Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Kosenie trávnika

Krásny zelený trávnik je pýchou nejednej väčšej či menšej domácnosti. Záhrada vyzerá vďaka nemu opticky väčšia, prívetivejšia a krajšia. Keď k nemu skombinujete kvety do záhrady, ozdobné kríky alebo vysoké a masívne stromy, vytvoríte si oázu pokoja a divú džungľu zároveň. K výhodám zeleného koberca sa však neradí len pekný výzor, ale takisto jednoduché vysádzanie a následné pestovanie, ktoré zvládne aj začiatočník. Premýšľate, aká je tá najlepšia starostlivosť o trávnik? Westwing si pre vás pripravil jednoduchý postup a praktické tipy do záhrady. Oblečte si pracovné oblečenie, zoberte motyky a buďte o krok bližšie k vysnívanej záhrade spolu s nami.

Trávnik v záhrade: zásady starostlivosti

Starostlivosť o trávnik je komplexným celkom a procesom, no keď poznáte praktické rady a nápady, všetko je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie.

  • Správne živiny – trávnik potrebuje niekoľko živín na to, aby sa mu mohlo dariť. Keď budete vyberať hnojivá, zamerajte sa na tie, ktoré obsahujú dusík, fosfor, draslík a horčík. Plusom sú stopové prvky ďalších živín.
  • S hnojivom to nepreháňajte – hnojivo je síce dôležité, no zbytočne to s ním nepreháňajte. Mohli by ste si spôsobiť viac škôd ako úžitku, a to rozhodne nechcete. Platí, že čím je trávnik viac namáhaný, tým viac hnojiva bude potrebovať.
  • Zimnú údržbu nepodceňujtezimná údržba trávnika je kľúčová, aby mohol na jar znova ožiť a zazelenať sa. Preto ju rozhodne nepreskakujte a držte sa základných pravidiel.
  • Pravidelné koseniekosenie trávy je nudnou a nezáživnou prácou, ktorú nemajú v láske mnohí. Nehľadiac na váš vzťah k tejto činnosti, uistite sa, že ju robíte pravidelne. To, ako často treba kosiť, sa odvíja od ročného obdobia a toho, ako rýchlo trávnik rastie.

Starostlivosť o trávnik podľa ročného obdobia

Starostlivosť o trávnik sa mení hlavne v závislosti od ročného obdobia. V niektoré mesiace je nutné poskytnúť mu viac výživy vo forme hnojiva alebo kompostu, v iné je zas potrebné zamerať sa na polievanie a kosenie.

Starostlivosť o trávnik na jar

Hneď po tom, ako pustia posledné mrazy a s istotou môžete povedať, že prichádza mierumilovnejšie ročné obdobie, začnite so starostlivosťou. Prvým krokom je vyčistenie a zhodnotenie škôd po zime. Sledujte, či niektoré časti nie sú príliš uschnuté, alebo nejakým spôsobom zničené.

Keď je trávnatá plocha vyčistená, presuňte sa na ďalší úkon, ktorým je kosenie. Kosačku pred použitím prezrite, zistite, či nemá zhrdzavené niektoré časti a či má dostatok pohonných hmôt. Keď je všetko v poriadku, trávnik pokoste a následne vertikulujte. Na tento úkon sa využíva špeciálny nástroj, vertikulátor, do ktorého sa rozhodne oplatí investovať. Zaistí vám tie najlepšie výsledky, nehovoriac o tom, že vydrží dlhé roky. Rovnako ako kosačka. Ďalšími krokmi sú hnojenie a dosievanie, prípadne striekanie postrekom proti burine.

Na jarné hnojenie vyberajte hnojivá bohaté na dusík, ktorý je charakteristický tým, že podporuje rast. Neskôr, po približne mesiaci, môžete použiť hnojivo s optimálnym pomerom ďalších zložiek, napríklad draslíka, fosforu a horčíka.

TIP: Ak máte kyslú pôdu, jej pH môžete upraviť pridaním vápnika. Vápnenie robte minimálne tri týždne po hnojení, aby sa všetky zložky stihli dostať do pôdy a urobiť svoju prácu.

