Sivý umelý kameň na stene v jedálni

Moderný človek sa v ostatných rokoch snaží o svoj návrat k prírode. Usiluje sa o čo najväčšie priblíženie k nej. Premýšľame nad našimi mestami, domami a bytmi, ako neplytvať energiou a vodou, nezaťažovať životné prostredie, aké materiály v interiéri použiť. Súčasťou moderných interiérov sa tak stávajú obklady stien. Prakticky akýkoľvek interiér znesie obloženie stien. Či si vyberiete prírodné materiály alebo ich náhrady, nešliapnete vedľa, útulnosť a originalita priestoru je zaručená. Čo tak vyskúšať umelý kameň na stenu? Je na nerozoznanie od pravého kameňa. Trochu ušetríte a trendy máte zároveň v hrsti. Poďte sa inšpirovať!

Moderný interiér a materiály

Zariadenie interiéru sa v dnešnej dobe zdá jednoduché. Máte na výber štýl bývania, nábytok od výmyslu sveta a rôzne dekorácie do bytu.

Výzdoba sa núka taká, že si neviete vybrať. Pre väčšinu ľudí môže byť paradoxne problém sa v bohatej ponuke orientovať a zariadiť priestor, aby nepôsobil chaoticky. Choďte od základu ako steny a podlahy, rozmyslite si aké farebné ladenie si predstavujete. Následne plánujte všetko ostatné, čo vám bude ladiť a odrážať vašu osobnosť. Mnoho ľudí preferuje v interiéroch prirodzenosť, jednoduchosť a vzdušnosť.

Keď začnete stenami, skúste umelý kameň na stenu. Je trendový a interiérom dodáva punc nadčasovosti. Veľmi efektné je, keď je umiestnený na dominantnú stenu alebo jej časť. Priestor sa hneď zmení na prívetivejší. Môžete samozrejme použiť aj prírodný kameň, ale pri voľbe nepravého kameňa neutrpí až tak váš plánovaný rozpočet. 

Kamenný obklad na stenu: populárny trend v interiéri

Umelý alebo dekoratívny kameň nie je dielom prírody, teda sa neťaží. Vyrába sa ručne alebo priemyselne. Výroba prebieha tak, že sa roztok naleje do kovovej alebo silikónovej formy. Roztokom obyčajne býva keramika, sadra, betón, polyester a akrylát. Keď odliatky vyschnú, sú ďalej upravované impregnáciami a glazúrami do konečnej podoby. V interiéroch sa používajú ľahké a jemné materiály, na vonkajšie obklady budov zasa mrazuvzdorné typy, najmä s minimálnou pórovitosťou. Ekologickosť týchto materiálov závisí od použitých spojív a plnív.

Možnosti materiálov na výber

Sadra, piesok a íl sa dajú prirovnať k prírodnému kameňu a sú pórovité. Akrylové živice sa nemajú používať pri vysokých teplotách kvôli chemickému zápachu a výparom, ktorý môžu vyvolať. Preto buďte s výberom opatrní a nechajte si poradiť od odborníka. 

Umelý kameň zoženiete v najrôznejších tvaroch, farbách a textúrach. Ak si vyberiete správny typ umelého kameňa do každej miestnosti, vydrží vám bez zmeny farby dlho, nechytajú sa naň ani plesne. Kameň stačí z času na čas umývať mydlovým roztokom a šetrne odstraňovať prach.

Cena kameňov je závislá od druhu kameňa a jeho hrúbky. Prírodné materiály, ktoré sú najpoužívanejšie na výrobu kamenných obkladov sú bridlica, kremeň, andezit, kvarcit a veľmi populárny pieskovec. Luxusný vzhľad dodá žula, mramor, ónyx a travertín. Prácu s prírodným kameňom je vhodnejšie zveriť do rúk odborníka, je prirodzene ťažší a odborník vie ako s ním narábať, predpripraviť steny.

