Recyklované sklo v interiéri

Recyklované sklo sa stalo jedným z najpopulárnejších ekologických riešení pre štýlové využitie odpadového materiálu. Vedeli ste, že ho môžete prakticky použiť nielen pre dekoratívne účely, ale napríklad aj v kuchyni, či v záhrade? A tým nemáme na mysli len upcyklovanie sklenených fliaš. Pripravili sme pre vás skvelé tipy na kreatívne nápady so sklom, ktoré dodajú vášmu príbytku elegantný lesk! Nezabudli sme pritom ani na ďalšie ekologické materiály, ktoré sú odpoveďou pre budúcnosť našej planéty. Poďme sa na ne spoločne pozrieť!

Čo je to recyklované sklo

Recyklovanie skla má dva dôležité významy – ekologický a ekonomický. Skoro všetky druhy použitého skla sa dajú druhotne zúžitkovať. Na rozdiel od iných odpadových materiálov je sklo priam až ideálnym druhom pre recyklovanie vďaka svojím výborným fyzikálnym a chemickým vlastnostiam. Výsledkom tohto procesu totiž vzniká sklený piesok, ktorý však nestratil nič zo svojej pôvodnej úžitkovej hodnoty. Sklo môže byť tým pádom recyklované donekonečna. Je dôležitým prvkom pre udržateľnosť zdrojov. Na aké materiály sa dá takýto piesok použiť? Na výrobu:

 • nového skla,
 • sklenej vlny a sklených vlákien vo forme izolácií, 
 • penového skla s výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami, 
 • tvrdeného kameňa používaného pre vysoko kvalitné interiérové obklady.

Recyklované sklo v interiéri: 8 kreatívnych inšpirácií

My sa však nebudeme zaoberať náročnými technológiami na výrobu skleného piesku, i keď by sa produkty z neho určite mnohým zišli. Predstavíme vám skutočne štýlové dekorácie do bytu a nápady pre zariadenie interiéru, ktoré si budete môcť vyrobiť priamo doma. Heslo “urob si sám” sa koniec koncov tiež radí medzi veľmi populárne ekologické trendy!

 1. Štýlové vázy z vínových fliaš – tu sa môžete vyhrať s farebnou kombináciou odtieňov skla, prípadne ho namaľovať, polepiť papierom či použiť dekupáž.
 2. Tienidlá na lampy – nástenné dekorácie ako svietidlá budú vyzerať ešte pútavejšie s tienidlami zo zrezaných farebných fliaš. Ak sa vám podarí nájsť nejakú s reliéfom, výsledný efekt bude ešte krajší.
 3. Stropné svietidlo alebo luster – pre tento nápad budete potrebovať aj pevnú drevenú dosku, z ktorej budú visieť 4 alebo 5 fliaš so žiarovkami vo vnútri. Môžete ich pripevniť aj ku kruhovej konštrukcii a vytvoriť tak rustikálny luster.
 4. Stolová lampa – tentokrát to bude opačne – fľaša nebude tvoriť tienidlo, ale podstavec lampy, do ktorej sa vloží svetelná LED reťaz. Na zakrytie spínača mimo fľaše dokonale poslúži tienidlo z lampy.
 5. Svietnik na čajové aj dlhé sviečky – treba iba zrezať dno fľaše, aby ste ju potom mohli použiť ako tienidlo pre čajovú sviečku. Dlhé sviečky vhodného priemeru stačí zastoknúť do fľaše. 
 6. Originálne podnosy – vysokou teplotou stlačené vínové fľaše poslúžia ako šikovní pomocníci pri servírovaní rôznych pochúťok.
 7. Vešiak na stenu – fľaše môžu byť opäť stlačené vysokou teplotou a tak namontované na stenu alebo pekne budú pôsobiť aj šikmo zrezané hrdlá pripevnené na dosku – bude to pútavý vešiak na klobúky, čiapky a šatky. 
 8. Nohy pre konferenčný stolík – alebo pre odkladací stolík? Do dosky stačí vyvŕtať 4 alebo viac kruhových otvorov, ktoré budú mierne väčšie ako priemer hrdla fliaš. Potom položíte dosku na pripravené fľaše a štýlový stolík máte hotový! 

