Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Dlažba na balkón: drevo

Všetko závisí od toho, čo chcete dosiahnuť. Poznáte štýl a konečné využitie spevnenej plochy balkóna? Dlažba na balkón by mala spĺňať isté kritériá, no v prvom rade by sa mala odrážať od toho, na čo budete balkón využívať. Charakter plochy udá potom balkónu celkový ráz a ľahšie sa rozhodnete, akým smerom pôjdete. Možno vás svojou praktickosťou osloví kamenná dlažba na balkón, prípadne zmeníte svoje rozhodnutie na drevenú palubovku, pretože máte radi teplo tohto materiálu. Možností je veľa, poďte spolu s nami načerpať inšpirácie na balkón!

Ktorá dlažba na balkón sa vám najviac vyplatí?

Kedysi bol výber dlažby na balkón veľmi úzko definovaný. Zvyčajne to boli obyčajné dlaždice v šedej, bledej alebo červenej farbe. To už neplatí. Sivá dlažba na balkón je stále vynikajúcou možnosťou, ale existuje aj veľa ďalších možností. Na výber máte betón, prírodný kameň, drevenú palubovku, porcelán aj prírodný kameň. Stačí si vybrať to, čo je pre vás najlepšie.

Dlažba na balkón: dôležité vlastnosti

Vybrať najlepšiu dlažbu, ktorá vyhovuje vášmu rozpočtu a preferenciám, môže byť náročnou úlohou. Vyššia cena dlažby väčšinou znamená taktiež dlhšiu životnosť. Do úvahy by ste mali brať aj tieto vlastnosti:

  • Odolnosť voči poveternostným vplyvom, najmä mrazuvzdornosť
  • Úroveň náročnosti na údržbu
  • Stálosť materiálu 
  • Glazovanie a iné povrchové úpravy
  • Vodeodolné a protišmykové vlastnosti, bezpečnosť pri chôdzi
  • Farebná škála a výber materiálu

Ako správne položiť dlažbu na balkón?

Pokiaľ ste sa pustili do majstrovania vo vašom byte či dome, isto neobídete ani váš balkón. S trochou šikovnosti to určite hravo zvládnete. Radi vám poradíme ako položiť dlažbu tak, aby ste dosiahli uspokojivý efekt. 

Ako začať?

Určite by sme odporučili nepodceniť prípravu. Záleží predovšetkým na tom, aký povrch má váš balkón a terasa, a či je nejakým spôsobom poškodený. Ak sa chystáte položiť novú dlažbu priamo na betón, je potrebné najprv opraviť chyby. Pozor by ste si mali dať na drobenie, praskliny a diery. Tiež je dobré zistiť, aká je úroveň nasiakavosti podlahy. To zistíte, keď na betón nalejete vodu. Ak vsiakne do troch minút, povrch nie je úplne v poriadku. 

Ešte pred samotnou pokládkou novej dlažby je nutné, aby ste z balkónu odstránili pôvodnú dlažbu a pripravili si povrch na položenie novej dlažby. Dlažba by mala byť správne vyspádovaná. Možno sa chystáte položiť dlažbu na tú pôvodnú, tá však musí byť naozaj v dobrom stave. Skontrolujte si, či sa položením ďalšej vrstvy budú dať otvoriť dvere na balkón.

Dlažba na balkón by mala mať svetlejší farebný odtieň, pretože pri tmavých odtieňoch sa počas horúcich dní dlažba veľmi zohreje, čo môže byť veľmi nepríjemné na dotyk. Tmavá dlažba na balkóne môže vďaka prudkým slnečným lúčom dosiahnuť teplotu až 80°C. 

Dlažba na balkón: čo budete potrebovať?

Okrem samotnej dlažby budete potrebovať aj lepidlo, betón, škárovaciu hmotu, penetráciu a lepidlo na dlažbu. K tomu si pripravte aj náradie: stierku, gumené kladivo, miešadlo, hladidlo, krížiky a valček. 

Ak je balkón a terasa správne vyspádovaná a odizolovaná, môžete začať s pokládkou dlažby. Nezabudnite, že potrebujete vhodný typ lepidla. Výkyvy teplôt si vyžadujú flexibilné lepidlo, ktoré vydrží nielen horúčavy, ale najmä mráz. Ak by ste nepoužili mrazuvzdorné lepidlo, po pár rokoch, prípadne už po prvej zime, by mohla vaša nová dlažba začať praskať.

