béžové hačkované vianočné ozdoby

Jednou z možností, ako dekorovať stromček a celkovo interiér, sú háčkované vianočné ozdoby. Ide o tradičné kúsky, ktoré sa využívali hlavne v minulosti, kedy zdobili okná, parapety, jednotlivé miestnosti aj stromčeky. Časom sa však vytratili, pretože ich nahradili ozdoby z iných materiálov, ako napríklad plast, kov či drevo. A aj keď sa s nimi už nestretáme tak často, sú stále súčasťou niektorých rodín, hlavne tých, ktorých vianočná výzdoba kombinuje tradičné kúsky. Vyskúšajte háčkované ozdoby aj vy a uvidíte, že nebudete ľutovať.

Zachovajte tradíciu a vyrobte si háčkované vianočné ozdoby

Háčkované vianočné ozdoby majú určité čaro a dodajú miestnosti príjemnú atmosféru. Vytvárate si ich sami, takže sa môžu spájať s rôznym obdobím vo vašom živote, napríklad prvé Vianoce strávené v novom dome či byte, alebo prvé Vianoce s vašou vlastnou rodinou. Keď deti vyrastú, spravíte si ďalšie spomienky, pretože dekorácie budete robiť spolu s nimi. Prípadne si vytvorte peknú tradíciu a háčkujte spolu s priateľmi a rodinou, počúvajte pri tom vianočné piesne alebo pozerajte filmy.

Vianočné dekorácie vyrobené doma sú doslova magické a vedia vám vyčarovať úsmev na tvári už len vtedy, keď sa na ne pozriete. Ich výhodou je to, že sa dajú vyrobiť v akejkoľvek farbe, veľkosti a tvare. Keďže celý proces máte v rukách vy sami, viete si výsledný kúsok prispôsobiť presne tak, ako práve potrebujete. Napríklad, vianočná výzdoba na okná by mala byť väčšia, aby ju bolo vidno aj z diaľky, z cesty alebo chodníka. Na druhej strane, dekorácie na stromček môžu byť menšie a musia mať šnúrku, na ktorú ich zavesíte.

Háčkované vianočné ozdoby: farebnosť

Farba ozdôb sa odvíja čisto od vás, rovnako ako veľkosť, tvar či kombinácia s inými materiálmi. Klasikou je nadčasová biela vhodná na niekoľko rokov či dokonca dekád. Okrem nej sa nebojte ani zelenej, skvelej na oživenie okna, parapetu alebo akejkoľvek časti domu. Vyhnite sa jej použitiu na stromček, kde by mohla zaniknúť a úplne sa stratiť.

Ďalšou možnosťou je ladenie viacerých farieb, ako zelenej, červenej a bielej, pridajte pokojne aj žltú či modrú. S farbami sa hrajte, vyberajte viacero odtieňov, skúste ich kombinovať s inými dekoráciami v miestnosti a vytvorte pekný celok. A keď si nie ste istí aká farba by bola tá najlepšia, jednoducho sa pozrite na svoj štýl bývania. Čo v miestnostiach dominuje a prevláda? K čomu chcete vianočné dekorácie zladiť? Riaďte sa odpoveďami a uvidíte, že si vyberiete správne.

Na Vianoce sa hodí niekoľko rôznych tvarov, ako napríklad stromček, šiška, sob, vločka či hviezda. Všetky zo spomenutých sú pomerne ľahké a zvládne ich vytvoriť aj začiatočník. Stačí, aby ste na internete vyhľadali správnu predlohu, kúpili materiál a začali na ozdobe pracovať. Ak by ste však pozerali vianočné inšpirácie a objavili aj zložitejšie modely, nebojte sa ich vyskúšať. Jediné, čo na ne potrebujete, je viac času, no výsledok stojí rozhodne za to. A následne je dôležité vedieť, že bavlna sa dá skombinovať s inými materiálmi, napríklad s iným typom vlákna, s látkou či dokonca s gombíkmi alebo korálkami. Prepracované háčkované vianočné ozdoby vyzerajú na stromčeku skvelo a ľahko ich zladíte s ostatkom.

