Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Balkónové inšpirácie

Balkón, lodžia či strešná terasa sú miesta, ktoré sa nám spájajú s oddychom, často i s peknými výhľadmi. Aby sme sa však pri pobyte na nich cítili bezpečne, musíme si byť istí, že ich konštrukcia je v dokonalom stave. Ak to tak nie je, so stavebnými úpravami netreba váhať. Či už sa na vašom balkóne podpísal zub času alebo výkyvy počasia, správnu údržbu nepodceňujte. Odborníci z Westwing sú pripravení vám poradiť najlepšie spôsoby ako zatepliť balkón. Čítajte a zistite viac.

Prečo je izolácia balkóna veľmi dôležitá?

Zo stavebného hľadiska sú balkóny dôležitou súčasťou budov. Zároveň sú však ich najmenej chráneným miestom. V dôsledku toho sú na poškodenie náchylnejšie ako vnútorné priestory bytov a domov. Najčastejšími príčinami ich zlého stavu sú poveternostné podmienky, únava materiálu spôsobená časom a nekvalitné vyhotovenie izolácie a povrchov. Aké sú výhody kvalitného zateplenia?

Zabráni únikom tepla

Keď vám firma zatepľuje panelák alebo rodinný dom, jej majstri by pri práci nemali zabudnúť ani na balkón či lodžiu. Cez stenu, ktorá k nej prilieha totiž môže dochádzať k nemalým tepelným únikom. Takáto úprava fasády vám teda môže každý rok ušetriť zaujímavú sumu do rodinného rozpočtu. Vedzte, že ten rozdiel uvidíte už počas nasledujúcej vykurovacej sezóny.

Chráni pred vlhkosťou a tvorbou plesní

Výskyt plesní rozhodne nepatrí k príjemným prekvapeniam. Predíďte im preto včas tým, že akékoľvek poškodenie na svojom balkóne vyriešite neodkladne. Nová vrstva izolácie by mala siahať od podlahy minimálne po rám okien. Okná a balkónové dreve sú totiž práve tým miestom, kde sa v interiéri kondenzujú pary, ktoré sú pôvodcom plesní v kútoch a rohoch.

Zlepší statiku 

Náhodné odlepenie dlažby, resp. podlahy na balkóne sa na prvý pohľad nemusí javiť ako závažný problém. Ani si však nevšimnete a náhle máte poškodenú aj hydroizolačnú vrstvu a skorodované zábradlie. Kombinácia týchto javov môže vážne narušiť statickú funkciu nosnej konštrukcie balkóna. A to už je problém. Našťastie, včasné zateplenie je dokonalým riešením.

Ako zatepliť balkón: 4 užitočné rady

Púšťate sa do rekonštrukcie sami? Máme pre vás niekoľko praktických typov ako zatepliť balkón a na čo si pri tom dať pozor. Veľa ďalších nápadov a zaujímavých riešení pre vylepšenie svojho bývania nájdete na webe Westwing. Zaregistrujte sa zadarmo, získajte prístup k exkluzívnym ponukám a čerpajte z nápadov našich odborníkov.  

Dodržte technologický postup

Ak ste sa rozhodli zatepliť si balkón svojpomocne, no nie ste profesionál, pravdepodobne vás čaká krátke naštudovanie si správneho postupu. Dôkladné predpríprava je v tomto prípade naozaj dôležitá a netreba ju podceňovať. Dodržanie všetkých krokov zvolenej metódy by malo byť samozrejmosťou.

Ako zatepliť balkón: myslite na bezpečnosť 

Pri výbere materiálu a pomôcok sa oplatí nechať si poradiť. Nevhodne zvolené príslušenstvo môže spôsobiť viac škody ako úžitku, príp. predĺžiť celý proces realizácie. Vo všeobecnosti sa odporúča použiť všetky prvky zatepľovacieho systému od jedného výrobcu. S tým priamo súvisí aj kvalita daných materiálov. Rekonštrukcia balkóna bude len taká dobrá, ako lepidlá, potery či hydroizolácia, s ktorou budete pracovať.

Hrúbka zateplenia

Otázka hrúbky izolácie je pri plánovaní zatepľovania kľúčová. Nemalo by teda ísť o náhodné rozhodnutie. Výsledný výpočet totiž ovplyvňuje viacero faktorov. Východiskom by mala byť predovšetkým aktuálna štátna norma. Prihliadať tiež treba na to či zatepľujete balkón v paneláku alebo na rodinnom dome.

