moodbard

Máte chuť spraviť u vás doma nejaké zmeny? Pohrať sa s interiérovým dizajnom a aranžovaním, či nájsť štýlové spôsoby ako do nich zakomponovať najhorúcejšie trendy? My vo Westwing skrátka milujeme tento kreatívny proces! Poďte sa s nami pozrieť ako si vytvoriť dôležitú súčasť a skvelú pomôcku podnecujúcu kreativitu – nástenku inšpirácií alebo tzv. moodboard. Na ňom môžete zachytiť všetky nápady, motívy, idey a trendy vhodné pre zmeny vo vašom interiéri. Uvidíte, aká štýlová koláž vznikne z vašich inšpirácií – možno sa z nej nakoniec stane aj skvostná nástenná dekorácia!   

Čo je to moodboard?

Moodboard je moderná dizajnová metóda, ktorá sa stala veľmi populárnou pomôckou pri plánovaní zmien pre zariadenie interiéru, ako aj pre oblasť zdravia, krásy, módy a štýlu. Ak napríklad premýšľate nad premaľovaním bytu alebo miestnosti v dome, určite vám padne vhod. Je to totiž nástenka, na ktorú si môžete pripnúť akékoľvek nápady a inšpirácie, ktoré vás zaujali, a ktoré by sa mohli hodiť aj do vášho projektu.

Výhody vytvorenia vlastnej nástenky inšpirácií

Pýtate sa, v čom vám moodboard pomôže? Máme pre vás hneď niekoľko neodolateľných výhod tejto “urob si sám” nástenky!

 • moodboard vám poskytne skvelú vizualizáciu vašich nápadov;
 • zahŕňa všetky detaily ako farby, textúry a materiály;
 • môžete do neho pridať čokoľvek – výstrižky z časopisov, citáty, fotografie či drobné predmety;
 • je časovo neobmedzený – závisí len od vás, koľko času si necháte pre jeho vytváranie;
 • vždy vám pripomenie vaše myšlienky a nápady;
 • táto štýlová nástenka inšpirácií sa môže stať peknou dekoráciou alebo môže poslúžiť pri vašich ďalších kreatívnych projektoch.

Ako vytvoriť moodboard: radia interiéroví experti z Westwing

 1. Aby vaša koláž pôsobila harmonicky, vyberte si obrázky či fotografie interiérov s podobným uhľom pohľadu.
 2. Naplánujte si uloženie obrázkov s prvkami aranžovania a zariadenia na moodboarde tak, aby ich poradie zodpovedalo skutočnému rozmiestneniu v priestore.
 3. Nezabudnite ani na izbové rastliny a zeleň, ktoré vašu koláž oživia a dodajú jej sviežosť.
 4. Výber farieb pre váš interiér skvele vynikne na farebnej palete, materiály a textúry textílií zas budú pekné bok po boku.
 5. Na moodboarde by nemali chýbať ani dôležité doplnky pre interiérový dizajn ako osvetlenie, dekorácie či nástenné prvky.
 6. Súpravy predmetov alebo farebné kombinácie dekorácií by sa v koláži mali objaviť pokope pre celistvejší efekt.
 7. Nechajte si priestor aj pre zoznam želaní, do ktorého si budete môcť zapísať vaše obľúbené trendy, postrehy a vychytávky.
 8. Ak radi čerpáte inšpiráciu z citátov, určite venujte miesto aspoň jednému na vašej kreatívnej nástenke. Mnoho ľudí čerpá nápady z umenia feng shui, minimalizmu alebo trendu greenery.

