IDEME NA TO: ZĽAVA AŽ DO -70 % V CYBER MONDAY SALE NA WESTWINGNOW!

bavlnená deka na pohovke

Pri zariaďovaní domácnosti je dôležité sledovať výber materiálov, ktoré v nej použijete. Práve ony sa totižto starajú o to, ako sa budete v interiéri cítiť, aká v ňom bude panovať atmosféra a ktorý štýl bývania budete preferovať. Jednou z možností je bavlna prinášajúca sviežosť, komfort a pohodlie. Mnohým sa takisto spája s obdobím spred niekoľkých dekád, keď sa v interiéroch objavovala oveľa častejšie ako dnes. Bavlna v akejkoľvek farbe je čistá, jemná, minimalistická a stará sa o dobrú náladu. Nechajte sa uniesť jej výhodami aj vy a dostaňte ju do svojej obývačky, kuchyne či kúpeľne. Westwing vám prináša praktické rady a nápady, ako na to.

Bavlna a jej vlastnosti

Bavlna je jedným z najvýznamnejších a najpoužívanejších materiálov vôbec. V minulosti bývala obľúbená, čo sa v súčasnosti trochu zmenilo, a to hlave nástupom syntetických vlákien. Tie majú síce množstvo skvelých vlastností, no prírodné materiály nahradiť nedokážu.

Bavlna sa získava z rastlín bavlníka, ktorý vyzerá veľmi zaujímavo. Jeho plody sú biele a obsahujú niekoľko chumáčikov určených na spracovanie a následné používanie v interiérových doplnkoch či móde. Bavlníkov existuje rovno niekoľko:

 • chlpatý
 • krovitý
 • bylinný
 • stromový

Jednotlivé druhy sa od seba líšia hlavne zafarbením a dĺžkou vlákien, čo ovplyvňuje proces spracovania a celkový konečný výsledok. Najväčší podiel v svetovej produkcii bavlny (viac ako 90 %) má bavlník chlpatý.

Skvelé vlastnosti bavlny

Materiály získavané z prírody sa starajú o podporu životného prostredia a takisto o samotnú udržateľnosť. Rovnako je na tom bavlna s množstvom skvelých a pozitívnych vlastností. Z tých najhlavnejších sú to:

 • je príjemná na dotyk
 • má množstvo farebných prevedení
 • je za dobrú cenu
 • je vhodná aj pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou
 • má dlhú výdrž
 • má štýlový dizajn

4 spôsoby, ako využiť bavlnu v interiéri

Na trhu sa nachádzajú rôzne materiály určené na použitie v interiéri aj exteriéri. Každý je charakteristický tým, že sa hodí do inej miestnosti alebo štýlu bývania. Bavlna ale predstavuje univerzálnu možnosť, ktorá sa vie prispôsobiť minimalizmu, rustikálnemu, vintage aj industriálnemu trendu. Poradí si s ňou aj etno štýl či dokonca retro štýl, kde spĺňa nielen úlohu doplnku, ale často aj hlavného kúska. Neviete, ako ju umiestniť do vašej domácnosti? Máme pre vás 4 praktické spôsoby.

1. Bavlnený prehoz prinášajúci komfort a relax

Pohovka, kreslá či stoličky sa nachádzajú po celej domácnosti a v mnohých prípadoch pôsobia prázdno. Väčšie vankúše na nich nemusia držať, nehovoriac o tom, že zavadzajú pri sedení. Výborným riešením je pekný prehoz vo forme deky alebo pléd, na ktorom sa dá aj sedieť. Na jeseň a v zime, keď teploty klesnú, ju môžete využiť na zakrytie nôh či celého tela. Len si to predstavte. Za oknami prší, fúka alebo sneží a vy sedíte v teple svojho domova, zababušení v deke so štýlovým vzorom a s horúcim nápojom. Existuje niečo lepšie?

2. Bavlnená posteľ snov 

Posteľ má byť nielen praktická a komfortná, ale takisto aj štýlová a nadčasová. Počas dňa, keď v nej neležíte, predstavuje dominantný prvok nastoľujúci štýl. Práve preto by na nej mali byť vankúše, deky a prehozy z bavlny v podobnej farbe ako ostatné zariadenie interiéru. Takýmto spôsobom si zaistíte jednotnosť a súhru viacerých prvkov, pričom sa vyhnete výraznému kontrastu a bitiu jednotlivých farieb.

V rámci spálne, detskej izby a iných miestností, kde sa spí, môžete využiť aj ďalšie bavlnené kúsky, ako napríklad posteľné obliečky, menšie koberčeky či dokonca taburetky s možnosťou sedenia.

