vianočné osvetlenie pri krbe

Svetlo má neuveriteľnú silu, a keď ho zvolíte správne, vytvorí tú pravú vianočnú atmosféru v každej jednej miestnosti. Ponuka je však široká a zvoliť si tú správnu možnosť je niekedy náročnejšie, ako sa zdá. Vianočné osvetlenie predstavuje základ a v domácnosti by vám rozhodne nemalo chýbať. Aké možnosti máte a čo by ste mali mať v interiéri a exteriéri? Pripravili sme si pre vás praktické rady a nápady, ktoré vám celý proces urýchlia.

Ktoré vianočné osvetlenie zvoliť tento rok na Vianoce? Top trendy

Trendy sa neustále menia a je len ťažké udržať s nimi krok. Dobrou správou je, že tie vianočné sú síce každý rok iné, no vďaka ich nadčasovosti vyzerajú dobre aj po niekoľkých dekádach. A toto tvrdenie platí dvojnásobne pri vianočnom osvetlení. Aké sú teda nadčasové a top trendy posledných rokov?

 1. minimalistické jednofarebné osvetlenie – tohtoročné Vianoce sa budú niesť v duchu minimalistickosti a jednoduchosti. Preto siahnite skôr po jednofarebnom osvetlení, ktoré sa dá kombinovať s akoukoľvek farbou, materiálom či nábytkom.
 2. masívne vianočné girlandy do exteriéru – v exteriéri potrebujete niečo výraznejšie, a preto stavte na masívnejšie girlandy a reťaze so silným chladným svetlom.
 3. minimalistické vianočné girlandy do interiéru – ak túžite po reťazi alebo girlande dovnútra, vyberte minimalistické kúsky, ktoré nebudú zavadzať, nezaberú príliš veľa priestoru a skrášlia každú jednu miestnosť v domácnosti.
 4. farba vianoc 2021pastelové farby – okrem bielej sú veľkým hitom aj pastelové odtiene, ako ružová farba, modrá farba, béžová farba či krémová. Svetlá vyberajte v týchto odtieňoch, prípadne siahnite len po bezfarebnom prevedení.
 5. menej je viac – a počas Vianoc 2021 by ste sa tohto pravidla mali určite držať. So svetlom to zbytočne nepreháňajte a snažte sa, aby dom či byt škrášlilo a doplnilo, nie zatienilo.

Vianočné osvetlenie: na toto by ste nemali zabudnúť

 1. svetlo pre atmosféru – svetlo dokáže množstvo vecí, a keď si ho vyberiete v správnom prevedení, vytvorí teplo domova a pravú vianočnú atmosféru. Do domácnosti preto zvoľte aj pekné svietniky a vianočné dekorácie na stôl, ako napríklad podnosy.
 2. štýlové kúsky s dekoráciami – vedeli ste o tom, že svetelné vianočné girlandy môžu mať pekné doplnky vo forme sobov, snehuliakov alebo vločiek? Ak nie, mali by ste to rozhodne napraviť a niekoľko takýchto kúskov si zaobstarať. Sú skvelou dekoráciou nielen do detskej izby, ale aj do obývačky či kuchyne.
 3. LED závesy – chcete veľa svetla a najradšej by ste ho skombinovali so svojimi závesmi? Posledné roky sú veľmi populárne LED závesy, ktoré umiestnite na strop a spustíte až k zemi. Opticky vedia miestnosť zväčšiť a doplnia okno, roh miestnosti a prázdnu stenu.
 4. tradičné vianočné farby – svetelné reťaze môžu byť aj v tradičných vianočných farbách, presnejšie v zelenej, červenej, žltej a béžovej. Skvelo sa hodia ku klasickým výzdobám s určitou históriou.
 5. svetelné dekorácie – a netreba zabúdať ani na menšie svetelné kúsky, ako napríklad vianočné dekorácie v skle, lampáše a svietniky. Svetelnou dekoráciou je tiež adventný veniec, ktorý si viete urobiť sami doma.

Vianočné osvetlenie: typy a druhy pre váš interiér aj exteriér

Na Vianoce môžete zvoliť viaceré typy osvetlenia, jednotlivé kúsky sa delia podľa typu svetla či toho, kde ich umiestnite. Najdôležitejšie je rozdelenie na interiérové a exteriérové. Interiérové je spravidla jemnejšie a elegantnejšie, často má rôzne doplnky, ako napríklad vločky či soby, a nie je tak silné. Na druhej strane, vianočné girlandy do exteriéru sú masívnejšie a väčšie, majú silnejšie svetlo a dokážu zvýrazniť jednotlivé časti domu. Nájdete ich v mnohých farebných prevedeniach a dĺžkach, takže sa vedia prispôsobiť vašim potrebám. Napríklad, ľudia žijúci v byte využijú tento typ svetla len na balkón alebo terasu. Ľudia v domoch môžu dať tieto svetielka na strechu, záhradný domček, do záhrady na stromček či na príjazdovú cestu. Možností je veľa.

