Farebné sviečky v svietniku

Horiaca sviečka v peknom svietniku spraví každý domov ešte útulnejším! Už si len vybrať, či máte radšej vonnú s vašou obľúbenou arómou, relaxačnú pre ešte upokojujúcejší kúpeľ, farebnú pre štýlové doplnenie aranžovania, sviečku originálneho tvaru, či vyrobenú z včelieho vosku… alebo všetky druhy? A čo tak si ich skúsiť vyrobiť vlastnoručne? V tomto článku sme pre vás pripravili skvelé tipy s DIY inštruktážnymi videami pre tieto očarujúce doplnky do domácnosti. Neváhajte a objavte s nami najlepšie nápady ako vyrobiť sviečku!

Ako si vyrobiť sviečku? Sprievodca DIY krok za krokom

Celý proces ako vyrobiť sviečku pravdaže začína výberom materiálu, z ktorého vzniknú tieto krásne a voňavé dekorácie. Parafín bol kedysi najpoužívanejší, ale kvôli nežiadúcim účinkom na zdravie sa v dnešnej dobe využívajú prírodné alternatívy, ako napríklad včelí vosk, sójový, repkový, kokosový vosk či ich zmiešanina.

DIY – ako vyrobiť sviečku doma

Možno to bude znieť prekvapivo, ale na domácu výrobu sviečky toho vôbec nebudete potrebovať veľa. Pre tieto krásne dekorácie do bytu vám postačí:

 • vosk podľa vášho výberu,
 • hrniec alebo miska na rozpustenie vosku,
 • farba na sviečky,
 • vôňa do sviečok alebo prírodná 100 % silica,
 • knôt s podstavcom,
 • sklenený pohár s hrubším dnom, hrnček alebo šálka.

A teraz sa pozrieme ako postupovať:

 1. Vosk roztopte v hrnci na miernom ohni alebo v miske vo vodnom kúpeli

 2. Pridajte do neho niekoľko kvapiek silice alebo vôňu do sviečok spolu s trochou farby (postačí 1g voskovej farby na sviečky na 1 kg vosku).

 3. Knôt s podstavcom vložte do vybraného pohára či hrnčeka. Aby vám nespadol, prichyťte ho medzi dve špajdle.

 4. Nalejte ⅓ roztopeného vosku do pohára a počkajte, pokiaľ úplne stuhne. Postup opakujte aj s ďalšími dvomi tretinami – týmto spôsobom predídete prepadnutiu stredu.

 5. Už len treba počkať, kým úplne stvrdne a vaša vlastnoručne vyrobená sviečka je hotová! 

5 najlepších nápadov na sviečky urob si sám

Ako ste mohli vidieť vyššie, sviečku urob si sám si môžete pripraviť do akéhokoľvek pohára či hrnčeka. Máme pre vás však aj ďalšie skvelé rady pre skutočne originálne dekorácie z vosku, ktoré budete môcť využiť počas celého roka! 

#1 Inšpirácie ako vyrobiť sviečku v pomaranči

Postup je veľmi jednoduchý a nádherne voňavý! Rozkrojte čerstvý pomaranč na polovicu, dôkladne vyberte dužinu pomocou veľkej lyžice, položte na dno šupky knôtik a pomaly do nej vlievajte vosk.


#2 Inšpirácia ako vyrobiť sviečku do šálky

Vyberte si nejakú krásnu šáločku aj s podšálkou pre ešte pútavejší efekt. Vložte do nej knôtik, ktorý si prichyťte medzi dve špajdle, aby vám nespadol na stranu, a vlejte do nej vosk. Štýlová sviečka ku raňajkám či poobednému dezertu je hotová!


#3 Inšpirácia ako vyrobiť sviečku z včelieho vosku

Plátok z včelieho vosku si položte na veľký tanier, na okraj umiestnite knôtik po celej jeho dĺžke a začnite plátok s ním opatrne zvinovať. Vznikne vám nádherná dlhá sviečka! Ak si pripravíte iné rozmery plátkov, môžete si tak vyrobiť aj sviečky pre adventný veniec alebo tenšie sviečky na tortu. 


#4 Inšpirácia ako vyrobiť relaxačnú sviečku

Máte doma peknú, nie príliš vysokú drevenú či keramickú misku s rovnejším dnom? Spravte si z nej originálnu relaxačnú sviečku! 3-4 knôtiky rovnomerne prilepte na dno pomocou tavnej pištole a pretŕčajúce špagátiky oprite o okraj misky. Nalievajte vosk po vrstvách a pokračujte až keď stuhnú. Na poslednú vrstvu nasypte sušené bylinky alebo kvietky, odstrihnite prebytočné knôtiky a po stvrdnutí vosku môže vaša relaxačná seansa začať!


