Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Ako si vyrobiť trendový záhradný nábytok z paliet

Vyrobiť si svoj vlastný záhradný nábytok z paliet je nielen ekologické, ale navyše aj veľmi cool. Aké sú ďalšie dôvody, prečo sa záhradný nábytok z paliet v posledných rokoch teší takej veľkej obľube? Posedenie či stolík z paliet vyzerajú štýlovo, šetria životné prostredie a taktiež vaše financie. Pohľad na funkčný kus nábytku, ktorý ste vyrobili vlastnými rukami vás navyše naplní pýchou a hrdosťou. Aj vás láka výzva vyrobiť si nábytok svojpomocne? Okrem paliet budete potrebovať základné kutilské nástroje a plán. Poradíme vám, ako a kde začať.

Moderný a ekologický záhradný nábytok z paliet

Záhradné terasy s nábytkom z paliet dnes nájdete aj ako súčasť hotelových komplexov alebo reštaurácií. Záhradný nábytok z paliet má totižto tú výhodu, že si jeho výšku aj šírku dokážete jednoducho upraviť presne podľa predstáv. Každý kúsok vyrobený z paliet je unikátny a dokonale zapadne do konceptu vašej záhrady. Palety sú pôvodne určené na prepravu tovaru v kamiónoch, na lodiach aj v lietadlách. Vďaka tomu sú aj napriek svojej  jednoduchej konštrukcií veľmi odolné a trvácne. Záujem o palety neustále rastie hlavne medzi ľuďmi, ktorí ich kupujú na úplne iné účely – na výrobu originálneho nábytku.

Kde môžete kúpiť palety, ktoré vám poslúžia ako budúce doplnky na terasu? Ohobľované a čisté palety dnes predáva každé väčšie záhradnícke centrum a obchody so stavebnými potrebami. Ohobľovať a opraviť poškodenú paletu však nie je až také náročné a existuje viacero spôsobov, ako pri kúpe paliet ušetriť. Niektorí predajcovia vám poškodené palety darujú zadarmo, iní majú na výber od tých nových až po tie viac používané. Každá paleta by však mala mať vypálené registračné znaky garanta a informácie o používaní a stave. Zo zásady sa vyhnite paletám, na ktorých sú škvrny od tekutín, môže sa jednať o chemikálie. Z ostatných paliet však môžete smelo vyberať a dať nový život kúskom, ktoré by inak skončili v odpade.

Aký nábytok z paliet vybrať na vašu terasu

Na začiatok si postavte jednoduchý záhradný nábytok z paliet vo forme stolíka a sedačky. Aby sa vám na nich pohodlne sedelo, nezabudnite ani na vankúše. Na stránkach e-shopu WestwingNow nájdete pestrú ponuku štýlových podsedákov a vankúšov na sedenie, vhodných aj pre vami zmajstrované kúsky. Keď vám stavanie pôjde od ruky, môžete prejsť na zložitejšie kusy nábytku ako napríklad ležadlá alebo dokonca záhradný bar. Vaša predzáhradka je taktiež vhodné miesto na umiestnenie výrobkov z paliet. Vertikálna záhrada: o stenu môžete oprieť vertikálny kvetináč na bylinky z palety, prípadne z nich zmajstrovať búdu pre psa. Pre vaše deti môžete vyrobiť domček na hranie z paliet a pre nadšených záhradkárov tiež vysoký záhon. Naše tipy do záhrady vám poradia, čo v ňom pestovať a ako na pestovnie zeleniny a ovocia, sadenie zemiakov či kosenie trávy.

Postup ako vyrobiť záhradný nábytok z paliet

Určite si veľkosť a typ palety

Palety sa líšia veľkosťou aj typom uloženia dosiek. Rozmer euro paliet je 80 x 120 x 14,4 centimetrov a ISO paliet 100 x 120 x 10 centimetrov. Palety sa taktiež delia podľa konštrukcie na jednoduché a ohradové, stĺpikové, skriňové a špeciálne. Podľa spôsobu naberania vozíkom ďalej na palety s dvomi prístupovými stranami alebo s prístupom zo všetkých štyroch strán. Všetky tieto informácie si overte pred kúpou paliet, už počas prípravy plánu stavania.

