Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Drevená zimná záhrada s výhľadom

Zima je skutočne čarovné obdobie – krajina pokrytá bielučkým kobercom s trblietajúcimi sa kryštálikmi snehu, ornamenty namaľované mrazom, zamrznuté potôčiky a jazerá, zubaté slnko, ktoré občas vykukne spoza mrakov a poteší hrejivými lúčmi, spiaca príroda ticho čakajúca na oteplenie… Máte však chuť sa z jej zelene tešiť aj počas zimy? Máme pre vás štýlové riešenie – zimná záhrada z dreva je pre to ako stvorená! Ak sa pýtate ako na to, a prečo práve drevo, neprestávajte čítať – všetko potrebné sa dozviete v tomto článku. 

Čo je to zimná záhrada

Zimná záhrada je priestorom, ktorý prepája domácnosť zo záhradou a zároveň dokáže štýlovým spôsobom zväčšiť obytnú časť domu. Nápad so zimnými záhradami prišiel z Veľkej Británie a siaha až do 17. storočia. Pôvodne slúžili hlavne ako úschovné miesto alebo akýsi skleník pre exteriérové rastliny a dreviny, ktorý ich chránil pred nepriazňou chladného a sychravého počasia. Postupne sa ich návrhy natoľko zveladili, že sa začali využívať aj ako priestor pre odpočinok – stali sa zelenou oázou domu. V dnešnej dobe sú zimné záhrady už natoľko prepracované a dajú sa tak štýlovo zariadiť, že budete mať chuť tu tráviť každú voľnú chvíľku. Čo všetko sa tu dá robiť?

Zimná záhrada z dreva

Zimná záhrada sa ponúka v rôznych materiáloch – betón, kov, či tehla v kombinácii so sklom. Najkrajšie a najprírodnejšie však bude pôsobiť z dreva, ktoré jej dodá nenútene útulný punc a mäkký, hrejivý charakter. Okrem toho je rôzne druhy dreva sú skvelým stavebným materiálom. Vedeli ste, že:

 • v porovnaní s inými materiálmi má nízku tepelnú rozťažnosť, a teda nemení svoje rozmery vplyvom tepla?
 • má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti? To určite poteší každú peňaženku!

So zimnou záhradou z dreva získate skrátka zaručený úspech! Najčastejšie sa stretnete s prevedeniami z borovice, smreku, dubu alebo iného tvrdého dreva, či dokonca z lepenej drevnej hmoty s vysokou odolnosťou, takzvaného lamelu.

Ako sa starať o zimnú záhradu

Zimná záhrada slúži hlavne na to, aby ste do nej mohli umiestniť rastliny a dreviny, ktoré by vonku nezvládli nízke teploty nášho podnebného pásma. Takisto je to skvelý priestor pre nadrozmerné rastliny exotického charakteru, ktoré sa nezmestia do domu. Mimochodom, práve takéto druhy sa radia medzi trendy v bývaní 2022! Na čo je potrebné dbať, aby sa zeleni vo vašej zimnej záhrade darilo? 

 1. Pravidelné zavlažovanie
 2. Prísun čerstvého vzduchu
 3. Stabilné teplotné rozhranie
 4. Ošetrovanie drevenej konštrukcie pomocou prírodne nezávadných impregnačných látok

Vedeli ste, že drevo v porovnaní s inými materiálmi má nízku tepelnú rozťažnosť, a teda nemení svoje rozmery vplyvom tepla?

Zimná záhrada z dreva: vetranie a kúrenie

Dobré vetranie je alfou a omegou zimnej záhrady, pretože pomáha regulovať nadbytočnú vlhkosť – tá sa rastlinkám síce páči, ale mohla by mať nežiadúci vplyv na zvyšok domu. Preto by sa malo aspoň 25 % sklenených stien dať otvoriť. Proti vlhkosti použite napríklad aj podlahové konvektory, ktoré sa umiestňujú pozdĺž okien, alebo podlahové kúrenie, ktoré automaticky rozprúdi vzduch v priestore. To zabezpečí aj stabilnú teplotu vašej zimnej záhrady.