3. Bavlnené detaily dodávajúce hĺbku

Bavlnené detaily dodávajú domácnosti hĺbku a vedia zvýrazniť niektoré časti jednotlivých miestností. Hodia sa nielen do spální, ale takisto ako doplnky do kuchyne, obývačky, kúpeľňové doplnky a doplnky do chodby. Najlepšie zužitkujete menšie vankúše poskytujúce domácu atmosféru, koberce rôznych tvarov, masívne a ťažké prehozy a ľahké vzdušné plédy. Zabúdať nesmiete ani na mäkké uteráky, do ktorých sa zabalíte vždy, keď vyjdete zo sprchy. V rámci farieb laďte tón v tóne, čím sa vyhnete výrazným a nesúrodým skokom medzi jednotlivými časťami izby. Univerzálnymi odtieňmi vhodnými k takmer všetkému sú klasiky vo forme čiernej, bielej, sivej a karamelovej.

Okrasa balkóna aj terasy

Balkón a terasa sú priestorom ako stvoreným pre bavlnené dekorácie do bytu a domu. Využiť tu môžete bežné doplnky do bytu, no takisto kúsky určené skôr do exteriéru. Do tejto kategórie sa radia rôzne záhradné dekorácie či doplnky na terasu, ako vankúše na záhradný set, podložky na sedenie a plédy vhodné aj na rozloženie na tráve. Keď máte vonku stolík, pokojne naň prestrite obrus čisto z bavlny alebo kombinácie viacerých materiálov. Dobrým riešením sú taburetky a pufy na sedenie, ktoré si zamilujú hlavne deti

Ako kombinovať bavlnu s inými materiálmi

Bavlna je charakteristická tým, že sa dá pomerne ľahko prispôsobiť a hodí sa aj k iným materiálom. Pri ladení je ale dobré myslieť na niekoľko základných pravidiel.

 • kov – kombinácia bavlny a kovu je veľmi zaujímavá, pretože ide o chladný a teplý materiál. Navzájom tak vytvárajú pekný kontrast vhodný do spálne, obývačky aj na balkón či terasu.
 • drevo a imitácia dreva – k príjemne teplému drevu je bavlna ako stvorená. Deku či plédu prehoďte cez posteľ s dreveným rámom, kreslo alebo masívnu stoličku. Dokonca, ak máte regál z tohto materiálu, vyskúšajte ju prevesiť cezeň.
 • ratan – na ratanový nábytok sa výborne hodia bavlnené vankúše poskytujúce komfort pri sedení alebo ležaní. Krásne doplnia aj hojdačku či iný ratanový nábytok.
 • mramor a terrazzo – obľúbené materiály v interiéri predstavujú aj mramor a terrazzo v elegantnom a nadčasovom vzhľade. Rovnako ako kov sú chladnejšie, preto s bavlnenými kúskami vytvárajú harmonický kontrast. V rámci tohto kombinovania si ale dávajte pozor, aby ste zostali v rovnakom farebnom tóne
 • modranská keramika – chcete si pripomenúť detské časy, keď ste celé dni trávili u starej mamy? Pridajte k bavlneným kúskom modranskú keramiku, ktorá je doslova moderným dotykom minulosti.
 • kameň – ak máte dekorácie do bytu alebo hlavný nábytok v kameni, pravdepodobne viete, že tento materiál môže niekedy pôsobiť stroho a neosobne. Proti tomuto negatívnemu javu sa dá jednoducho bojovať, pomocou dômyselne vybraných bavlnených predmetov.

Recyklácia bavlny: DIY nápady 

To, čo každého iste poteší je, že bavlna vydrží dlhé roky, a to bez toho, aby sa nejako porušila alebo stratila svoje charakteristické vlastnosti. Ak ju však už nechcete alebo nepotrebujete, celú situáciu môžete vyriešiť tromi spôsobmi:

 • znovupoužitie – ak sú veci z bavlny ešte použiteľné, zistite, či ich nevyužije niekto z vášho okolia. Pekné vankúše alebo prehozy sa môžu zísť v akejkoľvek domácnosti. Inou možnosťou je darovanie vecí na charitu.
 • upcyklácia – inak povedané, využitie materiálu na výrobu niečoho nového. Veľmi opotrebované kúsky využite ako handry na čistenie, novšie veci zas spracujte do trendy doplnkov. Skvelé projekty urob si sám vás budú inšpirovať k výrobe nákupných či plážových tašiek, koberčekov alebo obliečok na vankúše, ktoré spravíte v priebehu pár minút. Stačiť vám na to bude len ihla a niť.
 • recyklácia – zničené a nepoužiteľné dekorácie do bytu a iné predmety z bavlny vyhoďte do vybraných zberných kontajnerov. Materiál sa využije na výrobu rôznych výplní alebo izolácie.

Stavte na bavlnu vo svojej domácnosti aj vy a užívajte si jej skvelé vlastnosti. Zariaďte si domov snov a zaistite si pohodlie za každých podmienok, nehľadiac v akej miestnosti sa nachádzate.

Vyberte si zo širokej a kvalitnej ponuky bavlnených kúskov na Westwing a prineste do svojho domova univerzálny a ekologický materiál.