moderné budovy: Michal Krištof

Architektúra a interiérový dizajn prechádza, spoločne s ľudstvom, významnými a neustálymi zmenami. Architektúra v každej epoche reflektovala ľudské potreby, požiadavky, náboženské alebo umelecké predstavy. Urbanizmus je neoddeliteľnou súčasťou architektúry. Dnešným predimenzovaným mestám dáva zmysel, aby sa v nich ľuďom dobre žilo. Aj s ohľadom na klimatickú krízu, udržateľnosť a preľudnenie miest. Jedným z reprezentantov dnešnej mladej generácie architektov je Michal Krištof. S niekdajším spolužiakom Ondřejom Chybíkom založili v roku 2010 spoločnú firmu, architektonickú kanceláriu Chybík+Krištof. Týchto architektov označujú aj ako závan čerstvého vetra v tejto oblasti a ich prepracované návrhy sa stali úspešnými. Pobočky majú v Prahe, Brne aj Bratislave a sú držiteľmi niekoľkých cien. Poďte sa inšpirovať!

Michal Krištof: kto to je a ako dosiahol úspech v oblasti architektúry

Michal Krištof je mladý architekt, narodený v roku 1986 na Slovensku v Kláštore pod Znievom. Pre štúdium architektúry sa rozhodol viac-menej náhodne, keď chcel pospájať v štúdiu všetko, čo ho zaujímalo. Vyštudoval architektúru a urbanizmus v Brne a študentskú stáž robil v Gente na Sint-Lucas. Počas štúdia získal cenu rektora za realizáciu nápadu o sérii prednášok slovenských, českých a rakúskych architektov, s názvom MADE IN SK, CZ, AT. Bol aj členom senátu fakulty v Brne.

Michal Krištof: po štúdiu krásna práca 

Po skončení štúdií získal skúsenosti v zahraničí, ktorá mu výrazne rozšírila obzory a zamestnal sa v Kodani v Bjarke Ingels Group-BIG, kde sa podieľal sa na projektoch po celom svete. Zo všetkých spomenieme Shenzhen International Energy Mansion v Číne a dánske námorné múzeum v Helsingore. Do dnes veľmi živo udržiava kontakty s firmou BIG a jej pobočkami v rôznych štátoch sveta. A buduje nové cezhraničné spolupráce.

Keď sa dvaja spoja

Spolu s Ondřejom Chybíkom pritiahli pozornosť v roku 2013, keď vyhrali v súťaži na Český národný pavilón na medzinárodnú výstavu EXPO v Miláne, ktorý bol realizovaný v roku 2015.

Bolo to prekrásne zadanie. Skúsenosť postaviť v zahraničí dom v takto skorom veku architektonického štúdia je dar, který se len tak znovu neprihodí.

Ondřej Chybík

Témou pavilónu bolo – Potraviny pre planétu, energia pre život a mottom bola voda. V pavilóne prezentovali najnovšiu možnosť nanotechnologického čistenia vody a umiestnili doň bazén ako symboliku vzťahu Čechov k vode. Pavilón po výstave presťahovali späť do Vizovíc a momentálne slúži ako administratívna budova.

V roku 2016 bol Michal Krištof slovenským magazínom Forbes vybraný do zoznamu “30 pod 30”, čo je rebríček 30 šikovných a úspešných ľudí pod 30 rokov. Takí, ktorým sa určite oplatí venovať pozornosť a sledovať ich prácu.

Ak hľadáte rôzne tipy a inšpirácie pre architektúru či dizajn, máme pre vás pripravených viacero článkov a tak isto aj akcie na rôzne produkty v rámci dekorácií a interiérového dizajnu. Stačí sa bezplatne registrovať na našej stránke Westwing a získať výhody našich skvelých ponúk!

Typ architektúry, na ktorej pracuje Michal Krištof

Sledovať trendy, posúvať ich možno netradične ďalej, je v náplni práce každého dobrého architekta a dizajnéra. Michal Krištof uprednostňuje urbanizmus, modernú architektúru s ekologickým a udržateľným prístupom k životnému prostrediu. Pri tvorbe projektov sa zameriava na udržateľné a ekologické stavebné materiály, platí to aj pre materiály v interiéri.  

Michal Krištof hovorí, že udržateľnosť nie je definovaná drahými materiálmi, ako napríklad solárne panely, ale je o šetrnom stavaní a ekonomickej, sociálnej a ekologickej udržateľnosti. Zahŕňa napríklad pasívne domy, ekodom, zadržiavanie dažďovej vody v krajine a jej ďalšie využívanie, ako aj zelené strechy, ktoré zlepšujú ovzdušie a pohlcujú oxid uhličitý. Domy so zelenou strechou sú prirodzene chladnejšie v lete a teplejšie v zime.

