Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Cesnak v kuchyni

Zeleninová záhrada plná úrody je pýchou množstva pestovateľov a záhradkárov. Jej výhodou je hlavne to, že si v nej môžete zasadiť čokoľvek podľa vášho výberu alebo chuti. Stačí, aby ste len poznali správnu starostlivosť a jednotlivé kroky pestovania. Ešte predtým, ako sa však do celého procesu pustíte, je dobré vedieť, že niektoré typy plodín sú náročnejšie, ako tie druhé. Na to, aby ste sa dostali k tým najlepším výsledkom, potrebujete skúsenosti. Ak ich nemáte, začnite s tými najľahšími druhmi, napríklad s cibuľkou a cesnakom. Aká je tá najlepšia starostlivosť o cesnak, čo nepodceniť a na čo myslieť? Westwing má pre vás podrobný postup. 

Pestovanie a sadenie cesnaku: základy

Každý záhradkár, ktorý ešte nemá veľa skúseností, prípadne dostatok času, sa určite poteší, keď zistí, že starostlivosť o cesnak sa radí k tým najľahším. Stačí vedieť základné veci, ku ktorým sa radí nielen čas sadenia, ale aj množstvo zálievky a spôsob skladovania. Ste pripravení získať chutný a voňavý cesnak? Westwing má pre vás praktické rady a nápady, ktoré určite oceníte.

Kedy sadiť cesnak?

Pri cesnaku existujú dva termíny na sadenie a pestovanie, a to jesenné sadenie, ktoré sa robí ešte pred zamrznutím pôdy. Zvyčajne ide o obdobie na prelome októbra a novembra, no počasie dobre sledujte. Druhým je jarná výsadba, kedy sa cesnak dáva do zeme hneď po rozmrznutí pôdy, spravidla na prelome februára a marca.

To, kedy cesnak vyklíči a zarodí, sa odvíja od toho, aký druh máte:

 • skoré odrody – arkus, harnaš, unikat, lumír, alan, anton germidour dozrievajú v priebehu júla.
 • poloskoré odrody – anin, blanin, dukat, havel, havran, ornak, slavin, vekan, lukan, messidrome, štepán a ďalšie dozrievajú niekoľko týždňov po skorých odrodách, čiže koncom leta.
 • neskoré odrody – jovan, stanik, valko a iné dozrievajú začiatkom septembra.

Ako sadiť cesnak?

Sadenie cesnaku je jedným z najdôležitejších krokov v rámci celej starostlivosti. Ako prvé zoberte do rúk motyku a pôdu prekyprite do hĺbky 20 – 30 cm. Následne do nej zapracujte kompost alebo kupované hnojivo a vykopte riadky hlboké 8 – 10 cm, do ktorých budete cesnak ukladať špicatejšou časťou nahor. Odporúčame rozostupy medzi strúčikmi 10 – 12 cm. 

Zasadené strúčiky zahrňte pôdou a výdatne zalejte. V prípade jesennej výsadby zakryte povrch čečinou, slamou alebo suchým lístím, ktoré ochráni cesnak pred prudkými výkyvmi teplôt.

Starostlivosť o cesnak po vysadení a zber

Údržba o vysadené plodiny je ľahká, stačí, aby ste z miesta, kde boli zasadené, odstraňovali burinu a škodcov. Keď cesnak na jar vyklíči a vyrastie do výšky približne 10 – 15 cm, lístie alebo čečinu odstráňte a prekyprite vrch pôdy. Zálievka spravidla nie je potrebná. Uistite sa, že jej cesnak dostal dosť, keď ste ho sadili. Počas jeho rastu mu dajte trochu závlahy len v prípade dlhotrvajúceho sucha.

Keď cesnak dozrie, môžete začať so zberom a následným skladovaním. Plodiny zbierajte v čase, keď pôda nie je mokrá, aby vám nezhoršovala prácu. Cesnak očistite od hrubej nečistoty a nechajte s celou vňaťou aj koreňmi na vzdušnom mieste odležať približne 10 – 12 dní. Po tejto dobe odstráňte korene, stonku skráťte a cesnak zviažte do tzv. snopov po maximálne 20 kusoch. Takto pripravené snopy zaveste do suchej a tmavej miestnosti s dobrou ventiláciou.