#5 Inšpirácia ako vyrobiť citrusovú sviečku na terasu

Balkón a terasa sú tiež skvelým miestom pre sviečky – tie citrusové dokonca odpudzujú hmyz! Vyberte si drevenú misku, vložte do nej 3-4 knôtiky, ktoré môžete upevniť na dno pomocou tavnej pištole alebo pridržaním špajdlami či varechami. Postupne do nej vlievajte vosk s pridanou citrusovou esenciou a do vrchnej, ešte nestuhnutej vrstvy poukladajte kolieska čerstvých citrónov s vetvičkou rozmarínu či tyčinkou škorice. Krásne, však?

Zvláštne tvary sviečok alebo ako vyrobiť sviečku krútením?

Sviečky s elegantným špirálovým tvarom sú skutočne krásnou výzdobou v interiéri a poslúžia aj ako skvelé nápady na darčeky pre rodinu a priateľov na každú príležitosť! Vedeli ste, že postup ako vyrobiť sviečku v tomto originálnom prevedení je tiež celkom jednoduchý?

POSTUP: 

 1. Pripravte si nádobu z pevného materiálu s dostatočnou dĺžkou, aby sa do nej dala položiť dlhá sviečka.
 2. Vlejte do nej zovretú vodu z kanvice, nechajte chvíľku odstáť a ponorte do nej dlhú sviečku. 
 3. Podľa hrúbky sviečky ju nechajte vo vode 5-10 minút, aby vosk dostatočne zmäkol.
 4. Je čas na vaľkanie – na dosku na krájanie položte mastný papier a naň zohriatu sviečku. Prekryte ju ďalším mastným papierom a mierne ju rozvaľkajte z oboch strán.
 5. Potom ju začnite zakrúcať.
 6. Po zakrútení ju položte do studenej vody pre lepšie stuhnutie.  

Sviečky zvláštnych tvarov

Vosk sa dá veľmi ľahko formovať – ak máte preto chuť experimentovať s tvarom vašej domácej sviečky, máme pre vás ďalší skvelý tip! Namočte dve dlhé sviečky do horúcej vody, po zmäknutí jednu úplne ohnite na polovicu a druhou na nej spravte ďalší priliehajúci oblúk. Konce zrovnajte rezom, nahrejte nad ohňom stranu tretej dlhej sviečky a pritlačte ju k sviečkovému oblúku, aby sa prilepila. Umelecké dielo z vosku je hotové!

Tip: Nezabudnite ani na špeciálne silikónové formy na odlievanie sviečok – nájdete medzi nimi tvary od výmyslu sveta!

5 najkrajších inšpirácii ako dekorovať sviečku

 • vystrihnutím či vyrezaním rôznych vzorov z farebných lepiacich papierikov na nalepenie na povrch sviečky;
 • pridaním kamienkov na povrch sviečky v pohári – povrch stačí mierne roztopiť pomocou fénu pre lepšie upevnenie;
 • vytvorením krásneho mramorového vzoru jednoduchým opálením povrchu sviečky nad plameňom ďalšej sviečky;
 • ozdobením pohára na sviečku vylisovanými kvietkami – vnútornú stenu pohára stačí orosiť vodou pomocou rozprašovača a potom už môžete na ňu ukladať kvietky. Pohárik je pripravený na zaliatie voskom s knôtikom! 
 • zafarbením koncov bielej sviečky rôznymi farbami do vosku – namiešajte si ich do 2 osobitných pohárov a ponorte každý koniec do jedného z nich. Krásne, však?

Nápady ako zakomponovať vaše DIY sviečky do interiéru

Možností ako vyrobiť sviečku podľa vašich predstáv je skutočne neúrekom! Môžete ich dokonale nadizajnovať pre váš štýl a aj pre každú miestnosť. Nádherne budú vyzerať napríklad:

 • dlhé sviečky v stojane na jedálenskom stole,
 • vonné sviečky ako doplnky do kúpeľne,
 • hrubé sviečky na nočných stolíkov v spálni alebo na konzolovom stole v predsieni,
 • čajové sviečky v štýlových svietnikoch alebo sviečky originálnych tvarov ako dekorácie na stôl do obývačky,
 • farebne zladená súprava sviečok ako veľkonočná alebo vianočná výzdoba.

Skrátka a dobre, sviečky poslúžia ako ideálna výzdoba do každého interiéru a to počas celého roka! Vlastnoručne vyrobené vás o to viac budú tešiť a určite sa osvedčia aj ako originálny darček pre vašu rodinu a známych. Bezpochyby sa radia medzi večne žiarivé interiérové trendy!

Ozdobte váš interiér originálnymi sviečkami, ktoré sa dokonale hodia do každej miestnosti! Nezabudnite ani na štýlové svietniky, stojany a lampáše, ktoré dotvoria tú pravú, očarujúcu atmosféru. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!