architektúra: Martin Skoček

Radi by sme vám predstavili najmladšieho zo synov významného architekta Iľju Skočeka, ktorý sa svojou originálnou tvorbou preslávil v druhej polovici 20. storočia a mal značný vplyv na vývoj urbanizmu Bratislavy. Umelecké sklony a vášeň pre architektúru jednoznačne kolujú v krvi tejto rodiny, keďže traja synovia zo šiestich detí sa dali na túto dráhu. Ako si v tejto sfére počína najmladší Martin Skoček? Súdiac podľa nominácií na prestížne ocenenia určite úspešne! Svojimi projektami prekvapuje ako profesionálnu obec, tak aj širokú verejnosť – s nami hneď zistíte prečo.

Martin Skoček a jeho kariéra

V roku 2011 Martin Skoček úspešne dokončil štúdium na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Sám sa vyjadruje, že nikdy nebol vzorným žiakom, čo ale neznamenalo, že by jeho nadchnutie pre architektúru bolo preto menšie. Už počas univerzity začal pracovať v stavebnom štúdiu a práve takéto ranné skúsenosti s praktickým využitím znalostí odporúča každému študentovi. Netrvalo dlho a v roku 2015 si založil vlastné architektonické a interiérové štúdio s menom Martin Skoček.

Martin Skoček: aký typ architektúry je mu blízky?

Nielen Martin, ale aj jeho bratia pokračujú v šľapajách svojho otca a držia sa tých istých zásad, aké sa on snažil presadzovať v minulom storočí. Prihliadajú predovšetkým na:

  • udržateľnosť stavieb
  • zachovávanie hodnôt jestvujúcej architektúry
  • prihliadanie na kvalitu novovznikajúcej architektúry

Aj v tvorbe Martina Skočeka sú tieto zásady zreteľné. Pokiaľ to situácia dovoľuje, staré budovy radšej zrekonštruuje, ako by ich nechal zdemolovať. Dokonca aj keď sú niektoré v dezolátnom stave, vždy príde s nápaditým riešením, ako nejakým spôsobom predsa len zachovať ich pôvodnú charakteristiku – či už je to cez materiály zo stavby alebo zrecyklovaný interiérový dizajn.

Moderné kombinovanie štýlov s tradíciami

Progresívne zmýšľanie Martina Skočeka nezaostáva ani v najmenšom za najaktuálnejšími trendami v modernej architektúre. Čaro jeho nápadov je práve v spôsobe, akým vie tieto trendy prepojiť s tradíciou. Keď dochádza k renovácii starej stavby jeho rukami, dokáže v nej zachovať pôvodného ducha, čím vznikajú skutočne podmanivé kombinácie. Bytový dizajn, ktorý vytvára, je  dokonalým priestorom napríklad pre rustikálny štýl, industriálny štýl, alebo dokonca shabby chic.

Inšpirácia v otcovom diele

Otec Iľja Skoček, ktorý sa narodil v roku 1930, zažil obdobie povojnovej moderny a masívne budovanie sídlisk v 50. a 60. rokoch, z ktorých na mnohých spolupracoval. Už vtedy kritizoval zanedbávanie urbanizmu, nezáujem spoločnosti týkajúci sa ničenia funkčných, existujúcich stavieb a kultúrnych pamiatok, ako aj slabé postavenie autora-architekta voči investorom, ktorí realizáciu stavieb financovali. V tvorbe jeho syna Martina môžeme pozorovať tie isté posolstvá a jeho snahu pre zmenu k lepšiemu.

Podpora zo strany brata Iľju

O posilnenie úrovne slovenskej architektúry sa snažia nielen mladí, talentovaní architekti, ale aj skúsenejšia staršia generácia. Najstarší syn z rodu Skočekovcov, Iľja mladší, začal pôsobiť ako samostatný architekt v roku 1998. Do jeho tvorby sa radí množstvo novostavieb, rekonštrukcií a interiérov. V roku 2019 sa Iľja stal predsedom Predstavenstva Slovenskej komory architektov, v ktorej sa snaží podporiť vznik kvalitných novostavieb a rekonštrukcií. To sa podľa jeho názoru dá dosiahnuť súťažami návrhov, posudzovaných odbornou porotou, v ktorých nerozhoduje najnižšia cena, ale udržateľnosť, dobrý urbanistický koncept a kvalita projektov. Presadzovanie tejto politiky je bezpochyby dôležitou podporou pre budúce generácie tvorcov ako aj súčasných architektov.

