Machová stena v interiéri

Machová stena nie je žiadnym novým trendom a domácnosti zdobí už dlhé roky. Miestnostiam dodá svieži nádych, zaujímavý vzhľad a príjemnú atmosféru. Skvelo sa kombinuje s inými dekoráciami a izbovými rastlinami. Predstavuje celoročný doplnok, ktorý vyzerá dobre, keď sú pri ňom jarné kvety aj vianočné ruže. Umiestniť ho môžete kdekoľvek sa vám páči, no najlepšie sa hodí do kúpeľne či na toaletu, kde zvýrazní jednu zo stien. Využite ju vo svojom domove! Westwing vám poradí, ako správne na to.

Machová stena v interiéri: nástenná dekorácia voňajúca lesom

Rastliny prinášajú do interiéru príjemné teplo domova a spájajú vás s exteriérom. Práve to je dôvod, prečo by vám nemala chýbať štýlová kvetinová výzdoba hýriaca rôznymi farbami. Kvetmi a celozenými rastlinami však celý proces dekorovania nemusí skončiť. Do jednotlivých miestností toho môžete priniesť oveľa viac vrátane nádhernej machovej steny voňajúcej lesom.

Machová stena sa v jednotlivých miestnostiach stará o príjemnú atmosféru a správnu ideálnu vlhkosť. Okrem toho dokáže vyčistiť vzduch a od základov zmeniť výzor vášho príbytku. Silnou stránkou machu je tiež to, že vie skrášliť nielen domácnosť, ale aj zariadenie kancelárie, hotelové lobby či veľké konferenčné miestnosti.

Mach na stene a jeho vlastnosti

Machová stena je jedna veľká zelená plocha nachádzajúca sa na stene v kúpeľni, pracovni, kancelárii alebo v akejkoľvek inej miestnosti. Jej základ predstavuje stabilizovaný mach, ktorý výrobcovia machových stien upravujú špeciálnymi prostriedkami. Tieto prostriedky slúžia na to, aby nahradili prirodzenú vlhkosť a zvýšili životnosť rastliny. A síce stabilizácia predstavuje chemickú úpravu, nemusíte sa ničoho báť, pretože nie je škodlivá k prírode ani k zdraviu.

Zelená stena plná machu je jednoducho nadčasovým prvkom, ktorý neomrzí a bude vyzerať dobre aj po rokoch. Mach je symbolom harmónie, vyrovnanosti a pokoja, a bol obľúbený už pred tisíckami rokov, kedy ho na stenách chrámov pestovali mnísi. Vypestujte si ho doma aj vy a tešte sa zo všetkého, čo vám ponúkne.

Výhody machu na stene v interiéri

Mach na stene v interiéri poteší viacerými výhodami, a to:

 • nevyžaduje žiadnu náročnú starostlivosť
 • poskytuje zvukovú izoláciu
 • čistí vzduch
 • má dlhú životnosť
 • nezapácha a neplesnivie
 • vyzerá nadčasovo a zaujímavo
 • je hypoalergénny, vďaka čomu ho môžete umiestniť aj do domácností s deťmi
 • neukladá sa v ňom hmyz
 • môžete ho umiestniť do akéhokoľvek interiéru

Stabilizovaný mach prinesie množstvo výhod do každej jednej domácnosti. Spravte mu miesto na stene a nechajte, aby príbytok skrášlil a priniesol doň skvelú atmosféru.

Na čo si treba dať pozor pri vytváraní machovej dekorácie?

Keď sa pre machovú stenu rozhodnete, je dobré vedieť o niektorých vlastnostiach a charakteristických črtách. Podľa nich budete vedieť, čomu sa v budúcnosti vyhnúť a čo vám zaistí vysokú trvácnosť a štýlový vzhľad.

 • Výzdoba vo forme machu je krásna, netradičná a nadčasová. Myslite však na to, že sa hodí len do interiérov. Nemôžete ju dať von, čo znamená, že nevhodným miestom je balkón a terasa, prípadne iné otvorené priestranstvá. Konzervačný prostriedok v machu nie je príliš veľkým kamarátom s vlhkosťou a vodou. Príliš veľa vlhka mach v priebehu krátkej doby zničí.
 • Pri výbere miestnosti a miesta, kde bude táto nástenná dekorácia nasledujúce roky, dbajte na informáciu ohľadom vlhkosti. Ak nemusíte, nedávajte ju do kúpeľne či do kuchyne, kde je okrem vody aj veľké množstvo výparov z jedla. Prípadne ho do týchto miestností pokojne zakomponujte, no dbajte na starostlivosť a sledujte vlhkosť.
 • Údržba nie je náročná. Dávajte si pozor na podmienky, v ktorých machová stena je. Síce nemá rada vysokú vlhkosť, dobre jej nerobí ani suchý vzduch. V takýchto situáciách stráca farbu, tvar a celkovo svoj pekný vzhľad. Ideálne teplotné rozmedzie je v hodnote od 10 ºC do 25 ºC s vlhkosťou 50 – 60 %.

