riad z keramiky

V každej domácnosti sa nachádza iný štýl bývania, s ktorým sú úzko späté použité materiály v interiéri. Či už preferujete mramor, porcelán, alebo vám je bližšia keramika, materiály jednoducho formujú vašu osobnosť. Premietajú ju do duše vášho domova a robia ho krajším. Keramika je nielen nádherná na pohľad a príjemná na dotyk, ale je navyše aj vysoko odolná. Ak sa vám odlúpne malý kúsok, zvyšok zostáva takmer nepoškodený. Poďte sa s nami pokochať originálnymi keramickými kúskami od výmyslu sveta a načerpajte inšpiráciu aj pre váš domov!

Keramika v interiéri

Aj keď najviac používame keramiku v kúpeľni a kuchyni, v skutočnosti je prvkom interiérového dizajnu, ktorý je použiteľný v každej miestnosti. Vďaka svojej odolnosti, univerzálnosti a ľahkej údržbe je keramika ideálnou voľbou pre použitie dokonca aj v spálňach alebo obývačkách a dodáva elegantný vzhľad každému miestu v domácnosti.

Vlastnosti keramiky

Keramický materiál je anorganický, veľmi tuhý, tvrdý a vyznačuje sa veľkou stálosťou a nevodivosťou. Ako tradičná keramika sú označované materiály na báze z hlinito-kremičitanov a to hlavne ílov ako tehla a porcelán. Niektoré sú známe už od neolitu, čiže mladšej doby kamennej. Ostatné materiály sa nazývajú technická alebo inžinierska keramika. 

Výhody keramiky

Medzi najväčšie benefity keramiky patrí jej jednoduché čistenie a údržba. Keramika sa vyznačuje stálym a praktickým vzhľadom. Môžete ju použiť na steny kúpeľne, aby ste chránili miestnosť pred vlhkosťou, a tiež jednoducho vyčistiť vlhkou handričkou alebo saponátom. Keramické dlaždice sa nepoškodia a po ich položení nie je potrebná žiadna údržba.

  1. Odolnosť

    Odolnosť proti náhlym zmenám teploty a treniu sú faktory, ktoré ovplyvňujú trvanlivosť keramických dlaždíc a iných predmetov. Z tohto dôvodu sú dokonalým riešením pre návrh vašej kuchyne. Ak chcete vylepšiť osvetlenie tejto miestnosti, môžete kombinovať interiérové farby stien v bielej, krémovej alebo béžovej farbe a tmavšiu podlahu.
  2. Všestrannosť

    Keramiku môžete použiť v ktorejkoľvek miestnosti domu alebo bytu, a to ako na steny, tak aj na podlahy. Musíte len zvoliť farbu a textúru, ktorá sa najlepšie zhoduje s celkovou dizajnovou líniou vášho domu alebo bytu. Trúfnite si na rôzne kombinácie farieb, čo je teraz veľmi trendy záležitosť. Do popredia ide aj zdobenie celej steny keramickými dlaždicami alebo iba polovice steny smerom k podlahe, čo je vynikajúca alternatíva pre menšie priestory.
  3. Jedinečnosť

    Existuje tiež možnosť ohraničenia stien a podláh, čím dodáte vašim miestnostiam punc originality a elegancie. Môžete použiť keramickú výzdobu, nech už máte akýkoľvek štýl bývania, pretože k dispozícii je široká škála modelov na obnovenie imidžu vašich izieb.

Keramika: doplnky a dekorácie do bytu

Drobnosti z keramiky môžu byť menšieho, ale aj väčšieho typu. Záleží od vás, kde všade máte záujem, aby sa keramika objavila. Možností máte neúrekom, preto sme pre vás vybrali tie najkrajšie. 

Keramický riad

Keramika a sklo sú v kuchyni praktické na varenie, skladovanie a servírovanie jedál. Najjemnejší kuchynský riad je vyrobený z porcelánu. Poháriky, džbány a misky sa vyrábajú z fúkaného skla. Kuchynský riad na báze skla je odolný voči horúcim povrchom a používa sa na prípravu pekárenských výrobkov. Keramika pokrýva vnútorný povrch rúry, ľahko sa čistí a je dobre izolovaná, aby sa zabezpečila rovnomerná teplota. Je odolná voči škvrnám a chemikáliám.

