Plyš ako materiál v obývacej izbe

Keď sa povie plyš, väčšine napadnú príjemné mäkké plyšové hračky pre deti alebo pekné komfortné vankúše. Tento materiál však má množstvo iných prevedení, ako kreslo, sedačka či dokonca nábytok. Plyš tvorí základné zariadenie spálne, ktorú krásne dopĺňa a vytvára intímnu atmosféru. Nachádzať sa môže aj v iných miestnostiach, ako napríklad detské izby, obývačka či hosťovská miestnosť. Jeho najväčšími výhodami je mäkkosť, tisícky farebných prevedení a rôzne tvary. Vyberajte si presne podľa seba a vytvorte kombináciu, vďaka ktorej si príjemne oddýchnete. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a skrášlite si každú miestnosť.

Charakteristika materiálu plyš

Kto by nechcel mať svoju domácnosť príjemnú a mäkkú? Neosobné trendy kombinujúce len tvrdé materiály sú vhodné do miestností, kde netrávite príliš veľa času. Môže to byť pracovňa alebo šatník. Keď si však vyberáte zariadenie do detskej izby, spálne, kuchyne či hosťovskej izby, je dôležité vyberať si nielen podľa vzhľadu, ale aj vlastností. Plyš je jedným z materiálov, ktoré vám poskytnú vysoký komfort, štýlový dizajn a množstvo funkcií, vrátane tej, že vás v zime zahrejú.

Plyš je vo všeobecnosti jeden zo základných materiálov do interiéru. Je tkaný a vyrobený z kvalitných syntetických vlákien s dĺžkou približne 3 mm. Niekedy sú vlasy o niečo dlhšie, inokedy zas kratšie, všetko závisí od výrobku, ktorý si kupujete. Farba plyšu je rôzna, vyberáte si od klasického čierneho a bieleho zafarbenia, až k výrazným a sýtym odtieňom. Nechýbajú ani vzory, útvary či dokonca obrazy – tie sú charakteristické hlavne pre detské vankúše a iné kúsky.

Materiál sa spravidla delí na dva základné typy:

  • lesklý – vlasy majú jemný lesklý nádych
  • matný – vlasy sú matné bez lesku

Plyš sa niekedy prirovnáva k iným materiálom, ako napríklad zamat alebo satén. Na rozdiel od zamatu má plyš redšie, dlhšie a hebkejšie vlasy. Je tiež teplejší a komfortnejší, vďaka čomu sa k nemu skvelo hodí porcelán a keramika, ktoré sú známe tým, že sú chladnejšie.

Výhody tohto trendového materiálu

Plyš má množstvo výhod, o ktorých by ste mali pred kúpou určite vedieť. K tým najväčším sa radia:

  • Vysoký komfort – plyš vám poskytuje vysoké pohodlie, čo znamená, že sa vám na ňom bude dobre sedieť, ležať a oddychovať
  • Jednoduchá údržba – keď sa vám kúsok z plyšu ušpiní, stačí, aby ste ho vložili do práčky alebo vyčistili ručne
  • Udržuje vás v teple – túto výhodu oceníte hlavne počas zimného obdobia. Plyš sa vie veľmi rýchlo prispôsobiť vašej telesnej teplote.
  • Nachádza sa v mnohých farbách a vzoroch – viete si ho tak upraviť presne podľa toho, aký štýl bývania preferujete, alebo, aké zariadenie kuchyne, zariadenie obývačky či spálne máte.

Plyš ako materiál v interiéri

Základom každej domácnosti je nábytok s funkciou a vysokým komfortom. Jednotlivé kúsky sa vám musia dobre používať, prípadne musia poskytovať určitú funkciu. Plyš spĺňa oba parametre, pretože je príjemný, takže sa na ňom dobre oddychuje, no pritom má aj rôzne funkcie. Všetko záleží od toho, aký výrobok ste si kúpili. Napríklad, plyšové kreslo vám umožňuje sedieť, oddychovať či dokonca spať. Plyšový vankúš zas nielenže dopĺňa posteľ, ale tiež poskytuje možnosť položiť naň hlavu a oddychovať.