Ak hľadáte rôzne tipy a inšpirácie pre architektúru či dizajn, máme pre vás pripravených viacero článkov a tak isto aj akcie na rôzne produkty v rámci dekorácií a interiérového dizajnu. Stačí sa bezplatne registrovať na našej stránke Westwing a získať výhody našich skvelých ponúk!

Martin Skoček: projekty a tvorba

Ako teda vyzerá tvorba Martina Skočeka? Pre lepšie pochopenie jeho unikátneho štýlu, v ktorom spája moderné technológie s históriou a tradíciou, sme vybrali jeho 3 významné diela.

1. Dom V v Bratislave z roku 2019

Na prvý pohľad z ulice pôsobí tento dom celkom nenápadne. Hladká biela fasáda so šikmou strechou… čo sa však objaví po vstupe do dvora a samotného domu očarí každého! Martin Skoček vytvoril v spolupráci s Luciou Uhnákovou nádhernú metamorfózu starého domu v prímestskej štvrti Bratislavy. Základ stavby tvorí rozobraný a zrecyklovaný materiál z pôvodného domu. Materiály v interiéri preto tvoria predovšetkým staré, neomietnuté tehly, ktoré dodávajú priestoru neuveriteľne čarovný a nostalgický šarm. K tomu pridali obrovské okná a sklenené steny do záhrady miesto múrov, ktoré robia priestor vzdušným. Masívne drevené trámy a drevené stropy dodávajú pocit pohodlia a spätosti s prírodou. Za tento projekt bol Martin Skoček nominovaný na hneď niekoľko ocenení. Je to dokonalá ukážka pre moderný vidiecky štýl bývania. 

2. FACH v roku 2016

Tento pútavý priestor ukrývajúci sa v historickej budove Mozartovho domu na Ventúrskej 10 v Bratislave prekvapí svojou štruktúrovanosťou a vzdušnosťou. Projekt vznikol ako spolupráca Martina a Ilju Skočekovcov a Danice Jurkovičovej. Oblúkové stropy, arkádové prechody, betón, kameň, mramor, drevo, kov, sklo a k tomu osviežujúca zeleň spravili FACH centrum úžasným multifunkčným priestorom. Tím tvorcov sa opäť vyhral s pôvodným vzhľadom budovy a doplnil ho o tie najlepšie prvky modernej architektúry.

3. Hotel Albrecht v roku 2008

Navonok pôsobí hotel Albrecht ako prekrásna historická budova. Keď vkročíte dnu, nebudete sa vedieť vynadívať na jeho skvostný, moderný interiér plný tradičných prvkov a materiálov. Drevené stropy, oblúkové tvary v kombinácii s hranatými, prekrásna dlažba a obklady na stenách, zlaté prvky a zrkadlá pre ešte viac pompéznosti – tento štýlovo a vkusne zariadený interiér vyráža dych svojou prirodzene pôsobiacou krásou! Na tomto projekte sa opäť stretli bratia Martin a Iľja spolu s ďalšími kreatívcami.

Interiérové návrhy a revitalizácia budov

Okrem týchto očarujúcich projektov sa Martin Skoček venuje aj interiérovým návrhom pre byty, v ktorých nechýbajú drevené stropy, podlahy a nábytok, zrkadlové prvky a veľké okná pre ešte viac vzletnosti a pravdaže betón a kov z pôvodnej štruktúry bytov. Interiérové farby sú zväčša ponechávané v prírodzených tónov použitých materiálov. To však nie je všetko! Okrem bytového dizajnu jeho tvorba zahŕňa aj projekty ako:

  • Spolupráca na revitalizácii kubistickej fasády na Obchodnej ulici v Bratislave, 2019
  • Sieť Cafepoint predajní v obchodných domoch v Bratislave, 2012-2014
  • MUW na Dunaji pri Moste SNP v spolupráci s bratom Iľjom, 2011

Štýl Martina Skočeka jednoznačne vystihuje trendy v bývaní 2022! Nechajte sa inšpirovať jeho prirodzeným spôsobom kombinovania moderného s pôvodným a vneste do vášho interiéru prvky jeho tvorby: nábytok z masívneho dreva, kovové doplnky či prírodné materiály v textíliách – mihnutím oka spravia celý priestor ešte útulnejším!

Aj vás očarila tvorba pánov Skočekovcov? Doplňte vaše aranžovanie o materiály ako druhy dreva, kameň, mramor či kov a vychutnávajte si pohodlie vašej domácnosti v modernom duchu s nádychom nostalgie. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!