Studio e: jedáleň s prírodnými materiálmi a zemitými odtieňmi

„Štúdio e je jednoducho „e” ako Erik. Má na svojej stránke uvedené Erik Pastucha. Mladý architekt a dizajnér sám hovorí, že nenavrhujú interiéry, ale domovy. Štúdium absolvoval na STU v Bratislave. Počas školy pracoval na projektoch v Dubaji. Je zakladateľom, kreatívnym riaditeľom a vizionárom štúdia s názvom STUDIO e. V súčasnosti vedie viacčlenný tím zložený z interiérových dizajnérov, architektov, projektantov, grafikov a realizátorov. Jeho architekti realizujú návrhy na interiérový dizajn, bytový dizajn, návrhy rodinných domov, komerčných prevádzok a polyfunkčných budov. Svojich klientov vždy pozorne vypočujú, poradia a hľadajú tie najlepšie riešenia, aby bol priestor nielen štýlový a funkčný, ale i hodnotný, nadčasový a reprezentatívny. Poďte ho spoznať!

Kto je Erik Pastucha a ako sa presadil na scéne architektúry a dizajnu

Prácu Erika Pastuchu ste pravdepodobne zaznamenali v súvislosti s renováciou bytu Zuzany Fialovej a Soni Skoncovej. Tieto známe osobnosti zo showbiznisu nemusíme do podrobna predstavovať. Jeho návrhy a realizácie sú vždy „IN”, pričom dozaista ovláda aj trendy v bývaní 2022.

Mestský byt pre Zuzanu

Byt Zuzany Fialovej sa nachádza v Starom meste v Bratislave. Zuzana prenechala návrh dizajnu Erikovi Pastuchovi a ako výsledku vznikol krásny, ležérny, vzdušný a presvetlený priestor. Obaja uvádzajú, že sa zhodli na metropolitnom štýle, ktorý si požičiava atmosféru štokholmských či newyorských mestských apartmánov. Tomuto čaru podľahne nejedna miestna duša.

Interiérové farby sú základné – biele, hnedé, čierne. Živé farby si Zuzana variabilne pridáva prostredníctvom doplnkov. Použité materiály sú prevažne prírodné, ako napríklad drevo a mramor. Zaujímavý detail je použitý na jedálenskom stole v kuchyni, kde je na jednej strane stola miesto nôh umiestnená podnož šijacieho stroja. Pri stole visí hojdačka. Nič z toho nepôsobí rušivo, práve naopak – dokonale splýva s ostatným priestorom.

Štýlový apartmán pre Soňu

Soňa Skoncová vlastní so svojím partnerom apartmán v Bojniciach, konkrétne v projekte Podskalné. Erik pri návrhoch opäť použil prírodné materiály, základné aj kontrastné farby a do priestoru priniesol doplnky svetových dizajnérskych značiek. Soňa uviedla, že v priestore by sa najradšej vyhli sivej farbe. Erik jej preferencie rešpektoval. Veľmi sa jej páčila púdrová ružová farba, ktorá je krásne zakomponovaná v kúpeľni a kuchyni. 

Zaujímavosťou dizajnu je, že Erik Pastucha vymyslel netradičné prepojenie kúpeľne s obývačkou, a to posuvnými dverami. Ďalším výrazným prvkom je použitie terazzo s neobvykle veľkým vzorom v kuchyni aj kúpeľni, ktoré skvelo zapadá do celkového vzhľadu bytu. Erik Pastucha vymyslel oblé rohy, čo celý priestor zmäkčuje a zútulňuje.

Typ a štýl práce Erika Pastuchu

Erik Pastucha miluje tvoriť moderné, minimalistické a nadčasové dizajny. V jeho tvorbe sú charakteristické najmä prírodné materiály v interiéri a ako doplnky na dotvorenie priestorov volí veľmi zaujímavé solitéry. Snaží sa dokonale zmapovať potreby svojich klientov. Ich sny, požiadavky a predstavy potom prenáša do reality v podobe vkusných, funkčných a krásnych priestorov, sledujúc pri tom aktuálne trendy. Deklaruje to aj samotné štúdio:

Už sa vám stalo, že ste vošli do nejakého interiéru, ktorý vás absolútne očaril? A cítili ste sa tam jednoducho dobre? Všimli ste si detaily, ktoré by vás pri zariaďovaní nikdy nenapadli? To je presne náš cieľ. Dať vášmu domovu ten správny esprit, štýl a nadčasovosť.

Tvorba a projekty Erika Pastuchu

Erik Pastucha realizuje svoje projekty nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Z prehľadu svojich prác v zahraničí uvádza realizáciu zariadenia interiéru v rodinnej rezidencii vo fínskych Helsinkách. Dom sa nachádza pri jazere. Škandinávsky štýl bývania bol viac-menej určený lokalitou a prianím samotných majiteľov. Erik použil svetlé interiérové farby v kombinácii s čiernou a prírodné materiály ako dyha a kameň. V každej miestnosti sa nachádzajú zaujímavé svietidlá a doplnky do bytu, čím celý dom pôsobí útulne a harmonicky.

Ďalšou z realizácií je vila pri mori v Zadare, v Chorvátsku. Vytvoril tu veľký, presvetlený interiér, v jasných tónoch, plusom boli veľké okná a dizajnové, netradičné svietidlá. Steny sú kazetové a všimnúť si môžete aj nápadné zlaté akcenty.

Z dostupných informácií vieme, že Erik Pastucha je aj autorom dizajnu rozľahlého mezonetu v Trnave. Je v modernom štýle, bol navrhovaný pre cestovateľa, ktorého lásku k cestovaniu symbolizuje tapeta mapy sveta, majiteľ sa sem môže po každej svojej ceste prísť dokonale zrelaxovať. Nájde tu veľkorysý priestor preňho, aj jeho známych.

Navrhol apartmánový komplex Jazierce pri Ružomberku, navrhol a realizoval interiér Barbershopu v Bratislave, priestory známeho kaderníctva alebo kaviarne v Bratislave. Každý priestor nesie jeho typický podpis.

Ako tvorí Erik Pastucha

Svoje diela prezentuje aj na sociálnych sieťach. Môžete tu nájsť napríklad návrh obnovy vínnej pivnice v Bratislave, ktorá sa zmenila na príjemné a útulné miesto, kde by ste sa najradšej hneď ocitli a vychutnávali pohár či dva vychladeného vína. Tiež si môžete prezrieť návrhy domov alebo útulných chát. Erik často navrhuje v modernom a minimalistickom štýle. 

Väčšina prezentovaných prác bola realizovaná v Bratislave, ale Erik Pastucha zanechal svoj architektonický podpis na mnohých miestach Slovenska. Interiéry z jeho pera sú dôkazom, že investovať do architekta sa vyplatí. Hlavne ak sa vám páči viac štýlov naraz. Architekt vie interiér navrhnúť tak, aby nič nepôsobilo rušivo. Dobrý architekt sa postará o všetko, od návrhu interiéru po dodávateľov a majstrov. Typické je, že väčšinou spolupracuje s overenými ľuďmi.

Rozhovor so STUDIO e

Ak by ste sa chceli k štýlu Erika Pastuchu priblížiť a zariadiť svoj vlastný interiér, inšpirujte sa práve jeho dielami.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!