Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Interiér s mosadznými prvkami

Nábytok v kovovom prevedení, alebo len s kovovým dizajnom, je dnes na výslní. Metalické odtiene priťahujú pozornosť, skvelo sa kombinujú s inými farbami a vyzerajú luxusne. Okrem medi je obľúbená tiež mosadz charakteristická matným povrchom a trendy výzorom. Ide o materiál, ktorý ešte nie je tak rozšírený, a preto je v interiéri pomerne raritou. Jeho kúpou si zaistíte, že miestnosti budú vyzerať nielen dobre, ale aj jedinečne. Nehovoriac o tom, že z neho sála príjemná teplá atmosféra domova. A tá je oveľa dôležitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Dajte mosadzi aspoň jednu šancu a uvidíte, že neoľutujete.

Mosadz vo vašom interiéri

Jednotlivé interiérové štýly dnes kombinujú viacero materiálov, neustále sa menia a rozširujú sa, aby vám poskytli presne to, čo od nich potrebujete. V praxi to vyzerá tak, že kým minimalizmus sa v minulosti orientoval na sklo, dnes je charakteristický aj tým, že sa v ňom využíva kov a občas drevo. Podľa toho, aký štýl bývania máte, si musíte zvoliť vhodné materiály v interiéri. Dobrou správou ale je, že mosadz sa hodí všade, treba ju len do jednotlivých miestností správne zakomponovať. Urobiť tak viete viacerými spôsobmi.

Dekorácie do bytu

Mosadzné dekorácie vyzerajú štýlovo, trendy a elegantne, vďaka čomu sa hodia do každého jedného štýlu. Viete si s nimi poradiť v minimalizme, industriálnom, severskom aj rustikálnom štýle. Najlepšie však vyzerajú v tmavom glamour spolu s materiálmi ako zamat, satén, mramor a keramika. Prípadne porcelán a imitácia dreva. Matné metalické prevedenie vynikne pri kombinácii čiernej s bielou, kde skvelo rozbije výrazný kontrast. Využijete ho aj pri iných farbách, ako béžová farba, sivá, pastelová ružová farba, karamelová či telová.

Z dekorácií vyberajte svietniky, stolové a stojacie lampy, vešiaky, vázy, lampáše či pekné sviečky. Dobrou voľbou sú tiež praktické kúsky, ako hrnce, panvice, kanvičky, misky a šálky. Okrem toho, že ich môžete využiť na množstvo iných vecí, vám poskytnú aj určitú funkciu.

Nábytok s detailmi z mosadze

Doplnky nie sú jedinou možnosťou, ako do miestnosti dostať tento materiál. Ak máte dekorácií dostatok, alebo chcete niečo iné, zvoľte pekný mosadzný nábytok. Výrazný kúsok pritiahne pozornosť, nastolí atmosféru v miestnosti a ľahko sa kombinuje s inými farbami. Siahnite po bočnom stolíku, masívnom vešiaku, peknej lavici alebo elegantnom lustri. Nábytok nemusí byť celý z mosadze. Pre minimalistov a milovníkov jednoduchších modelov existuje zlatá stredná cesta. Tou je kombinácia viacerých materiálov, ktorá dokáže celý výzor zjemniť.

Mosadz: základ aj doplnok

Okrem toho je dôležité rozhodnúť sa, či bude mosadz v interiéri len doplnkom, alebo základom. Ak sa rozhodnete pre základ, uistite sa, že je tento materiál súčasťou hlavných kúskov nábytku. To znamená, v obývačke je to sedačka a konferenčný stôl, v spálni posteľ a v kuchyni kuchynská linka.

Základné kusy nábytku nemusia byť vyrobené z mosadze, stačí, aby v nich bola aspoň ako výrazný doplnok. V rámci kuchynskej linky to môžu byť rúčky na skrinkách alebo pekné orámovanie na rohoch. Veľmi dobre vyzerajú aj hrnce a iné kuchynské potreby. Tie zaveste nad ostrovček alebo nad sporák a využite ich ako ozdoby.

