Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Folklórna výzdoba a svadobné šaty

Niekedy sa ťažko váš osobný štýl opisuje. Dokonca aj pod pojmom folklórna výzdoba si každý svadobný plánovač alebo koordinátor môže predstavovať niečo iné. Skúste preto pred konečným vyrieknutím témy vášho špeciálneho dňa definovať kľúčové slová na opísanie svadby. Folklórna výzdoba na svadbe je momentálne v popredí, preto by s ňou nemal mať skúsený organizátor žiaden veľký problém. I napriek tomu zahrňte plánovanie svadby a jej výzdoby do prevného harmonogramu. Svadba v prírode alebo aj svadba v stodole môže byť neopísateľným zážitkom pre vás aj pre vašich blízkych!

Folklórna svadba je znova trendy

Návrat k tradíciám je cítiť na každom kroku. Ani svadby sa tomuto trendu nevyhli. Stále viac mladých párov sa rozhoduje práve pre tento štýl. Svadobná výzdoba domu v tradičnom štýle, ako aj svadba v kostole opäť naberajú na popularite. Snúbenci a ich rodiny si vážia rodinné aj národné tradície a radi ich prenášajú aj do kľúčových životných udalostí. Dokonca aj svadba na úrade sa môže niesť vo folklórnom duchu, hoci tento štýl je typický viac pre obce ako mestá. Učarovali mu však už takmer všetci bez výnimky. Ak na takúto svadbu idete ako hosť, nezabudnite na blahoželanie k svadbe.

Ako vyzerá folklórna výzdoba na svadbu?

Ak chcete počas vášho dňa zažiť a dopriať aj druhým pohodovú a neformálnu atmosféru, potom  môže byť pre vás tradičná ľudová svadba tou správnou voľbou. Tento tak trochu rustikálny štýl využíva prvky inšpirované prírodou a vonkajšie priestory na vytvorenie uvoľnenej atmosféry, ktorá podporuje zábavu s trochou vidieckeho vkusu. Tomu zodpovedá aj folklórna výzdoba, ktorá je typická ručne robenými dekoráciami, kvetmi, drevom a prírodnými materiálmi.

Tradičná folklórna výzdoba

Ľudový svadobný štýl sa zameriava na ručne vyrobené detaily, originálne kúsky s prízvukom na znovuobjavenie tradícií. Než si vyberiete svadobnú výzdobu, mali by ste sa rozhodnúť, či chcete, aby bola vaša svadba tradične rustikálna alebo skôr v duchu rustikálneho elegantného vzhľadu s prvkami folklóru. Nezabudnite ani na to, že aj svadobná výzdoba na auto si žiada vašu pozornosť.

Tradičný rustikálny štýl je vidno najmä na vonkajších prvkoch, ako sú balíky sena, špagáty, kusy surového dreva a napríklad aj parohy. Na tradičných svadbách sú obľúbené aj dlhé obrusy na stôl z vrecoviny, hrubé poháre a iné ľudové prvky. Môžete dokonca aplikovať aj sezónne prírodné detaily, napríklad slnečnice a poľné kvety, aby ste podporili folklórnu tému. Nezabudnite na výšivky, hačkované dečky a iné výrobky starých mám.

Elegantný štýl je predovšetkým o vytvorení prostredia, ktoré je uvoľnené, ale decentné. Folklórna výzdoba je tu všade prítomná, ale doplnky na svadbu sú nežnejšie a elegantnejšie. Platí to aj pre darčeky pre svadobných hostí či svadobné menu. Tento štýl v tradičnom rustikálnom duchu zachováva základné prvky, dodáva však romantické a klasické detaily, ako napríklad voľne umiestnená zeleň, prírodné stoličky a tlmené kovové akcenty. 

Moderná folklórna výzdoba

Čaro je v moderných materiáloch. Rustikálny štýl je síce návrat k vidieku, ale môže sa obliecť do moderného šatu. Túto myšlienku je ľahké znovu aplikovať aj do tejto súčasnej doby, aj keď máte predstavu zachovať tradície. A hoci svadobčanom ponúknete na hostine kompletný moderný bar s najnovšími vychytávkami, doplniť ho môžete aj o tradičné prvky. Napríklad na rýchle občerstvenie, ako je pivo, flašková minerálka, ľadový čaj, limonáda alebo ovocné džúsy, použite dedinský fúrik naplnený ľadom.

Parta, stuhy, tradičná kuchyňa

Tradície sa zachovávajú aj čo sa týka výberu jedál a nápojov. Pokiaľ ide o svadobné torty, ide o klasický vzhľad polevy s krémom. Často zvykne byť previazaná stuhou a zdobená kvetmi alebo zeleňou. Svadobné torty majú tiež navrchu fondán, ktorý jej dodáva hladší povrch. Môžete ho vyzdobiť aj stužkami z vrecoviny a docieliť tým rustikálny vzhľad. Pre zachovanie tradícií zvoľte domáce koláče, šišky, oblátky a dokonca aj záviny. 

