Skalka v záhrade

Radi by ste do vašej záhrady vniesli kus harmonickej prírodnej scenérie? Skalka je ideálnou príležitosťou! Hodí sa na svahovité pozemky, ale taktiež aj na tie rovinaté. Skaly a kamene lemované drobnými kvietkami a zeleňou rôznych odtieňov totiž dokážu zapôsobiť v každom priestore. Ako skalku vytvoriť a aké kvety do skalky použiť pre dokonalý efekt? Dozviete sa v dnešnom článku a pridáme aj niekoľko rád, ako sa o skalku starať, aby vám robila radosť dlhý čas. Pripravte si zápisník a poďme na to!

Kvety do skalky: top 12 najkrajších kvetov

Vybrať len zopár kvetov z toľkej krásy, ktorú príroda ponúka, je veru náročné. Okrem toho, že väčšina skalničiek je málo náročná na údržbu, všetky sú tiež rovnako pôvabné. Aby ste to mali jednoduchšie, urobili sme výber za vás. Toto sú najkrajšie kvety do skalky, ktoré sa hodia do akejkoľvek záhrady:

1. Materina dúška

Ak milujete vôňu tejto drobnej bylinky, určite ju nezabudnite použiť aj do skalky. Patrí medzi užitočné kvety do záhrady a v skalke dokáže vytvoriť nezameniteľné vidiecke čaro. Navyše z nej budete môcť pripraviť voňavý čaj svojim blízkym. Má mnoho kultivarov a priniesť si ju môžete aj z voľnej prírody. Je veľmi odolná, rozmnožuje sa sama a jej drobné kvietky dokážu pokryť kamene, vrátane chodníkov, po ktorých môžete dokonca aj chodiť.

2. Levanduľa

Levanduľa nie je trendy rastlinou tohto roku len tak! Pestovanie levandule má mnoho výhod: nádherne vyzerá, má harmonizujúce účinky a ľahko sa pestuje. V skalke dokáže vytvoriť príjemný kontrast k pôdopokryvným rastlinám a doplniť ju farbami od mája do septembra. Každá kvetinová výzdoba s ňou získa na kráse a vnesie do nej stredomorskú atmosféru.

3. Trahok rímsky

Trahok (Anacyclus depressus) má drobné biele kvety so žltým stredom a svojim tvarom pripomína sedmikrásky. Trpazličia margarétka, ako mnohí trahok nazývajú, je veľmi odolná a kvitne od mája do júla. Rastie v trsovitých bochníkoch, ktoré tvoria mierne tŕnisté listy s kvetmi. Tieto bielo-žlté kvety do skalky, patriace do čelade astrovitých, vnášajú do priestoru hravosť a pohodu.

3. Lomikameň

Toto je ideálna trvalka na skalku, ak hľadáte niečo vhodné do polotieňa. Táto drobná, nenáročná a otužilá rastlinka je jednou z najsevernejšie kvitnúcich rastlín na svete, no darí sa jej aj na Slovensku. Potrebuje len dobre priepustnú, mierne zásaditú pôdu a dostatok vlahy. Pestovať sa dá aj v kvetináči na balkóne, stačí ak jej do kvetináču pridáte pár skál a nevystavíte ju slnku na dlhý čas.

4. Kvety do skalky: Skalnica

Skalka bez skalnej ruže by asi ani nebola skalkou. Každá kamenistá predzáhradka, vidiecka i moderná alebo aj japonská záhrada s ňou získa svoje špecifické čaro. Jej latinský názov Semperivum naznačuje, že je nezničiteľná, čo v praxi zistíte sami. Znesie život medzi skalami, mráz, slnko, nedostatok pôdy aj sucho. To je škoda nevyužiť, čo poviete?

5. Tarička

Drobné fialové kvety taričky hybridnej spestria svojim farebným kobercom každý kút skalky, balkónu aj terasy. Na pestovanie vyžaduje len dobre priepustnú pôdu a pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Svojou krásou vás bude tešiť od apríla do mája a bez problémov prežije aj zimné mrazy.

6. Zvonček

Zvončekov je veľmi veľa druhov a všetky svojou nežnou krásou dokážu potešiť každého okoloidúceho. Ak vyberáte kvety do skalky, vhodný pre vás bude zvonček skalničkový. Jeho modré kvety sú veľké zhruba 2 cm a majú typický hviezdicovito lievikovitý tvar. Kvitne od júna do augusta. Po odkvitnutí by ste mali staré kvety ostrihať, aby sa zbytočne nevysemeňoval a podporilo sa jeho ďalšie kvitnutie.

7. Ponikec

Medzi menej typické, no originálne skalničky, patrí Poniklec obyčajný. Jeho fialovo žlté kvety na chlpatých stonkách dokážu rozžiariť každý priestor a dodať mu výnimočnú dizajnovú štruktúru. Podobne netradične pôsobí v skalke aj Horec jarný, ktorý patrí medzi prvé jarné kvety. Na Slovensku je vo voľnej prírode prísne chránený. Z túry ho radšej nenoste a pri kúpe sa radšej spoľahnite na overené zdroje.

