Recyklujme: menej odpadu

Ekológia už nie je len slovo, o ktorom sa učia deti v školách. Stalo sa súčasťou moderného života. Ak túžite aj vy prispieť k zachovaniu a obnove prírodných zdrojov, máte viacero možností. Neznamená to, že sa musíte hneď presťahovať na lazy, často stačí len zmeniť uhol pohľadu a pár zvyklostí. Čo znamená ekologické nakupovanie alebo ako tvoriť menej odpadu v domácnosti? Alebo ako chrániť životné prostredie a ako dosiahnuť ekologické a zároveň lepšie bývanie bez toho, aby ste sa vzdali túžby po kráse a pohodlí? Čítajte ďalej!

Čo je udržateľnosť a ekologické bývanie

Zachovať životné prostredie v čo najmenej pozmenenej forme, spolu s napĺňaním potrieb ľudí, to je udržateľnosť, alebo trvalo udržateľný rozvoj. Je to cielený proces, ovplyvňujúci všetky aspekty nášho života, vrátane bývania. Ekológia v bývaní sa odráža nielen v materiáloch využívaných pre stavby a zariadenia, ale aj v spôsobe života a využívania zdrojov. Ako bývať ekologicky?

 • Vnímajte seba ako súčasť prírody
 • Nakupujte rozvážne, s ohľadom na životné prostredie
 • Majte svoju spotrebu pod kontrolou, nekupujte zbytočnosti
 • Tvorte menej odpadu
 • Recyklujte alebo nájdite veciam nové využitie
 • Uprednostnite trvácnejšiu kvalitu pred kvantitou
 • Myslite na to, že menej je niekedy viac

Menej odpadu: žite s čistým svedomím

Čím viac vecí okolo seba máme, tým menej miesta zostáva prírode. Neznamená to však, že musíme žiť nudne a jednostranne. Stačí tvoriť menej odpadu a nájsť tú správnu rovnováhu. Aké máte možnosti u seba doma?

Minimalizmus a menej odpadu

Minimalizmus je jedným z krásnych spôsobov ako ochrániť životné prostredie. Umožňuje bývať esteticky a zároveň ekologicky. Dôležité je vyberať veci cielene a myslieť na výsledný efekt. Každý predmet, kus šatstva, zariadenie interiéru či dekorácie do bytu by mali mať svoje miesto a význam. Nech nič nie je navyše. Pri nákupe nových vecí zabudnite na spôsob uvažovaniu „to by sa raz mohlo hodiť“ a rovnako aj pri upratovaní. Berte si príklad od severanov a inšpirujte sa štýlom hygge.

Bio odpad

Najľahšie recykluje príroda. Tá už milióny rokov vie, ako využiť bio odpad, naučte sa to od nej. Jedným zo spôsobov využívania bio odpadu v domácnostiach je kompostovanie. Aplikovať ho môžete v záhrade, na balkóne či na sídlisku, stačí ak máte k dispozícii nádoby na kompostovanie alebo vhodné miesto na pozemku. Kompostovaním nielen že znížite množstvo materiálu v komunálnom odpade, ale získate aj užitočné prírodné hnojivo pre vlastné izbové rastliny.

Udržateľná spotreba: vedomý výber nábytku

Žiť ekologicky neznamená fádne. Ak naozaj túžite obnoviť či oživiť štýl bývania, dbajte pri kúpe nového aj na to, z akého materiálu je nová vec vyrobená a ako dlho vám asi vydrží. Tak zabránite nepotrebným nákupom a vytvoríte menej odpadu. Ak je vám ľúto vyhadzovať staré a kupovať nové, myslite na to, že aj zo starého nové nápady vznikajú! Niekedy stačí vymeniť poťah na sedačku či vankúš alebo premaľovať starý náter na stolíku, a miestnosť hneď získa novú atmosféru.

Obmedzte spotrebu plastov a tým zabezpečte menej odpadu

Na výrobu plastov, aj na ich likvidáciu či recykláciu je potrebné spotrebovať veľmi veľa energie. Množstvo z nich sa dokonca recyklovať ani nedá, alebo rozklad trvá niekoľko desiatok či stoviek rokov. PET fľaša, plastový pohár, plechovka či jednorazová detská plienka zostane pohodená v prírode 70 až 300 rokov! Jednou z ciest ako sa tomu vyhnúť je jednoznačne menej odpadu, čo znamená nahradiť jednorazové plasty recyklovateľnými, používanie trvalejších alternatív alebo triedenie odpadu.

