Kompost na záhrade

Otázky životného prostredia a zmeny klímy sú čoraz naliehavejšie. Týkajú sa každého z nás a aj našich každodenných činností. Nemusí to byť len separovanie odpadu, ale aj jeho recyklácia a znižovanie využitia chemikálií. Jednou z takých možností je aj kompostovanie. Preto sme pre vás pripravili návod ako kompostovať na záhrade aj v domácnosti a nájdete tu aj užitočné nápady do záhrady, ktorá bude voňať už len čistou prírodou.

Kompost a jeho výhody

Asi tretina odpadu, ktorý produkujeme, má organický pôvod. Prečo by sme ho mali vyhadzovať do komunálneho odpadu alebo ním plniť skládky, keď sa dá recyklovať a znovu užitočne použiť? Najlepší spôsob, ako využiť organický odpad je kompostovanie.  

Čo je kompostovanie?

Kompostovanie je prirodzený biologický proces, ktorým sa organické materiály vďaka pôsobeniu mikroorganizmov, húb, dážďoviek, hmyzu a vzduchu rozkladajú a po zmiešaní s pôdou sa menia na humus, najvýživnejšiu časť pôdy. Nie je to teda len likvidácia organického odpadu, ale aj cielený proces výroby organického hnojiva.

Čo patrí a čo nepatrí do kompostu?

ČO ÁNO? Základ kompostu tvoria vetvičky, tráva, listy, kvety, piliny, ovocné a zeleninové zvyšky. Môžu sem ísť aj kávové a čajové zbytky, škrupiny vajíčok, chlpy, drevné štiepky, kartón alebo popol z dreva.  

ČO NIE? Do kompostu nepatria zvyšky jedla, kosti, koža, mäso, chemicky ošetrené ovocie, rastliny napadnuté chorobami, tetrapaky, oleje alebo popol z uhlia.

Na čo je dobré kompostovanie?

Pravidelným používaním kompostu dokážete zvýšiť výživnú hodnotu svojej pôdy, prevzdušníte ju a zlepšíte aj jej schopnosť udržiavať vodu. To všetko úplne zadarmo a navyše s dobrým pocitom, že nepridávate do pôdy zbytočnú chémiu, netvoríte odpad a robíte niečo dobré aj pre prírodu. Navyše aj kosenie trávy v záhrade získa nový zmysel, pretože pokosenú trávu viete efektívne premeniť na kompost.

Kde sa kompost používa?

Kompost viete použiť nielen na záhrade, ale aj ako hnojivo do kvetináčov pre rastliny v domácnosti. Ocení ho nielen trávnik, ale aj zeleninová záhrada, ovocie, kvety do záhrady, ovocné stromy a dreviny. Užitočný je teda nielen pre úžitkové, ale aj okrasné záhrady.

Kedy je vhodné používať kompost?

Kompost je možné používať takmer všade, nakoľko upravuje a zvyšuje kvalitu pôdy a jej pH, čiže kyslosť pôdy. Hodnota pH kompostu je medzi 6,5 až 8,5 a preto nie je vhodný pre prihnojovanie rastlín, ktoré obľubujú kyslú pôdu. Takými rastlinami sú napríklad čučoriedky, vresy, azalky alebo rododendrony.  

Ako zistiť pH pôdy a potrebu používať kompost ako hnojivo? Kúpte si v lekárni lakmusový papierik na meranie pH. Vezmite pár gramov pôdy a vložte ju do pohára s neutrálnou destilovanou vodou, ideálne teplou, v pomere 1:1. Po pár hodinách môžete papierik ponoriť a zistiť ako na tom vaša pôda je.

Druhy kompostu a rozdiely

V závislosti od použitej metódy kompostovania je možné získať rôzne typy kompostu, ktoré budú mať rôzne vlastnosti:

Čerstvý kompost

Čerstvý, čiže surový kompost má približne 2 až 6 mesiacov a vyznačuje sa zvyškami, ktoré sa stále transformujú. Proces teda nie je ešte úplne stabilizovaný. Je vhodný na nastielanie (mulčovanie) okolo stromov, pod kríky atď. Vzhľadom na to, že by mohol jemné rastliny poškodiť (spáliť), nehodí sa na výsev ani k priesadám.  

Zrelý kompost

Zrelý kompost (od 6 do 24 mesiacov) vonia lesom a je najstabilnejší. Dá sa využiť na všetky účely, aj na prihnojenie kvetov, zeleniny, trávnika, a všade tam, kde je potrebná úprava pôdy. Ideálne je používať ho v menších, ale opakovaných dávkach. Využiť ho môžete aj pri zakladaní nových plôch, kedy môže byť vrstva kompostu vysoká aj niekoľko centimetrov.  

Výživný výluh

Z kompostu je možné vyrobiť aj postrek, resp. výluh, ktorý je účinnou prevenciu proti škodcom a chorobám. Vyrobiť si ho viete z 0,5 l kompostu, ktorý zmiešate s 5 l vody. Výluh pravidelne premiešavajte počas dvoch týždňov. Potom ho stačí precediť a zmiešať s vodou v pomere 1:10.