Výhody a nevýhody drevenej zimnej záhrady

Ako každý materiál, aj drevo má svoje výhody, ktoré sme už spomenuli vyššie, a aj nejaké nevýhody. Aké so sebou prináša zimná záhrada z dreva? Tento materiál by ste mali pravidelne ošetrovať, konzervovať, impregnovať, a to predovšetkým z vonkajšej strany, pretože podlieha vplyvom počasia. Z vnútra ho môže ovplyvňovať nadmerná vlhkosť, ale na tú fungujú jednoduché účinné triky. Treba mať na mysli aj ochranu proti možnému drevokaznému hmyzu. Aj napriek tomu je však drevo úžasný materiál s nezameniteľným čarom a nič ho nenahradí!

Ako si vyrobiť zimnú záhradu z dreva? Naše rady a nápady

Premýšľate o vlastnej výrobe zimnej záhrady? Určite to bude skvelý projekt! Pripravili sme pre vás rady a nápady, na ktoré by ste mali myslieť:

 • Vyberte si tú správnu stranu domu – ak chcete mať zimnú záhradu vykurovanú a potrebujete teplo pre rastlinky v nej, zvoľte južnú stranu s dostatočným prísunom slnečného žiarenia. Ak bude skôr slúžiť ako zábrana proti úniku tepla z domu, vyberte severnú stranu. V tomto prípade však musíte počítať s malým množstvom svetla a zvoliť preto rastliny do tieňa.

TIP: Všeobecne platí, že pre plánovanie záhrady pod strechou je najlepšia východná, západná, juhovýchodná a juhozápadná strana – slnečné lúče sú dostatočne hrejivé a to pod miernym uhlom, ktorý rastlinky zbožňujú! 

 • Nosná konštrukcia by mala byť zhotovená z dostatočne silných hranolov, aby udržali záťaž sklenených tabúľ a výplní. Myslite aj na zaťaženie napadnutým snehom alebo náporom vetra – zohľadnite pri výstavbe lokálne poveternostné podmienky.
 • Drevo dôkladne naimpregnujte  – čím hlbšie do dreva sa náter dostane, tým lepšie. Máte tak zaručenú ochranu ako proti počasiu, tak aj proti škodcom a vlhkosti.

TIP: Pozrite sa aj na naše ďalšie nápady do záhrady, z ktorých mnohé budete môcť využiť v exteriéri aj v interiéri.

Plánujete pestovať v zimnej záhrade: 8 tipov, na čo sa zamerať!

Zimná záhrada z dreva s vykurovaním sa dá skvele využiť aj pre pestovanie zeleniny, byliniek či sadeníc na následné presadenie vonku. Vyberte si z našich 8 tipov, ktorým sa v nej určite bude dariť!

 1. Náročnejšia teplomilná zelenina, ktorá môže vyžadovať dodatočné osvetlenie: uhorka, baklažán, paradajky, paprika, sladké zemiaky.
 2. Menej náročná zelenina vhodná pre nižšie teploty: brokolica, kapusta, cibuľa, hrášok, petržlen.
 3. Koreňová zelenina v hlbších kvetináčoch: mrkva, petržlen, paštrnák.
 4. Šalátová zelenina: špenát, hlávkový šalát, rukola.
 5. Bylinková záhrada v malých kvetináčoch: tymian, medovka, mäta, šalvia, levanduľa, oregano, bazalka.
 6. Sadenice na presadenie na jar: cibuľa, kaleráb, uhorka, paprika, kel.
 7. Bobuľové ovocie v kvetináčoch: kríky čučoriedok alebo brusníc.
 8. Sadenice ovocných i okrasných stromčekov, ktoré by ste potom chceli presadiť vonku do záhrady.

Ktorá zelenina a ovocie sú v sezóne? Pozrite sa na náš sezónny kalendár, ktorý vám poskytne prehľad čo a kedy sa pestuje počas celého roka.

sezónny kalendár ovocia a zeleniny

Ako ste sa sami presvedčili, zimná záhrada z dreva alebo iného materiálu je to dokonalé miesto pre odpočinok v objatí zelene aj počas tých najchladnejších mesiacov roka! Môžete si tu dokonca dopestovať vlastnú zeleninu a ovocie, ak pre ne pripravíte vhodné podmienky. Je to ideálny spôsob, ako si zhotoviť domácu oázu pokoja! Nezabudli sme však ani na outdoorových milovníkov záhradkárčenia – pozrite sa na naše ďalšie skvelé tipy do záhrady.

Aj vy ste sa zamilovali do projektu zimná záhrada z dreva? Vyberte si do nej krásne kvetináče na položenie či zavesenie spolu s pohodlným nábytkom a ďalšími štýlovými doplnkami. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing, aby ste nepremeškali naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov so zimnou záhradou ešte krajší!