Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Veľkonočný stôl: jedlý baranček

Veľká noc je charakteristická niekoľkými znakmi, ku ktorým sa radí aj veľkonočný baranček. Ten je, spolu s vajíčkami, kuriatkami a živými farebnými kvetmi, neoddeliteľnou súčasťou tohto jarného sviatku. Jeho veľkou výhodou je, že ho doma môžete mať rovno v niekoľkých formách. Klasikou zostáva pečený baranček na množstvo spôsobov, ktorý sa dá doplniť tým papierovým či textilným vhodným aj ako plyšová hračka pre deti. Nehľadiac na to, k akej možnosti inklinujete, Westwing má pre vás veľa inšpirácie. Tá sa bude páčiť ako milovníkom tradícií, tak aj ľuďom preferujúcim moderné trendy. 

Čaro Veľkej noci začína zdobením vašej domácnosti

Správnu atmosféru dostanete do domácnosti prostredníctvom vhodne zvolených doplnkov a dekorácií. Výzdoba má totižto dôležitú úlohu nielen na Vianoce, ale takisto na Veľkú noc. Príchod teplého počasia, jari a sviatkov je nutné náležite osláviť. A ako lepšie to urobiť, než výberom impozantných farebných kvetov, masívnych aranžmánov a klasických kúskov prinášajúcich dotyk minulosti?

Veľkonočné tradície

Veľkonočných tradícií je veľké množstvo a každá rodina si ich prispôsobuje podľa seba. Na Slovensku je tento sviatok výrazne spojený s kresťanskou vierou, v rámci ktorej si veriaci pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Pre neveriacich ide zas o sviatok vítania jari a o oslavy hojnosti a zdravia.

K populárnym veľkonočným tradíciám sa radí jedenie zeleného jedla počas Zeleného štvrtku, pôst na Veľký piatok a príprava hodov počas Bielej soboty. Veľkonočná nedeľa je dňom radosti, osláv a dobrého jedla, ako napríklad zemiakového šalátu, vajíčok uvarených natvrdo či údeného mäsa. Chýbať nesmú ani dezerty a pokrmy, tie sa odvíjajú od toho, čo má rodina rada. Na stole by však mal byť sladký veľkonočný baranček, vianočka alebo veľkonočná štóla.

Obľúbeným zvykom je tiež oblievanie dievčat a žien na Veľkonočný pondelok, aby boli počas roka zdravé a krásne. Po šibačke dostávajú mládenci sladkú a finančnú odmenu, niekde sa dokonca najedia s celou rodinou.

Veľkonočná výzdoba a dekorácie

Veľkonočná výzdoba má viacero podôb a posledné roky sa prispôsobuje najnovším trendom. V súčasnosti je rozšírená kombinácia tradičných prvkov s modernými, čím sa dosahuje veľmi zaujímavý, mierne kontrastný výsledok. V interiéri majú čestné postavenie maľované vajíčka, kvetinové aranžmány, farebné obrusy a veľkonočné prvky, ako napríklad zajac, sliepka, kuriatka či vetvičky vŕby. Dôležité sú aj veľkonočné dekorácie na stôl vo forme kvalitného príboru, tanierov so vzorom a farebných servítok. Zabúdať netreba ani na okolie domu, presnejšie vstupné dvere, kde sa hodí veľkonočný veniec na dvere, zelená girlanda a váza plná kvetov.

Veľkonočné tvorenie s deťmi 

Ak máte trochu viac času, vyskúšajte veľkonočné tvorenie s deťmi a vyrobte si pekné dekorácie do bytu. Vaše ratolesti si určite poradia s maľovaním vajíčok, lepením dekorácií na okná a aranžovaním kvetov. V rámci projektov “urob si sám” dokážete vytvoriť nádherné umelé kytice, vtipné veľkonočné pozdravy z papiera či jednoduché veľkonočné vajíčka z papiera. Fantázii sa medze nekladú a je len na vás, čo s deťmi podniknete. Spravte si v jeden deň voľno a nalaďte sa na jarnú pozitívnu nôtu.

Veľkonočný baranček: 4 tipy, ako si ho vytvoriť doma

Veľkonočný baranček sa dá urobiť sa viac spôsobov, vďaka čomu si ho môže podľa svojich preferencií urobiť úplne každý. Westwing si pre vás pripravil 4 rôzne tipy.

Pečený veľkonočný baranček

Chcete na Veľkú noc chutného veľkonočného barančeka? Spravte si ho vďaka jednoduchému a rýchlemu receptu. Potrebovať naň budete:

  • 250 g polohrubej múky
  • 150 g masla 
  • 250 g kryštálového cukru 
  • 250 g tvarohu 
  • ½ kypriaceho prášku 
  • 2 vajcia 
  • kôru z 1/2 citróna 
  • hrozienka a čokoládu
  • práškový cukor na ozdobu

Všetky suroviny, okrem bielkov z vajec, dobre premiešajte. Z bielok vyšľahajte sneh a opatrne, najlepšie ručne, ho pridajte k cestu. Formu na barančeka potrite olejom, vysypte múkou a nalejte do nej cesto. Pečte na 160 stupňoch Celzia približne 40 minút. Po vytiahnutí nechajte barančeka vo forme, aby vychladol. Následne ho vytiahnite, poprášte cukrom a podávajte.

