fotky na stene nad vintage komodou

To, čo robí domácnosť zaujímavou a osobnou nie sú len dekorácie, ktoré ste si vybrali do jednotlivých miestností. Sú to hlavne určité prvky spájajúce sa s vami, vašou rodinou a priateľmi. Najosobnejším kúskami sú fotografie a koláž fotiek na poličke, stolíku alebo stene. Práve tie v sebe združujú všetky vaše zážitky a príjemné dni strávené s blízkymi ľuďmi. Do domácnosti prinášajú pohodu a vám dokážu vyčariť úsmev na tvári. Ak neviete, ako ich správne zladiť, využite pratické a štýlové rady a nápady od Westwing.

Tipy a nápady na dekorácie na stenu

Nastenné dekorácie predstavujú širokú a veľkú skupinu prvkov, ktorými viete doplniť jednotlivé miestnosti a celú domácnosť. Niektoré sú viac strohé a hodia sa skôr ku minimalizmu, iné sú prepracované a poskytujú štýlový interiérový dizajn vhodný aj do severského či vintage štýlu. Čo všetko môžete dať na svoju stenu?

Koláž fotiek

Výzdoba vo forme koláže fotiek je stávkou na istotu v obývačke, kuchyni či spálni. Svoje obľúbené momenty máte neustále pri sebe. Výhodou je, že keď spravíte nové fotografie, môžete ich vymeniť za tie staré. Prípadne urobiť ďalšiu koláž, ktorou doplníte inú izbu alebo prechodnú miestnosť. Ozdoba je vždy aktuálna a nová, čím osvieži celú domácnosť. 

Obrazy a tapety

Pre tých, ktorí by hľadali niečo väčšie a masívnejšie ako zarámované fotografie, sú vhodné štýlové obrazy. Hodia sa do obývačky, spálne aj kuchyne a majú často štýlový a zaujímavý rám, ktorý je dekoráciou sám o sebe. Umiestnite ho na prázdnu stenu, aby vynikol a podporil trendy prevládajúce vo vašom dome alebo byte.

Neviete, kde by sa vami vybraný kúsok mohol hodiť? Westwing má pre vás zopár tipov:

  • obrazy do spálne nad posteľ krásne vyniknú a vytvoria pekný celok s posteľou.
  • obrazy do obývačky – máte prázdnu stenu v obývačke? Využite ju na obraz, prípadne sadu niekoľkých obrazov, ktorú skombinujete s ďalšími doplnkami.
  • obrazy do chodby – chodba je skvelým miestom nielen pre obrazy, ale aj pre štýlové zrkadlá. Inšpirácie ako zavesiť fotografie do chodby nájdete tu: predsiene fotky

Túžite zmeniť celú miestnosť od základov? Stavte na tapetu s rôznymi vzormi alebo zaujímavými kombináciami farieb. Zlaďte ju s nábytkom a doplnkami, prípadne vytvorte výrazný kontrast.

Ďalšie nástenné dekorácie

K ďalším nástenným dekoráciám sa radia napríklad praktické poličky, ktoré vám poskytnú nielen štýlový dizajn, ale aj úložný priestor. To isté platí o nástenných svietidlách, ktorých funkciou je skrášliť stenu a poskytnú vám aj dodatočné svetlo. Ak by vám to nestačilo, ponuka Westwing je široká a nájdete v nej aj ďalšie možnosti, napríklad závesné doplnky do bytu vo forme sôch, listov alebo abstraktných kovových tvarov.

Ako vytvoriť koláž fotiek na stenu vo vašom byte 

Vytvorenie koláže fotiek nie je náročné, jediné, čo na to budete potrebovať, je čas, fotografie a zopár doplňujúcich potrieb, ako napríklad lepidlo alebo rámy.

Najľahšia koláž fotiek

Ak nechcete stráviť príliš veľa času tvorením koláže, tou najjednoduchšou možnosťou je zvoliť štýlové fotorámiky. Tie nájdete v mnohých farbách a materiáloch. Populárny je minimalistický kov v čiernej, striebornej a zlatej farbe, ktorý sa hodí k takmer všetkému. Nezaberá príliš veľa miesta, a preto ho môžete umiestniť aj do malých interiérov. Hneď po kove je obľúbené masívne a rozmerné drevo charakteristické tým, že sa na stene krásne vyníma. Keďže je veľké, spravte mu na stene viac priestoru a zbytočne ho nedopĺňajte ničím iným.