Keď je mosadz základom spálne, zvoľte posteľ s čelom v tomto materiáli, alebo s nožičkami či iným dekorovaním. Skombinujte ju s peknými vankúšmi a obliečkami, zvoľte tiež komfortné prehozy. Snažte sa, aby bolo zariadenie interiéru výrazné, priťahovalo pozornosť a jeho základom bola práve mosadz. A keď je materiál len ako doplnok, vyberajte štýlové a menšie dekorácie, kombinujte ich s inými kúskami a doplňte svoju domácnosť nadčasovým prvkom.

Ako kombinovať mosadz v interiéri?

Kombinovanie mosadze v interiéri nie je náročné, no je dobré, keď si celý postup dopredu premyslíte. Zistíte, aké kúsky je nutné kúpiť a čo vám nesmie chýbať pre docielenie toho najlepšieho vzhľadu.

 1. Mosadz kombinujte s maximálne dvomi farbami

  Interiérové farby sa nesmú biť, aby nevytvárali ťaživú atmosféru a chaos. Je preto dôležité zvoliť dve, maximálne tri rôzne farby, ktoré sa budú navzájom dopĺňať. K mosadzi vyberajte dva nie príliš odlišné odtiene. Dôvod je ten, že samotný materiál je dostatočne výrazný a dve kontrastujúce farby by mohli celý výsledok pokaziť. Výnimkou je biela a čierna farba, pretože sú univerzálne a nadčasové. Ďalej zvoľte bielu, béžovú, karamelovú, oranžovú, pastelovo ružovú, čiernu, smaragdovo zelenú a tmavomodrú.
 2. Vyberte, či bude základom alebo doplnkom miestnosti

  Ako sme už spomínali, mosadz je buď hlavným kúskom nastoľujúcim tón, alebo doplnkom ladiacim s inými hlavnými prvkami.
 3. Nebojte sa netradičnosti

  Mosadz je originálna a do miestnosti prinesie niečo jedinečné. Nebojte sa toho a nechajte sa unášať novými možnosťami.

Ktoré farby sa hodia k doplnkom z mosadze?

Jednoducho povedané, s doplnkami z mosadze si rozumejú úplne všetky farby. Niektoré viac, iné zas menej, no vo všeobecnosti sa nebije so žiadnym odtieňom. To je dôvod, prečo ju môžete zvoliť do svojho interiéru nehľadiac na to, či je zariadený v bielej, čiernej, zelenej, modrej alebo ružovej.

K odtieňom, s ktorými si mosadz sadne najlepšie, patria:

Doplnky a dekorácie do bytu z mosadze

Dekorácie do bytu z mosadze majú široké zastúpenie a vyberať si môžete z tých praktických, alebo tých, ktoré majú len dekoračnú funkciu. Do prvej skupiny sa radia hrnce, misky, varechy, príbor, rôzne typy nádob a šálky. Ide o kúsky vhodné na doplnenie miestnosti, no pritom na využitie pri jedení, pití či varení.

Dekoračné prvky bez praktickej funkcie sú napríklad rám na fotografie, sviečka, svietnik či lampáš. V domácnosti majú hlavne úlohu doplnku a spravidla ich neviete využiť na nič iné.

Čistenie mosadze: čo je dôležité vedieť?

Jediným problémom je údržba a čistenie mosadze. Pri doplnkoch, ktoré nechytáte príliš často, nebudete mať žiadne komplikácie. Svoj štýlový dizajn by si mali uchovať dlhé roky bez toho, aby ste ich vôbec prešli handričkou. Na druhej strane, rúčky dvierok, stolíky, misky, nádobky a iné kúsky určené na každodenné používanie, je nutné umývať pravidelne.

Na čistenie existuje viacero spôsobov. Najúčinnejšie sú 2 spôsoby:

 1. Citrónová šťava

  Mosadzný predmet ňou pretrite citrónovou šťavou a následne opláchnite horúcou vodou. Vysušte a vyleštite tak, aby na povrchu nezostali žiadne šmuhy.

 2. Ocot

  Ocot je vhodný aj na odmastenie a vyčistenie väčších nečistôt. Vytvorte si zmes octu a vody, do litra vody pridajte 1 polievkovú lyžicu octu. Prejdite predmet, nechajte chvíľku pôsobiť a následne povrch umyte a vyleštite.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!