palmy v záhrade s bazénom

Len si predstavte, ako v jeden horúci letný deň zoberiete knihu, prezlečiete sa do plaviek a ľahnete si na ležadlo v blízkosti bazéna. Znie to perfektne, takmer neuveriteľne, že? A pritom je to skutočnosť, ktorá sa dá veľmi ľahko a pomerne rýchlo zrealizovať. Záhrada s bazénom je dnes celkom bežným štandardom mnohých rodín. Na to, aby ste ju mali aj vy, nemusíte mať milióny či tisíce navyše. Stačí, keď si celý projekt dobre premyslíte, všetko si dopredu naplánujete a niektoré veci si urobíte aj sami. Ako získať túto rozprávkovú oddychovú zónu? Westwing má pre vás praktické tipy do záhrady, ktoré vám s celým procesom pomôžu.

Návrh záhrady s bazénom: krok za krokom

Plánovanie záhrady vyzerá inak, keď v nej okrem rastlín a kvetov chcete veľký a masívny bazén. Ten totižto zaberie hneď niekoľko metrov, nehovoriac o tom, že určitý priestor navyše potrebujete aj v jeho okolí. Aby ste sa vyhli rôznym problémom, ako napríklad to, že sa vám v jeho blízkosti nepodarí umiestniť ležadlá, pretože ste v tejto časti niečo nasadili, je nutné všetko si dobre premyslieť a myšlienky dať na papier. V tomto vám skvelo pomôže návrh záhrady.

Plánovanie záhrady s bazénom: krok za krokom

Celé plánovanie záhrady s bazénom sa skladá z niekoľkých základných krokov, z ktorých by ste nemali vynechať ani jeden. Zaistíte si tak ten najlepší výsledok.

 • Zapustený vs. nezapustený – ak vám nevadí investovať do bazéna trochu viac, zvoľte pokojne zapustený bazén známy aj pod označením kopaný. Vykopaný bazén je spravidla väčší, no dá sa v ňom dobre plávať či dokonca hrať vodné hry. Nezapustený je lacnejší a jednoduchší na prevádzku, pretože ho stačí pred letom len postaviť a naplniť vodou. Vhodný je pre tých, ktorí sa nekúpu tak často a chcú len niečo na schladenie.
 • Vyberte veľkosť bazéna – veľkosť sa odvíja hlavne od veľkosti záhrady a platí, že malá záhrada si poradí skôr s menším a nezapusteným bazénom a naopak. Vo veľkej záhrade sa môže vynímať veľký kopaný model. Samozrejme, nie je to pravidlom a pri správnom plánovaní viete takýto typ umiestniť aj do menšej záhrady.
 • Poraďte sa s odborníkom – netušíte, aký bazén si vybrať alebo premýšľate, aká veľkosť sa bude hodiť do záhrady? Nechajte si poradiť od odborníka! Využite konzultácie, ktoré poskytujú profesionálne firmy.
 • Vytvorte si zóny – záhrada s bazénom musí mať niekoľko zón, aby ste si v nej dobre oddýchli. Prvou je kúpacia, v ktorej sa nachádza bazén a ďalšie príslušenstvo k nemu, napríklad exteriérová sprcha. Druhou je oddychová, kde máte ležadlá, deky a záhradný altánok. Viac zón v exteriéri nepotrebujete, ak však záhrada slúži aj na pestovanie, treťou zónou bude pestovacia oblasť s rastlinami, kvetmi a stromami.
 • Okolie dekorujte – a následne nezabudnite ani na okolie bazéna, ktoré by malo byť štýlové a moderné. Dekorujte ho rôznymi typmi exteriérového osvetlenia, črepníkmi, kvetmi a masívnymi ležadlami. Špeciálnou dekoráciou sú svetla určené pod vodu vhodné na inštaláciu priamo do bazéna.

Umiestnenie bazéna na záhrade

Pri výbere veľkosti, tvaru a typu bazéna nezabudnite ešte na jednu dôležitú vec – umiestnenie. To je nutné dobre si premyslieť a naplánovať, aby ste mali k vode priamy prístup, no pritom vám nezavadzala pri prechádzaní a nebola nebezpečná pre deti.

 • Bazén umiestnite na slnečné svetlo, aby sa voda dokázala ohriať aj prirodzene, nielen špeciálnym vykurovaním.
 • Výsadba okolo bazéna by mala byť jednoduchšia a treba s ňou pracovať veľmi opatrne. Opadavé kríky alebo stromy spravia viac škody ako úžitku, pretože všetky listy a konáre napadajú priamo do vody.
 • Bazén by mal byť umiestnený skôr po stranách záhrady ako v jej strede, pretože by mohol zavadzať pri prechádzaní.
 • Najlepšie spravíte, keď bazénu vytvoríte miesto v blízkosti domu, aby nebolo odbehovanie do kuchyne či obývačky príliš náročné a zdĺhavé.
 • Nezabúdajte ani na exteriérové osvetlenie domu, vďaka ktorému bude bazén vidieť aj za tmy. Uistíte sa, že doň vo večerných hodinách nikto náhodou nespadne.

