doplnky z imitácie dreva v spálni

Drevo je jednoznačne jeden z najvyhľadávanejších materiálov pri zariaďovaní interiérov. Vyvoláva pocit tepla a domova a svojim špecifickým vzhľadom sa hodí pre každý štýl bývania. Moderné riešenia v podobe imitácie dreva obohacujú tieto skvelé vlastnosti o ďalšie výhody, akými je nepochybne minimálna údržba, farebná stálosť a originálny dizajn. Ako sa dá využiť imitácia dreva pri zariaďovaní interiéru a aké materiály sa k nej hodia? Vstúpte do našej galérie inšpirácií a pozrite si prehľad možností pre využitie dreveného dekoru aj pre váš interiér.

Čo je imitácia dreva

Kvalitná imitácia dreva je na prvý pohľad na nerozoznanie od originálu. Vyzerá ako drevo, ale nie je to drevo. Že to nie je skutočné drevo, zistíte častokrát až pri bližšom pohľade či dotyku, podobne ako pri moderných úpravách umelej kože. Imitácia dreva na dlažbách, doskách, podlahových krytinách a obkladoch môže mať nielen rôzne tvary, farby a odtiene, ale aj rôznorodú štruktúru, hĺbku a jemnosť. Imitácia dreva má množstvo benefitov vrátane ceny, ktorá býva o desiatky až stovky eur nižšia v porovnaní s masívom. Nehovoriac o jej modernom vzhľade a štýlovosti, ktorú si prepožičiava od rôznych druhov a typov driev.

Drevo verzus imitácia dreva

Drevo a imitácia dreva vyzerajú takmer rovnako, no predsa medzi nimi nájdete množstvo rozdielov. Pred kúpou by ste mali o nich vedieť, aby ste sa vyhli rôznym nepríjemným prekvapeniam.

Kráľovský výzor, perfektné vlastnosti a dlhá výdrž, aj tak sa dá opísať nestarnúca klasika vo forme dreva. Každý kúsok, ktorý je z neho vyrobený je originál, vďaka čomu do interiéru prináša dôležitú jedinečnosť. Tu však jeho výhody rozhodne nekončia, práve naopak. V zozname sa následne objavujú silné stránky ako dômyselná prepracovanosť, elegantná masívnosť a hlavne nadčasovosť, vďaka čomu ho môžete využívať dlhé roky bez toho, aby vyzeral nemoderne alebo staro.

Rôzne druhy dreva

Drevo má takisto viac druhov, vďaka čomu sa vie prispôsobiť vášmu interiérovému zariadeniu. K najčastejšie využívaným patria:

 • dubdubové drevo je tvrdé, ťažké, trvanlivé a hlavne, odolné voči oderu. Má veľmi zaujímavú štruktúru, no dávajte pozor, vie sa ľahko poškodiť. Preto sa zamerajte na správne ošetrenie.
 • buk – veľmi podobne ako dub, aj bukové drevo je ťažké a tvrdé. Keďže sa však ľahko ohýba, dajú sa z neho vytvoriť rôzne výrobky.
 • jaseň – drevo z jasene je pružné, trvanlivé a ťažké. Nájdete ho v mnohých farebných prevedeniach, čo vám uľahčuje zariaďovanie.
 • čerešňa – jedno z najviac cenených druhov dreva, ktoré má viaceré prefarbenia. Poradí si s ním každý štýl bývania aj typ zariadenia.
 • ďalšie možnosti – k ďalším populárnym typom dreva sa radia ratan, mango a bambus.

Samozrejme, drevo má aj zopár nevýhod, ako napríklad vyššia počiatočná investícia. Mnohí ju však prehliadajú s myšlienkou, že im bude materiál veľmi dlho slúžiť. Iným mínusom môže byť aj fakt, že prírodné materiály si vyžadujú väčšiu starostlivosť, na ktorú nemusí mať úplne každý čas. Dobrou správou ale je, že drevo jej potrebuje minimum.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte jedinečné ponuky a nové inšpirácie pre váš krajší domov.