Koľko vydrží machová stena?

Machová stena je dlhotrvajúcim kúskom, ktorý vám v domácnosti vydrží aj viac ako 10 rokov. Toto však platí len vtedy, keď je umiestnená na správnom mieste a dobre sa o ňu staráte. Za takýchto podmienok vám takisto poskytne nádherný vzhľad, ktorý je najkrajší na jar a v lete. Práve jar signalizuje svieži štart a začiatok ďalšieho obdobia, kedy zo seba machová stena vydá to najlepšie.

S príchodom jesene a zimy sa následne rastlina ukladá do zimného spánku, kvôli čomu stráca mierne farbu a nie je tak výrazná. Stále však teší svojou netradičnosťou a v miestnosti vytvára živú atmosféru.

Použitie a kombinácie machovej steny v interiéri

Rozhodli ste sa, že machovej stene dáte šancu? V tom prípade sa už teraz môžete tešiť na robustný šarm, letnú náladu počas celého roka a nadčasový dizajn. Mach viete využiť v akejkoľvek miestnosti, no najkrajšie vynikne práve v obývačke, kde si ho všimne každý návštevník, a v chladnej kúpeľni, kam prinesie trochu života.

Machová stena v obývačke

Machová stena v obývačke dokáže zaujať aj z diaľky a vytvoriť priestor, v ktorom sa budete cítiť dobre vy aj vaši hostia. Základom kombinovania machovej steny a doplnkov je pravidlo: menej je viac. Mach je sám o sebe výrazný a odvážny, preto sa ho nesnažte doplniť ešte niečím navyše. Ak by ste ho ale predsa chceli dekorovať, vhodná je minimalistická pampová tráva, palma alebo kvety.

A kam presne machovú stenu v obývačke umiestniť? Možností je rovno niekoľko:

 • na prázdnu stenu – mach vynikne najlepšie, keď bude na stene úplne sám a nič ho nebude rušiť.
 • ako súčasť nábytku – keď si zvolíte machový obraz, zeleň môže byť súčasťou obývačkovej steny. Krásne sa bude vynímať aj nad nižšou komodou alebo nad samotnou dominantou sedačkou.

Machová stena v kúpeľni

Ak je pre vás machová stena v kúpeľni príťažlivejšia, neváhajte ani minútu! Keďže sa mach nachádza na stene, nezasahuje do priestoru a hodí sa aj do menších interiérov. Vytvorte si oázu pokoja, kde si budete užívať domáci wellness a kde naberiete všetku energiu.

Dobrou správou je, že zelený mach si rozumie aj s chladnými a minimalistickými kovovými či kamennými dekoráciami. Neosobné a jednoduché materiály, ktoré sa v kúpeľniach často používajú, pôsobia stroho, pričom mach vyžaruje teplo a zlepšuje náladu. Takýmto spôsobom vytvoríte výbornú rovnováhu medzi dvoma odlišnými štýlmi, ktoré by sa v inom prípade mohli biť.A ak by ste chceli k zelenej stene pridať ďalšie dekorácie vytvárajúce teplo, stavte na živé kvety vo váze alebo exotické izbové rastliny, ako napríklad izbová palma. Dávajte si ale pozor, aký druh si vyberáte, pretože kúpeľne bývajú spravidla tmavšie. Kvetom milujúcim svetlo by mohli slnečné lúče a teplo z nich po čase začať chýbať.

Machová stena: naše top 4 nápady pre interiér

Pri zdobení machom neexistujú žiadne pravidlá, vďaka čomu máte voľnú ruku v tom, kde a ako ho umiestnite. Inšpirovať sa môžete inými domácnosťami na internete, prípadne nechajte zapracovať svoju fantáziu a skúšajte niečo úplne nové. Ak by ste si neboli istí, ako mach využiť, Westwing má pre vás 4 nápady, ako na to.

1. Machová stena ako nástenná dekorácia

Machová stena je tou najlepšou voľbou pre milovníkov zelene, prírody, rastlín a zaujímavých interiérov. Vytvára veľmi príjemnú atmosféru, zjemňuje aj ostré a neosobné hrany niektorých kusov nábytku, a dodáva priestoru osobnosť. Pri jej umiestňovaní na stenu sa môžete rozhodnúť nad dvomi prevedeniami:

 • celoplošná machová stena – jedna stena je celá pokrytá machom a vytvára zaujímavý kontrast v interiéri. Ide o skvelé riešenie v prípade, že chcete miestnosť odlíšiť a túžite po originálnom prvku.
 • nástenné dekorácie sú stále trendy – netúžite mať celú stenu obloženú machom, no pritom chcete zariadenie interiéru, ktoré vyzerá nenútene, štýlovo a trendy? Vyberte si machovú stenu v menšom prevedení, napríklad ako väčší machový obraz alebo panel.