8. Kvety do skalky: Kostrava

Ak chcete svojej skalke dopriať výnimočný tvar, alebo vám vaša malá záhrada nedovoľuje veľa experimentov, použiť môžete aj okrasné trávy. Do skalky sa hodí napríklad Kostrava sivá, ktorá v lete kvitne modrozelenými kvetmi. Jej striebristo modrozelené listy majú okúzľujúci tvar dlhého ihličia a tvoria kompaktný zaoblený trs. Vyhovuje jej štrková pôda, dostatok slnka a hodí sa aj na pestovanie v kvetináči.

9. Vres obyčajný

Tento vždyzelený plazivý ker má drobné, ružové kvietky, kvitnúce od konca leta do neskorej jesene. Svoju dekoratívnu funkciu na skalke splní aj počas zimy, pretože neopadáva ako mnoho iných drevín. Má veľmi veľa kultivarov a často sa zamieňa s vresovcom, hovorovo nazývaným Erica, ktorý kvitne na jar. Vres obyčajný má rád slnko a kyslú, dobre priepustnú pôdu.

10. Kvety do skalky: Rozchodník

Rozchodník alebo Sedum je ideálna rastlina pre skalky aj zelené strechy. Jeho ružové kvety žiaria farbou celé leto a vyčnievajú nad zelený koberec sukulentných listov. Vďaka nim dokáže rastlina zadržiavať vodu dlhý čas a preto sa o jej zálievku nemusíte vôbec starať. Táto rastlina je prakticky bezúdržbová, a pritom vďaka nej získa záhrada naozaj veľa.

Praktický sprievodca: ako zasadiť kvety do skalky

Krok 1 – výber miesta a základná idea

Pre skalku zvoľte slnečné a suché miesto, ideálne vyvýšené, aby rastliny pekne vynikli a voda odtekala. Nie je to však nevyhnutné, skalka môže byť aj na rovine. Využiť môžete prirodzene sa vyskytujúce skaly, múriky a rôzne zákutia okolo domu, cestičiek, altánkov, terasy aj bazénov. Predstavte si, ako chcete aby skalka vyzerala a držte sa vybraného štýlu.

Krok 2 – výber kvetov a ich rozmiestnenie

Ideálne kvety do skalky sú tie, ktoré sa páčia vám, žiaden ideálny návod neexistuje. Pôdu viete prispôsobiť výberu rastlín, no ak niektorá časť skalky nemá veľa slnka, sústreďte sa na rastliny do tieňa, aby ste neboli neskôr nemilo prekvapení. Ak chcete tešiť z farieb skalky celé vegetačné obdobie, rozmiestňujte a vyberajte kvety aj podľa času kvitnutia.

Krok 3 – príprava podkladu a sadenie

Najskôr vyčistite priestor, odstráňte burinu a staré rastliny. Potom poukladajte skaly a kamene, od najväčších po tie najmenšie. Väčšie pórovité kamene môžete osadiť nenáročnými druhmi ako je skalnica či rozchodník. Doplňte zeminu podľa toho, aké rastliny ste vybrali a zasaďte ich na vybrané miesta. Po vysadení doplňte prázdne miesta menšími kameňmi alebo mulčovacou kôrou a nezabudnite rastliny dobre poliať.

Kvety do skalky: 6 tipov ako ich udržiavať

Údržba skalky nie je veľmi náročná. Ale aby si vaša skalková výzdoba udržala svoj tvar a farby, odporúčame dodržiavať týchto šesť bodov:

  1. Zavlažujte tak, aby v skalke nestála voda, ale doprajte jej dostatok vlahy, hlavne na jar.
  2. Zastrihávajte a odstraňujte odumreté a vyschnuté časti rastlín, aby ste podporili zdravý rast.
  3. Zbavujte sa buriny a nežiadúcich popínavých rastlín, aby neudusili tie, ktoré tam chcete mať.
  4. Redukujte rastliny, ktoré sa priveľmi rozrástli alebo dopĺňajte nové kvety do skalky, tak aby ste dosiahli želaný efekt.
  5. Venujte pozornosť rozhádzaným a uvoľneným kameňom a upevnite ich nanovo, aby mali rastliny dobrú oporu.
  6. Rozmnožujte zdravé rastliny odrezkami alebo presádzaním, aby ste doplnili tvar či veľkosť skalky, prípadne ich niekomu darujte.

Veríme, že ste si už vybrali svoje kvety do skalky a že vám ich farby spríjemnia pobyt vo vašej záhrade a možno aj na balkóne. Na záver pre vás máme ešte ďalšie užitočné záhradnícke rady a nápady:

Chcete aj ďalšie inšpirácie? Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte okrem užitočných tipov aj exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov a záhrada ešte krajšia.