Udržateľný životný štýl a upratovanie domácnosti

Nikto nevraví, že máte žiť asketicky, ako mních v kláštore. No kým si kúpite novú vec, premýšľajte, či ju naozaj potrebujete a ako dlho vám bude robiť radosť. Ak sa navyše zamyslíte nad tým, ako a z čoho bola vytvorená a čo sa s ňou stane po vyhodení, možno nájdete lepšie riešenie. Niekedy sa stačí poobzerať po lokálnejších zdrojoch, alebo využiť to, čo máte doma. Aj pri upratovaní! Namiesto chémie môžete pre upratovanie domácnosti využiť silu prírody, citrón, ocot, sódu a prírodné esenciálne oleje a efekt bude rovnaký. Navyše však získate dobrý pocit z toho, že neškodíte prírode.

Šetrenie energie v domácnosti

Zhasínajte svetlo hneď ako ho nepotrebujete. Ani televízia, klimatizácia či počítač nemusia byť zapnuté nepretržite. Šetrenie energie v domácnosti vyzerá ako nepodstatná záležitosť, no keď tak urobí aspoň každá druhá domácnosť, výsledok sa dostaví. Pri kúpe nových spotrebičov sa tiež viete rozhodnúť podľa energetickej náročnosti a vyberať si tie, s nižším dopadom na životné prostredie.

Ekologické nakupovanie

Ak túžite prispieť životnému prostrediu a tvoriť menej odpadu, skôr či neskôr to ovplyvní aj váš životný štýl. Možno to na začiatku bude vyžadovať viac sebadisciplíny a skromnosti, no odmenou vám bude dobrý pocit, že robíte niečo aj pre celok a budúcnosť detí. Navyše, častokrát zmena životného štýlu prinesie aj uľahčenie života. Menej vecí môže znamenať nielen menej výdavkov, menej odpadu a menej starostí, ale aj viac harmónie a ľahkosti.

Ako môžete nakupovať viac ekologicky?

 1. Zvážte, či novú vec naozaj potrebujete
 2. Všímajte si, z akých materiálov je výrobok zhotovený
 3. Uprednostnite lokálnych dodávateľov
 4. Vyhnite sa jednorazovým obalom, napríklad používaním vlastných

Lepšie bývanie: ako na to?

Ako bývať krajšie, lepšie a zároveň ekologicky? Možností je dnes už naozaj veľa. Záleží len na tom, čo sa hodí k vášmu životnému štýlu. Či žijete v meste alebo na vidieku, máte veľkú rodinu alebo žijete sami, pracujete z domu, alebo cestujete každý deň do práce, pre každý štýl bývania a života existuje riešenie ako tvoriť menej odpadu a aj žiť príjemne.

 • Menej chémie: pri upratovaní domácnosti, praní či zveľaďovaní príbytku uprednostnite ekologické nátery či materiály a prírodné čistiace prostriedky. 
 • Kontajnerové bývanie: dom nemusí mať betónové základy ani veľa m2, všetko podstatné sa vie zmestiť aj do kontajneru alebo mini domu, resp. „tiny house“. Ak pridáte veľké okná s výhľadom na zeleň, moderné bývanie je na dosah! 
 • DYI: ak máte šikovné ruky a tvorivú hlavu, používajte ich. Môžete tak znížiť ekologickú stopu nových výrobkov a navyše získate dobrý pocit z vlastného diela.
 • Ekologické materiály v interiéri: uprednostnite materiály, ktoré sú dobre recyklovateľné a z ľahko obnoviteľných zdrojov, pestovaných ekologickým spôsobom.
 • Zelené strechy: namiesto klasickej škridle alebo asfaltového poteru môžete mať kus zelene aj nad hlavou. Aj obyčajná garáž či prístrešok môže zakvitnúť a vytvoriť príjemnejšiu atmosféru.
 • Recyklácia odpadu: separujte odpad a recyklujte všetko, čo sa dá a učte to aj svoje deti. Získajú tak neoceniteľnú zručnosť aj pre svoju budúcnosť.
 • „Reuse“ centrá: dajte veciam novú šancu a získajte originály za minimálnu cenu či výmenu vašich nepotrebných vecí. Zistite kde vo vašom okolí už reuse centrum existuje, alebo iniciujte tvorbu ďalších.

Zdá sa vám ekologický štýl bývania pre vás nedosiahnuteľný? Začnite v malom a časom uvidíte, čo všetko ešte viete robiť inak a lepšie. Dôležité je začať! Ak vám bude chýbať inšpirácia, nahliadnite aj do našich ďalších článkov o bývaní.

Registrujte sa bezplatne na Westwing a získajte nové tipy a exkluzívne ponuky pre svoje lepšie bývanie už dnes!