Ako si vytvoriť veľkonočného baránka z papiera

Pekného barančeka si viete vyrobiť aj z papiera, jediné, čo naň budete potrebovať je tvrdý výkres, ceruzka a nožnice. Ak ho neviete nakresliť, využite jednu z predlôh na internete. Barančeka následne vystrihnite a nalepte na okno alebo dvere, prípadne ho zaveste pomocou šnúrky deťom nad posteľ či na parapet. Ak chcete, aby vyzeral výsledok dôveryhodnejšie, na papier nalepte vatu, prípadne starú vlnu. Namiesto papierových nôh mu môžete dať špajdle a zapichnúť ho napríklad do kvetináča.

Veľkonočný baranček ako dekorácia z vatového tampónu

Veľkonočné dekorácie môžu mať desiatky podôb a dajú sa vyrobiť z takmer všetkého, čo máte doma. Dokonca aj z vatového tampónu určeného na odličovanie. Ten tvorí skvelý základ – telo barančeka, ku ktorému stačí len z jednej stany nadpojiť nohy z papiera a z bočnej časti zas hlavu. Aby bol celý výsledok realistický, nakreslite mu aj oči, ústa a nos. Vtipný výzor výborne podtrhnú veľké 3D oči alebo pekná farebná mašlička. Výsledná dekorácia sa hodí deťom do izby, no takisto na stôl alebo poličku do obývačky.

Veľkonočný baranček z textílie

Milujete šitie a máte doma veľa rôznych látok? Nájdite bielu, prípadne krémovú a pustite sa do tvorenia malého barančeka. Takýto kúsok sa stane obľúbenou hračkou tých najmenších členov rodiny. Aby bola dekorácia mäkká, naplňte ju dostatočným množstvom vlny alebo vaty a poriadne zošite. Keď ide o hračku pre deti, vyhnite sa používaniu tvrdých častí, ako napríklad gombíkov alebo 3D očí. Okrem toho, že sú nepraktické a nekomfortné, sú takisto nebezpečné.

TIP: Namiesto barančeka môžete vytvoriť aj zaujímavého veľkonočného zajaca. Stačí si pozrieť náš článok ako vyrobiť veľkonočného zajaca, kde nájdete veľa inšpirácie a jednoduché DIY projekty.

Naše tipy, ako si kreatívne vyzdobiť veľkonočný stôl

Veľkonočná aj jarná výzdoba si vyžadujú používanie pastelových a krásne sýtych farieb. Zamerať sa môžete aj na tmavšie odtiene, ako napríklad smaragdovo zelená farba alebo tmavomodrá, no je kľúčové, aby ste ich presvetlili bielou alebo béžovou a vytvorili príjemný kontrast.

Veľkonočné dekorácie na stôl majú rovnaké pravidlá s tým rozdielom, že to s nimi netreba preháňať. Stôl je určený na konzumovanie pokrmov, príjemnú konverzáciu s priateľmi či dokonca prácu. Nesmie byť preplnený množstvom dekorácií a maličkostí, ktoré vám budú zavadzať. Do stredu umiestnite kvetinový aranžmán alebo vázu s vetvičkami vŕby, ktorú pri konzumovaní jedla však dáte dole. Vetvičky sú vysoké a mohli by vám brániť vo výhľade na druhú stranu stola. Stoličky dekorujte mašľami z prebytočných látok a stôl doplňte bielym obrusom s farebným detailom, prípadne kratším behúňom.

Keď máte kreatívnu chvíľku, vytvorte všetkým hosťom a členom rodiny prepracované menovky. Z papiera alebo obrúska sa dá tiež spraviť netradičný obal na príbor. Ako ozdobu môžete využiť škrupiny od vajec nafarbené pastelovými odtieňmi a doplnené o metalické akcenty.

Ak chcete, aby stôl vyzeral elegantne a luxusne, vytiahnite zo skrinky taniere a poháre na špeciálne príležitosti. Príchod jari a Veľká noc sú dostatočnou zámienkou na to, aby ste ich použili, no nie? Užite si jeden z najväčších sviatkov roka tak, ako sa patrí. Pripravte si chutného veľkonočného barančeka, dekorujte domácnosť a strávte voľný čas obklopení rodinou a priateľmi.

Inšpirujte sa novými trendmi na Westwing a buďte pripravení na jeden z najväčších sviatkov roka.