2. Mach na stole či poličke

Aranžovanie kvetov nie je vaša obľúbená činnosť, ale chceli by ste mať v interiéri niečo, čo vám prinesie trochu prírody? Mach je veľmi pekným doplnkom na kuchynský či jedálenský stôl. Umiestnite ho do sklenenej nádoby, misy alebo na ozdobný tanierik. Položte ho do stredu stola, doplňte ho kvetmi a jednoduchá a lacná dekorácia je na svete.

Výhodou dekorácie z machu je to, že si nemusíte kupovať hneď špeciálne upravený, ktorý stojí stovky eur. Stačí, keď vyjdete von, najlepšie do parku alebo lesa, a nazbierate si trochu zelene. Tú následne spracujte do dekorácie, ktorú budete pravidelne kropiť, aby získala potrebnú závlahu.

Niektoré projekty “urob si sám” vytvárajú z machu aj rôzne tvary alebo obrazce. Ak máte dostatok času, vyskúšajte niektoré aj vy. Zrelaxujte sa pri kreatívnom tvorení niečoho nového a zaujímavého, prípadne si spravte pekný deň s rodinou a dekorujte svoj príbytok.

3. Machový koberec

Machový koberec vídame v prírode, hlavne v lesoch, kde je veľmi pekný a voňavý. Presne to môžete mať doma, napríklad v kúpeľni alebo v spálni. Pri koberci z machu si ale dávajte pozor, pretože potrebuje väčšiu pozornosť ako machová stena. Spravidla ho musíte aj určitým spôsobom čistiť, pretože naň môžu napadať nečistoty. Machový koberec si viete pomocou projektov urob si sám spraviť aj veľmi jednoducho doma. Jediné, čo naň potrebujete je penová rohož a mach. Do rohože spravte zárezy, kde rastlinu zasadíte a máte hotovo.

4. Machový obraz

Nemáte miesto na veľkú machovú stenu a chceli by ste skôr niečo menšie? Využite machový obraz v rôznych tvaroch, veľkostiach a prevedeniach. Minimalistické kúsky kombinujú skôr jednoduchý vzhľad bez výrazných rámov, vďaka čomu ich zladíte s každým štýlom bývania. Na druhej strane, masívnejšie modely s dreveným rámom alebo podkladom pôsobia dominantne a pritiahnu pozornosť. Budete na ne potrebovať viac miesta, no rozhodne stoja za to, pretože sú unikátne a vyzerajú ako umelecké dielo.

Ako si vyrobiť machový obraz: krok za krokom

Milujete kreatívne nápady a premýšľate, ako si vyrobiť machový obraz? V tom prípade ste na správnom mieste, pretože Westwing si pre vás pripravil praktické rady!

Čo budete potrebovať na machový obraz?

 • stabilizovaný mach najlepšie vo viacerých farbách
 • rám s dnom
 • lepidlo
 • ďalšie dekoračné prvky podľa vášho výberu (konáriky, kusy kôry, kamene)
 • príslušenstvo – nôž, doska na krájanie, nožnice, štetec, pinzeta a drôt

Ako si vyrobiť machový obraz?

 1. Do rámu s dnom poukladajte mach a ďalšie dekorácie, aby ste mali približne predstavu, ako bude obraz vyzerať.

 2. Ak by bol mach príliš veľký, zoberte nožnice a postrihajte ho na menšie kúsky.

 3. Keď ste s výsledkom spokojní, nahrejte si lepiacu pištoľ a mach začnite o dno rámu lepiť.

 4. Dekorácie, ako napríklad konáriky alebo kamienky, môžete nalepiť lepidlom, no pre istotu ich upevnite aj kúskom drôtu.

 5. Prázdne medzery vyplňte menšími kusmi machu alebo využite lišajník.

 6. Keď obraz dokončíte, zoberte štetec a rám obrazu nafarbite alebo prejdite olejom, aby drevo získalo lesklý vzhľad.

Starostlivosť o machovú stenu

Pri starostlivosti o mach myslite na dve veci:

 • Správna starostlivosť a údržba – mach je živý, a preto sa oň musíte starať rovnako, ako o klasické rastliny. Neumiestňujte ho na steny zaliate slnečnými lúčmi, nerobí mu to dobre. Najlepší je tieň alebo aspoň polotieň. Plus, pozor dávajte aj na vlhkosť, ktorá by nemala presiahnuť viac ako 50 %. 
 • Výber správneho miesta – najvhodnejšie miesto pre machovú stenu je v tieni alebo polotieni. Jej rozmery sú rôzne, a preto sa dá do miestnosti dať len na určitú, menšiu plochu. Svoju prácu si však najlepšie urobí vtedy, keď bude zaberať viac miesta. 

Postarajte sa o mach rýchlo a jednoducho bez väčších problémov pomocou praktických tipov z Westwing a užívajte si krásny vzhľad tohto jedinečného doplnku.

Zaregistrujte sa už teraz zdarma na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!