Jarný postrek stromov v záhrade

Ak ste sa rozhodli pestovať stromy a mať z nich aj chutné a zdravé ovocie, čaká vás s nimi aj trochu práce. Medzi tie dôležité patrí jednoznačne aj jarný postrek ovocných stromov. Bez neho sa môže stať, že si svoju vytúženú úrodu nevychutnáte. Kým ovocie dozreje, stáva sa často hostinou pre rôzny hmyz alebo ho môžu zničiť aj choroby. Postrek je v ochrane pred nežiadúcimi votrelcami účinným pomocníkom. Aké chemické alebo prírodné prostriedky môžete použiť? Aký postup je osvedčený? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Jarný postrek ovocných stromov: 3 dôležité fakty

Každé pestovanie zeleniny alebo ovocia vyžaduje čas, chuť aj odvahu popasovať sa s rôznymi nástrahami počasia, prírodných dejov, chorôb i škodcov. Aby si to pestovatelia uľahčili a ochránili svoje rastliny, existuje množstvo návodov, postupov aj prostriedkov. Ako pomáha jarný postrek ovocných stromov a kedy ho použiť?

1. Účinná ochrana pred škodcami

Jarný postrek ovocných stromov pomáha ničiť škodcov, ktorí prezimovali na okrasných alebo ovocných drevinách. Zasahuje hlavne vošky, roztoče a roztočce, puklice, piadivky, štítničky, z ktorých sú rozšírené puklica slivková alebo méra jabloňová. Postrek však neničí samotných škodcov, ale ich larvy a vajíčka, a preto môžete predísť veľkým škodám na úrode. Predjarný postrek síce čiastočne ničí aj roztoče, ale nepôsobí proti hubovým chorobám ako je napríklad kučeravosť broskýň, chrastavitosť alebo múčnatka.

2. Správne načasovanie

Ak začnete príliš skoro, alebo naopak neskoro, nemusí mať postrek svoju účinnosť. Sledujte stav rastlín a vývoj počasia. Záleží aj od lokality, preto je dobré nechať si poradiť od skúsenejších lokálnych pestovateľov. V princípe platí, že jarný postrek ovocných stromov a drevín sa vykonáva až po vypučaní, ale najneskôr pred rozkvitnutím. Skôr pučiace stromy sa ošetrujú ako prvé. Patria sem napríklad broskyne, egreše a ríbezle.

3. Chémia alebo prírodný postrek?

Hoci je dnes v trende udržateľnosť a ekologické prístupy vyhrávajú nad tými chemickými, v prípade ochrany rastlín pred škodcami sa väčšina pestovateľov prikláňa k overeným chemickým prípravkom. Medzi najčastejšie využívané a účinné predjarné postreky patrí Karate Zeon 5 CS. Ak vás láka skôr tá ekologickejšia cesta, použiť môžete napríklad olejový postrek BIOOL, ktorého hlavná účinná látka je repkový olej. Cieľom olejových postrekov je vytvoriť na strome či drevine súvislý olejový film, ktorý zabráni škodcom dýchať a ďalej prežívať.

Vyhnúť sa množeniu škodcov viete ekologicky aj tak, že cez zimné obdobie prilákate do záhrady užitočné vtáky, ako sú najmä sýkorky a ďatle. Vďaka nim sa môžete jednoducho zbaviť mnohých škodcov ukrytých v larvách a vajíčkach pod kôrou stromov či v zemi a ešte tak poskytnete potravu aj vďačným vtákom.

Pre exkluzívne ponuky na produkty do záhrady alebo na terasu, zaregistrujte sa zadarmo na Westwing a získajte prístup na naše zľavy.

Jarný postrek ovocných stromov: 5 rád, ako postrekovať ovocné stromy?

Čo všetko vyžaduje jarná údržba záhrady a postrek ovocných stromov? Hodí sa robiť postrek v čase, keď záhrada zakvitne pestrou paletou farieb alebo ešte skôr? Tu sú najdôležitejšie rady, ktoré sa zídu každému začínajúcemu pestovateľovi.

1. Jarná údržba záhrady

Kým sa pustíte do postreku, odporúčame skontrolovať celkový stav záhrady. Prejdite sa pomedzi vaše rastliny a zákutia záhrady a zistite, čo všetko je treba vyčistiť, opraviť, pohrabať, prerezať či ostrihať alebo postriekať. Nezabudnite skontrolovať a prečistiť aj zavlažovanie, aby fungovalo, keď ho začnete používať. Kontrola vám umožní urobiť si rozvrh prác, vypočítať množstvo potrebného postreku aj rozložiť sily, aby vám energia zostala aj na zber úrody alebo aj na nové plánovanie záhrady.