Má tiež skúsenosti s modulárnou architektúrou, v ktorej vidí udržateľnú budúcnosť. Tvrdí, že prináša kvality, ktoré budú zásadné oproti klasickému modelu výstavby. Ide predovšetkým o  rýchlosť výstavby, prefabrikáciu, suchý pracovný proces, celoročnú produkciu a kvalitu pracovného prostredia pre zamestnancov. 

Preto už teraz vyvíjame ďalší modulárny systém, z ktorého by mohlo byť možné postaviť plnohodnotnú mestskú zástavbu vo výške okolo 8 – 9 podlaží.

Michal Krištof

Ateliér Chybík+Krištof kráča s dobou a aj trendy v bývaní 2022 nezaostávajú a nesú sa presne v tomto duchu, udržateľnosť, recyklácia a šetrnosť k životnému prostrediu. 

Tvorba a projekty Michala Krištofa

Michal Krištof sa uchádza o súkromné aj štátne zákazky, renovuje staré a navrhuje nové projekty. Návrhy jeho projektov súťažia aj v zahraničí. Výsledná práca hovorí sama za seba, čo návrh, to originál. Napokon posúďte sami.

Administratívne centrum lesov Českej republiky, Hradec Králové

Ateliér Chybík+Krištof túto zákazku navrhol a originálne poňali ako inštitúciu otvorenú verejnosti. Pozemok sa nachádza v turisticky atraktívnom prostredí a administratívne centrum bolo maximálne začlenené do okolitej prírody. Nájdete tu náučný chodník, začínajúci na streche budovy, šmykľavku, ktorou sa dostanete do átria a zbytok náučného chodníka dokončíte v priľahlých lesoch. Takto kreatívne obídete celý komplex. Administratívne centrum sa skladá z piatich budov, ktoré sa stretávajú v átriu. Použité interiérové farby sú tlmené a prírodné. Koncept vegetácie a nízkoenergetický štandard budov nesmeli chýbať.

Bytové domy na tabulovom vrchu, Olomouc

Je tu postavených celkovo 336 bytov v piatich blokoch, vsadených do prírodného prostredia.  Všetky sú sústredené okolo centrálneho parku, nájdete tu obchodné prevádzky, zastávku MHD aj bežeckú dráhu, ktorá vedie okolo celého, 5-hektárového areálu. Architekti zvolili prírodný charakter bývania a prepájajú ho s okolím v neopracovanom smrekovcovom dreve, ktorým obložili lodžie. Bytový dizajn je jednoduchý s veľkými miestnosťami a oknami, ktoré prepúšťajú dnu veľa denného svetla. Štýl bývania si zákazník zvolí sám.

Showroom a administratívne priestory nábytkárskej firmy, Brno.

Priestory tejto firmy boli zastarané a bolo potrebné ich zrenovovať a dodať im nový vzhľad. Chybík+Krištof sa na objekt pozreli s nadhľadom a vymysleli kovovú konštrukciu okolo celého objektu, na ktorú zavesili štandardné kancelárske stoličky z čierneho granulátu. Tento malý zázrak je odolný voči vplyvom počasia, aj UV žiareniu. Fasáda získala absolútne jedinečný vzhľad, nepochybujete, že vo vnútri sídli nábytkárska firma. Interiér rozdelili na showroom a priestory pre zamestnancov. Vo vnútri navrhli tri kruhové galérie, kde prezentujú zvlášť školský nábytok, kancelársky nábytok a dizajnové výrobky a podľa potreby firmy ich možno zmeniť alebo odstrániť. 

Vinárstvo Lahofer, obec Dobšice.

Toto dielo je situované v kraji vín – v Znojemsku. Vinárstvo Lahofer založili v roku 2003, vlastnia 430 hektárov viníc a patria k najväčším pestovateľom vína. Od dvojice Chybík+Krištof si vinárstvo nechalo spraviť návrh na nové centrum, ktoré zahŕňa priestory pre zákazníkov aj zamestnancov zvlášť. Farby decentne odrážajú farby okolitej zeme, či v exteriéri alebo interiéri.

Interiér zákazníckej časti je lemovaný oblúkovými klenbami. Na streche, ku ktorej vedie široké schodisko, vytvorili architekti nádhernú vyhliadku. Tento detail umne spojili s amfiteátrom, kde sa môžu konať napríklad koncerty, pričom schody slúžia ako hľadisko. Táto budova perfektne zapadá do rázu krajiny, akoby tam patrila odvždy.

Táto dvojica talentovaných majstrov ani zďaleka nekončí, ba práve naopak! Má veľa plánov a iných prác, ktoré sa dajú obdivovať na ich dostupných stránkach. 

Vy sa môžete inšpirovať architektmi a priblížiť sa im vlastným štýlom. Ulahodiť vám môže udržateľný nábytok a doplnky do bytu v duchu práce Michala Krištofa.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!