Vertikálna záhrada skrášli nielen váš byt, ale aj terasu

Vo Westwing milujeme krásne a pritom elegantné riešenia. Vertikálna záhrada je jedným z nich, ak túžite po kúsku zelene uprostred mesta alebo vás ku kreatívnym nápadom núti malý priestor. Nasledujúci článok vás presvedčí, že jej založenie môže byť veľmi jednoduché a výsledok úžasný. Spoznajte originálne tipy do záhrady na vhodné rastliny, ideálne stanovisko a starostlivosť o tento druh záhrady. Vytvorte si doma vlastnú zelenú oázu, ktorá vám prinesie radosť a zároveň úžitok. Potrebovať budete len šikovné ruky a odhodlanie stvoriť niečo nádherné.

Čo je to vertikálna záhrada

Mohlo by sa zdať, že ide v oblasti záhradnej architektúry o nový trend. Opak je však pravdou. Vertikálne záhrady, dnes známe aj ako zelené či živé steny, poznali už starí Egypťania, Gréci a Rimania. Terasy obrastené rastlinami by ste našli i v juhoamerickom stratenom meste Inkov – Machu Picchu. Ide o premyslený systém pestovania kvetov, zelene a plodín, ktorý je orientovaný zhora nadol. K jeho najväčším výhodám patrí to, že šetrí miesto a že sa dá využiť prakticky kdekoľvek – vnútri i vonku, v byte i v dome. Aký je medzi jednotlivými realizáciami rozdiel?

Vertikálna záhrada v exteriéri

Túžite oživiť časť pozemku za domom alebo zútulniť terasu či balkón? Nie je nič jednoduchšie. Návrh záhrady vo vertikálnom smere je vždy dobrý nápad. Základom je pevná konštrukcia, ktorou môže byť kovová opora alebo mriežka na zvislé pestovanie rastlín.

Obrásť popínavou zeleňou však môžete nechať aj steny záhradného altánku alebo plot, ktorý zdieľate so zvedavou susedkou. Okrem estetickej funkcie tak vaša vertikálna záhrada získa razom aj tú praktickú. Balkón a terasa síce ponúka menšie možnosti na rozlet, no aj tu si viete splniť sen o pokojnom mieste ako stvorenom na relax. Najlepšou pomôckou na dekorovanie stien vybranými rastlinami je špeciálna netkaná textília s vreckami, do ktorých vložíte správne množstvo zeminy alebo substrátu a pripravené sadenice.

Vertikálna záhrada v interiéri

Vedeli ste, že okrem vizuálneho potešenia vám prinesie i zdravotné benefity? Živá príroda v interiéri prirodzene zvyšuje vlhkosť a minimalizuje v ňom množstvo prachu. Navyše, pohľad na ňu viac ako pozitívne pôsobí aj na ľudskú psychiku. Zariadiť si teda doma takýto zelený kútik rozhodne stojí za to. Rozdiel v porovnaní s vonkajšou vertikálnou záhradou je najmä v tom, že na pobyt vo vnútri sa nehodia všetky druhy rastlín. Pri ich výbere je preto vhodné sa poradiť. Chýbajú vám dekorácie na stenu do obývačky? Máte nedostatok kvetov v interiéri? Kvety do obývačky určite obohatia váš interiér. Ak ich však zvolíte správne, nič vám nezabráni umiestniť ich na stenu obývačky, do predsiene či kuchyne.

Ktoré rastliny zvoliť do vertikálnej záhrady?

Skôr, ako sa pustíte do prípravných prác pri jej zakladaní, odporúčame premyslieť si, aké kvety do záhrady či plodiny si chcete zasadiť. Návrh záhady by s nimi mal rátať preto, aby ste im mohli vopred pripraviť vhodné podmienky a uľahčili si budúcu starostlivosť. Prinášame vám odporúčania na konkrétne rastliny, s ktorými nespravíte krok vedľa.  

Čo zasadiť na terasu alebo balkón

Pri výbere zelene do exteriéru je dôležitá najmä orientácia na svetové strany. Do záhrady obrátenej na juh sa všeobecne odporúča zvoliť výsadbu, o ktorej vieme, že bude vyžadovať viac slnečných lúčov. Zároveň pri nej, ale treba rátať aj so zvýšenými požiadavkami na závlahu. Z kvetov je na takéto miesto ideálna krásna petúnia či pôvodom stredomorská lantana. Ak snívate o pestovaní vlastnej zeleniny, vhodné sú, napríklad, paradajky, uhorky a jarná cibuľka.  Tienistá južná strana bude potom, naopak, vyhovovať previsnutým kultivarom fuksií či tradičnému brečtanu. Rovnako sa tu bude dariť aj rukole a kríčkovým, resp. trpasličím odrodám niektorých strukovín.