4 spôsoby na využitie imitácie dreva v interiéri a exteriéri 

Drevo sa hodí takmer kamkoľvek, no imitácia dreva potrebuje trochu viac pozornosti a citlivé umiestnenie. Pozrime sa na jednotlivé možnosti, kde je možné imitáciu dreva využiť bez obáv z ujmy na dizajne a navyše s pridanou hodnotou úžitkových vlastností.

1. Dlažba s imitáciou dreva

Ak vás láka drevo, ale zatiaľ ste si netrúfli použiť ho pre vlhkejšie priestory, ako je napríklad kúpeľňa, keramika s imitáciou dreva bude ideálna voľba. Hodnoverná štruktúra a možnosť výberu farebných odtieňov, typov či úpravy dreva dáva príležitosť vytvoriť interiér podľa vlastného vkusu. Originálny dizajn, jednoduchá údržba a istota trvácnosti, prepožičiavajú tomuto materiálu rovnaké možnosti využitia, ako má napríklad terazzo či mramor.

Imitácia dreva na dlažbe sa hodí nielen do kúpeľne, ale aj všade tam, kde by ste radi použili drevo. Vstupná chodba, obývačka, spálňa alebo kuchyňa bude podľa typu dreveného dekoru pôsobiť útulne, moderne alebo štýlovo. Dôležité je zvoliť základný štýl bývania a udržať líniu celkového charakteru dizajnu pre všetky miestnosti.

2. Drevo na stenách a oknách

Drevený obklad stien nie je nič nové, predovšetkým pre vidiecky štýl, chatky a chalupy. Moderná doba však prináša tento materiál aj do miest a to nielen do interiéru, ale aj pre obklady vonkajších stien. Imitácia dreva na fasádach domov či v bytoch tak prináša nádych prírody, obohatený o jednoduchšiu starostlivosť a v prípade exteriérov takmer bezúdržbovosť.

Drevený dekor je možné preniesť na steny nielen v podobe keramiky či plastových 3D obkladov, ale aj v podobe tapety či fólie. Veľkoformátové tapety sú dnes vyrábané z rôznych vysokokvalitných materiálov, ktoré poskytujú dokonalý vzhľad aj štruktúru dreva. Pri ich použití je vhodné zvoliť maximálne jednu stenu bez okna, alebo časť steny, aby miestnosť nepôsobila fádne alebo naopak príliš plno.

Imitácia dreva nemusí byť len na stenách, ale pokojne aj na oknách. Poctivé drevené okná majú v sebe čosi nenapodobiteľné a lákavé. Ich využitie je však často podmienené vhodnými poveternostnými podmienkami, potrebou náročnejšej starostlivosti alebo vyššou cenou. Využitie dreveného dekoru pre plastové okná sa tak stáva alternatívou, ktorá v sebe skrýva aj svoje výhody. Pri výbere typu dreva, farebného odtieňa a prípadne aj rozdielnej farebnosti pre interiér a exteriér máte nekonečné dizajnérske možnosti.

3. Imitácia dreva vo vašej záhrade

Záhrada bez terasy, chodníčkov alebo zákutí s kvetmi či bylinkami je takmer nemysliteľná. Pre zútulnenie a praktické využitie sa používa najčastejšie kameň alebo drevo. Nie všade však prírodné drevo vydrží. Betónové kamene či palisády s dekorom dreva vyzerajú na pohľad rovnako, no nepotrebujú žiadnu údržbu. Vhodné sú nielen pre anglické záhrady, ale aj pre tie moderné záhrady, kde môže dizajnové prevedenie ešte aj zvýrazniť charakter záhradnej architektúry.