Keď sa rozhodnete, aký druh chcete, je dôležité sledovať ďalšie parametre:

 • typ svetla
 • farebnosť
 • zdroj energie

Typ svetla

Typov svetla je veľa, no pre bežného používateľa stačí rozdelenie na dva typy, a to na teplé a chladné. Teplé svetlo má žltý podtón a je ako stvorené do interiéru hlavne z dôvodu, že dokáže vytvoriť tú pravú atmosféru domova. Spravidla je mierne tlmené, takže neťahá oči a môžete ho mať zapnuté aj vtedy, keď sledujete večer televíziu a chcete miestnosť zútulniť.

Druhou možnosťou je chladné a neosobné svetlo, ktoré je silné a dokáže osvetliť viac ako len miesto, kde sa nachádza. Hodí sa skôr von, do exteriéru, pretože vie zvýrazniť jednotlivé časti, pritiahnuť pozornosť a zaujať.

Výhodou rôznych druhov svetla je to, že ich môžete navzájom kombinovať a vytvárať tak zaujímavý prvok vnútri aj vonku. Myslite však na to, že hlavne vo vnútri, je dôležité postarať sa o príjemnú domácu atmosféru. Príliš jasné svetlo preto stlmte napríklad tienidlom.

Farebnosť

To, či bude vianočné osvetlenie farebné alebo nie závisí hlavne na vás a tom, ako máte zariadenú domácnosť. Štýl bývania napovie veľa, rovnako tak urobia aj prevládajúce interiérové farby, materiály a výzdoba, ktorú máte počas celého roka. Do minimalisticky zariadených interiérov a bledších miestností vyberajte bezfarebnú možnosť. Nevytvorí chaos, podčiarkne eleganciu a štýl, skvelo zapadne, no pritom nezanikne. Farebné osvetlenie sa hodí na stromček alebo do exteriéru, kde musí byť výrazné a zaujímavé. Rôzne farby, ako červená, zelená farba, žltá a oranžová budú vidieť ľudia aj z diaľky niekoľkých metrov. 

Zdroj energie

Svetielka na parapet, okolo postele alebo na poličke, môžu mať zdroj energie vo forme klasických bateriek. Tie im dajú energiu na to, aby mohli svietiť neprestajne, niekoľko hodín počas dňa. Na druhej strane, svetelné girlandy v exteriéri potrebujú elektrinu, aby mohli svietiť počas celej noci. Väčšina z nich má časovač, ktorý si viete nastaviť tak, aby svetlo zaplo a vyplo presne vtedy, keď potrebujete. Prípadne si časovač dokúpte sami, nie je príliš drahý a budete mať vždy istotu, že ste svetlá vypli, prípadne zapli.

Ako kombinovať vianočné osvetlenie s inou vianočnou dekoráciou

Kombinovanie vianočného osvetlenia s inou vianočnou dekoráciou je jednoduché, a to hlavne preto, lebo jednotlivé typy svetla sú univerzálne. To znamená, že sa hodia k takmer všetkému, čo máte v interiéri a v exteriéri. Najlepšou voľbou sú bezfarebné reťaze a svetlá, pretože ich môžete dať k úplne všetkému, bez akejkoľvek výnimky. Nikde nepôsobia nevkusne, nevhodne alebo ako kontrastný prvok. Presným opakom sú farebné svetielka, a to z dôvodu, že kombinujú viacero farebných odtieňov. S inými dekoráciami si nemusia sadnúť, prípadne vytvoria nevhodný výsledok, ktorý bude len zbytočne “ťahať”oči. Farebné reťaze sa snažte ladiť k dekoráciám v podobných odtieňoch.

Inšpirácie na vianočné ozdoby a textílie pre zútulnenie vášho domova

Počas tuhých zím je potrebné vytvoriť si príjemný a útulný domov plný tepla a lásky. Urobiť tak viete pomocou správne zvolených ozdôb a textílií. Vianočná výzdoba má množstvo podôb, a doma by ste mali mať:

 • mäkké vankúše
 • obliečky s vianočnou potlačou 
 • trendy prehozy
 • vianočný obrus
 • štýlové návleky na stoličky

To, ako vyzdobíte svoj dom, je čisto na vás a vašej predstavivosti. Základom je však pohodlie, ktoré nesmie chýbať v žiadnej z miestností.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!