Vázy

Nádherné vázy rôznych druhov, farieb a tvarov zdobia takmer každý interiér. Váza sa hodí vo vašej domácnosti nielen pri konkrétnej príležitosti alebo oslave. Môžete ju mať ako stálu dekoráciu na komode, hoci v nej nie sú živé kvety vo váze. Ak máte radi praktické veci, siahnite po umelých kvetoch. Umelé kvety alebo umelé kytice dokonale napodobňujú originál a sú skvelou dekoráciou.

Ornamenty

Ornamenty charakterizujú každú jednu kultúru či národ. Vznik modranskej maľovanej keramiky ovplyvnili habáni. V nových domovoch zakladali habánske dvory, venovali sa hospodárstvu a remeslám. Vo výzdobe mali zakázané znázorňovanie osôb a zvierat. Keramiku maľovali štyrmi vysoko žiarivými farbami na biely povrch – modrou, žltou, zelenou a fialovou hlinkou. Modranská keramika je zapísaná v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Aj vy ju môžete vniesť do vášho interiéru. 

Pomocné stolíky

Stoly a nábytok sú často kombinované so zrkadlami alebo priehľadným sklom. Môže ich držať pohromade drevený rám alebo aj komponenty z keramiky. Keramické odkladacie stolíky slúžia na servírovanie a môžu byť jemne glazúrované v príjemných odtieňoch, a tiež mierne zaoblené. 

Lampy

Tienidlá väčších lámp môžu byť vytvorené z porcelánu, keramiky alebo kameniny. Aj obrazy môžu byť chránené sklenenou vrstvou a uzavreté v ráme, ktorý je vyrezaný z keramického podkladu. Rôzne tvary, veľkosti či farby sú bežnou súčasťou umeleckého dizajnu svietidiel. Farby odporúčame ladiť tón v tón s inými svietidlami a interiérovými dekoráciami.

Keramika v kombinácii s inými prírodnými materiálmi

S keramikou sa vhodne dopĺňajú všetky prírodné materiály: ratan, zamat, satén, či plyš. Nielenže vďaka nim keramika lepšie vynikne, ale získa ešte originálnejší charakter. Vonku môžu záhradu zdobiť keramické kvetináče, sošky a vtáčie napájadlá. Tehlové príjazdové cesty môžu dať domovu rustikálny vzhľad a krásne budú vyzerať lemované kvetináčmi z porcelánu alebo keramiky. 

Terazzo na podlahe je jednou z najpôsobivejších možností vďaka svojmu zloženiu, farebnosti i architektonickej­ skladbe. Terrazové podlahy sú vhodné aj ako reprezentačné podlahy vstupnej haly, chodby či predsiene. Majú vysoký lesk a nápadný vzhľad.

Keramika a drevo

Umelecké diela v drevených rámoch vyzerajú fantasticky. Tento materiál úžasný na rôzne účely, napríklad na drevenú podlahu na terase, kde krásne vyniknú keramické črepníky na kvety. Použiť sa dá aj imitácia dreva, ktorá vyzerá takmer ako originál.

Keramika a sisal

Sisal je textilné vlákno, ktoré sa získava z listov agávy sisalovej. Táto mrazuvzdorná rastlina rastie dobre počas celého roka v suchých oblastiach s teplou klímou. Táto plodina má veľký prínos pre životné prostredie. Robia sa z nej aj koberce. Sisal sa dá využiť aj na výrobu iných tkanín, obkladov na steny, nástenných dekorácií, doplnkov do kúpeľne a iných častí vášho domu alebo bytu.

Keramika a mramor

Mramor a travertín sú prírodné materiály, ktoré vďaka nezameniteľnej žilnatej textúre a nápadným farebným vzorom vynikajú svojim vzhľadom. Výnimočne sa však nachádzajú i v takmer jednoliatych bielych či čiernych variantoch. Mramor sa používa predovšetkým v interiéroch, a to na podlahy, obklady stien, či krbov. S keramikou sa dopĺňa skutočne božsky.

Alpaka vlna

Alpakové priadze majú pár ojedinelých vlastností. Alpaka je srsť lamy alpaky chovanej v Andách v Južnej Amerike. Jej prednosťou je pomerne jednoduchá údržba, úplet nemá tendenciu strácať vlas alebo zrážať sa. Vlákna alpaky sú až trikrát pevnejšie ako vlákna ovčej vlny. Využíva sa na plédy, deky a iný luxusný bytový textil.

Keramika sa vrátila späť do najnovších trendov bytového dizajnu. Je univerzálna svojím jednoduchým charakterom a možnosťou aplikácie do rôznych štýlov bývania. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!