Premeňte vianočnú dekoráciu na tradičné vianočné ozdoby

Tradičné vianočné ozdoby so sebou nesú istú symboliku a niečo viac, čo vám kupovaná a neosobná dekorácia nikdy nedá. Spájajú sa s príjemnou atmosférou a spomienkami na predchádzajúce roky. Cítiť z nich čaro Vianoc a zlepšia náladu už len pri pohľade na ne. Ich výhodou je to, že ich môžete umiestniť do každého jedného štýlu, dokonca aj do chladného minimalizmu. Chcete vedieť, ako ladiť háčkovanú výzdobu s prevládajúcim trendom v miestnosti? Máme pre vás praktické rady a nápady, ako na to.

Háčkované vianočné ozdoby: minimalizmus a škandinávsky štýl

Minimalizmus aj severský štýl sú charakteristické tým, že ich základom je biela farba a bledšie odtiene. Práve preto by ste k nim mali ladiť biele háčkované ozdoby, ktoré vyzerajú štýlovo, elegantne a jednoducho. Ľahko sa kombinujú s iným nábytkom v interiéri, zbytočne nekontrastujú s celkom a skvelo zapadnú, vďaka čomu ich budete môcť mať v dome omnoho dlhšie ako dva alebo tri týždne.

Glamour

Honosný a štýlový glamour je známy tým, že kombinuje materiály ako zamat a satén. Okrem toho je charakteristický tmavším prevedením, a preto v ňom prevláda čierna farba, hnedá, tmavomodrá či tmavočervená. Ozdoby by preto mali byť skôr tmavšie, aby pekne zapadli do celku, doplnili miestnosti a mierne ich zvýraznili. V glamour vyzerá dobre aj kontrast, ktorý docielite bledšími dekoráciami v bielej, béžovej a pastelovej.

Rustikálny štýl

Rustikálny štýl v sebe kombinuje osobitné prvky a viac dekorácií, okrem toho je charakteristický teplom domova, ktoré vyžaruje z jednotlivých prvkov. To, v akých farbách budú dekorácie, je čisto na vás a miestnosti, kde sa budú nachádzať. Najlepšie v nich vynikne tradičné prevedenie, no nebojte sa ani bieleho či čierneho.

Háčkované vianočné ozdoby: 5 nápadov

Háčkované vianočné ozdoby vám dajú voľnú ruku a upraviť si ich viete tak, ako práve potrebujete a chcete. Nemáte žiadne nápady a potrebovali by ste trochu inšpirácie? Máme pre vás 5 tipov na tie najkrajšie dekorácie.

Stromček

Nielen moderné vianočné ozdoby na stromček, ale aj malý háčkovaný stromček kombinujúci zelenú, hnedú a trochu bielej vo forme snehu, je presne tým, čo vám nesmie chýbať v oknách alebo len tak, na poličke. Vyhnite sa použitiu tejto ozdoby na vianočnom stromčeku, pretože by mohla zaniknúť.

Soby

Ak hľadáte dekoráciu, ktorá kombinuje viacero materiálov, vyskúšajte vytvoriť pekného soba. Toho môžete doplniť gombíkmi, korálkami či niťami v inom odtieni a spraviť mu oči, ústa či dokonca nos.

Adventné vence

Adventný veniec je symbolom Vianoc a nesmie chýbať v žiadnej rodine. Okrem toho klasického so sviečkami nezabúdajte ešte na jeho háčkované prevedenie. Vytvorte menšie vence na okná, stromček alebo na stôl a laďte viacero farieb naraz. Pre tých, ktorí nechcú háčkovaním stráviť príliš veľa času, sú tu hviezdy a vločky s jednoduchou predlohou. Na internete nájdete viacero prevedení, niektoré sú komplikované viac, iné menej. Začnite skôr s niečím ľahším a následne, keď si budete viac veriť, vyskúšajte aj náročnejšie modely.

Komplikovanejšie kúsky

Pre tých, ktorí sú v háčkovaní majstri a vedia, čo robia, existuje veľa komplikovanejších kúskov. Dajte si záležať, spravte si viac času, kúpte všetky potrebné materiály a vytvorte výrazné ozdoby strhujúce pozornosť.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!