4. Nábytok v drevenom dekore

Súčasné kuchynské linky, skrine či stolíky sú bežne vyrábané nielen z prírodného dreva a dyhy, ale aj z umelých materiálov, ktoré sú častokrát lacnejšie a poskytujú zaujímavé dizajnové možnosti i skvelé úžitkové vlastnosti. Imitácia dreva na nábytku prináša do interiérov nádych prírody, spojený s praktickými vlastnosťami a ľahšou údržbou. Ak túžite po pohľade na drevo, ale nemáte chuť meniť svoj aktuálny nábytok či dvere, využiť môžete aj fólie a tapety s dekorom dreva, ktoré vám ten pocit ľahko prinesú.

Čo môžete kombinovať s imitáciou dreva? Štýlové nápady od Westwing

Výhodou imitácie dreva je to, že sa dá ľahko kombinovať s rôznym zariadením a farbami. Vždy vyzerá minimalisticky, originálne a zaujímavo, priťahuje pozornosť a vie zaujať aj z diaľky. Keď neviete, aké materiály v interiéri k nej pridať, Westwing si pre vás pripravil praktické tipy uľahčujúce celý proces.

 • kov – chladný kov môžete pokojne kombinovať s imitáciou dreva. Keď tak urobíte, vytvoríte v miestnosti veľmi zaujímavý, no pritom príjemný kontrast vhodný do akéhokoľvek interiérového štýlu. Kov pridajte k drevenej posteli, jedálenskému stolu alebo k skrinke. Ak radi experimentujete, kovové dekorácie na stenu sú skvelým nápadom! Tie môžu byť v bielej, zlatej či striebornej farbe. Na druhej strane, keď ste skôr za jednoduchosť, vyberajte si čiernu, sivú alebo tmavohnedú.
 • terrazzo – obľúbený materiál pochádzajúci z Talianska má veľmi podobnú funkciu ako kov. Je chladnejší, preto si s imitáciou dreva bude skvelo rozumieť, a pri kombinovaní vytvorí mierny kontrast. Terrazzo voľte vo forme doplnkov, napríklad menšieho stolíka, vázy, črepníka alebo stolovej lampy.
 • kameň – pri chladných a masívnych materiáloch stále zostávame. Ďalšou možnosťou je kameň prinášajúci do interiéru trochu z prírody. Ak sa vám do miestnosti nezmestí masívny stôl alebo veľká socha, príkladom môže byť umelý kameň na stenu alebo si vyberte menšie dekorácie do bytu, napríklad črepník alebo misu na ovocie.

Ďalšie kombinácie

 • modranská keramika – tradičná slovenská modranská keramika je horúci trend z minulého storočia. Keď k nej pridáte imitáciu dreva, prenesiete sa o niekoľko rokov dozadu. Vytvoríte si domácnosť dýchajúcu tradíciami a príjemnou atmosférou.
 • bavlna – imitácia dreva síce poskytuje pohodlie a komfort, no aby ste z nej mohli vyťažiť maximum, musíte ju zladiť s mäkkým materiálom. Jednou z možností je bavlna vo forme obliečok, návlekov na vankúše a prehozov.
 • ekokoža – každý, kto túži po elegancii a nadčasovosti, by mal staviť na ekokožu v rôznych farebných prevedeniach. S drevom vytvára nevídanú harmóniu a dômyselný celok, ktorý sa vám bude určite páčiť.
 • mramor – trendy sa neustále menia, no mramor stále zostáva a odoláva. Tento krásny materiál dopĺňa akékoľvek zariadenie interiéru a skvelo vyzerá s tmavou imitáciou dreva.
 • satén a hodváb – luxusné materiály vyzerajú výborne hlavne v menej osobnom minimalizme, no miesto im nájdete aj všade tam, kde sa nachádza imitácia dreva. Podporia útulnosť, navedú intímnu atmosféru a odvážne zvýraznia niektoré časti miestnosti.

Možností a tipov pre zariadenie interiéru je bezpochyby mnoho. Imitácia dreva jednoznačne patrí medzi tie, ktoré sa oplatí poznať. Využitie dreveného dekoru v moderných interiéroch bude vzhľadom na obmedzené prírodné zdroje jednou z častých alternatív, ako priniesť krásu a teplo dreva do našich domovov. Nechajte sa inšpirovať a vyberte si už dnes.