vianočná nálada

Vianočné dekorácie vyrobené doma dávajú každému nespočetné možnosti, ako si zariadiť svoj príbytok. Môžete vďaka nim ušetriť desiatky eur, pri ich tvorení sa zabavíte a jediné, čo na ne budete potrebovať, sú veci, ktoré nájdete aj doma. Takáto vianočná výzdoba sa rozhodne zapáči deťom a mladším členom rodiny. Veľmi radi vám určite s celým procesom pomôžu a budú vás inšpirovať, čo všetko môžete ešte urobiť. Niektoré veci budú ľahšie, iné náročnejšie. Vyberať by ste ich mali podľa svojich možností, času a toho, aké všetky pomôcky máte doma.

Príprava na Vianoce: vyzdobte si váš interiér dekoráciami, ktoré si jednoducho vyrobíte sami

Vianoce sú pokojným obdobím, kedy sa celá rodina stretne, porozpráva a oddýchne si. Ide o osobný a intímny čas, keď chceme byť obklopení len ľuďmi, ktorých nadovšetko milujeme. Preto je dôležité, aby bola domácnosť zariadená presne podľa vašich predstáv a toho, čo máte radi. Len vtedy sa budete v miestnostiach cítiť dobre a komfortne. Príprava na Vianoce sa môže zdať príliš náročná, ako časovo, tak aj fyzicky. Okrem zdobenia je dôležité tiež všetko upratať, napiecť, navariť a nakúpiť. Pred samotnou prípravou by ste si preto mali jednotlivé úlohy správne naplánovať, zbaviť sa stresu a užiť si sviatky tak, ako sa patrí.

V adventnom období si spravte aspoň jeden či dva dni voľno, počas ktorých si vytvoríte svoje vlastné ozdoby. Ak nemáte veľa času, vyskúšajte niečo ľahšie, ako napríklad vystrihovanie z papiera. Na druhej strane, ak máte voľnejší harmonogram, pokojne sa pustite do tvorby náročnejšieho projektu, akým je napríklad adventný veniec alebo vianočné girlandy. Prezrite si najnovšie vianočné inšpirácie a zistite, čo by vám v domácnosti rozhodne nemalo chýbať.

Vianočné dekorácie vyrobené doma: tipy na jednoduché vianočné ozdoby

Jednoduché vianočné ozdoby sú tie najobľúbenejšie, pretože nezaberú príliš veľa času, no pritom vyzerajú skvelo a dajú sa využiť v celej domácnosti. Ak by ste chceli nejaké vianočné dekorácie vyrobené doma aj vy, no nemáte dostatok času, máme pre vás zopár tipov.

Papierové ozdoby

Začneme najľahšou vecou, a tou sú vianočné dekorácie z papiera. Najprv si vyberte to, čo chcete vystrihovať a nájdite si na internete šablónu. Následne zvoľte jeden z typov papiera, spravidla platí, že tvrdý výkres je najlepší, pretože sa nezničí ani vtedy, keď naň pôsobí vlhko. Ďalej sa rozhodnite, či chcete, aby boli papierové ozdoby farebné alebo biele. Farebné môžete vystrihnúť z farebného papiera, prípadne ich sami vyfarbite. Vystrihovanie vám nezaberiete príliš veľa času, dobre sa zabavíte a vytvoríte dekorácie do okien či na dvere. Z papiera viete vyrobiť tiež moderné vianočné ozdoby na stromček alebo 3D kúsky vhodné na skrinku či poličku. Pri ich výrobe však strávite viac času, ako len pri vystrihovaní šablón.

Hačkované vianočné ozdoby 

Baví vás hačkovať alebo vyšívať a štrikovať? V tom prípade máte vyhraté! Z peknej farebnej látky viete urobiť rôzne hačkované vianočné ozdoby, moderné vianočné ozdoby na stromček, vianočná výzdoba na okná, či vianočné dekorácie na stôl.

A ak by ste náhodou nevedeli robiť ani jednu zo spomínaných aktivít, existuje ešte štvrtá možnosť – kruhy na vyšívanie. Tie sa používajú veľmi ľahko a viete ich upraviť tak, aby prebrali funkciu venca na dvere. Väčšie kruhy upravte pomocou ihličia, šípok a gaštanov, a nezabudnite ani na vianočné dekorácie z papiera s možnosťou nalepenia na látku. Výsledná dekorácia je štýlová, moderná a vyzerá dobre aj z diaľky.

