Fikus starostlivosť: zelená oáza v obývačke

Celozelená okrasná rastlina s názvom fikus patrí medzi obľúbené dekorácie v mnohých domácnostiach. Náročnosť na pestovanie je strednej úrovne, čo otvára nové možnosti nielen profesionálom, ale aj začiatočníkom, ktorí ešte nikdy nič nepestovali. Kombinácia malých aj väčších lístkov odetých do sýtej farby láka pohľad už z diaľky a minimalistický, no pritom elegantný výzor zaisťuje, že sa rastlina dá kombinovať s každým štýlom. Premýšľate, že by ste dali rastline šancu? Westwing si pre vás pripravil podrobnú fikus starostlivosť s praktickými tipmi, ktoré ocení každý záhradkár.

Fikus a jeho druhy: čo by ste mali vedieť!

Fikus je u nás populárnou rastlinou, ktorú pestujú mnohí, a to aj napriek tomu, že v ponuke záhradkárstiev nájdete druhy s oveľa jednoduchšou starostlivosťou. Krásny vzhľad však robí svoje, a preto aj napriek náročnejším podmienkam, ktoré rastlina vyžaduje, sa rozhodne oplatí.

Nie každý to vie, no fikus predstavuje druh dekoratívneho figovníka. Netreba sa však ničoho báť, plody fíg z neho mať nebudete. Ide o rastlinu, ktorá sa pestuje len kvôli jej peknému a modernému vzhľadu skrášľujúcemu nejednu miestnosť. Fikus vyzerá na prvý pohľad ako menší strom, no do skupiny klasických drevín rozhodne nepatrí. Jeho hrubá drevnatá stonka však často mýli, a preto vám v domácnosti môže nahradiť iný, možno drahší dekoratívny stromček.

Vzhľad fikusu sa odvíja od toho, aký druh ste si zvolili na pestovanie. V celom rode ich je viac ako 800, no len zopár z nich je určených na zdobenie obývačiek, chodieb, pracovní či kancelárií. Zaujímavosťou fikusu je to, že botanici dodnes presne nevedia, odkiaľ pochádza. Vo voľnej prírode ho možno nájsť po takmer celej východnej Ázii. Nehľadiac však na pôvod, rastlina je v našich podmienkach určená hlavne na pestovanie v interiéri. Záhrada nie je najlepším miestom, pretože fikus nemá rád mrazy ani nízke teploty, ktoré sú u nás v zimných mesiacoch bežné.

Druhy fikusov

Na Slovensku sa pestuje niekoľko druhov fikusov, z ktorých sú najobľúbenejšie:

  • fikus malolistý – je najmenej náročným druhom, vďaka čomu je najrozšírenejším. V interiéri vyniká svojím celoročne zeleným vzhľadom a výške od 50 do 100 cm.
  • fikus lesklý – krásna výzdoba interiéru sa nemusí dosiahnuť len pomocou dekorácií, ale aj prostredníctvom fikusu lesklého, ktorý dosahuje výšku 100 – 150 cm a, na rozdiel od malolistého druhu, je honosnejší.
  • fikus lýrovitý – je charakteristický lesklými kožovitými listami s miernou kresbou a lýrovitým tvarom. Jeho pestovanie je síce náročnejšie, no určite stojí za to.
  • fikus kaučukový – v minulosti sa používal hlavne na získavanie latexovej šťavy určenej na výrobu gumy. Dnes je jeho hlavným účelom dekorovať miestnosti v domácnosti a dopĺňať ich štýlový vzhľad.

Postarajte sa o fikus s kvalitným náradím v štýlovom vzhľade z ponuky Westwing a uistite sa, že rastlina bude vyzerať dobre po celý rok.

Fikus starostlivosť: 3 základné zásady 

Údržba a starostlivosť o fikus predstavujú komplexný celok pozostávajúci z niekoľkých krokov. Ani jeden netreba vynechať, aby sa náhodou nestalo, že sa rastline nebude dariť.

1. Fikus starostlivosť: svetlo, teplo a vlhkosť

Správny výber polohy je základným krokom pre kvalitnú a dobrú fikus starostlivosť. Vyhýbať by ste sa mali miestam, kde je priame slnko, ktoré by mohlo spáliť jeho listy. Na druhej strane, komplikácie vie spôsobiť aj neustály tieň a tma. Najlepšou voľbou je svetlá miestnosť a stanovište kúsok od okna.

