zelená strecha na drevenom dome

Ak vás zaujíma ako chrániť životné prostredie a zároveň lepšie bývať, tak zelené strechy sú skvelou voľbou! Starodávna myšlienka spolu s novými technológiami umožňuje priniesť krásu a zeleň aj na menej dostupné miesta a prispieť tak k ochrane životného prostredia. Súčasný mestský životný štýl získava vďaka zeleným strechám nový rozmer i kvalitu bývania. Ako priniesť zeleň na strechu a aké rastliny sú pre ňu vhodné? Alebo aký je rozdiel medzi zelenou ekologickou strechou a strešnou záhradou, v ktorej môžu rásť aj stromy? Dozviete sa ďalej, poďte s nami na strechu!

Čo sú to zelené strechy?

Zelené strechy sú nielen krásne, ale aj užitočné! Vedeli to už kedysi dávno ľudia severu, ktorým zelené strechy umožnili udržiavať teplo v domovoch aj bez moderných technológií. Dnes vieme túto ich múdrosť zveľadiť a využiť aj v mestách. Vďaka zeleni na strechách dokážeme poľahky premeniť betónovú džungľu, malý pozemok či obyčajné garáže, strešné terasy a mnohé budovy na zelený raj a lepšie bývanie.  

Zatrávnené strechy

Stačí pár centimetrov pôdy a strecha sa môže zelenať. Môže tu rásť mach, tráva, kvety aj plazivé dreviny. Hrúbka pôdy je od 3 do 20 cm. Konštrukcia pre takúto extenzívnu strešnú zeleň potrebuje uniesť 60 až 300 kg/m2 a musí spĺňať základné predpoklady ako je dôkladné plánovanie a drenážny systém. Nie sú vhodné pre pohyb ľudí a nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť, len prirodzenú dažďovú závlahu.

Kríky a stromy na streche

Ak by ste chceli na streche pestovať stromy či kríky alebo sa tam prechádzať či oddýchnuť si, aj to sa dá! Hrúbka pôdy tu dosahuje 1 až 1,3 m a strecha potrebuje uniesť aj 1000 kg/m2. Pre takéto intenzívne zelené strechy je preto potrebné ešte dôkladnejšie plánovanie a zváženie konštrukčného systému, no efekt môže byť dokonalý. Veď si len predstavte posedieť si v tieni stromu na streche, vo výške, s výhľadom do ďaleka!

Strešné záhrady

V mnohých veľkomestách nemajú ľudia inú možnosť ako získať viac zelene, ako využiť rovné plochy existujúcich budov. Týka sa to nielen veľkých obytných a firemných budov, ale aj rodinných domov. Zazeleňovanie plochých striech podporuje aj Európska únia. Jednou z vydarených možností je poskytnutie takýchto plôch pre ďalšie využitie, napríklad pre strešné komunitné záhrady. Tento spôsob tak umožní získať nielen ekologické strechy, ale aj čerstvé potraviny a efektívny spôsob trávenia voľného času a oddych miestnych obyvateľov.

Výhody a nevýhody zelenej strechy  

Špeciálne upravený povrch strechy umožňuje vysadiť zeleň na ploché aj šikmé strechy domov a dokonca aj na vonkajší plášť budov. Efekt je dokonalý, no skrýva v sebe rovnako výhody ako aj nevýhody. Aké to sú?

Zelené strechy – výhody

 1. V lete chladí, v zime vyhrieva takmer zadarmo – vrstva zeminy a zelene tvorí prirodzenú klimatizáciu pred chladom aj teplom, čím šetrí prostredie i peňaženku.
 2. Napomáha hospodárnejšiemu využívaniu vody – namiesto odtoku vody do kanalizácie, voda udržuje a dáva nový život.
 3. Čistí vzduch – prispieva k tvorbe kyslíka a ochrane klímy tým, že zadržiava škodlivý oxid uhličitý aj prachové častice.
 4. Zvyšuje estetickú hodnotu budovy a plochu zelene – zelené strechy očaria každého a rokmi získavajú na hodnote a kráse.
 5. Dáva zdroj obživy a relaxu – umožňuje dopestovať si vlastnú úrodu a oddýchnuť si v zeleni aj uprostred mesta či na malom pozemku.
 6. Tlmí hluk – pomáha redukovať hluk z okolia prirodzeným spôsobom.
 7. Napomáha biodiverzite – priťahuje život v podobe užitočného hmyzu a vtáctva.
 8. Umožňuje využiť domáci bio odpad – ak je súčasťou zelenej strechy záhrada, nie je nič jednoduchšie ako kompostovanie, ktoré premení odpad na užitočné hnojivo.
 9. Nenáročné na údržbu – zelené strechy s rastlinami, ktoré nevyžadujú žiadnu starostlivosť si vystačia aj s dažďovou vodou.
 10. Zvyšuje príležitosť získať viac priestoru pre prírodu a možnosť relaxu aj uprostred miest či na malom pozemku.