Jednoduchý postup ako kompostovať

Priestranná záhrada umožňuje kompostovať na voľnej hromade, ale estetickejšie je použiť kompostér. Ak záhradu nemáte, kompostovať sa dá aj v domácnosti alebo na sídlisku. Čo k tomu potrebujete a ako kompostovať bez zbytočných chýb? Čítajte ďalej, pripravili sme pre vás užitočné kompostovacie tipy do záhrady aj pre domácnosť.  

Ako prebieha kompostovanie na hromade?

Je to praktická a rokmi overená technika, s ktorou môže byť údržba záhrady jednoduchá aj pre začiatočníka. Organický odpad sa jednoducho hromadí na otvorenom priestranstve. Ideálne umiestnenie je pod listnatým stromom, ktorý v lete zabezpečí tieň a v zime zabráni vysychaniu aj úniku tepla vďaka hromadeniu popadaných listov. Výhodou kompostovania na hromade je aj jednoduchý prístup a možnosť ľahko premiešavať obsah.

Ako funguje záhradný kompostér?

Kompostér je nádoba s objemom od 200 do 2000 litrov, ktorá môže byť vyrobená z plastu alebo z dreva. V hornej časti má otvor, ktorý sa používa na vkladanie organického odpadu a otvor v bočnej časti slúži na vyberanie hotového kompostu. Kompostovacia nádoba má otvory na všetkých stranách, aby vzduch mohol prúdiť a napomáhať procesu zrenia. Nádoba stojí rovno na voľnej zemi, čiže nemá dno ani iný podklad, vďaka čomu môžu mikroorganizmy aj voda pracovať na tvorbe kompostu.

Ako kompostovať v domácnosti?

Kompostéry určené pre domácnosť sa nazývajú vermikompostéry. Ich živou súčasťou sú kalifornské dážďovky, vďaka ktorým prebieha rozklad organického materiálu na kompost a organické hnojivo. Nádoba môže byť umiestnená v interiéri alebo na balkóne či terase. Výsledkom kompostovania je „čierne blato“ a tekutina, ktorá je po zriedení vhodná na hnojenie aj rastlín v kvetináčoch.  

3 základné pravidlá kompostovania  

Ako kompostovať na hromade alebo v kompostéri? Dodržujte tieto 3 pravidlá:

  1. Zabezpečte dodanie a správny pomer potrebných látok. Dôležitý je uhlík („hnedý“ materiál ako suché lístie, slama, seno, kôra, vetvičky, piliny, recyklovaný papier) a dusík („zelený“ materiál ako tráva, čerstvý rastlinný odpad z kuchyne a záhrady).
  2. Materiál pravidelne premiešavajte. Najskôr po 2-3 týždňoch, potom každých 2-5 mesiacov. Striedanie vrstiev umožní materiálu „dýchať“, čo podporí zrenie a proces tvorby kompostu.
  3. Kontrolujte konzistenciu. Vezmite do dlane za hrsť materiálu a stlačte ju. Ak vám z dlane vyteká voda, materiál je príliš mokrý a je potrebné pridať viac suchých častí. Ak žiadna voda netečie, je materiál naopak zase veľmi suchý a bude užitočné ho navlhčiť.

Ako kompostovať? Náš postup

Ak chcete vedieť ako kompostovať bez zbytočných chýb, postupujte takto:

  1. Zvoľte si vhodné miesto (ani suché ani veľmi vlhké).

  2. Vyberte si správnu veľkosť kompostéra (podľa veľkosti záhrady a plánovaného obsahu).

  3. Na dno kompostéra umiestnite posekané vetvičky, lístie alebo slamu a pridajte trochu kompostu alebo černozem.

  4. Postupne vrstvite materiál (na 2-3 diely hnedého materiálu dávajte 1 diel zeleného materiálu).

  5. Prevzdušňujte prehádzaním alebo pridávaním dostatočného množstva hnedého materiálu.

  6. O 6 mesiacov skontrolujte, či už kompost vonia lesom a je pripravený na použitie.

  7. Hotovo, môžete sa pustiť do hnojenia.

Komunitné kompostovanie

Nemáte záhradu ani dosť priestoru v byte, ale chceli by ste kompostovať? Využite možnosť komunitného kompostovania, ktoré v dnešnej dobre podporuje už viacero obcí. Žiadateľmi môžu byť napríklad obyvatelia bytových domov, školské či predškolské zariadenia a iní. Cieľom je znížiť množstvo biologicky rozložiteľných odpadov v komunálnom odpade a výroba vlastného kompostu pre členov komunity.

Kompostovanie je nepochybne užitočným nástrojom prostredníctvom ktorého môžete pomôcť nielen vašej peňaženke, ale hlavne prírode. Vďaka kompostovaniu sa aj vaše deti dozvedia o zaujímavých prírodných procesoch a aj úprava záhrady okolo domu s ním bude hračka. Ak ste sa už rozhodli, že sa pustíte do kompostovania, pozrite si aj ďalšie naše nápady do záhrady a spravte si z nej svoj malý vlastný prírodný raj.

Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a zaregistrujte sa bezplatne na Westwing ešte dnes!