triedenie odpadu v kuchyni

Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa zamýšľajú ako chrániť životné prostredie, ste na dobrej ceste tvoriť krajšiu budúcnosť aj pre naše deti. Triedenie odpadu už nie je módnou záležitosťou, stal sa z toho nový životný štýl. Trvalá udržateľnosť a spoločenská zodpovednosť ide ruka v ruke s uvedomelým správaním k našej prírode. Dnes už predstavuje lepšie bývanie a zdravšiu domácnosť, a tú môžete mať kedykoľvek. Stačí zmeniť svoje zaužívané zvyky a postoj k životnému prostrediu. Triedenie odpadu je sľubný začiatok. Poďte sa inšpirovať, ako na to!

Ako triediť odpad a prečo je triedenie odpadu dôležité?

Produkcia odpadu z roka na rok rastie. Štatistiky sú neúprosné. V roku 2020 na jedného obyvateľa Slovenska pripadalo o 2,5 % viac komunálneho odpadu ako v doposiaľ rekordnom roku 2019 a o tretinu viac ako pred desiatimi rokmi. Tvoriť menej odpadu je našim cieľom, ktorý sa dá naplniť postupne. Na začiatok cesty k lepšej a zdravšej planéte stačí triedenie odpadu. Skládky sú plné a tvoria sa nové, keďže tvorba odpadu sa nedokáže zo dňa na deň zastaviť. 

Triedenie odpadu môže celý proces spomaliť, dokonca aj zastaviť. Zo starého nové nápady nevznikajú len tak, avšak vrátiť život nepotrebným veciam dokážete aj vy. Veď zo spracovaných PET fliaš sa dajú vyrobiť módne doplnky, nábytok aj stavebný materiál. Bio odpad z domácnosti sa vďaka komposterom môže premeniť na užitočné hnojivo a papier sa dá takisto recyklovať. 

Ako zjednodušiť triedenie odpadu?

Možno vás prekvapíme, no triedenie odpadu nie je až taká veľká veda. Stačí, ak sa do toho pustíte pomocou logických, na seba nadväzujúcich krokov. V prvom rade sa treba pozrieť do vlastného koša, čo tvorí váš najväčší odpad. Sú to plasty alebo sklo? To všetko sa dá pomocou logického a jednoduchého separovania vytriediť. 

Aký postup zvoliť 

Pri triedení si často nevieme dať rady, aký postup pri konkrétnych odpadoch zvoliť a čoho sa vyvarovať. Častokrát sa vyhadzujú plastové obaly a tégliky aj so zvyškami jedla vnútri. Plasty sa síce v recyklačných prevádzkach perú, ale pred ich vyhodením do zberných nádob je dobré odstrániť zvyšky jedla – s malými zbytkami si už prevádzky ďalej poradia. Čo sa týka mastných zostatkov v kelímkoch, tie treba umyť teplou vodou a čistiacim prostriedkom. Je to trošku komplikovanejšie a miniete aj viac vody, ale prečo potom kupovať jedlo v plastových obaloch? Dá sa tomu do istej miery vyhnúť. Ak oleje alebo iné mastné potraviny kupujete v plastových nádobách, pred vhodením do separovaného odpadu je potrebné ich zbaviť mastnoty. Aj preto odporúčame oleje a podobné potraviny kupovať v skle. 

Užitočné tipy, keď si neviete dať rady

 • Nádoby od liekov s nepoužitými liekmi odovzdajte naspäť do lekárne. 
 • Pri plastových fľašiach nemusíte dávať dole uzáver. Stačí fľašu pomačkať a uzavrieť kvôli šetreniu priestoru. V recyklačnom stredisku sa jednotlivé druhy plastov roztriedia. 
 • Plastové okienko z listových obálok odstraňovať nemusíte – to ostránia spracovacím zariadením pri samotnej recyklácii. 
 • Plastové obaly od kozmetiky a čistiacich prostriedkov umývať nemusíte.
 • Zrkadlo do zelenej nádoby na sklo nehádžte. Obsahuje totiž kovové časti. Pece si neporadia ani s keramikou a porcelánom.  

Ak vás zaujímajú témy spoločné s ochranou životného prostredia, pozrite sa na naše ďalšie články:

 • šetrenie energie v domácnosti
 • kontajnerové bývanie
 • zelené strechy
 • ekologické nakupovanie

Triedenie odpadu v domácnosti

Či už žijete v meste alebo na vidieku, v dome alebo byte, triedenie odpadu sa vás do istej miery týka bez výnimky. Obec aj mesto zriaďujú kontajnery, kde sa dá odhodiť odpad už vytriedený. Bežne vidíte kontajnery na sklo, plasty alebo papier. Komposter na bio odpad si dokážete založiť na záhradke, pred domom alebo využiť elektronického pomocníka na kompostovanie. Všetko má svoje riešenie. 