Udržateľnosť a prírodné materiály

V dnešnej dobe je nesmierne dôležité myslieť na udržateľnosť zdrojov pre každodenný život. Určite ste si všimli, že interiérové trendy 2022 sa tiež začali zameriavať na ekologické riešenia. Veľký dôraz kladieme na to, aby prírodné materiály pochádzali z udržateľného manažmentu, alebo boli recyklované, prípadne upcyklované. S týmto novým prístupom vznikajú neuveriteľne vynaliezavé nápad pre ekologickejší štýl bývania.

Ekologické materiály sú odpoveďou pre budúcnosť

Ekologické materiály v interiéri aj exteriéri sú jednoznačnou zelenou odpoveďou na otázku ako chrániť životné prostredie. Veľakrát však čistá nevedomosť pokazí dobrý úmysel. Ak sa napríklad rozhodnete použiť drevo vo vašom bývaní, uistite sa o jeho pôvode. Všetky druhy dreva by totiž mali byť riadne certifikované, čo zaručí, že pochádzajú z ekologicky manažovaného lesného hospodárstva. Až vtedy sa považujú za udržateľný zdroj. Ďalším zeleným krokom pre budúcnosť je upcyklovanie – keď vdýchnete starým predmetom nový život. Preto napríklad prv než sa zbavíte nejakého nábytku, skúste sa zamyslieť, či by sa nedal upraviť, prerobiť alebo premaľovať a možno nakoniec nebudete musieť kupovať nový.

Eko domy a bývanie s nízkou spotrebou

Určite ste sa už stretli s fenoménom eko dom – je to bývanie zhotovené z udržateľných zdrojov s nízkou spotrebou energií. Ak sa však nechystáte investovať do výstavby nového domu, existujú aj mnohé ďalšie ekologické riešenia pre staršie výstavby. Pre exteriér sú to napríklad zelené strechy a pre interiér naopak inteligentná domácnosť. Nikdy nie je neskoro začať žiť ekologickejšie!

Zo starého nové nápady: recyklované sklo

Vlastnoručne vyrobené doplnky zo skla spravia váš interiérový dizajn určite ešte originálnejším. Okrem vyššie uvedených inšpirácií máme pre vás niekoľko skvelých tipov. Nebudete na ne potrebovať profesionálne sklenárske náradie na rezanie, brúsenie alebo tavenie skla – proces výroby bude oveľa jednoduchší. Postačia vám k tomu pekné sklenené nádoby zo zaváranín, pivové alebo vínové fľaše. Ako budú vyzerať zo starého nové nápady pre štýlové sklenené doplnky do bytu? Na ozdobenie fliaš môžete použiť:

 • jutový špagát, ktorý sa obtočí po celej ploche fľaše s vrstvou hobby lepu, aby dobre držal.
 • medený alebo iný drôtik, na ktorý môžete navliecť tenšie gombíky a omotať ním celú fľašu alebo len spodnú časť. Pekne budú vyzerať aj malé korálky či čistý drôtik bez ozdôb.
 • kúsky farebných papierikov, ktoré sa nalepia na povrch a môže tak vzniknúť pekná mozaika.
 • krásne servítky, ktoré ozdobia povrch fľaše pomocou techniky známou ako dekupáž.
 • čipkovaná alebo háčkovaná stuha nalepená na fľaši.

Recyklované sklo: nádoby s mnohými tvárami

Ako ste si mohli všimnúť, podľa druhu fľaše tak môžu vzniknúť:

 • štýlové svietniky zo zaváraninových fliaš.

TIP: Pre vkladanie a vyťahovanie čajových sviečok vytvorte praktický drôtený úchyt.

 • vkusné vázy s krásnymi vzormi.

TIP: Pre tento účel sa dajú použiť všetky druhy fliaš. Súprava niekoľkých kusov bude vyzerať ešte krajšie!

Recyklované sklo je určite ekologickým materiálom budúcnosti! Prebuďte v sebe kreatívneho ducha a vytvorte pre váš domov pekné vázy, svietniky či iné doplnky. Je to skvelá aktivita aj pre deti! Dúfame, že vás naše ďalšie ekologické tipy nadchli a že aj niektorými zdanlivo malými krôčikmi spoločne prispejeme k ochrane životného prostredia.

Dodajte vášmu interiéru ešte viac lesku a skrášlite ho doplnkami z recyklovaného skla a iných udržateľných materiálov. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a ekologickejší!