Po kúpe rámov vyberte fotografie, ktoré chcete, aby zdobili váš interiér. Ak netúžite použiť snímky, využite rôzne ilustračné zábery alebo pekné obrázky z internetu. Je len na vás, čo do rámov dáte. Po vložení fotografií rám zaveste na stenu a pokochajte sa krásnym a štýlovým doplnkom.

Dekorácie na stenu: urob si sám

Patríte k tvorivým ľuďom a neprejde deň, aby ste niečo nevyrobili? Najlepším variantom sú pre vás dekorácie na stenu urob si sám. V rámci nich máte nekonečné možnosti, ako fotografie zladíte, čo k nim pridáte a ako ich umiestnite na stenu.

  1. Prvou alternatívou je vybrať stenu, kde fotografie budú a začať ich na ňu lepiť pomocou lepiacej pásky. Ak nechcete, aby ju bolo vidieť, využite obojstranný typ, ktorý nalepíte na zadnú stranu fotografie. Pri tejto koláži si ale dávajte pozor, pretože páska môže strhnúť časť omietky alebo vytvoriť nepekný fľak. Keď dáte snímky po čase dole, s veľkou pravdepodobnosťou budete musieť maľovať.
  2. Hľadáte variant bez zničenia svojej steny? Zaobstarajte si peknú nástenku v klasickom korkovom alebo štýlovom kovovom prevedení a fotografie umiestnite na ňu. Kovová nástenka je obľúbenejším typom, pretože fotografie neničí. Pripínate ich na ňu pomocou malých štipcov.
  3. Jednotlivé fotografie môžete tiež nalepiť na hrubší papier alebo kartón tak, aby ho nebolo vidieť a následne ich spolu pripevniť na stenu. Tvar, aký bude koláž mať, je na vás. Snímky môžete ukladať nepravidelne do asymetrického tvaru, prípadne do štvorca, obdĺžnika alebo kruhu.

Ešte predtým, ako vôbec tieto kreatívne nápady na stenu vyskúšate si premyslite, ako fotografie zladíte. Poukladajte si ich na zem a meňte podľa farby, zážitkov alebo ľudí, s ktorými na nich ste. Keď si vyberáte obrázky z internetu, spravte si najprv online koláž, aby ste videli, či sa farby príliš nebijú a nekontrastujú.

Dekorácie na stenu urob si sám: kreatívne nápady, ako ozdobiť stenu

Nehľadiac na to, aký bytový dizajn máte, vždy môžete zvoliť vlastnoručne vyrobené dekorácie na stenu. Stačí sa držať farieb a materiálov, ktoré v miestnosti prevažujú. Máte chvíľu čas a chcete si vyrobiť niečo pekné, z čoho bude sálať príjemná domáca atmosféra? Máme pre vás zopár inšpirácií:

  • Kvetinová výzdoba – máte radi kvety? Vyrobte si ich z papiera alebo kartónu a nafarbite presne podľa svojich predstáv. Ak chcete, aby zaujali čo najviac, zvoľte 3D prevedenia s väčšími rozmermi. Stačí si len nájsť správnu šablónu, podľa ktorej kvet vystrihnete a následne poskladáte.
  • Závesné dekorácie – na stene vyzerajú skvelo aj visiace dekorácie vyrobené napríklad z konárov. Zoberte jeden a zaveste naň šnúrku, na ktorú pripevníte fotografie, papierové alebo umelé kvety, mušle či iné kupované, alebo vyrobené ozdoby. Na konár z oboch strán pripevnite ďalšie šnúrky, spojte ich do tvaru trojuholníka a zaveste na háčik.
  • Vlastné zrkadlo – máte doma zrkadlo bez rámu? Vytvorte si svoj vlastný za pomoci rôznych dekorácií. Využite drevo, kov alebo plast a vytvarujte ho podľa svojho uváženia.

Dodajte svojej domácnosti osobnosť prostredníctvom štýlovej koláže fotiek. Vyberte snímky, ktoré vo vás vzbudzujú príjemný pocit a skrášlite si jednotlivé miestnosti presne podľa vašich predstáv. Nechajte sa inšpirovať radami od Westwing a vytvorte si aj vlastnú nadčasovú výzdobu.

Vytvorte vo svojej domácnosti príjemnú atmosféru pomocou koláže fotografií. Vyberte si z Westwing štýlové fotorámiky a zlepšite si náladu vždy, keď sa na ne pozriete.