doplnky z imitácie dreva v spálni

Drevo je jednoznačne jeden z najvyhľadávanejších materiálov pri zariaďovaní interiérov. Vyvoláva pocit tepla a domova a svojim špecifickým vzhľadom sa hodí pre každý štýl bývania. Moderné riešenia v podobe imitácie dreva obohacujú tieto skvelé vlastnosti o ďalšie výhody, akými je nepochybne minimálna údržba, farebná stálosť a originálny dizajn. Ako sa dá využiť imitácia dreva pri zariaďovaní interiéru a aké materiály sa k nej hodia? Vstúpte do našej galérie inšpirácií a pozrite si prehľad možností pre využitie dreveného dekoru aj pre váš interiér.

Čo si predstavujete pod pojmom imitácia dreva?

Vyzerá ako drevo, ale nie je to drevo. Kvalitná imitácia dreva je na prvý pohľad na nerozoznanie od originálu. Že to nie je skutočné drevo, zistíte častokrát až pri bližšom pohľade či dotyku, podobne ako pri moderných úpravách umelej kože. Imitácia dreva na dlažbách, doskách, podlahových krytinách a obkladoch môže mať nielen rôzne tvary, farby a odtiene, ale aj rôznorodú štruktúru, hĺbku a jemnosť. Prečo je imitácia dreva dnes v trende?

 1. Dlhšia trvácnosť: imitácia dreva nepodlieha času tak rýchlo ako drevo, hlavne v exponovaných priestoroch.
 2. Vyššia odolnosť: povrchová úprava umožňuje použitie dreveného dekoru aj v tam, kde to inak nie je vhodné, napr. kvôli vlhkosti alebo opotrebovaniu.
 3. Originalita: špeciálne úpravy povrchov vyzdvihujú charakter dreva a zároveň vytvárajú nové dizajnové variácie pôvodného materiálu.

Kde sa môže imitácia dreva použiť v interiéri?

Drevo sa hodí takmer kamkoľvek, no imitácia dreva už potrebuje trochu viac pozornosti a citlivé umiestnenie. Pozrime sa na jednotlivé možnosti, kde je možné imitáciu dreva využiť bez obáv z ujmy na dizajne a navyše s pridanou hodnotou úžitkových vlastností.

Dlažba s imitáciou dreva

Ak vás láka drevo, ale zatiaľ ste si netrúfli použiť ho pre vlhkejšie priestory, ako je napríklad kúpeľňa, keramika s imitáciou dreva bude ideálna voľba. Hodnoverná štruktúra a možnosť výberu farebných odtieňov, typov či úpravy dreva dáva príležitosť vytvoriť interiér podľa vlastného vkusu. Originálny dizajn, jednoduchá údržba a istota trvácnosti, prepožičiavajú tomuto materiálu rovnaké možnosti využitia, ako má napríklad terazzo či mramor.

Imitácia dreva na dlažbe sa hodí nielen do kúpeľne, ale aj všade tam, kde by ste radi použili drevo. Vstupná chodba, obývačka, spálňa alebo kuchyňa bude podľa typu dreveného dekoru pôsobiť útulne, moderne alebo štýlovo. Dôležité je zvoliť základný štýl bývania a udržať líniu celkového charakteru dizajnu pre všetky miestnosti.

Drevo na stenách?

Drevený obklad stien nie je nič nové, predovšetkým pre vidiecky štýl, chatky a chalupy. Moderná doba však prináša tento materiál aj do miest a to nielen do interiéru, ale aj pre obklady vonkajších stien. Imitácia dreva na fasádach domov či v bytoch tak prináša nádych prírody, obohatený o jednoduchšiu starostlivosť a v prípade exteriérov takmer bezúdržbovosť.

Drevený dekor je možné preniesť na steny nielen v podobe keramiky či plastových 3D obkladov, ale aj v podobe tapety či fólie. Veľkoformátové tapety sú dnes vyrábané z rôznych vysokokvalitných materiálov, ktoré poskytujú dokonalý vzhľad aj štruktúru dreva. Pri ich použití je vhodné zvoliť maximálne jednu stenu bez okna, alebo časť steny, aby miestnosť nepôsobila fádne alebo naopak príliš plno.

Imitácia dreva vo vašej záhrade

Záhrada bez terasy, chodníčkov alebo zákutí s kvetmi či bylinkami je takmer nemysliteľná. Pre zútulnenie a praktické využitie sa používa najčastejšie kameň alebo drevo. Nie všade však prírodné drevo vydrží. Betónové nášľapné kamene či palisády s dekorom dreva vyzerajú na pohľad rovnako, no nepotrebujú žiadnu údržbu. Vhodné sú nielen pre anglické záhrady, ale aj pre tie moderné záhrady, kde navyše môže dizajnové prevedenie zvýrazniť charakter záhradnej architektúry.

