mini dom v lese

Jednotlivci, páry, malé a dokonca i stredné rodiny určite neraz premýšľali, či pre nich rodinný dom, alebo niekoľko izbový byt nie je príliš veľký. Nehnuteľnosti sú čoraz drahšie a každý sa obzerá, či by nemohol na tej svojej ušetriť. V skutočnosti sa to dá, stačí, keď si zvolíte mini domy, ktoré sú charakteristické tým, že sú síce malé, no aj napriek tomu poskytujú dostatok miesta na bývanie. Okrem toho predstavujú tiež udržateľný spôsob ako žiť, a nepotrebujú na svoju stavbu veľký pozemok. Už teraz si predstavujete, aký štýl bývania vo svojom novom domčeku zvolíte? Využite rady a nápady od Westwing a začnite plánovať sťahovanie.

Mini domy: základné prvky a vlastnosti

Na to, aby ste mini domy vôbec mohli zvažovať, je dôležité niečo o nich vedieť. Tento typ bývania nie je ničím novým, v zahraničí v ňom bývajú mnohí jednotlivci aj rodiny. Obľúbený je hlavne v Spojených štátoch a škandinávskych krajinách, kde je finančne náročné kúpiť si veľký pozemok.

Mnohí si možno hovoria, že mini domy sú príliš malé a nedokázali by v nich žiť. Pravdou ale je, že sú väčšie, ako malé garsónky, ktoré sa u nás využívajú veľmi často. Výhodou malých domov je ale to, že sú spravidla lacnejšie a môžete si k nim zvoliť aj terasu, garáž či dokonca záhradku. Mini domy môžu mať rôzne veľkosti, všetko závisí od toho, aký veľký pozemok máte, aký rozpočet ste si na novú domácnosť vyhradili a aká spoločnosť vám ho robí. Bungalovy sú najobľúbenejšie a cenovo najvýhodnejšie, o niečo drahšie sú nehnuteľnosti s poschodím. Keď chcete luxusný dom, zaplatíte síce viac, no získate miesto aj pre väčšiu rodinu.

Montovaný dom, v zahraničí známy aj ako “tiny house”, nemusí byť len domom, kde budete žiť. Pokojne ho využívajte ako chatku na víkendy alebo výlety, prípadne ako letné “sídlo”.

Mini domy: Výhody a nevýhody

Premýšľate, že by ste takéto škandinávske bývanie skúsili aj vy? V tom prípade by ste mali vedieť o všetkých výhodách a nevýhodách, ktoré sa s ním spájajú.

Výhody bývania v mini domoch

Začnime najväčšími výhodami mini domov:

  • Nízke náklady – mini doby sú spravidla charakteristické tým, že majú nízke náklady. Nemusíte ich toľko vykurovať, pretože nie sú veľké. To isté platí pri iných energiách, ako napríklad pri elektrine. Ako na šetrenie energie v domácnosti vám poradíme aj v našom článku.
  • Vysoká všestrannosť – malý domček sa môže postaviť kdekoľvek, nehľadiac na to, aký pozemok máte.
  • Interiér a zariadenie domu je prakticky rozdelený – väčšina mini domov nemá poschodie, takže všetky miestnosti sa nachádzajú na jednom podlaží. Oddelené sú od seba priečkami, prípadne sú spojené, no veľmi dobre riešené. Máte pri nich istotu, že sa nebudú zlievať. Ak by sa tak náhodou stalo, vyskúšajte predelenie izby vo forme odlišných podláh alebo použitím iných farieb a materiálov.
  • Jednoduchá údržba – čím menej predmetov máte, tým jednoduchšie a rýchlejšie sa interiér upratuje. Zabudnite na niekoľkohodinové umývanie, utieranie a organizovanie vecí.

Nevýhody bývania v mini domoch

Spolu s výhodami prichádzajú aj isté nevýhody:

  • Menej miesta – spočiatku vám málo miesta nemusí príliš vadiť, a to najmä vtedy, keď ste jednotlivec. Na druhej strane, keď budete chcieť väčšiu rodinu, mini domček vám pravdepodobne nebude stačiť.
  • Nepraktické miesto pre rodiny s malými deťmi – s malými deťmi prichádzajú do domácnosti veci, ktoré by ste v nej inak nikdy nemali. Sú to napríklad kočíky, kolísky, postieľky a hračky. Väčšina z týchto predmetov je veľká a do interiéru sa nemusia zmestiť. Mini domy sú vhodné skôr pre dospelých a ich životný štýl.
  • Menej súkromia – každý človek potrebuje súkromie, no v malých domoch ho nemusíte získať. A to hlavne vtedy, keď v nich bývate v počte 2 a viac.
  • Aj malý neporiadok urobí problém – v malom priestore dokáže aj zopár neuprataných vecí spôsobiť chaos.

