Satén v spálni

Chcete sa vo svojej domácnosti cítiť príjemne a túžite, aby vyzerala luxusne, elegantne a pritom zaujímavo? Najlepším riešením je satén, ktorý priťahuje pozornosť a poskytuje vysoký komfort. Hodiť sa vám bude vo forme bielizne na posteľ, vankúšov na pohovku, ale i ako doplnkov do akejkoľvek inej miestnosti. A síce je tento materiál charakteristický tým, že má vyššiu cenu, rozhodne sa doň oplatí investovať. Vydrží vám dlhé roky a jednotlivým izbám dodá rozprávkovú atmosféru. Zamilujte sa doň aj vy a skrášlite ním každý kút svojho domu. Nebojte sa s ním experimentovať a skombinovať ho s inými kúskami. Najlepšie pri ňom vynikne minimalistický mramor a keramika.

Čo je satén?

Ak sa pýtate, aké materiály v interiéri by vám nemali chýbať, odpoveďou je satén. Ten by sa mal nachádzať aspoň v jednej miestnosti, pretože je stelesnením elegancie, minimalizmu a jemnosti. Vďaka krásnemu vzhľadu si ho zamiluje úplne každý, nehovoriac o tom, že je na dotyk veľmi príjemný. Nájdete ho v mnohých farebných, vzorových a rozmerových prevedeniach. Sami si tak vyberáte, či siahnete po saténovom vankúši, obliečkach alebo inej dekorácii.

Satén patrí k najluxusnejším a najoceňovanejším látkam vôbec. Vzniká tkaním a k jeho charakteristickým vlastnostiam sa radí lesklý povrch, splývavosť, mäkkosť a pekná štruktúra. Veľmi ľahko sa kombinuje s inými materiálmi, ako napríklad porcelán, zamat alebo sklo. Na prvý pohľad je chladnejší, no keď ho do miestnosti správne skombinujete, prinesie vytúžené teplo domova.

So saténom sa stretnete takmer všade. Vyrobené sú z neho vankúše, posteľné obliečky, záclony či dokonca oblečenie, ako blúzky alebo večerné šaty. Výhodou tohto materiálu je to, že nie je náročný na starostlivosť. Prať sa dá aj v práčke, no ak nechcete, aby sa náhodou zničil, pokojne ho čistite v rukách.

Druhy saténu

Najrozšírenejší je hodvábny polyesterový satén, ktorý má nižšiu cenu, no vyzerá na nerozoznanie od jeho drahšieho prevedenia. Bavlnený satén je známy väčšou mäkkosťou a lepšou prispôsobivosťou. Vyrobený je zo 100 % bavlnenej priadze, ktorá mu dodáva vysokú lesklosť a krásne farby. Má podobné vlastnosti ako klasická bavlna s tým rozdielom, že je luxusnejší a pôsobí elegantnejšie.

Tieto dva typy sa od seba odlišujú nielen vlastnosťami, ale aj spôsobom, akým by ste sa o ne mali starať. Polyesterový hodváb je náročnejší na starostlivosť, pretože potrebuje nižšiu teplotu vody a ten najjemnejší prací program. Pri vysokých teplotách alebo otáčkach by sa mohol v práčke zničiť. Naopak, bavlnený hodváb si poradí aj s vyššími otáčkami a teplotami, vďaka čomu ho môžete prať aj pri teplote 60 °C.

Výhody a nevýhody saténu

Satén je charakteristický tým, že má množstvo výhod. Tou najväčšou je fakt, že priťahuje pozornosť a v miestnosti pôsobí ako štýlový doplnok. Celý dizajn vie povýšiť o niekoľko úrovní, čo znamená, že aj z bežného zariadenia vie urobiť niečo “viac”. Druhou výhodou je jeho vysoký komfort a veľmi príjemný povrch. Ten si užijete najmä vo forme obliečok na paplón a vankúš v posteli. V zime vás skvelo zahreje, pretože sa vie rýchlo prispôsobiť teplote pokožky a v lete vás vie zas jemne ochladiť.

