Machová stena v interiéri

Machová stena nie je žiadnym novým trendom a domácnosti zdobí už dlhé roky. Miestnostiam dodá svieži nádych, zaujímavý vzhľad a príjemnú atmosféru. Skvelo sa kombinuje s inými dekoráciami a izbovými rastlinami. Predstavuje celoročný doplnok, ktorý vyzerá dobre, keď sú pri ňom jarné kvety aj vianočné ruže. Umiestniť ho môžete kdekoľvek sa vám páči, no najlepšie sa hodí do kúpeľne či na toaletu, kde zvýrazní jednu zo stien. Ste pripravení využiť ju vo svojom domove? Westwing vám poradí, ako správne na to.

Machová stena v interiéri a čomu musíte venovať pozornosť?

Každý domov by mal vyžarovať príjemnú a teplú atmosféru, vďaka ktorej sa v ňom budete cítiť dobre nielen vy, ale aj vaši hostia. O dobrý pocit sa vie postarať napríklad kvetinová výzdoba hýriaca rôznymi farbami a naaranžovaná do zaujímavých kvetináčov. Siahnuť však môžete aj po sýtozelenom machu. Jeho výhodou je, že na stene zaberie viac miesta, ako menší obraz či polička, a pritiahne pozornosť. Rozjasní každú jednu miestnosť a váš príbytok pozdvihne rovno o niekoľko úrovní. Dokáže tlmiť zvuk a opticky zväčšiť priestor, takže sa ho nemusia báť ani majitelia menších bytov.

Zelene nie je v domácnostiach nikdy veľa, a preto je len veľmi málo pravdepodobné, že by ste to s machom prehnali. V miestnostiach vyzerá najlepšie, keď je na jednej alebo dvoch stenách. Jeho benefity a silné stránky z neho robia skvelú dekoráciu nielen do miestností, ale aj do pracovní. Predstavujú tak základné zariadenie kancelárie. Počas práce môžete byť obklopení zeleňou, ktorú by ste inak videli len z okna.

Keď sa rozhodnete, že je mach tou správnou voľbou pre vás, mali by ste dávať pozor na niekoľko vecí:

  • Správna starostlivosť a údržba– mach je živý, a preto sa oň musíte starať rovnako, ako o klasické rastliny. Neumiestňujte ho na steny zaliate slnečnými lúčmi, nerobí mu to dobre. Najlepší je tieň alebo aspoň polotieň. Plus, pozor dávajte aj na vlhkosť, ktorá by nemala presiahnuť viac ako 50 %.
  • Výber správneho miesta – ako sme už spomenuli, najvhodnejšie miesto pre machovú stenu je v tieni alebo polotieni. Jej rozmery sú rôzne, a preto sa dá do miestnosti dať len na určitú, menšiu plochu. Svoju prácu si však najlepšie urobí vtedy, keď bude zaberať viac miesta.
  • Kombinujte viaceré typy machov – stena môže obsahovať rôzne druhy machov odlišujúcich sa od seba farbou či celkovým výzorom. Vytvoríte tak zaujímavý a kontrastný dizajn.

Plus, netreba zabúdať ani na to, že stenu si viete vyrobiť sami doma. Jediné, čo na to budete potrebovať, je pekný mach, glycerín a denaturovaný alkohol. Mach očistite, umyte a namočte ho na 10 – 15 minút do roztoku glycerínu a alkoholu v pomere 2:1. Keď ho vytiahnete, nechajte ho vysušiť a následne ho použite.

Machová stena: V týchto ročných obdobiach vyzerá obzvlášť krásne

Mach je skvelá celoročná výzdoba, ktorá dokáže vydržať aj viac ako 10 rokov. Ak by ste sa však pýtali, na aké ročné obdobie je najlepšia, odpoveďou je jar a zima. Jar je čas, kedy sa všetko prebúdza z dlhého zimného spánku.