Po niekoľkých týždňoch je dobré, keď stonky znova mierne skrátite. Ak cesnak dostatočne usušíte a ste si istí, že vám nezhnije, môžete ho uložiť do debničky alebo košíka. Takto uskladnená úroda vydrží dlhé mesiace a v prípade väčšieho množstva aj celý rok.

5 základných tipov pre starostlivosť o cesnak

Aby bol cesnak pekný a dobre chutil, musíte sa oň správne starať. Okrem základných informácií zúžitkujete aj overené tipy do záhrady, vďaka ktorým sa stanete profesionálom.

 1. Pre cesnak je najlepšia pôda bohatá na organické zložky a živiny. Tie do nej pridáte pomocou kupovaného hnojiva alebo kompostu, ktorý si urobíte doma. Kompostovanie je jednoduché a zvládne ho úplne každý, preto mu dajte rozhodne šancu.
 2. Cesnaku pomôžete, keď ho umiestnite na slnečné stanovište, no dávajte pozor. Niektoré odrody potrebujú aspoň zopár hodín do dňa tieň, preto si túto informáciu dobre overte.
 3. Cesnak nesaďte na to isté miesto aspoň 4 roky po sebe. Vždy mu vyberte iné stanovište, z ktorého získa potrebné živiny.
 4. Ak je záhrada plná rôznych plodín a jednou z nich je aj cibuľa, uistite sa, že je čo najďalej od cesnaku, aby ste sa vyhli prenášaniu chorôb.
 5. Jesenné sadenie je lepšie ako jarné, pretože cesnak sa dokáže zakoreniť a má dlhší čas na rast. Vďaka tomu sú jeho hlavičky väčšie a aromatickejšie.

Najčastejšie otázky

Starostlivosť o cesnak nie je náročná, no je dobré vedieť, čo všetko vás bude čakať a na čo sa pripraviť. Pre zjednodušenie celého procesu odpovedal Westwing na najčastejšie otázky, ktoré sa s pestovaním spájajú:

 • Koľko miesta cesnak potrebuje? Cesnak nepotrebuje veľa miesta, takže si s ním poradí nielen veľká, ale aj malá záhrada. Pozor však dávajte na pravidelnú zmenu stanovišťa. To, ktoré ste použili tento rok, by ste nemali používať ďalšie štyri.
 • Akí škodcovia najčastejšie cesnak napádajú? K najväčším škodcom cesnaku sa radia fúzavka cesnaková a háďatko, ktoré dokážu celú úrodu zničiť. Bojovať sa dá proti nim pravidelnou zmenou stanovišťa a záhradnými sieťami proti hmyzu.
 • Ako cesnak hnojiť? Cesnak je náročný na živiny, no zvyčajne mu stačí len nové stanovište a bežné hnojivo, ktoré nájdete v akomkoľvek záhradkárstve. Dobrým riešením je tiež kompostovanie.
 • Čo nesadiť v blízkosti cesnaku? V blízkosti cesnaku nesaďte cibuľu, pór, hrach ani pažítku.
 • Čo znamenajú škvrny na cesnaku? Škvrny na cesnaku vznikajú z dôvodu nevyrovnanej výživy a stresových faktorov napríklad z výkyvov tepla. Na chuť nemajú žiadny vplyv, no pre profesionálnych záhradkárov sú estetickou vadou.

Zasaďte si cesnak a vypestujte svoju vlastnú úrodu, vďaka čomu nielenže získate dobrý pocit, ale takisto viete ušetriť množstvo financií. Okrem cesnaku však môžete sadiť aj čokoľvek iné, ako napríklad cuketu, tekvicu, cibuľku, rôzne typy stromov a kríkov, či dokonca kvety do záhrady. Vytvorte si zo svojho domova oázu pokoja, ktorá navodí príjemný pocit vždy, keď do nej vojdete.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte zaujímavé tipy spojené so sadením a starostlivosťou o záhradu.