Vianočné dekorácie vyrobené doma: stavte na štýlový podnos

Máte doma podnos, ktorý takmer nepoužívate a premýšľate, na čo ste ho kúpili? Ak bola vaša odpoveď áno, vytiahnite ho na Vianoce a využite ako skvelú dekoráciu. Podnos viete upraviť presne podľa svojich predstáv. Napríklad, keď doň naukladáte štyri sviečky, doplníte ich vianočnými guľami a inými ozdobami, spravíte moderný a novodobý adventný veniec. Z podnosu ale nemusí byť len adventný veniec, dekorujte ho tak, aby ste ho mohli položiť na konferenčný alebo jedálenský stôl. Dajte doň napríklad ihličie, gaštany a šišky, a vytvorte nielen dekoráciu, ale aj parfum do interiéru s príjemnou vianočnou vôňou prírody. Výhodou podnosu je, že má množstvo praktických funkcií, a preto ich rozhodne využite. Vyzdobte ho vianočnými dekoráciami, no pritom stále používajte na servírovanie koláčov, nápojov či jedla.

Využite staré sklenené fľaše a nádoby

Máte doma množstvo sklenených fliaš, nádob a pohárov od zaváranín? Namiesto toho, aby ste ich vyhadzovali, ich využite ako štýlovú vianočnú výzdobu. Naplňte ich vodou a vložte do nich ihličie, ktoré si takýmto spôsobom udrží krásnu zelenú farbu. A ak využívate fľaše s úzkym hrdlom, môžete do nich zapichnúť vyššie sviečky a spraviť si trendy svietnik.

Vianočné dekorácie vyrobené doma: DIY projekt

Niektoré vianočné dekorácie sú náročnejšie na prípravu, a preto je dôležité venovať im viac času. Ak ho máte, využite jeden z našich praktických DIY projektov.

Vlastný adventný veniec

Prešli ste sa po obchodoch a zistili ste, že v ani jednom nepredávajú adventný veniec, ktorý by sa vám páčil alebo hodil? Vyrobte si vlastný, presne podľa svojich predstáv a toho, čo skutočne potrebujete. Základ adventného venca tvorí polystyrénový alebo drevený kruh, podnos či nádoba. Podľa toho, aký tvar alebo typ chcete, ho začnite zdobiť. Ak máte nádobu alebo podnos, stačí ich vystlať ozdobami, napríklad vianočnými guľami, a následne do nich zapichnúť sviečky. Postup pri okrúhlom venci je náročnejší, pretože kruh musíte najprv vyzdobiť ihličím. To pripevnite pomocou špagátu, lepidla alebo drôtu. Na ihličie umiestnite ozdoby podľa vlastného výberu. Prezrite si vence na internete a naberte inšpiráciu, ako by ste mohli dekorovať ten svoj.

Chutná perníková chalúpka

Milujete pečenie a chceli by ste tento rok vyrobiť vlastnú perníkovú chalúpku? Zamiesenie a pečenie cesta nie je vôbec náročné, omnoho ťažšie je spojiť jednotlivé časti tak, aby vám po krátkej dobe nespadli. Začnite tým, že si nájdete šablónu jednotlivých stien, strechy a ďalších vecí, ktoré chcete v chalúpke mať. Vypracujte cesto a vykrojte z neho jednotlivé časti pomocou šablóny. Upečte ich, nechajte vychladnúť a spravte si hmotu na spájanie. Vo väčšine prípadov sa používa bielok z vajíčka vyšľahaný s cukrom. Keď sú pláty studené, pustite sa do spájania. Pripravte si pevné nervy, pretože výroba perníkovej chalúpky je zdĺhavá.

Vianočný obrus na stôl

Ak ste milovníkom vyšívania a chceli by ste na Vianoce pekný obrus na stôl, mali by ste ušiť vlastný. Nájdite si predlohu v časopise alebo na internete, vyberte si vianočný vzor a vyskúšajte niečo, na čom budete pracovať niekoľko dní či dokonca týždňov. K obrusu nezabudnite pridať štýlové vianočné dekorácie na stôl.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!