Nábytok v drevenom dekore

Súčasné kuchynské linky, skrine či stolíky sú bežne vyrábané nielen z prírodného dreva a dyhy, ale aj z umelých materiálov, ktoré sú častokrát lacnejšie a poskytujú zaujímavé dizajnové možnosti i skvelé úžitkové vlastnosti. Imitácia dreva na nábytku prináša do interiérov nádych prírody, spojený s praktickým vlastnosťami a ľahšou údržbou. Ak túžite po pohľade na drevo, ale nemáte chuť meniť svoj aktuálny nábytok či dvere, využiť môžete aj fólie a tapety s dekorom dreva, ktoré vám ten pocit ľahko prinesú.

Imitácia dreva na oknách

Poctivé drevené okná majú v sebe čosi nenapodobiteľné a lákavé. Ich využitie je však často podmienené vhodnými poveternostnými podmienkami, potrebou náročnejšej starostlivosti alebo vyššou cenou. Využitie dreveného dekoru pre plastové okná sa tak stáva alternatívou, ktorá v sebe skrýva aj svoje výhody. Výber typu dreva, farebného odtieňu a prípadne aj rozdielnej farebnosti pre interiér a exteriér poskytuje nekonečné dizajnérske možnosti.

Čo môžete kombinovať s imitáciou dreva?

Drevený dekor na rôznych materiáloch umožňuje rôznorodé kombinácie. Podobne ako pri prírodnom dreve aj tu je však potrebné citlivé oko a správny pomer. Dekoračné prvky s imitáciou dreva je napríklad vhodné doplniť jednofarebnou stenou alebo zariadením v neutrálnych farbách, aby mohla vyniknúť štruktúra a farba dreveného dekoru.

Imitácia dreva sa hodí k akýmkoľvek textíliám, ideálne vyrobených z prírodných, jemných materiálov, ako je hodváb, bavlna a ľan, ale aj satén, plyš či zamat. Na keramickej podlahe s dreveným dekorom vynikne mäkká podložka, koberec, hlinená aj sklenená váza, košík alebo kreslo z prírodného ratanu.

Materiály a inšpirácie do interiéru

Súčasná doba prináša množstvo príležitostí ako si spríjemniť bývanie. V trende sú nielen tradičné materiály ako masívne drevo, sklo, keramika, kov a kameň, ale aj novšie alebo staro-nové materiály. Okrem imitácie dreva je často využívaný aj betón, silikón, PVC/vinyl, korok, terazzo, kartón či ohýbané preglejky. Z textílií sú obľúbené prírodné materiály v podobe bavlny a ľanu, no svoje miesto čoraz viac získavajú aj noblesnejšie látky ako zamat či satén. Ako ich využiť? Tu je pár inšpirácií:

 1. Zamatová posteľ: prenesie vás do kráľovskej komnaty, kde sa plnia sny o živote v hojnosti
 2. Modranská keramika: niet nad dobrý pocit z originálneho kúsku domácich majstrov
 3. Exotické drevo: dotyk diaľok v originálnom kuse nábytku, doplnku či dekorácii
 4. Organický satén: ideálny spoločník pre teplé letné noci aj jesenné rána v útulnej spálni
 5. Plyšová lavica: mäkko vás usadí už pri vchode, aj pri nohách vašej postele
 6. Ekokoža: dokonalý vzhľad a originálne tvary v pravej koži aj v imitácii kože
 7. Doplnky zo skla: sklenené vitráže či podlahové vázy dodajú priestoru eleganciu a charakter
 8. Betónová lampa: stabilná a pevná opora pre tienidlo a vaše večerné čítanie
 9. Mramorová misa: naplňte ju ovocím a vínnou révou a preneste sa do starého Ríma
 10. Úložný box z dreva paulovnie: ľahké, svetlé, pevné a čisté drevo vyniká krásou kdekoľvek je použité

Možností a tipov pre zariadenie interiéru je bezpochyby mnoho. Imitácia dreva jednoznačne patrí medzi tie, ktoré sa oplatí poznať. Využitie dreveného dekoru v moderných interiéroch bude vzhľadom na obmedzené prírodné zdroje jednou z častých alternatív, ako priniesť krásu a teplo dreva do našich domovov. Nechajte sa inšpirovať a vyberte si už dnes.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte jedinečné ponuky a nové inšpirácie pre váš krajší domov.