tvorba jesennej dekorácie z papiera

Rána začínajú byť chladnejšie, štedrá úroda zo záhrad sa postupne zozbierava, stromy sa pomaličky zafarbujú – prišiel čas, keď sa jeseň ukazuje vo svojom nádhernom šate. Chceli by ste vniesť jej čaro aj ku vám domov? V tom prípade ste tu na správnom mieste! V tomto článku sme pre vás pripravili tipy na jednoduché jesenné dekorácie z papiera ako aj ďalšie nápady na ozdoby, pri ktorých budete môcť použiť skoro čokoľvek, čo nájdete počas prechádzky lesom. Výsledok bude určite nádherný!

Jesenné dekorácie z papiera: naše tipy a nápady

Jesenné dekorácie plné nádherných farieb typických pre toto ročné obdobie rozveselia každú domácnosť. Zábavu pritom budú mať nie len dospelí, ale určite aj vaše ratolesti! Skvelé pritom je, že na výrobu toho vôbec nebudete potrebovať veľa. Pripravte si preto hlavne:

 • papier
 • kartón
 • farebné papiere
 • nožnice
 • lepiacu pásku a pre istotu lepidlo
 • farbičky, pastelky, fixky

Poďme sa pozrieť, čo všetko sa s nimi dá vymyslieť!

1. Jesenné dekorácie z papiera: Hubky na okne

Predstavte si skupinku hubiek, ktorá budú krásne vykúkať do ulice zo spodnej časti okien. Môžete si vybrať, či použijete na ich výrobu pevnejší kartón alebo papier. Postup je veľmi jednoduchý:

 1. Na kartón/papier nakreslite 10- 20 cm vysoké huby.
 2. Vyfarbite ich podľa druhu, ktorý chcete mať “rastúci” na okne.
 3. Hubky vystrihnite a vyfarbite ich aj z druhej strany, aby zdobili nie len ulicu, ale aj váš príbytok.
 4. Na okno ich prilepte priehľadnou lepiacou páskou.

Ak by ste chceli objaviť ďalšie nápady, naša jesenná výzdoba na okná vás určite inšpiruje!

2. Papradie z jednofarebného papiera

Ak radi striháte, táto dekorácia bude pre vás hračka a nebudete k nej potrebovať ani farbičky. Podľa toho, akú veľkú ju chcete, zvoľte si k nej adekvátny rozmer zeleného papiera – pre ešte krajší vizuálny efekt skúste rôzne odtiene zelenej a rôzne rozmery.  

 1. Na papier načrtnite list papradia. Nemusíte sa trápiť so všetkými detailami, stačí hrubšia silueta.
 2. Vystrihnite váš náčrtok.
 3. Postup opakujte s rôznymi veľkosťami a odtieňmi – už 5 kusov bude pôsobiť ako pekný trs.
 4. Vystrihnuté listy naaranžujte ako trs a nalepte ich tak na okno, skriňu, spodnú časť dverí, a pod.  

Deti určite rady doplnia túto dekoráciu nejakými papierovými živočíchmi ako lienka, slimák, chrobák, jašterička, vtáčik, atď. Fantázii sa medze nekladú – okrem papradia môžete použiť aj iné jesenné kvety a rastliny a vytvoriť si tak napr. celú lúku!

3. Pestrofarebný kartónový strom

Stromy v jeseni sú pastvou pre oči. Vytvorte si jeden taký z kartónu a farebných papierov a nalepte si ho doma na skriňu, okno alebo nábytok. Ako na to?

 1. Z hnedého kartónu vystrihnite siluetu stromu s výškou minimálne 30 cm. Vďaka jeho farbe už kmeň nemusíte nijako dofarbovať.
 2. Z papierov vo farbách jesenných listov – žltá, oranžová, červená, medená, zlatá, svetlo-zelená – vystrihnite cca 3- 5 cm dlhé listy. Čím viac ich vystrihnete, tým košatejšia bude koruna vášho stromu.
 3. Listy prilepte na konáre stromu lepiacou páskou. Pre ešte väčší jesenný efekt nalepte niektoré z nich tak, aby vyzerali, že práve padajú. Niekoľko ich tak môžete nalepiť aj ku spodnej časti stromu, aby vytvorili listový koberec.

Táto papierová ozdoba sa môže stať skutočne pestrým doplnkom vášho príbytku bez ohľadu na to, ktorý listnatý strom si vyberiete.  