Mokrý kuchynský odpad

Obsahuje položky, ako sú ovocné šupky, zvyšky jedla, zeleninové šupky, neuvarené nespracované potraviny, zvyšok z kávy alebo čaju a záhradný odpad ako sú listy a vetvičky. Snažte sa udržiavať nádobu na kompost čistú, aj akúkoľvek nádobu alebo kôš na uloženie takéhoto bio odpadu, aby sa mohli prebytky premeniť na úrodný organický kompost. Dokonca si môžete vybrať spôsob kompostovania. 

Suchý odpad

Suchý odpad tvorí iba 30-40% celkového odpadu z domácnosti. Delí sa na recyklovateľný a nerecyklovateľný.  Položky, ako sú použité papierové utierky, nádoby na chemikálie alebo potraviny, penové materiály a riad, predstavujú niekoľko príkladov suchého odpadu, ktorý nemôžete recyklovať ani opätovne použiť.  Suchý recyklovateľný odpad zahŕňa: domáce zaváraninové poháre, plastové prenosné tašky, noviny, sklenené fľaše, obuv, plastové príbory, pneumatiky, lepenku a podobné položky.

Pokiaľ budete recyklovateľný odpad ďalej separovať, môžete za to získať peniaze alebo iné výhody od miestnych predajcov šrotu, recyklačných stredísk, až po korporácie. Existuje niekoľko stredísk, do ktorých môžete suchý odpad odovzdať a niečo za to získať.  

Sanitárny odpad 

Patria sem: plienky pre deti aj dospelých, syntetické hygienické vložky, hygienické výrobky, kondómy, tampóny, znečistené obrúsky. To všetko je zaradené do hygienického odpadu. Lekársky odpad pozostáva z bielizne, posteľnej bielizne, predmetov kontaminovaných krvou alebo telesnými tekutinami a iných typov textílií. 

Lekársky a hygienický odpad sa musí spaľovať a špeciálne dezinfikovať, aby sa zabránilo šíreniu chorôb. Možno pracujete v podobnej sfére, potom tieto rady oceníte. Najlepší spôsob, ako tento typ odpadu zlikvidovať, je zabaliť ho do novín a označiť červenou značkou pre jednoduchú identifikáciu, prípadne sa informovať u príslušných orgánov, ako s tým bezpečne naložiť.

E-odpad 

Zrejme sa z času na čas stretnete aj s týmto typom odpadu. Sú tri druhy elektronického odpadu, o ktorých by ste mali vedieť:

 • Objemné: chladnička, mikrovlnná rúra alebo čokoľvek z domácich spotrebičov.
 • Nebezpečné: žiarovky, svietidlá, tonerové kazety, batérie, monitory a obrazovky. Čokoľvek, čo obsahuje chemickú zložku.
 • Nie nebezpečné: káble, nabíjačky, elektronické pomôcky ako notebooky, tablety a telefóny.

Zbierajte všetok elektronický odpad do špeciálneho kontajnera alebo ho odovzdajte na príslušné miesto. Rovnako ako pre suchý odpad existuje niekoľko verejných zberných miest pre tento elektronický odpad, online zberné služby, či recyklačné strediská. Takisto môžete použitú elektroniku predať na bazári a darovať jej druhý život.

Aký je najľahší spôsob ochrany životného prostredia?

Ochrana životného prostredia začína u jednotlivca. Menej zbytočných nákupov, viac udržateľných materiálov, zníženie spotreby vody a elektriny – to všetko pomáha našej planéte. Efektívne triedenie odpadu sa netýka len domácností, ale aj pracovného prostredia. Existujú firmy, obchody, prevádzky, ktoré nepotrebujú smetné koše, pretože všetok odpad starostlivo vytriedia. Ak ste už začali separovať odpad u seba doma, pokračujte aj na iných miestach. 

Triedenie odpadu v práci

Väčšina kancelárií používa systém dvoch košov. Jeden na recyklovateľný odpad a druhý na mokrý odpad. Je to rovnako, ako u vás doma, čím viac sa separujete, tým lepší bude výsledok na skládkach odpadu.

Tu sú štyri typy košov, ktoré by mala mať každá moderná kancelária: 

 • Kôš na mokrý odpad, ako sú zvyšky jedla, šupky zo zeleniny alebo ovocia, čajové vrecúška a podobne.
 • Suchý odpad by mal byť ďalej roztriedený na plast, kov, sklo a papier. 
 • Elektronický odpad, ako sú disky, CD, perá, žiarovky, počítačové komponenty, elektrické káble, klávesnice, batérie by mala kancelária zbierať a prepravovať ich do stredísk zberu elektronického odpadu. 
 • V kúpeľniach by mali byť umiestnené odpadkové koše len na použité papierové obrúsky, ktoré sú vyrobené zo špeciálneho recyklovaného papiera. 

Ak s triedením odpadu len začínate, alebo ste už v tejto činnosti profesionál, robíte krásnu vec pre celú spoločnosť. Veríme, že vďaka zodpovednému prístupu každého z nás spravíme z našej planéty dôstojné miesto pre nás aj pre nasledujúce generácie.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!