Príprava a rezanie paliet

Už použité palety je vhodné pred ďalším spracovaním poriadne umyť vodou a saponátom. Pri práci s paletami sa vždy chráňte rukavicami a okuliarmi. Pri ďalšom kroku, ktorým je šmirgľovanie alebo zbrúsenie povrchu palety si nezabudnite chrániť aj dýchacie cesty. Pokiaľ sa chystáte paletu rozobrať a rozpíliť, urobte tak predtým, ako ju umyjete a ošmirgľujete. Palety sú vyrobené zo surového dreva, pri akomkoľvek brúsení si preto dajte pozor, aby ste nezašli príliš ďaleko. Mohli by ste tak zničiť jedinečnosť dreva. Aby ste, naopak, zachovali jeho prirodzený vzhľad, ošetrite paletu včelím voskom.

Stavanie nábytku

Na jednoduchú pohovku z paliet budete potrebovať štyri až šesť euro paliet. Dve až štyri palety postavené na seba budú slúžiť ako sedadlo. Jedna paleta poslúži ako opierka chrbta a posledná paleta rozpílená na polovicu ako postranné opierky. Pokiaľ sa teda nechcete uspokojiť so sedačkou bez opierok, postaviť záhradný nábytok z paliet si bude vyžadovať rezačku na drevo. Čo sa týka spojenia paliet, použiť môžete klince a kladivo, alebo si pomôcť vŕtačkou.

Náter a doplnky k nábytku

Vaše plánovanie záhrady by malo dopredu zahŕňať aj výber farieb. Záhradný nábytok z paliet vyzerá krásne s náterom aj bez. Súčasne populárne sú hlavne pastelové farby alebo biela farba na stenu. Farbu nábytku, samozrejme, vždy zlaďte s vankúšmi, vonkajšími kobercami a ďalšími dekoráciami vo vašej záhrade alebo na terase.

Ako sa starať o záhradný nábytok z paliet

Údržba záhradného nábytku z paliet je pomerne nenáročné. Základom je kvalitný olejový náter, ktorý ochráni váš záhradný nábytok z paliet pred vlhkosťou. Dobrou voľbou je tíkový alebo dánsky olej na ochranu nábytku. Povrch palety ďalej pravidelne utierajte od prachu suchou handrou. Aby vám váš záhradný nábytok slúžil čo najdlhšie, škvrny na ňom vyčistite ihneď potom, ako ich zbadáte. Použiť môžete šetrné čistiace prostriedky, sódu bikarbónu alebo citrónovú šťavu. K údržbe nábytku z paliet ďalej patrí opätovné natieranie včelím voskom podľa potreby.

K nábytku z paliet na sedenie v neposlednom rade patria vankúše, podsedáky a huňaté deky na zahriatie počas chladnejších večerov. Vonkajšie vankúše sú odolnejšie ako tie, ktoré sú určené pre interiéry, dážď im však rozhodne neprospieva. Okrem nábytku určite nezabudnite chrániť ani svoje doplnky na terasu a dekorácie a nevystavujte ich prílišnej vlhkosti.

Okrem vankúšov okrášlite vaše záhradné posedenie z paliet aj vonkajším kobercom a ďalšími dekoráciami do záhrady. Slnečníky vás ochránia pred silným letným slnkom, rovnako ako záhradné pergoly či stany. Osvetlenie terasy je ďalším dôležitým prvkom pri zariaďovaní vášho vonkajšieho priestoru. Pre ten najkrajší efekt si zvoľte rôzne zdroje teplého svetla, vrátane lampiónov, kahancov so sviečkami a LED osvetlením záhrady.

Moderné záhrady by mali mať kvalitné prístupové cestičky z protišmykového materiálu a mali by štýlovo ladiť s vašim domom. V tomto má nábytok z paliet obrovskú výhodu. Prispôsobiť si ho viete jednoducho a ľahko k akémukoľvek štýlu, ktorý vám je blízky. A oddych na vlastnoručne vyrobenej sedačke je vždy o niečo príjemnejší, ako na tej z obchodu.

Na našich stránkach vám pravidelne prinášame inšpirácie pre váš domov a domácnosť ako aj nápady do záhrady a inšpirácie na balkón. Na Westwing prebieha bezplatná registrácia: nenechajte si preto ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!