4. Papierová girlanda

Vytvorte si pestrú jesennú girlandu alebo reťaz zo symbolov jesene. Postačí vám na to špagát béžovej či hnedej farby, drevené štipce na prichytenie dekorácií a farebné papiere. Stačí pár krokov a vaša girlanda bude hotová.

 1. Podľa priestoru, ktorý chcete ozdobiť, si zvoľte dĺžku špagátu. Už 1-metrový kus pekne vynikne.
 2. Z farebných papierov vystrihnite rôzne listy, huby, lesné plody, drobné živočíchy, či lesné zvieratá, ktoré podľa potreby domaľujte farbičkami, prípadne si ich namaľujte na čistý papier. Veľkosť by mala byť cca 10 cm, aby boli dobre viditeľné.
 3. Ak chcete girlandu prevesiť cez izbu alebo z jedného kusu nábytku na druhý, či na okno, dekorácie vymaľujte aj z druhej strany.
 4. Na zavesenie dekorácií na špagát použite drevené štipce.

Takáto girlanda nádherne ozdobí akúkoľvek miestnosť vo vašej domácnosti. Alebo si spravíte do každej jednu? Prečo nie!  

5. Origami s jesennými motívmi

Ak máte radi skladačky, skúste jesenné dekorácie z papiera vo forme origami. Jesenná dekorácia z listov je tiež trendy, na internete nájdete návody na poskladanie rôznych listov, ktoré budú vyzerať krásne v zladených farebných prevedeniach. Či už ich uložíte do misky, nalepíte na nábytok a okná, alebo spravíte z nich girlandu, určite budú vyzerať nádherne!

Zapojte svoje ratolesti a vytvorte jesenné dekorácie z papiera pre deti

Určite ste si všimli, že všetky vyššie uvedené nápady sú vhodné ako pre dospelých, tak aj pre tých najmenších. Pravdaže budú potrebovať vašu pomoc, ale určite sa im takéto kreatívne šantenie bude páčiť. Pre ešte viac nápadov sa pozrite na naše jesenné dekorácie pre deti, pri ktorých budete môcť použiť aj iné materiály ako papier.

Jesenné dekorácie z papiera: Halloween

Ak ste fanúšikmi tohto amerického sviatku, halloween dekorácie v tvare kostier, duchov a strašidiel budú tiež skvelou príležitosťou, ako vymyslieť kreatívne aktivity pre vaše deti. Nezabudnite ani na hlavnú protagonistku výzdoby – halloween tekvica! Pozrite sa s nami ako vyzdobiť tekvicu.

Ako kombinovať jesenné dekorácie z papiera vo vašej domácnosti?

Štýlové a jednoduché jesenné dekorácie z papiera sa dajú krásne kombinovať s výzdobou z iných materiálov, a to v každej miestnosti vášho domova. Ktorú si chcete skrášliť? Inšpirujte sa našimi nápadmi na:

Okrem papiera sa dajú využiť rôzne materiály, ktoré ľahko nájdete vonku počas prechádzok v prírode. Vnesiete tým prirodzené čaro tohto ročného obdobia do vášho domova. Ktorý druh materiálu vás zaujal?

Farby jesene: pozrime sa na trendy tohto roku

Viete, aké sú trendy tohtoročnej jesene? V interiérovom dizajne dominujú predovšetkým zemité interiérové farby, ktoré pôsobia upokojujúco a prinášajú pocit rovnováhy:

Tieto farby jesene vám sprostredkujú skutočne dokonalú paletu pre vaše aranžovanie. Nezabudnite pridať prírodné materiály ako drevo, ratan, prírodné vlákna a z textílií bavlnu, ľan či makučký zamat. Nebojte sa ani populárnych zlatých akcentov, ktoré budú pripomínať jesenné slnko.

Dúfame, že sa vám naše nápady na jesenné dekorácie z papiera páčili a že ozdobia aj váš domov. Určite potešia nie len vás, ale každú návštevu. Ak chcete vniesť toto čarovné ročné obdobie do vášho príbytku ešte viac, vsaďte na interiérové farby v zladených jesenných tónoch.  

Nechajte sa uniesť prirodzenou krásou jesene a skrášlite ňou aj váš interiér vďaka nádherným dekoráciám, doplnkom a nábytku v jej farbách! Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší nielen počas jesene!