Mini domy: ako usporiadať priestor

Keď sa chcete v mini dome cítiť dobre, musíte v ňom udržiavať poriadok a jednotlivé miestnosti vhodne rozdeliť. Priestor v tomto type nehnuteľnosti je síce obmedzený, no keď ho správne využijete, máte vyhrané. Celý proces je pomerne jednoduchý, stačí sa držať praktických tipov od Westwing.

Miestnosti prakticky oddeľte

Väčšina mini domčekov má otvorený priestor, a preto sa môže zdať, že sa jednotlivé miestnosti do seba zlievajú. Tomuto sa vyhnete, keď si vyberiete správne materiály v interiéri. Napríklad, do kuchyne zvoľte drevo a do obývačky kov. Menší kontrast dá jasne najavo, kde jedna časť domu končí a druhá začína. To isté viete urobiť aj s farbou, no pri tej sa snažte, aby jednotlivé odtiene boli z rovnakej farebnej palety a príliš sa nebili.

Priestor využite na maximum

Vo veľkých domoch a bytoch máte veľa miesta na všetky dekorácie do bytu a rôzne typy nábytku. Do menšieho interiéru vyberte len najnutnejšie veci ako komodu na oblečenie, skrinku na kuchynské potreby, poličku na knihy a úložný box na pracovné záležitosti.

Vyberte si vhodné osvetlenie domu

Základným kúskom domácnosti je osvetlenie domu, preto ho vyberajte ako prvé. Najlepšie je bodové osvetlenie nezasahujúce do priestoru, prípadne menšie nástenné lampy. Vyhnite sa príliš veľkým lustrom alebo masívnym stojacim lampám. Doplnkové osvetlenie môže byť vo forme malej stolovej lampy s príjemným mäkkým svetlom.

Miny domy: ako ich útulne zariadiť

Zariadenie menšieho priestoru sa môže zdať komplikované, no keď zvolíte vhodné interiérové farby a materiály, vytvoríte si harmonický priestor.

Využite vysoké stropy

Väčšina malých domov má vysoké stropy, ktoré viete využiť vo svoj prospech. Stavte na vysokú komodu alebo šatníkovú skriňu s možnosťou zavesenia oblečenia. Tento typ nábytku má spravidla kombináciu poličiek a zásuviek, takže doň dokážete uložiť menšie i väčšie predmety.

Prázdne steny dekorujte zrkadlom s funkciou optického zväčšenia interiéru. Pridajte rôzne nástenné dekorácie ako poličky, závesné skrinky, obrazy, fotografie a pekné tapety. Ak je dom vyrobený z dreva, nechajte steny prázdne, aby ste si užili krásny a prirodzený vzhľad.

Zaobstarajte si menšie spotrebiče

Vedeli ste o tom, že v obchodoch s elektronikou nájdete aj menšie prevedenia klasických spotrebičov, napríklad sporákov, mikrovlnných rúr, klasických rúr a chladničiek? Využite ich vo vašom mini dome a ušetrite miesto. Ak chcete podporiť moderný interiérový dizajn kuchyne, zvoľte spotrebiče v rôznych zaujímavých farbách či retro vzhľade.

Vyberte si praktické doplnky

Výzdoba je dôležitá v každej domácnosti, no pri jej výbere si dávajte pozor, aby ste to zbytočne neprehnali. Jednotlivé kúsky vám môžu zavadzať pri prechádzaní a bežnom fungovaní. Najlepšou voľbou je praktické zariadenie interiéru, to znamená, že dekorácia do bytu poskytne okrem štýlového dizajnu aj nejakú funkciu. Napríklad, úložný box skrášli roh miestnosti, no pritom poskytne úložný priestor. Vešiak dekoruje vchod do domu, no pritom ho využijete aj na zavesenie búnd, dáždnikov, čapíc a šálov.

Mini domy dnes predstavujú lepšie bývanie ako veľké a masívne byty či nehnuteľnosti. Vhodné sú pre jednotlivcov, páry a malé rodiny, nezaberajú veľa miesta a ušetríte vďaka nim tisícky eur. Zariaďte si svoj nový príbytok pomocou Westwing a využite aj menší interiér na maximum.

Vyskúšajte novodobé bývanie v mini domoch a zariaďte ich štýlovým a nadčasovým nábytkom z Westwing.