Jedinečná inšpirácia pre záhradu s bazénom

Záhrada s bazénom je jedinečná a počas leta veľmi praktická. Dokáže vám poskytnúť miesto, kde si spolu so svojou rodinou oddýchnete a dobre sa zabavíte. Ak neviete, ako ju správne zariadiť, máme pre vás zopár inšpirácií.

Veľká záhrada s bazénom

Keď máte veľkú záhradu, s plánovaním bazéna a jeho umiestnením nebudete mať veľa problémov. Môžete si pokojne zvoliť aj väčšie modely zapustené do zeme s rôznymi doplnkami. Aby však výsledok nepôsobil príliš chaoticky, je dobré, keď jednotlivé zóny záhrady od seba oddelíte. Napríklad, okolie bazéna môže byť murované, čím získate elegantný a mierne sofistikovaný vzhľad. Nehovoriac o tom, že vyššie postavený bazén poskytne aj viac súkromia, ktoré pri plávaní a slnení určite potrebujete.

Malá záhrada s bazénom

V malej záhrade si na murovanie dávajte pozor, masívne prevedenie takéhoto riešenia dokáže ubrať veľa potrebných centimetrov. Namiesto prísneho delenia nechajte, aby sa do seba jednotlivé zóny mierne vpíjali a navzájom sa ovplyvňovali. Voľte skôr minimalistické prvky a materiály známe tým, že majú menšie rozmery, ako napríklad kov alebo ratan. Záhradné dekorácie nemusia byť vo veľkom množstve, stačí vám zopár základných a praktických kúskov, ako napríklad osvetlenie a črepníky s kvetmi.

Zimná záhrada s bazénom

Vedeli ste o tom, že aj v zimnej záhrade môžete mať menší či dokonca väčší bazén? Jeho výhodou je, že sa dá využívať počas celého roka, nielen v lete. Relax vo vode si tak viete naplánovať aj v chladných mesiacoch. Najlepšou voľbou je minimalistický bazén bez špeciálnych doplnkov a dekorácii s výraznými hranami. Tie budú krásne ladiť s chladným sklom a ďalšími materiálmi ako oceľ či drevo. Moderný dom so zimnou záhradou a bazénom nezabudnite ešte dekorovať súpravou stoličiek a stolíka, prípadne pohodlným kreslom a ležadlom. 

Minimalistická záhrada s bazénom

Moderné záhrady dnes nekombinujú desiatky menších doplnkov, práve naopak. Zameriavajú sa skôr na detail a využitie toho, čo už doma máte. Bazén vyberajte v obdĺžnikovom alebo štvorcovom tvare s výraznými hranami a doplňte ho veľmi podobnými kreslami či ležadlami. Zvoľte dve, maximálne tri farby a jeden materiál, s ktorým budete v blízkosti bazéna aj v okolí pracovať. Skvelo vám vedia pomôcť kvety do záhrady v celozelenom prevedení, prípadne plazivé druhy.

Luxusná záhrada s bazénom

Túžite po luxuse a elegancii? Tento typ záhrady kombinujúci drahšie materiály, veľký bazén a nadčasové farby, je pre vás ako stvorený. Bazén môže byť v rovnakej výške ako trávnik, prípadne umiestnený vyššie. V okolí využívajte materiály ako terrazzo alebo mramor s lesklým finišom. Z farieb sa rozhodujte medzi univerzálnymi, ako čierna farba, sivá a biela, a prírodnými, ako zelená farba, hnedá a modrá farba. S doplnkami to nepreháňajte, no zopár ich budete určite potrebovať. Stavte na štýlové osvetlenie terasy, masívne ležadlá a veľké slnečníky, ktoré vás ochránia pred silným slnkom.

Záhrada s bazénom: osvetlenie a doplnky

Na to, aby bola záhrada s bazénom štýlová, jej nesmú chýbať doplnky na terasu a zaujímavé osvetlenie terasy. Čo všetko máte k dispozícii?

 • exteriérové osvetlenie v okolí bazéna
 • osvetlenie pod vodu do bazéna
 • veľký slnečník
 • pohodlné ležadlá alebo sedacia súprava
 • uteráky, osušky a župany
 • poháre a taniere na malé občerstvenie
 • záhradný koberec a veľké vankúše na sedenie
 • prenosné ohnisko na ugrilovanie niečoho chutného

Hľadáte nápady do záhrady a chcete sa inšpirovať najnovšími trendmi? Ste na správnom mieste! Vytvorte si oddychovú zónu, po ktorej tak túžite, a prežite leto s úsmevom na tvári.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte viac nápadov, ako si zariadiť záhradu štýlovo a moderne.