Satén nájdete tiež vo viacerých farebných a vzorových prevedeniach, takže si dokážete vybrať presne podľa svojich potrieb. Jednotlivé doplnky a dekorácie do bytu viete skombinovať so štýlom miestnosti, hlavnými kusmi nábytku alebo s farbou stien. A netreba zabúdať ani na vysokú kvalitu, vďaka čomu satén vydrží roky, bez toho aby zmenil tvar, farbu alebo rozmery. Netrhá sa a nijakým spôsobom sa nederie.

Samozrejme, satén má aj zopár nevýhod, ako napríklad to, že je tuhý a nepružný, takže sa nedá natiahnuť. Ak si raz kúpite nesprávnu veľkosť obliečok, budete ich musieť vymeniť alebo kúpiť nové. Táto nevýhoda sa spája aj s faktom, že pri nesprávnej starostlivosti sa môže zbehnúť a sprať.

Ako môžete využiť satén v interiéri?

Jednotlivé materiály sa dajú zaradiť podľa toho, do akých miestností alebo trendov sa hodia. Štýl bývania, ako napríklad minimalizmus, je charakteristický bledými farbami, menším počtom doplnkov a väčšou strohosťou. Satén sa preto doň skvelo hodí a určite by v ňom nemal chýbať. Naopak, rustikálny štýl je známy tým, že z neho vyžaruje teplo domova, kombinuje drevo, prípadne ratan, a veľa doplnkov. Obľúbená je napríklad bavlna alebo plyš, v menšom množstve kov a sklo. Satén sa do tohto štýlu príliš nehodí, pretože je náročnejšie skombinovať ho s týmto štýlom. Ďalšou možnosťou, kde tento prírodný materiál zvoliť, je industrálny štýl, známy tmavšími farbami, chladným kovom a vysokou praktickosťou. Satén ho zjemní a dodá mu trochu elegancie a komfortu.

Využitie saténu v interiéri je široké a každý si príde na svoje. Najčastejšie ho nájdete vo forme posteľných obliečok v spálni či detskej izbe. Saténový vankúš vyhľadávajú najmä ženy, ktoré dbajú na starostlivosť o vlasy. Materiál sa stará o to, aby sa vlasy menej treli, vďaka čomu sa počas noci nezamotajú. Ráno sa vám budú omnoho ľahšie česať a upravovať, plus, čakať môžete aj krajší a lepší vzhľad.

Druhou možnosťou sú pekné záclony, ktoré krásne doplnia okná a zvýraznia stenu. Kombinovať by ste ich mali tón v tóne, čo znamená, že ak je stena bledomodrá, záclony by mali byť v bledšom alebo tmavšom modrom odtieni. Druhou možnosťou je biela, odtieň ako stvorený k sýtej modrej.

Satén vynikne skvelo na jedálenskom alebo príručnom stole vo forme prestierania. Zaobstarajte si saténový obrus alebo menšie obrúsky vhodné na doplnenie miesta pod tanierom.

Inšpirácie na satén ako doplnok v interiéri

Satén má množstvo prevedení, a je len na vás, čím svoju domácnosť doplníte a skrášlite. Verte ale tomu, že je vždy dobrou voľbou a jeho výberom nič nepokazíte. K najobľúbenejším kúskom do domácnosti sa radia saténové vankúše. Dôvod je ten, že nie sú príliš drahé, takže si ich môže dovoliť takmer každý, plus, dajú sa využiť ako dekorácia a aj ako doplnok na spánok.

Druhou možnosťou sú záclony alebo závesy dekorujúce okná, parapety a celkovo steny. Vedia rozjasniť celú miestnosť, pretože sú masívne a veľké. Priťahujú pozornosť a hodia sa do každej domácnosti. Musíte do nich investovať vyššie čiastky, ale rozhodne sa to oplatí. Tento typ závesov vám vydrží dlhú dobu, nehovoriac o tom, že je nadčasový, takže bude trendy aj o niekoľko rokov.

Skvelou dekoráciou sú aj saténové pierka, ktoré vedia doplniť umelé kytice alebo kvety vo váze. To, čo zvolíte, je len na vás. Saténu sa netreba báť, interiéru dokáže len pomôcť a skrášliť ho.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!