Izbové rastliny kvitnú, získavajú svoje charakteristické sýte farby a človek má akosi viac energie na úplne všetko. Jar pre mnohých signalizuje svieži štart a nové možnosti ako v súkromnom, tak aj v pracovnom živote. Machová stena dokáže tento dobrý pocit zdvojnásobiť, pretože do domu či bytu prináša to, čo sa deje vonku. Sviežosť, závan čerstvého vzduchu, teplo a zeleň.

V zime je zas mach súčasťou výzdoby a vianočných dekorácií. Krásne sa dá skombinovať s adventným vencom, stromčekom, šiškami a vetvičkami. Nemusí sa nachádzať len na stene, pokojne ho umiestnite ako okrasu do stredu stola alebo na poličku. Jeho prírodná vôňa vás zahreje a podporí vianočnú atmosféru. Tento typ doplnku je však vhodný aj na leto a jeseň, stačí, aby ste ho správne skombinovali s ostatnými kúskami v miestnosti.

Naše top 3 nápady na zdobenie machom

Pri zdobení machom neexistujú žiadne pravidlá, vďaka čomu máte voľnú ruku v tom, kde a ako ho umiestníte. Inšpirovať sa môžete inými domácnosťami na internete, prípadne nechajte zapracovať svoju fantáziu a skúšajte niečo úplne nové. Ak by ste si neboli istí, ako mach využiť, Westwing má pre vás 3 nápady, ako na to.

Machová stena

Machová stena je tou najlepšou voľbou pre milovníkov zelene, prírody, rastlín a zaujímavých interiérov. Na jej zavesenie budete potrebovať len skrutky a skrutkovače, alebo vŕtačku. Umiestniť sa dá na celú stenu alebo len na jej časť. Vhodná je do kúpeľne, obývačky, spálne aj detskej izby. Vytvorte si svoju vlastnú oázu pokoja a buďte v spojení s prírodou nehľadiac na to, čo práve robíte.

Dekoratívny machový koberec

Milujete koberce, no neviete si žiaden pekný vybrať? Tou najlepšou voľbou je koberec z machu, ktorý je veľmi príjemný a vydrží dlhú dobu. Vytvoriť si ho dokážete sami, stačiť vám naň bude penová rohož a živý mach. Do rohože spravte zárezy, kde rastlinu zasadíte a máte hotovo. Starostlivosť o takýto koberec nie je náročná, pretože mach dokáže odolať aj horším podmienkam. Keď ho dáte do kúpeľne, nebude potrebné premýšľať ani nad zavlažovaním.

Machová dekorácia na stôl

Mach je veľmi pekným doplnkom na kuchynský či jedálenský stôl. Umiestnite ho do sklenenej nádoby, misy alebo na ozdobný tanierik. Položte ho do stredu stola, doplňte ho kvetmi a jednoduchá a lacná dekorácia je na svete. V takejto forme sa bude hodiť aj na konferenčný stolík, poličku či dokonca do vitríny.

Ako kombinovať machovú dekoráciu s bytovými doplnkami?

Zelený mach vyzerá perfektne s chladnými a minimalistickými kovovými dekoráciami. Dôvod je ten, že kov je neosobný a jednoduchý, pričom mach vyžaruje teplo. Takýto kontrast skvelo vynikne v každej jednej miestnosti. Mach si sadne aj s ďalšími materiálmi, ako napríklad drevo, plast či hliník.

Ďalšie doplnky do domu vhodné k machovej stene sú živé kvety vo váze a exotické izbové rastliny, ako napríklad izbová palma v masívnych kvetináčoch. Prípadne si vyberte ľahšiu možnosť a kúpte si umelé kytice, o ktoré sa nemusíte nijako špeciálne starať.  

Mach je trendy aj sám o sebe, a preto ho nemusíte kombinovať s ďalšími kúskami nábytku. Hodí sa do každého štýlu a rozhodne sa ho netreba báť. Ak naň stavíte, môžete len získať.

Zaregistrujte sa už teraz zdarma na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Navrhované produkty: