Umývanie okien s pomocou stierky

Prišiel čas na umývanie okien? Jedna z najmenej obľúbených aktivít mnohých ľudí dokáže potrápiť a zaberie veľké množstvo času. Nehovoriac o tom, že veľakrát sa na celý výsledok pozriete a zistíte, že sklo má množstvo nedokonalostí. Šmuhy, vynechané časti, či iné nečistoty zostali na povrchu a vidíte ich aj z diaľky. Keď chcete, aby mala práca zmysel, musíte vedieť, ako správne na to a čomu sa vyhnúť. Westwing si pre vás pripravil praktické rady a nápady, ktoré využijete vždy, keď budete plánovať vaše upratovanie.

6 základných pravidiel pri umývaní okien

Upratovanie domácnosti vyzerá na prvý pohľad ako rýchly a jednoduchý proces, no keď sa doň pustíte, zistíte, že je to presne naopak. A to hlavne v prípade, keď plánujete umývať okná, pri ktorých spravíte dobre, keď dodržíte niekoľko základných pravidiel:

#1 Okná neumývajte v slnečný deň

Platí, že na umývanie okien by ste mali zvoliť skôr deň, keď nesvieti slnko. Slnečné lúče spôsobia rýchle schnutie čistiaceho prostriedku, ktorý sa následne postará o vytvorenie šmúh. Po tom, ako ho totižto na okno nastriekate, okamžite zasychá a kým vy prídete s mokrou handričkou, je už neskoro.

Keď plánujete jarné upratovanie, počas ktorého už bývajú dni oveľa slnečnejšie ako v zime, dajte si veľký pozor na to, kedy vyjdete von a začnete okná umývať. Ak predsa len slnko svieti, začnite pracovať na tienistej strane. V takomto prípade ale musíte čakať, kým sa slnko otočí, aby ste mohli pokračovať ďalej.

#2 Okná najprv dobre pripravte

 1. Zveste záclony alebo závesy

  Záclony a závesy pred upratovaním zveste a vložte do práčky, aby boli krásne čisté. Ak neviete, ako prať záclony, alebo sa bojíte, že vám ich práčka zničí, pokojne ich namočte do vody a perte v rukách.
 2. Umyte žalúzie

  Pri umývaní okien nezabúdajte ani na čistenie žalúzií, na ktorých sa usádza veľa prachu. Zoberte do rúk mokrú hanričku a jednotlivé lamely prejdite z vonkajšej aj vnútornej strany.
 3. Odstráňte najväčšie nečistoty a prach

  Z rámu okna povysávajte alebo pozametajte nečistoty a pavučiny, ktoré by mohli robiť neskôr problém.
 4. Okno narýchlo umyte

  Tento krok zaraďte do svojej upratovacej rutiny len vtedy, keď je okno skutočne veľmi špinavé. Zoberte mokrú bavlnenú handričku a v rýchlosti ho len prejdite.

#3 Okná umývajte pravidelne

Platí, že čím častejšie budete okná umývať, tým lepšie, pretože nečistoty nebudú mať toľko času na usadenie. Celý proces vám bude trvať oveľa kratšie a nevynaložíte naň toľko energie. A koľkokrát do roka okná umývať? Odborníci radia štyrikrát, no keď bývate v prašnom prostredí, pokojne tak robte častejšie.

Tip: Ak na umývanie čas nemáte, rozdeľte prácu medzi viacerých členov rodiny. Uistite sa, že každý v rámci upratovania priloží ruku k dielu.

#4 Nikam sa neponáhľajte

Rýchle umývanie okien povedie len k tomu, že po namáhavej práci pozriete na výsledok a zistíte, že povrch je plný šmúh. Počas umývania sa nikam neponáhľajte a ak náhodou niečo nestíhate, prácu si rozdeľte na menšie časti. Jedno okno umyjete dnes, druhé zas zajtra. Samotné čistenie spravidla nezaberá toľko času ako leštenie a ladenie menších detailov. Myslite na to, že kvalita je lepšia, ako kvantita, a namiesto toho, aby ste behali medzi miestnosťami, venujte celý deň len jednej.

