šišky ako jesenná dekorácia v obývačke

Magický čas charakteristický chladnejším počasím, teplými nápojmi a prípravou na zimu sa nezadržateľne blíži. Príprava domácnosti na jeseň nemusí byť príliš náročná, stačí, aby ste si vybrali tie správne kúsky, ktoré vám ju prinesú do každej miestnosti. K nim sa radia jesenné dekorácie zo šišiek charakteristické svojou nenáročnosťou a nadčasovým vzhľadom. Do interiéru prinesú kúsok z prírody a jesenného počasia, vďaka čomu vytvoria príjemnú atmosféru. Premýšľate, aké všetky jesenné dekorácie by ste mohli zo šišiek vyrobiť? Westwing má pre vás 4 štýlové a trendy nápady, ktoré si zamilujete.

Jesenné dekorácie zo šišiek: 4 nápady

Výroba jesenných dekorácií zo šišiek je jednoduchá a rýchla, vďaka čomu ju zvládne úplne každý. Čo urobiť predtým než ich začnete upravovať ako dekoráciu do vášho bytu či domu?

 • Stačí, aby ste si vonku nazbierali rôzne druhy šišiek odlišujúcich sa od seba veľkosťou a farbou.
 • Následne ich vyčistite, nechajte vysušiť a upravte presne tak, ako potrebujete.
 • Nafarbite ich, nalakujte alebo ich nechajte v prirodzenom prevedení.
 • To, ako budete ďalej postupovať, sa odvíja od toho, čo si chcete vytvoriť.
 • Na veniec stačí šišky spojiť do kruhu alebo ich prilepiť na polystyrénový základ a ozdobiť ďalšími kúskami, ako napríklad listami, gaštanmi a šípkami.

Pripravili sme pre vás 4 nápady na tie najkrajšie jesenné dekorácie.

1. Vence na dvere zo šišiek

Jesenné vence na dvere vyzerajú veľmi pekne, doplnia vonkajšok i vnútrajšok a viete si ich prispôsobiť presne podľa svojho preferovaného štýlu. Ich výroba je omnoho jednoduchšia, ako sa zdá a to, čo na ne umiestnite, je čisto na vás. Zapojte do prípravy aj vaše ratolesti, strávite tak spolu krásny čas. Ako teda pri príprave postupovať?

 • Jesenný veniec dokážete urobiť aj čisto zo šišiek. Stačí si vybrať podobné druhy, ktoré následne spolu, do určitého tvaru, zlepíte. Druhou možnosťou je upevniť ich napríklad pomocou tvrdšieho, no ohybného drôtu.
 • Základom každého jeseného venca je kruh z polystyrénu, prípadne iného materiálu. Polystyrén je najlepší, pretože sa doň skvelo zapichávajú jednotlivé ozdoby, drží na ňom sekundové lepidlo a je ľahký.
 • Po dekorovaní bude na dverách dobre držať, a to dokonca aj pri silnom daždi alebo vetre.
 • Polystyrénový kruh musíte zakryť, aby ho nebolo vidno, a preto naň naukladajte zelené vetvičky a listy.
 • Keď máte základ hotový, pridávajte šišky, šípky, ďalšie listy a gaštany. Výhodou tejto dekorácie je, že ju nemusíte mať len na dverách.
 • Veniec pokojne umiestnite na stôl alebo poličku a doplňte ním interiér.

2. Jesenné dekorácie na stôl

Okrem venca sú dôležité aj jesenné dekorácie na stôl v rôznych veľkostiach, farbách a tvaroch. Silnou stránkou šišiek je to, že ich existuje rovno niekoľko druhov. Máme pre vás 2 nápady ako využiť šišky na dekorovanie stola.

 1. Masívnejšie typy šišiek stačí jemne pretrieť lakom alebo metalickou farbou a následne poukladať na podnos. Vytvoríte tak peknú dekoráciu ako stvorenú na jedálenský i konferenčný stolík.
 2. Menšie šišky môžete naukladať na dekoračný farebný tanierik, do misky alebo priesvitnej vázy. Skombinujte ich so sušenými alebo umelými kvetmi. Umelé kytice sú dnes veľmi obľúbené a vyzerajú takmer na nerozoznanie od živých.

TIP: Pozrite sa na naše video, ako jednoducho ozdobiť konferenčný stolík krásnou jesennou dekoráciou, ktorá zahŕňa kvety aj veľkú šišku.