Plochu terasy je potrebné dobre zmerať a následne vypočítať, koľko kusov samotnej dlažby budete potrebovať. Vždy je dobré rátať s rezervou viac ako 5%.  Odmerajte si dôkladne povrch a rozvrhnite kladenie tak, aby medzi jednotlivými dlaždicami vznikla 3 mm medzera. Tú nakoniec zaplníte škárovacou hmotou. 

Celkový postup pekne od začiatku by teda mal byť nasledovný: 

  • Spádovanie
  • Izolovanie od vody
  • Dláždenie
  • Škárovanie

Ak si netrúfate pokladať dlažbu sami, neváhajte sa obrátiť na odborníkov. 

Dlažba na balkón: náš tip na najlepšiu izoláciu

Ak svoj balkón poriadne neodizolujete, je možné, že pod vplyvom extrémnych vonkajších prírodných podmienok vám vaša nová dlažba popraská alebo vzniknú vypukliny a začne sa nepekne odlepovať. Okrem izolácie by ste mali myslieť na to, že balkón by mal byť aj správne vyspádovaný. Dlažba na balkón sa pokladá vždy na zaizolovaný a vyspádovaný povrch. Ťažko sa k tomuto kroku vrátite späť, keď už bude dlažba nalepená.

Ako zatepliť balkón? Izolácia je alfa omega každej vonkajšej rekonštrukcie alebo práce. Na to vám najlepšie poslúži vonkajšia izolácia, ktorú nájdete v každom obchode so stavebninami, prípadne si ju objednáte na internete. Pás steny do výšky sokla natrite hydroizolačnou stierkou. Na tú priložte hydroizolačnú pásku, ktorá zabráni prieniku vlhkosti a zatekaniu. Páskami potom obložte sokle. Hydroizoláciu nechajte jeden deň schnúť, na povrch naneste penetráciu a môžete začať.

Dlažba na balkóne: ako sa o ňu starať?

Na odvod vody z balkónu používajte buď odtokové žľaby alebo odkvapové lišty. Tým pádom aj starostlivosť o dlažbu bude jednoduchšia. Ak vám časom zájdu škáry, existujú obnovovače škár. Na podlahy v exteriéri existujú aj špeciálne odmasťovacie koncentráty, ktoré majú vysokú účinnosť. Zvýšiť čistotu môžete aj pomocou impregnačných prípravkov. Z prírodných prostriedkov odporúčame ocot a na zanesené škáry sódu bikarbónu.

Dekorácia na balkón: dolaďte doplnky k vašej dlažbe

Aj ten najkrajší balkón sa poteší, keď bude vyzdobený. Či už si na balkón umiestnite malú záhradku alebo hojdačku s posedením, vytvoríte si oázu, na ktorej budete radi a často relaxovať. Je mnoho možností, ako si zútulniť balkón.

Koberec s kamienkami 

Zaujímavý výsledok môžete dosiahnuť položením kamenného koberca. Ten môžete prestriedať s klasickou dlažbou. Dekorácia pomocou kamenného koberca je jednoduchá, povrch pripravíte rovnako ako pred dláždením. Nanesie na betón penetráciu a hydroizoláciu. Spojivo vymiešajte s kamienkami a stierkou ho naneste na povrch. Dosiahnete tak súvislý koberec s kamienkami. 

Kráľovské posedenie

Ratanový nábytok alebo záhradný nábytok z paliet je vhodný do vonkajšieho priestoru. Doprajte si posedenie, otvorte si knižku a vypite si v pokoji kávu. Posedenie nemusí zaberať veľa miesta aby spĺňalo účel. Nemusí ísť iba o klasické sedenie, svoje spravia aj podlahové vankúše a pufy.

Romantické osvetlenie 

Ako si zariadiť malý balkón tak, aby bol aj útulný? Lampášiky, svietniky či iné druhy vonkajších svietidiel oživia balkón a pridajú atmosféru aj počas večerov. Nič vám nebude stáť v ceste, aby ste si predĺžili deň a strávili pekné chvíle aj po zotmení. 

Flóra v kvetináčoch

Vdýchnite vášmu balkónu život vďaka rastlinám! Či už sa rozhodnete pre okrasné rastliny, úžitkové plodiny alebo kvety na balkón, váš balkón vďaka nim ožije. Môžete začať s pestovaním rajčín, byliniek či citrusov. Taktiež sa môžete potešiť krásnym kvitnúcim rastlinám, ktorým doprajete zdobené črepníky.

Balkón je pre mnohých, a možno aj vás, základom bytu. Trávite na ňom čas, a preto si zaslúži náležitú pozornosť od dlažby až po dekorácie. Ak sa chcete viac inšpirovať nápadmi na balkón alebo terasu, prečítajte si nasledujúce články:

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!