Zelené strechy – nevýhody

 1. Dôkladné plánovanie – skladbu strechy aj založenie zelene je potrebné dobre premyslieť od A po Z, na niekoľko rokov dopredu.
 2. Vstupná investícia – potrebné je vysoko kvalitné vyhotovenie strešnej konštrukcie, ktoré zabráni zbytočným problémom a opravám.
 3. Pravidelná údržba náročnejších kompozícií – bohatšie zelené strechy potrebujú rovnakú starostlivosť ako bežné záhrady.

Ako si vybudovať zelenú strechu?

Bežné zelené strechy nie je zložité vybudovať a jednoduchšie verzie určite zvládnete aj sami. Ak však nemáte dostatok času alebo zručností, poraďte sa s odborníkmi. V každom prípade bude potrebné zvážiť najskôr technickú pripravenosť strechy a následne zvoliť vhodné riešenia. Ak má na streche niečo rásť pre vašu radosť, budú potrebné viaceré, vzájomne prepojené vrstvy.  

Pre kvalitne založené zelené strechy je vhodné použiť niekoľko vrstiev: nosná konštrukcia – parozábrana – tepelná izolácia – geotextília – hydroizolácia – hydroakumulačná vrstva – filtračná vrstva – substrát – vegetácia. S výberom konkrétnych materiálov vám odborníci radi poradia.

Aké rastliny zvoliť ak túžite mať zeleň na streche? Pre bežné zelené extenzívne strechy sú vhodné rôzne druhy sukulentných trvaliek, machu alebo tráv, ako je napríklad rozchodník, lomikameň, prstnatec obyčajný, kostravy, ostrice, ale aj materina dúška či klinček slzičkový. Tieto rastliny si vystačia aj s bežnou dažďovou vodou, takže údržba bude minimálna až žiadna. Väčšie rastliny, kríky a stromy je vzhľadom na špecifické strešné podmienky ideálne vyberať pod dohľadom odborníka.

Udržateľnosť a životné prostredie: ako môžeme prispieť?

Udržateľnosť a ekologické hospodárenie sa dnes už netýka len veľkých firiem, ale nás všetkých. Každý môže prispieť svojim dielom a to bez ohľadu na to, či býva v meste, na vidieku, vo veľkom dome alebo v útulnom byte. Rovnako nie je potrebné vzdať sa všetkého pohodlia. Stačí len trochu viac premýšľať nad dôsledkami nášho správania a pozornejšie si vyberať to, čo aktuálne potrebujeme. Zelené strechy sú len jednou z možností.

Ako prispieť k ochrane životného prostredia v bežnom živote?

 • Rozumná spotreba a dôkladný výber produktov vyprodukuje menej odpadu ako bezhlavé nakupovanie.
 • Triedenie odpadu umožní recykláciu zvyškov na nové a užitočné materiály.
 • Kompostovanie domáceho bio odpadu zníži spotrebu umelých hnojív aj nutnosť odvozu a jeho likvidáciu.
 • Uprednostnenie domácich, prírodných a ekologických čistiacich prostriedkov pred zbytočnou chémiou zabráni ničeniu vodných organizmov a ušetrí aj domáci rozpočet.
 • Výmena vecí (barter, swap, reuse centrá) alebo second hand nákupy vtisnú nový život starým veciam, ušetria zdroje a vzdajú úctu k tvorbe minulosti.
 • Oprava poškodeného a zo starého nové nápady prinesú do priestoru jedinečnosť autora aj ušetria prírodné zdroje pre tvorbu nového.
 • Do práce sa dá ísť vlakom, bicyklom alebo MHD namiesto auta, alebo je možné zdieľať miesta v aute so susedmi či kolegami.  
 • Zelené strechy ušetria vlahu, osviežia ovzdušie, prinesú krásu a zateplia priestor pod strechou.
 • Komunitné záhrady prispejú k tvorbe nových vzťahov, podporia zručnosti detí a zároveň znížia ekologickú stopu dovozu základných potravín.    

Páči sa vám predstava ekologickejšieho života, vôňa čerstvej zelene na vlastnej streche či pracovný obed uprostred strešnej záhrady s výhľadom na mesto? To všetko je možné a budúcnosť bude tieto riešenia čoraz viac využívať a podporovať. Nechajte sa inšpirovať aj ďalšími riešeniami a nápadmi v našich článkoch a podporte ekologické myšlienky už dnes.

Westwing vám prináša čerstvé novinky aj zaujímavé inšpirácie pre váš krajší a lepší domov. Zaregistrujte sa bezplatne ešte dnes a nič vám neunikne!