Rastliny vhodné do obývačky

Živá stena v interiéri má, okrem estetického významu, sčasti aj termoizolačný. Kým v lete priestor prirodzene ochladí, v zimných mesiacoch pôsobí ako ochrana pred únikmi tepla. Výhodou pestovania vo vnútri je stabilná teplota okolitého prostredia. Po celý rok a bez nutnosti prezimovania si tu teda môžete dovoliť prítomnosť aj exotickejších druhov rastlín ako je voskovka (hoja vosková), zelenec chochlatý alebo ťahavá peperomia prostrata. Mnohé z interiérových rastlín sú skvelými prírodnými čističkami vzduchu. Z ovzdušia dokážu odstrániť rôzne škodlivé látky a zároveň účinne absorbujú pachy.

Machová stena – originálny nápad pre vertikálnu záhradu

V ostatných rokoch sa stala populárnym trendom pri zariaďovaní obytných, kancelárskych i verejných priestorov. Inštalácia machovej steny má celý rad výhod, ktoré si zamilujete. Nielenže vám do bytu prinesie kúsok prírody. Ako zvislú dekoráciu ju môžete umiestniť kdekoľvek (aj do najtmavšej miestnosti), nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť, neopadáva a okrem prachu pohlcuje aj zvuk. Machový obraz vo väčších rozmeroch vie v domácnosti skutočne a počuteľne tlmiť hluk. Jeho prítomnosť nás tiež prirodzene upokojuje a zlepšuje našu koncentráciu. V neposlednom rade mach predstavuje ideálny typ zelene pre alergikov.

Ako vytvoriť vertikálnu záhradu?

Na realizáciu vertikálnych záhrad sa zameriavajú rozličné špecializované firmy. Ak ste však dušou záhradkári, bezpochyby jej vytvorenie zvládnete aj sami. Ktoré zásady sa oplatí dodržať?

  1. Dobrá predpríprava nespočíva len vo výbere rastlín. Dôležité je, pri každom druhu zvlášť, vopred naštudovať jeho požiadavky na svetlo, teplo, zálievku a prípadné hnojenie.
  2. Pri kúpe priesad sa zamerajte na ich celkové zdravie. Akákoľvek choroba sa pri vertikálnom pestovaní veľmi rýchlo rozšíri. Z dôvodu obmedzenej plochy na rast, podľa možnosti uprednostnite trvalky s plytkými koreňmi. 
  3. Pred zavesením vybraných rastlín na stenu, ju nezabudnite najskôr ošetriť pred vplyvom vlhkosti nejakým typom vodotesnej membrány. Môže to byť fólia alebo len dostatočne široká medzera medzi ňou a zhotovenou konštrukciou.
  4. Množstvo kvetov a plodín prispôsobte nosnosti steny. Nepreťažujte ju.

Ak hľadáte iné nápady do záhrady, prečítajte si naše články v oblasti záhrada alebo balkón a terasa:

Naše jedinečné tipy pre vertikálnu záhradu

Na svojpomocné vyrobenie vertikálnej záhrady netreba veľa. Využiť môžete čokoľvek, čo nájdete doma. Takto sa obľúbeným trendom stalo aj zvislé pestovanie na stene vytvorené z drevených paliet. Po menšej povrchovej úprave a vyčistení na ne stačí pripevniť vrstvu netkanej textílie, do ktorej vložíte potrebné množstvo substrátu a môžete sadiť jahody, liečivé či kuchynské bylinky. Paletu možno zavesiť alebo len oprieť o stenu v správnom uhle.

Iný spôsob ako vybudovať vertikálnu záhradu predstavuje systém závesných kvetináčov umiestnených v rôznych výškach. V takýchto krásne vyniknú najmä prevísajúce typy rastlín ako muškáty, dvojzub metlinatý alebo železníky. Pre dokonalý efekt ich pokojne skombinujte s črepníkmi na vysokých podstavcoch.

Radi sa pri zariaďovaní svojho domova necháte inšpirovať? Skvelé nápady pre bývanie i záhradu nájdete aj na webe Westwing. Vyplňte bezplatnú registráciu a objavte množstvo užitočných nápadov.