V rámci teploty je ideálne rozmedzie od 15 do 25 °C – všetko sa odvíja od toho, aký druh máte. Niektoré sú viac teplomilné, iné si vystačia aj s nižšími číslami na teplomeri. Dbajte ale na to, aby teplota nikdy neklesla pod 10 °C a rastlina nebola vystavovaná teplotným šokom.

Vlhkosť je kategóriou sama o sebe a mala by byť v hodnote 30 – 40 %. Ak je váš dom suchší, nemusíte ho hneď celý zvlhčovať, stačí, keď fikus navlhčíte osobitne. Postriekajte ho vodou alebo zoberte navlhčenú handričku a mierne ho utrite.

2. Zálievka, hnojenie a pôda

Fikus by ste mali zalievať až vtedy, keď je pôda v kvetináči na dotyk suchšia. Príliš časté zalievanie robí rastline zle a môže ju ohroziť. Spôsobuje hnitie koreňov a opadávanie krásnych, sýtozelených listov.

Pri hnojení sa stretnete s viacerými názormi, no väčšina odborníkov odporúča, aby ste to s ním, rovnako ako s polievaním, zbytočne neprehnali. Fikus pre svoj život nepotrebuje veľa živín a množstvo hnojiva mu nerobí dobre. Hnojiť ale môžete v menších množstvách, najlepšie tekutým hnojivom v období od marca do augusta.

Z pôdy je najlepší priepustný typ charakteristický tým, že sa z neho voda dostane rýchlo preč. V rámci substrátu vyberajte zmes kompostu, piesku a rašeliny. Takáto kombinácia má pH v rozmedzí od 6 do 6,5, čo pre fikus predstavuje najideálnejšie podmienky.

3. Množenie a presádzanie

Ak chcete svoj fikus množiť, robte tak v období od jari do konca leta. Odrezky stačí voľne namočiť do vody a chvíľku počkať. Už o pár dní zapustia korene, čo je pre vás jasný signál, že ich môžete presunúť do kvetináča so substrátom.

S presádzaním sa po kúpe rastliny nemusíte ponáhľať, pretože fikus nemá rád zmeny. Kvetináč meňte len vtedy, keď je preň príliš malý a korene začínajú prerastať cez povrch.

Najčastejšie otázky pri starostlivosti o fikus

Fikus starostlivosť: starostlivosť je možno trochu náročnejšia v porovnaní so starostlivosťou o iné rastliny alebo kvety, no za výsledok, ktorý získate, rozhodne stojí. Chcete zistiť o pestovaní ešte ďalšie informácie? Westwing odpovedá na najčastejšie otázky:

  • Môže sa fikus pestovať v záhrade? Veľká či malá záhrada nie je pre fikus úplne najlepším miestom na pestovanie. Rastlina nemá príliš v láske nízke teploty a mráz by nemusela prežiť. Ak ju chcete mať vonku, po skončení leta ju presaďte do kvetináča a umiestnite do interiéru.
  • Ako zistiť pH pôdy pre fikus? Informáciu o pH nemusíte nijako špeciálne zisťovať. Stačí, keď si zaobstaráte zmes kompostu, piesku a rašeliny v pomere 1:1:1. Tá vám zaistí tie najlepšie hodnoty.
  • Ako dekorovať interiér či exteriér fikusom? Fikus dajte do peknej nádoby alebo črepníka a postavte ho k sedačke, ku kreslu, k posteli alebo do rohu miestnosti. O všetko ostatné sa postará sám svojím minimalistickým vzhľadom. Fikus však dokáže pomôcť aj v exteriéri. Úprava záhrady okolo domu je hneď jednoduchšia, keď dáte rastlinu v črepníku pri vchodové dvere alebo bránu.
  • Môže sa fikus strihať? Áno, fikus sa môže strihať a viete ho upraviť veľmi podobne ako bonsaj.

Inšpirujte sa praktickými radami od Westwing a postarajte sa o svoj nový nádherný fikus. Zaujímavé tipy do záhrady sa zídu vždy, nehľadiac na to, či je vzadu za domom len malá zeleninová záhrada, alebo máte v interiéri veľkú zelenú džungľu.