Ako kombinovať plyš s inými materiálmi?

Kombinovanie plyšu s ďalšími materiálmi nie je vôbec náročné, pretože má desiatky prevedení a vyžaruje z neho teplo domova. Vďaka tomu ho môžete ladiť aj s chladnými kúskami vyrobenými zo skla, porcelánu či kovu. Báť sa však nemusíte ani dreva, ktoré ho zvýrazní a podčiarkne jeho charakteristické vlastnosti. Keď sa rozhodnete pridať ho do svojej obývačky, kuchyne alebo spálne, mali by ste k nemu vybrať neutrálny a jednoduchší doplnok alebo nábytok. Plyš je sám o sebe dostatočne výrazný, a preto nepotrebuje nič, čo by sa s ním bilo.

Kde najlepšie využijete plyš vo svojom domove?

Plyš je univerzálny a dá sa využívať na stovky spôsobov. Domácnosť môžete zmeniť na oddychový priestor pre seba a svojich najbližších. Materiál predstavuje zariadenie kancelárie, spálne, kuchyne aj detskej izby. Viete ho využiť kdekoľvek potrebujete.

Zariadenie obývačky

Obývačka je pre doplnky z plyšu ako stvorená, a preto sa do nej nebojte kúpiť teplý prehoz, niekoľko vankúšov alebo veľké kreslo. Dbajte na správnu kombináciu a pravidlo, že ak sa v miestnosti nachádza už niečo výrazné, plyš by mal byť jemnejší a jednoduchší. Stávkou na istotu je biela, čierna farba a sivá, pretože ich skombinujete s úplne všetkým. K jednofarebnému plyšu sa skvelo hodí trendy materiál terazzo, hýriaci pestrými odtieňmi ružovej, modrej a žltej. Ak by ste ho nechceli, dobrou voľbou je klasická keramika, sklo alebo aj imitácia dreva.

Zariadenie spálne

V spálni sa držte rovnakých rád ako v obývačke. Vyberajte vankúše, prehozy, kreslá, taburetky a poťahy. Výhodou je, že v tejto miestnosti to môžete s plyšom pokojne prehnať, pretože ide o časť domu, ktorá je určená na oddych a spánok. A kde sa takýto materiál hodí viac?

Zariadenie detskej izby

Deti milujú plyš, a preto im ho dajte vo forme plyšových zvieratiek, vankúšov, kresiel a prehozov. Vyberajte skôr žiarivé farby, ktoré sa hodia do celkového farebného tónu miestnosti. Nebojte sa ani vzorov či obrázkov rozprávkových bytostí. Tie sú stávkou na istotu a určite si ich nimi získate.

Zariadenie kuchyne

V kuchyni sa plyš neobjavuje tak často ako v detskej izbe alebo spálni. Dôvod je ten, že ide skôr o pracovnú miestnosť, kde je potrebné mať len tie najdôležitejšie veci. To však neznamená, že ho do nej nemôžete zakomponovať. Práve naopak! Najlepšími kúskami sú pekné dekoračné vankúše, umiestnené na stoličkách alebo v laviciach.

Zariadenie kancelárie

Túžite po tom, aby bola vaša kancelária viac komfortná a príjemná? Vyberajte si zo širokej ponuky plyšových dekorácií a základných kusov nábytku, ako pufy, taburetky, kreslá či dekoračné vankúše.

Starostlivosť o plyš

Starostlivosť a údržba o plyš je veľmi jednoduchá a zvládne ju úplne každý. Keď sa zašpiní, stačí ho vložiť do práčky a dať oprať. Vyberajte jemnejšie pracie programy s teplotou do 60 stupňov Celzia. Prípadne materiál umyte ručne. Ak by sa doň niečo dostalo, ako napríklad omrvinky alebo psie chlpy, stačí ho vytriasť alebo vyčesať menšou kefkou či hrebeňom.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!