Umelý kameň na stenu sa vyrába aj ako kamenná dyha. Dyha je veľmi populárna kvôli ľahkosti materiálu a jednoduchšej aplikácii na povrchy. Má hrúbku asi 2 milimetre a dostanete ho ako v rozmeroch 122×61 cm, tak aj v klasickom formáte 60×30 centimetrov. Nezaťaží stenu a zaručene oživí priestor rovnako dobre ako prírodný kameň. Jedinou nevýhodou je asi len to, že umelý kameň nemá takú vysokú odolnosť prírodného kameňa. 

5 top nápadov pre umelý kameň na stenu

Umelý kameň na stenu môžete použiť prakticky kdekoľvek v byte alebo dome. Dodá charakter obývačke, chodbe, kuchyni, ale aj kúpeľni. 

  1. V obývačke vytvoríte pomocou umelého kameňa dominantnú stenu, zavesíte na ňu obrazy do obývačky, prípadne iné nástenné dekorácie, pred stenu môžete postaviť sedačku so stolíkom a kúzlo je hotové.
  2. Obložíte časť steny, kde umiestnite televízor, nadobudnete originálny relaxačný priestor.
  3. Vydekorujte moderný krb v obývačke položením umelého kameňa. Potrebujete nájsť variant odolný voči teplu.
  4. V kúpeľni nájde umelý kameň na stenu tiež skvelé využitie, ale hľadajte obklad vhodný do vlhkého prostredia. Ideálne sú porcelánové kameniny, glazované kamenné dlaždice, výrobky z polyesteru a akrylu.
  5. V kuchyni môžete takýmto obkladom získať rustikálny alebo provensalský vzhľad starej, tradičnej kuchyne, tu treba hľadať materiály pokryté lakom alebo glazúrou. Tiež by nemali byť pórovité, aby nenasiakli mastnotou, vlhkosťou a prachom. Pre tento účel sa najčastejšie používa kuchynská zástena z umelého kameňa, ale pokojne si kameň nalepte aj na stenu.

Ďalšie pôsobivé nápady 

  • V spálni obložte kameňom stenu za posteľou, podsvieťte pod stropom LED pásikom alebo osvetlite tlmenými svetlami. Rovnako môžete nasvietiť obrazy do spálne, aby vynikli. Fantázii sa medze nekladú.
  • Použite 3D tapety s imitáciou kameňa, čo je asi najmenej nákladné riešenie. Vhodné je napríklad do predsiene.
  • Aj stĺpom v domoch kamenný obklad veľmi prospieva. Pôsobia ako solitérne ozdoby a sú vkusné v akejkoľvek podobe.
  • Steny pri schodisku alebo kuchynský ostrovček obložený umelým kameňom okamžite ožije.

Ako kombinovať umelý kameň v interiéri

Kameň, aj ten umelý, sa hodí k akémukoľvek materiálu v miestnosti. Vyrobíte ním teplo domova a akýkoľvek štýl bývania, ktorý vám je sympatický. Hrou tieňov vytvoríte 3D efekt stien. Kameň si veľmi dobre rozumie s industriálnym, vidieckym, provensalským štýlom, s eklektikou. Hodia sa k nemu poctivé prírodné materiály ako prírodný kameň, betón, terakota, ratan, teak, rôzbe druhy dreva, sklo, prírodné tkaniny, ekokoža, ale aj kov.

Nenahraditeľným doplnkom domácností sú živé kvety. S blížiacou sa jarou začína každá bunka v tele ožívať a tešiť sa na jarné slniečko a príjemné počasie. Jarná výzdoba pozitívne naladí nejedného z vás. Farebné tulipány, snežienky vo váze alebo narcisy a hyacinty v kvetináči, sú po zime ako farebná terapia. Dekorácie do bytu si vyrobte podľa svojho gusta a zapojte deti. Jarná výzdoba okien z papiera, jarný veniec na dvere, veselé farby na textíliách, vetvičky na stole, všetko vyčaruje úsmev na tvári a zlepší náladu. A jar môže prísť.

Aj vďaka novým prvkom vo vašej domácnosti sa môžete cítiť ako znovuzrodení. Nalaďte sa na nové ročné obdobie s nami a privítajte ho s otvorenou náručou!

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!