Tvorba moodboard: farebné rodiny

Pre pútavý estetický vzhľad vašej kreatívnej nástenky myslite aj na harmonickú voľbu farieb. Základným pravidlom je vytvoriť farebnú rodinu alebo paletu z nie viac ako 5 príbuzných odtieňov, ktoré môžete potom doplniť jedným neutrálnym. Inšpiráciou môžu byť aktuálne trendy, ako napríklad farba roka 2022 s názvom Very Peri, alebo ďalšie podnetné trendy v bývaní 2022. Predchádzajúce roky však tiež priniesli skvelé tipy a inovácie – výber je len na vás!Skvelé nástroje na vytváranie moodboard

Akým spôsobom si vyrobiť moodboard? Môžete si vybrať staré dobré kancelárske nástroje ako nožnice, lep, lepiacu pásku, pripínačky, magnetky či lepiacu hmotu a k tomu si zvoliť adekvátnu nástenku. Ďalšou veľmi populárnou možnosťou je využitie grafického počítačového softvéru, v ktorom si vašu koláž budete môcť akokoľvek upraviť a doplniť. Existuje množstvo programov, ktoré si môžete stiahnuť zadarmo. Náš obľúbený je “Canva” – vrelo odporúčame!

Inšpirácie pre moodboard vytvorené špecialistami z Westwing

Pre lepšie znázornenie a ešte viac inšpirácie sme pre vás pripravili ukážky moodboardov pre rôzny štýl bývania. Uvidíte, ako pekne sa dá do koláže zakomponovať farebná rodina, nábytok, doplnky a dekorácie spolu s materiálmi a textúrami. Nechýbajú pravdaže ani obrázky z inšpiratívnych interiérov.

#1 Moodboard pre slnečné boho

Prevládajú v ňom prírodné materiály ako drevo, bambus, ratan, textílie; všetko pôsobí mäkko, útulne a vzletne – skrátka dokonalé boho. Farebná paleta obsahuje teplé farby a neutrálne tóny, nechýba studenšia zelená pre oživenie a vyrovnanie. Spôsob aranžovania na obrázkoch sa hodí do kuchyne, obývačky a zároveň aj pre vonkajší priestor. #2 Moodboard pre industriálny štýl so zeleňou

Naša ďalšia ukážka môže poslúžiť ako inšpiratívny moodboard pre obľúbený industiálny štýl, ktorý sa hodí do obývačky, otvorenej priestrannej miestnosti v byte, či kancelárie. Pozrite sa na šikovné možnosti pre uskladnenie vecí a predelenie priestoru pomocou nábytku a zelene. Základné farby tvoria studené odtiene, ktoré sú však vyrovnané neutrálnymi odtieňmi prírodných materiálov a tehlovou červenou v doplnkoch pre ten správny punc.#3 Moodboard pre moderný vidiecky štýl

Biela farba a odtiene modrej na textíliách dodávajú tomuto moodboardu vzdušný nádych. Je to skvelá kombinácia napríklad pre moderný vidiecky štýl. Aranžovanie je štýlovo doplnené a zároveň vyrovnané teplou hnedou v prírodnom dreve, vláknach a kožených kreslách. Všimnite si farebnú rodinu – je doplnená aj o okrovú, ktorá dodá interiéru viac energie pomocou rôznych doplnkov aj v zlatých akcentoch. Je to dokonalá voľba do spálne či dokonca detskej izby, ktorú budete môcť doplniť o ďalšie pestré farby.Tvorenie moodboardov pri plánovaní zmien u vás doma je nielen vynikajúci spôsob ako si vychutnať kreatívne chvíľky, ale aj ako sa čo najlepšie pripraviť na prerábanie interiéru. Dúfame, že sa vám naše tipy a nápady páčili! Týmto spôsobom si môžete vytvoriť štýlový moderný domov. Skvelé na tom je, že moodboard môžete využiť pre akúkoľvek miestnosť. Na záver celého projektu vám k tomu ostane štýlová, farebne zladená nástenka na ozdobenie steny!

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Nechajte sa uniesť kreativitou a vytvorte si pútavý moodboard pre zmeny vo vašom interiéri. Výber tých správnych farieb, nábytku, dekorácií a doplnkov bude o to jednoduchší. U nás nájdete všetko, čo budete potrebovať! Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!