Ako zatepliť balkón zo všetkých strán

Aby vám cez balkón unikalo čo najmenej tepla je dôležité, aby bola nová tepelná izolácia umiestnená po celom jeho obvode. Zateplenie len zo spodnej časti nestačí, zaizolovať balkón treba aj zvrchu. Tu by mal byť použitý materiál, špeciálne určený na izoláciu podláh, ktorý zaručí dostatočnú únosnosť. Pod touto vrstvou by nemala chýbať parozábrana.

Podobný postup je vhodné zvoliť aj pri hydroizolácii. Mala by byť použitá na celej ploche balkóna, pričom mimoriadnu pozornosť si zaslúžia najmä miesta, kde dochádza k spájaniu zvislých a horizontálnych konštrukcií.

Ako zatepliť balkón: teplo v každom ročnom období

Radi trávite čas na balkóne v priebehu celého roka? Aby bol pobyt na tomto mieste príjemný aj počas chladnejších dní, žiada sa nájsť vhodný spôsob, ako sem dostať viac tepla. Jednou z možností je vytvoriť si zasklený balkón so všetkým, čo k nemu patrí. Pozrite si naše inšpirácie na balkón.

Zasklený balkón a jeho výhody

Okrem toho, že vám v kombinácii s kvalitným zateplením zníži účty za teplo, má zasklenie aj ďalšie benefity. Medzi tie, ktoré majitelia bytov oceňujú najviac zaiste patrí to, že takouto úpravou sa dá zväčšiť obytná plocha domácnosti. S trochou šikovnosti tak získate jednu miestnosť navyše, ktorá zároveň zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Zanedbateľný nie je ani fakt, že zasklený balkón zabraňuje zvýšenej prašnosti vo vnútri bytu a obmedzuje výskyt nepríjemného hmyzu. Na komáre či zvedavé osy tak môžete úplne zabudnúť.

Možnosti využitia zaskleného balkóna

S novým priestorom získate aj nové možnosti ako ho kreatívne využiť. Nechajte fantázii voľnú ruku a užite si radosť zo zariaďovania. Na čo všetko sa dá balkón či lodžia premeniť? 

— Zimná záhrada —

Pestovanie – najviac ju ocenia tí, ktorí túžia pestovať teplomilné rastliny a kvety po celý rok. Očarí však aj mnohých kávičkárov, ktorí si svoju rannú šálku radi vychutnajú na peknom mieste prežiarenom slnečným svetlom. Zariaďte si zimnú záhradu podľa svojho vkusu a rýchlo sa stane vašim obľúbeným miestom. Niekedy postačí len pohodlný podlahový vankúš a niekoľko štýlových dekorácií.

— Jedáleň —

V bytoch so skromnejšími rozmermi na ňu väčšinou nie je miesto. Často je teda súčasťou kuchyne alebo svojim spôsobom dopĺňa dizajn obývačky. Po prerábke balkóna však môžete získať plnohodnotnú jedáleň a ušetriť tak v interiéri cenné centimetre. Ako stvorená bude najmä na romantické večere pri sviečkach s výhľadom na nočné mesto. 

— Skleník —

Snívate o zelenine a ovocí z vlastnej záhrady, no nemáte si ju kde vypestovať? Využite balkón ako skleník a užívajte si ju kedykoľvek dostanete chuť. K plodinám, ktorým sa darí aj v črepníkoch, patria menšie odrody paradajok, paprika, fazuľky, hrášok či jarná cibuľka. Dopriať si takto môžete i jahody, maliny alebo čučoriedky.

Je zeleninová záhrada a pestovanie zeleniny alebo ovocia vašim snom? Pozrite sa na nasledujúce inšpirácie na balkón:

  • Pestovanie paradajok
  • Pestovanie papriky
  • Pestovanie jahôd
  • Rukola pestovanie

Ako na balkóne udržať teplo

Zateplením a následným zasklením sa na balkóne automaticky zvýši teplota. Čo však, ak je vám na ňom stále zima? Ponúkame niekoľko jednoduchých riešení.

Keď slnečné lúče prenikajúce cez sklo nestačia, siahnite počas chladnejších dní po elektrickom ohrievači alebo teplovzdušnom ventilátore. Ak balkón plánujete využívať najmä na oddych, neváhajte ho zaplniť vhodným nábytkom, doplnkami v podobe sviečok a hrejivými textíliami vrátane mäkkého koberca.

Už viete ako zatepliť balkón a urobiť z neho miesto plné pohody? Objavte aj ďalšie inšpirácie pre krajšie bývanie. Sledujte naše články a skúste niektoré z našich nápadov.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!