľne rýchlo a budete prekvapení, aké vymoženosti so sebou prinášajú napríklad najnovšie rady spotrebičov so svojimi inteligentnými funkciami!

Inteligentná domácnosť: kam patrí udržateľnosť v tomto koncepte?

Inteligentná domácnosť sa zaručene postará o pohodlie a bezpečie vášho domova. Ako s ňou ale súvisí udržateľnosť zdrojov? Keď sa opäť pozriete na vyššie spomenuté výhody, určite si hneď všimnete, že tento moderný koncept podporuje šetrenie energie v domácnosti, ktoré prirodzene prinesie lepšie bývanie s ohľadom na životné prostredie. Niektoré spotrebiče, ako napríklad chladničky už dohliadajú aj na ekologické nakupovanie, pretože dokážu rozpoznať nedostatok a prebytok potravín. Vďaka tomu budete môcť efektívne spotrebovať jedlo, a tým pádom bude vo vašej domácnosti menej odpadu.

Lepšie bývanie: kde a ako začať?

Ak vás nečaká zrovna rekonštrukcia bytu či domu, kedy by ste si mohli celú domácnosť nechať prerobiť do “smart” formy, môžete si zabezpečiť aspoň niektoré systémy a ovládanie. Predstavte si, že sa ráno zobudíte a vaše rolety sa vytiahnu, aby do spálne mohli zasvietiť ranné slnečné lúče, pustí sa hudba, ktorú máte radi, začne sa ohrievať voda v bojleri na vašu sprchu a vy pritom nebudete ani musieť vstať z postele! Aj takéto inteligentné doplnky do domácnosti vám môžu zabezpečiť pohodlnejšie bývanie. Skúste teda začať jednoduchými doplnkami ako lampy, svietidlá či WiFi reproduktory, ovládané inteligentnými technológiami a uvidíte, že takýchto vychytávok budete chcieť mať doma stále viac a viac!

Urobte svoj domov udržateľnejším vďaka inteligentným technológiám

Inteligentné technológie vedia ako chrániť životné prostredie v každodennom zhone, kedy sa dá tak ľahko zabudnúť vypnúť svetlo alebo rádio či televízor. Preto umožňujú ovládať spotrebiče a energetické systémy v domácnosti na diaľku a nielen nami – fyzicky a osobne. Vďaka nim budete mať všetko pod kontrolou, aj keby ste na niečo nepomysleli pri odchode z domu. Jednoznačne zabezpečia šetrenie energie v domácnosti a spravia ju ešte útulnejšou, pretože sa dokážu postarať o efektívne vykurovanie podľa počasia, chutné varenie bez pripálenia či príjemné osvetlenie podľa potreby a nálady.

Udržateľný domov svojpomocne

Ak doma nemáte inteligentné technológie, určite môžete aj bez nich veľmi efektívnymi krokmi prispieť k ochrane životného prostredia. Skúste začať týmito 6 jednoduchými nápadmi:

 1. triedenie odpadu – podľa možností vo vašom meste skúste aj vy efektívne triediť odpad z vašej domácnosti. Bio odpad z kuchyne sa dá napríklad účinne využiť pre kompostovanie v záhrade.
 2. šetrenie vody – aj keď sa voda zdá byť nevyčerpateľným zdrojom, jej pitné ložiská sú stále menšie a menšie. Snažte sa používať prostriedky na čistenie bez škodlivých chemických látok, aby odpadová voda z vašej domácnosti nebola toxická.
 3. šetrenie energie v domácnosti – stačí naozaj málo a môžete ušetriť energiu a s ňou aj vaše náklady na bývanie! Nenechávajte preto zasvietené svetlo v izbe, pokiaľ tam nie ste a nezabudnite povypínať spotrebiče, keď odchádzate z domu.
 4. lokálne potraviny – podporte domáci trh a nakupujte lokálne potraviny. Postaráte sa tým aj o udržateľnosť zdrojov, pretože vaše jedlo nebude pochádzať z masovej výroby zo zahraničia, ktorá je veľakrát nešetrná ku životnému prostrediu.
 5. zo starého nové nápady – nevyhadzujte starý nábytok a doplnky – skúste pre ne nájsť iné využitie alebo ich niekomu darujte. Možno z nich vznikne niečo nové. Mnohé výrobky z recyklovaných materiálov vyzerajú dokonca ešte štýlovejšie ako ich predchodcovia!
 6. výrobky z udržateľných materiálov – ak máte chuť si kúpiť nejaký nový doplnok alebo dekoráciu do domu, skúste si vybrať tie z udržateľných materiálov. Ak sú ručne vyrábané, podporíte tým dokonca malovýrobcov.

Niekedy stačí spraviť už len malú zmenu, aby ste prispeli k zlepšeniu ekologickej situácie na našej planéte. Ďalšou skvelou výhodou týchto krokov je, že okrem dobrého pocitu mnohé z nich aj ušetria vaše peniažky!

Ekologické riešenia z trochu iného uhla

Pripravili sme pre vás aj ďalšie alternatívy pre ekologickejšiu domácnosť, ktoré by vás mohli zaujať. Predovšetkým ak máte v pláne stavať dom alebo ho rekonštruovať. Pozrite sa na skvelé stavebné trendy ako kontajnerové bývanie, ktoré sa dá štýlovo zariadiť s inteligentnými technológiami, alebo prečo sa oplatí vsadiť na zelené strechy. Možno vám dodajú inšpiráciu pre vaše plány.

Inteligentná domácnosť výrazne uľahčuje každodenný život a starostlivosť o bývanie. Vďaka nej budete mať všetko pod kontrolou. a to len s pomocou mobilného telefónu, pričom ušetríte nielen energie a financie, ale aj životné prostredie. Svojimi intuitívnymi technológiami a zariadeniami sa dokonca postará o ešte väčšie pohodlie a spokojnosť celej rodiny. Neváhajte a zaobstarajte si ju do vašej domácnosti pomocou aspoň jedného či dvoch “smart” zariadení a vychutnávajte si ich premyslené funkcie so štýlovým dizajnom.

Aj vás láka možnosť spraviť si z vášho bývania inteligentnú domácnosť? Skúste na začiatok niekoľko zariadení alebo spotrebičov a uvidíte, že sa vám ihneď zapáčia! Chcete aj iným spôsobom prispieť k ochrane životného prostredia? Skrášlite váš interiér napríklad doplnkami z recyklovaného alebo udržateľného materiálu. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a plný štýlových, inteligentných nápadov!