Tip: Ak vám učarovalo kompostovanie a máte už svoj vlastný humus, jar je ideálnym časom pre jeho využitie na hnojenie.

2. Jarný postrek ovocných stromov: ideálny čas na postrek proti škodcom

Správne načasovanie je veľmi dôležité. Vždy záleží od aktuálneho počasia, konkrétneho druhu rastliny a typu postreku. Pre jarný postrek ovocných stromov dodržujte nasledovné:

  • Počasie je stabilizované už niekoľko dní a je citeľné oteplenie.
  • Teplota vzduchu je pravidelne vyššia ako 15°C (pre niektoré rastliny aspoň 10°C a teplota v noci neklesá pod bod mrazu)
  • Stromy začínajú pučať, ale kvety ešte nie sú úplne otvorené
  • Počas postreku nefúka vietor, aby sa tekutina dostala na miesta, kam potrebujete a nie tam, kde sa nachádzajú už iné plody alebo úžitková zeleninová záhrada
  • Ideálny čas na postrek je skoro ráno alebo neskoro večer, keď nelietajú včely

3. Aplikácia postreku

Na aplikáciu postreku sa používajú rozprašovače, resp. postrekovače. Ak je domovom vašich stromov malá záhrada, postačí aj jednoduchý a ľahký ručný tlakový postrekovač. Využiť ho môžete na nižšie dreviny a s predĺženým nadstavcom aj na vyššie koruny stromov. Pre ľahší pohyb a jednoduchšiu manipuláciu majú postrekovače remene, ktoré umožňujú uchytenie na chrbte. Postrekovač s pákovým tlakovaním zase umožňuje natlakovať nádobu, aj keď ju máte na chrbte. Pre väčšie záhrady a sady sa už odporúčajú komfortnejšie elektrické postrekovače bez nutnosti tlakovania počas práce.

4. Opakovanie postreku

To, či postrek aplikovať znovu alebo nie, záleží od typu prípravku, stavu rastlín aj konkrétnej odrody ovocia. Ideálne je prečítať si pozorne návod na vybranom druhu výrobku a dodržiavať ho. V niektorých prípadoch sa odporúča opakovať postrek 2 – 3 týždne od prvej aplikácie, v iných prípadoch sa postrekuje opakovane až v lete.

5. Postrek proti chorobám

Okrem ničenia škodcov v ich zárodku je dôležitá aj preventívna ochrana ovocných stromov a drevín proti rôznym chorobám. Najčastejšie sa vyskytujúcimi ochoreniami sú rôzne bakteriálne, vírusové a hubovité choroby, machy a lišajníky. Marhule, višne a čerešne sú počas prvých dažďov ohrozené rozšíreným hubovým ochorením kôstovín a kvetov nazývaným monilóza. V tomto prípade sa postrek aplikuje tesne po odkvitnutí. Konkrétny tip prípravku vám poradia v každom dobrom obchode pre záhradníkov.

Jarný postrek ovocných stromov: najčastejšie otázky a naše tipy

  • Prečo je dôležitý jarný postrek ovocných stromov? Škodcovia si najradšej pochutnávajú na čerstvých mladých výhonkoch a sladkých púčikoch. Postrek zabráni ich množeniu a rastu ešte v ich zárodku, čím zabránite aby vám zničili úrodu keď dorastú.v
  • Kedy aplikovať postrek? Keď na stromoch zbadáte prvé púčiky a teplota sa niekoľko dní pohybuje nad 15°C, môžete začať s postrekom. Ideálne je bezvetrie a čas keď neprší ani nepraží slnko.
  • Ako správne postupovať? Aplikujte postrek na konáre i kmeň stromu postrekovačom. Dávajte pozor, aby boli všetky časti poriadne zvlhčené po celej ploche a tekutina vtiekla aj do škár, puklín a pukov.

Tip: Chcete o pestovaní ovocia vedieť viac? Možno sa vám bude hodiť aj náš článok kedy a ako očkovať ovocné stromy.

Na záver už len dodajme, že jarný postrek ovocných stromov je užitočným nástrojom, vďaka ktorému sa ľahšie dočkáte vášho vytúženého a chutného ovocia. Ak vás pestovanie chytilo za srdce, máme pre vás aj ďalšie užitočné tipy do záhrady. Stačí sa bezplatne zaregistrovať na Westwing a spolu s inšpiráciami získate aj exkluzívne ponuky pre váš krajší domov i bohatšiu záhradu.