Ako vyzdobiť svadobný stôl?

Kvetinové motívy sa ťahajú naprieč celou folklórnou výzdobou takejto svadby. Na svadobný stôl môžete umiestniť menovky na svadbu a cedule v ľudovom štýle. Tie poskytnú vašim hosťom dôležité informácie počas vášho svadobného obradu a hostiny, ale tiež vyniknú ako samostatné dekorácie. Drevená tabuľka s bielym písmom alebo kaligrafickým nápisom pekne zapadne do celkovej svadobnej témy.  

Doplnky na svadbu a kvety na svadbu

Rustikálny svadobný štýl je predovšetkým o vytvorení príjemného pocitu, takže by ste mali mať záujem na tom, aby aj kvety na svadbu so všetkým ladili. Ozdoby na stred stolov a ďalšie kvetinové aranžmány by mali evokovať voľný, mierne nedokončený vzhľad. Inými slovami – čokoľvek príliš dokonalé alebo príliš usporiadané pri tomto štýle nie je nutné. Folklórna výzdoba fandí väčšine druhov kvetov, ale obzvlášť sú to slnečnice, hortenzie, sedmokrásky, ruže, delfínie, georgíny, maky a veľa zelene. Predstavte si vlastne všetky kvety, ktoré môžete vidieť rásť na vidieku. Dopĺňa ich často zlatožltá čipka, či dokonca bavlnené šnúrky, ktoré vyzerajú rovnako pôvabne.

Folklórna výzdoba a miesta na svadbu

Pre svadbu v tomto duchu je typické vidiecke prostredie. Ak máte šťastie na počasie počas letných mesiacov, svadbu môžete usporiadať vonku, v záhrade, v altánkoch, stodolách či na farme. 

Svadba v prírode

Aj v prírode dokážete mať krásny svadobný obrad. Predstavte si šaty ako víla na lúke plnej kvetov a ženích v štýlovom obleku. Efekt môže doplniť drevený obradový oblúk, pokiaľ ide o rustikálnu svadbu s folklórnym motívom. Svadba sa môže konať aj v ovocnej záhrade, sade alebo v parku.

Svadba v stodole

Ak vymieňate svoje sľuby vonku alebo na farme v stodole, určite oceníte tento kreatívny nápad na sedenie. Je vhodný na rustikálnu svadbu. Sadnite si na balíky sena. Stačí pridať rôzne periny a prikrývky, vyšívané vankúše a folklórna výzdoba je na svete!

Svadba v kostole alebo svadba na úrade?

Z hľadiska slovenskej histórie, keď naši predkovia uzatvárali manželské zväzky, sa s touto témou viaže svadba v kostole. Ak však týmto hodnotám nie ste naklonení, svadba na úrade môže mať taktiež čaro. Skutočne záleží len na kultúrnych a spoločenských súvislostiach, v akých sa snúbenci nachádzajú. Obe možnosti sú však prijateľné a záleží na rodine, aké vierovyznanie uprednostňuje. Bez ohľadu na to láska nemá žiadne obmedzenia a miesto konania obradu je vždy na dohode dvoch hrdličiek.

Rustikálny štýl a folklórna výzdoba

Aj keď by ste mali svadbu vonku počas letných mesiacov, môže byť aj v strede leta chladno, keď slnko zapadne. Poskytnite hosťom košík s flisovými prikrývkami, ktoré ocenia. Je to roztomilé a praktické riešenie, ktoré dokážete zladiť aj vo folklórnom štýle. Možno si položíte otázku, aké farby sú typické pre rustikálnu svadbu? Jedna vec, ktorá sa veľa snúbencom na rustikálnom svadobnom štýle páči, je to, že je univerzálny. Pracuje s mnohými rôznymi farebnými paletami, pričom každá vám môže pomôcť dosiahnuť iný efekt v závislosti od zvoleného dekoru.

Medzi populárne rustikálne odtiene farieb patrí žltá a námornícka, bordová farba a oranžová, tyrkysová farba alebo pastelové farby. Pre elegantný vzhľad sa orientujte viac na jemnejšie farebné schémy, zložené z pastelových odtieňov, ako je napríklad pudrová, sivomodrá, mätovo zelená farba alebo dokonca zlatá.

Lampióny ako osvetlenie sú jedným z najuniverzálnejších detailov pre svadbu v rustikálnom štýle. Môžete ich použiť ako ozdobu takmer všetkého, vrátane stolov, uličiek, vchodov do stanu, na kraje schodiska a na iné objekty, dokonca aj na stromy. Pridajte k nim rustikálne sviečky s pôsobivými svietnikmi. Vyberte si vždu tón v tóne, ktorý zodpovedá zvyšku vašej výzdoby a všetko doplňte stuhami, zeleňou alebo kvetinami. Teraz už len dotiahnete detaily. Ak máte zvolené miesto konania a dobrú predstavu o svadobnom priestore vašich snov, môžete začať plánovať. Konečne je ten čas začať si vyberať svadobnú výzdobu! 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!