3. Jesenné kvety

Čo by to bolo za jeseň bez charakteristických a farebných kvetov? Jesenné kvety vyzerajú dobre v sušenej aj živej podobe. Voľba je na vás, no ak hľadáte niečo, čo vydrží dlhšie, najlepšou voľbou je prvá možnosť. Sušené kvety si viete urobiť jednoducho aj sami doma, za pomoci suchého tepla. Ako na to?

 • Stačí, aby ste vyšli do záhrady alebo do parku či lesa, natrhali kvety a následne ich nechali doma vysušiť.
 • Urobiť tak môžete pri radiátore, v špeciálnej sušičke alebo len tak, v suchej miestnosti.
 • Kvety následne umiestnite do veľkej masívnej priehľadnej alebo nepriehľadnej vázy.
 • Na spodok dajte šišky a do nich následne zapichnite kvety.
 • Ďalšou možnosťou je dekorovanie vázy, na čo vám bude stačiť len niekoľko šišiek, ktoré do nej vložíte. Doplňte ich listami, sušenými kvetmi či svetielkami a spravte si doplnok do každej miestnosti. 

TIP: Ak plánujete hostinu počas jesene u vás doma, chceme vás inšpirovať jesennou kvetinovou výzdobou uprostred stola. Pozrite si naše video, ako využiť umelé kvety na výzdobu krásneho stola.

4. Jesenné dekorácie zo šišiek pre deti

Šišky sa páčia nielen dospelým, ale aj tým najmenším. Vytvorte preto jesenné dekorácie pre deti v zaujímavých tvaroch, farbách a kombináciách.

 • Ak máte viac času, viete z nich spraviť štýlové a zaujímavé sovy či vtáčikov. Stačí, aby ste šišky opracovali a následne na seba správne poukladali. Využite svoju fantáziu a nechajte, aby vám deti pomohli.
 • Okrem toho, k šiškám sa skvelo hodí výrazná a veľká oranžová halloween tekvica. Vyrežte ju, zapáľte sviečku, vložte ju dnu a po okolí rozložte pekné šišky nafarebné na oranžovo, žlto alebo zeleno. Vyberajte farby jesene a laďte ich s ďalšími, podobnými odtieňmi.

Ďalšie tipy na jesenné dekorácie

Jeseň patrí k chladným ročným obdobiam s množstvom dažďa, silného vetra a takmer žiadnym denným svetlom. Niektorí ju berú ako prípravu na zimu, pre iných ide o smutné mesiace nasledujúce po teplom a farebnom lete. Jeseň ale nepredstavuje len chlad, tmu a zimu, práve naopak. Má svoju magickú a čarovnú moc, ktorú objavíte hneď vtedy, keď si svoj dom správne vyzdobíte.

 • Jesenné dekorácie z listov, šišiek, papiera či iných materiálov dokážu vyplniť prázdne miesta na stole, dverách, poličke či dokonca na bráne.
 • Okrem výzdoby interiéru nezabúdajte ani na exteriér. Pri výzdobe vonkajšej časti je dôležitá aj výrazná jesenná výzdoba na okná skrášľujúca nielen samotné okná, ale aj parapety.
 • Ručne vyrobené vence môžu taktiež skrášliť nielen interiér, ale aj okná alebo dvere.
 • Jesenné dekorácie z prírodých materiálov vám umožňujú ušetriť množstvo financií za kupované ozdoby a otvárajú vám brány vašej fantázie. Strávte jedno poobedie tvorením pekných vencov alebo girlánd spolu s priateľmi alebo deťmi.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Ako vyzdobiť váš interiér jesennými dekoráciami?

Jesenné dekorácie zo šišiek predstavujú univerzálny doplnok vhodný do každej jednej miestnosti. Zamilujete si ho najmä v menších izbách, kde nie je príliš veľa miesta. Šišky sú menšie, a preto vám nebudú nikde zavadzať, no pritom prinášajú jesenný nádych a dokážu vás spojiť s prírodou.

 • Do kúpeľne je dobré zvoliť priehľadnú vázu so šiškami vo vnútri a svetielkami, prípadne so sušenými kvetmi a gaštanmi.
 • V kuchyni sa bude skvelo vynímať niečo masívnejšie, a preto sa nebojte veľkého venca na stôl či masívneho podnosu so šiškami a inými jesennými prírodninami.
 • Rovnako postupujte v obývačke, kde sa nemusíte báť voliť niečo výrazné, čo upúta pozornosť hneď, ako do nej vojdete.
 • A v spálni siahnite po menších kúskoch, ktoré nezaberú príliš veľa miesta, no pritom nezaniknú pri iných doplnkoch a dekoráciách.