#5 Vynechajte stierku

Stierka vyzerá na prvý pohľad ako ten najlepší pomocník, ktorý vám urýchli a uľahčí prácu. Opak je však pravdou a zistíte to hneď pri prvom použití. Voda zo stierok neustále kvapká, čím zanecháva na povrchu okna nepekné šmuhy a nečistoty. Problém spôsobuje aj samotné pogumovanie, ktoré často dokáže mokrú časť okna vynechať. Okno po umytí zotrite ručne, najlepšie pomocou suchej handričky z mikrovlákna.

#6 Vyberte si správny čistiaci prostriedok

Ešte predtým, ako sa pustíte do umývania, si skontrolujte svoje zásoby čistiacich prostriedkov. Keď žiaden doma nemáte, existujú dve riešenia. Prvým je, že zájdete do obchodu, kde kúpite kvalitný a drahý výrobok, ktorý vám zaistí perfektné výsledky. Druhým riešením je, že si prostriedok jednoducho vytvoríte sami doma. V súčasnosti existuje veľa “urob si sám” projektov, ktoré kombinujú produkty ako ocot, pivo či dokonca pudingový prášok.

Presný návod, ako na umývanie okien: 4 domáce metódy

Rozhodli ste sa pre domáce metódy? V tom prípade si môžete vybrať viaceré domáce metódy charakteristické tým, že nestoja toľko, ako kupované čističe. Ak ale žiadnu domácu metódu nepoznáte, Westwing si pre vás pripravil praktické tipy na upratovanie uľahčujúce celý proces čistenia.

Umývanie okien: pudingový prášok

Pudingový prášok nemá žiadne ostré častice, ako napríklad sóda bikarbóna, a preto sa nemusíte báť použiť ho na okná. Na domáci recept na umývanie okien s pudingom potrebujete 5 litrov vody, v ktorej zmiešajte jedno vrecúško pudingu a do zmesi namočte handričku. Nečistoty zotrite handričkou namočenou v čistej vode a ku koncu namočte handru znova do zmesi s pudingom. Látku vyžmýkajte do polosucha a prejdite ňou okná.

Umývanie okien: ocot

Ocot je univerzálny pomocník nielen v boji proti vodnému kameňu, ale aj proti nečistotám na oknách. Do vedra nalejte liter octu a zrieďte ho s vodou. Do zmesi namáčajte handričku a umývajte povrch, ktorý následne vyleštite novinami.

Tip: Pozrite si vo video ako jednoducho vyrobiť čistič na umývanie skla s použitím vody, octu a citróna. Do nádoby nalejte vodu, 250 ml octu a šťavu z dvoch citrónov. Čistý efekt vašich skiel je zaručený!

Umývanie okien: pivo

Tento obľúbený nápoj dokáže poskytnúť perfektný lesk a čistotu, čím konkuruje aj tým najdrahším prostriedkom na čistenie. Handričku namočte do piva a tabuľu skla umývajte krúživými pohybmi. Keď skončíte, povrch okna ešte pretrite čistou handričkou a vyleštite.

Umývanie okien: silónky

Majú podobný efekt ako obľúbená utierka z mikrovlákna, vďaka čomu sú skvelé na leštenie. Okno umyte vodou so saponátom, prípadne nejakým čističom, ktorý používate, a následne začnite sklo leštiť pomocou silóniek.

Umývanie okien nie je rozhodne tak napĺňajúce, ako napríklad triedenie vecí technikou od Marie Kondo. Čistenie je však rozhodne dôležité, a keď ho budete robiť na pravidelnej báze, môžete sa tešiť z profesionálnych výsledkov. Využite klasické čistiace prostriedky alebo stavte na lacné domáce metódy a nechajte sa očariť lesklými oknami.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte tipy nielen na umývanie okien, ale aj na čistenie a upratovanie interiéru!