S polievaním to zbytočne nepreháňajte, trávnik zavlažujte len vtedy, keď si všimnete prvé náznaky sucha. A ak sa náhodou stalo, že sa počas zimy poškodila nejaký časť trávnika, jar je ideálnym časom na dosev. Urobte tak hneď po vertikulácii.

Starostlivosť o trávnik v lete

Údržba a starostlivosť o trávnik v lete vyzerajú trochu inak ako na jar. V tomto ročnom období by ste sa mali zamerať hlavne na poskytnutie dostatočnej závlahy a pravidelné kosenie. To zaručí tie najlepšie výsledky a dodá koreňom dostatok energie na nadchádzajúce mesiace. V lete dávajte pozor hlavne na nový trávnik vysadený na jar, pretože je ešte slabý a môže sa stať, že počas extrémnych teplôt vyschne.

Zálievku si plánujte na každé 3 – 4 dni, no všetko sledujte podľa teplôt. Niekedy bude potrebné vyjsť do záhrady a pustiť zavlažovanie oveľa častejšie. Najlepším časom na zálievku je skoro ráno, kedy sa z pôdy neodparí príliš veľa vlahy.

Trávnik počas leta nikdy nekoste o viac ako ⅓ listovej plochy a dávajte si pozor, aby boli nože dostatočne ostré. Ďalším úkonom je hnojenie, ktoré je vo vegetačnom období kľúčové. Zamerajte sa na hnojivá s obsahom dusíka pre podporu rastu, a fosforu a horčíka pre regeneráciu. 

Starostlivosť o trávnik na jeseň

Jeseň je ďalším dôležitým obdobím pre starostlivosť o trávnik, takže sa na ňu dobre pripravte. V tomto čase dochádza k realizácii ďalšej vertikulácie a dosevu regeneračnej trávnej zmesi. Nezabudnite ani na hnojenie. V tomto prípade si však zakúpte hnojivo s nižším obsahom dusíka a vyšším obsahom fosforu a draslíka. Veľká aj malá záhrada určite znesú aj postrek, ktorý zaistí, že burina trávnatú plochu nezadusí.

Úprava záhrady okolo domu a zdravie trávnika si počas zimy vyžadujú čistenie. Postarajte sa, aby na povrchu neboli žiadne listy, konáre ani záhradné náradie. Na jeseň sa často mení pH pôdy, čo znamená, že je dobré využiť vápnik, ktorý hodnoty vyrovná. Ak neviete, ako zistiť pH pôdy, postup je celkom jednoduchý. Stačí vám zakúpiť si lacný merač kyslosti, ktorý nájdete v takmer každom záhradkárstve.

Starostlivosť o trávnik v zime

Celý proces pestovania a údržby sa spomalí v zime, kedy toho pre trávnik nemôžete urobiť už veľa. V tomto ročnom období sa ukáže, koľko času a úsilia ste do starostlivosti investovali. V chladnom počasí myslite na to, že po trávniku by ste nemali chodiť, aby ste ho nezničili.

TIP: Ak teplota vystúpi nad 0 °C, trávnik môžete mierne prehrabať, no nepoužívajte silu. Hrabľami prejdite len jemne po povrchu.

Najčastejšie otázky pri starostlivosti o trávnik

Zostali vám v rámci pestovania nejaké otázky? Westwing odpovedá na tie najčastejšie:

  • Kedy je vhodný čas na výsev? Trávnik môžete dosievať počas celého roka, no najlepším časom na výsev úplne novej plochy trávy je na konci sezóny.
  • Musíme trávnik hnojiť? Trávnik si vyžaduje hnojenie, rovnako ako kvetinový záhon alebo zeleninová záhrada. Zloženie hnojiva sa odvíja od ročného obdobia.
  • Na akú dĺžku trávnik kosiť? Platí, že trávnik by ste mali kosiť na ⅓ jeho dĺžky, nie viac ani menej. Okrasné trávy a trávniky majú zvyčajne výšku 15 – 22 mm.
  • Akú kosačku zvoliť? Na kosenie vysokej trávy je najlepšia bubnová kosačka, naopak na kosenie anglických trávnikov je najlepší vretenový typ. Aby ste si uľahčili prácu, použite robotickú kosačku. Najobľúbenejším a najlacnejším modelom je rotačná.
  • Čo robiť s trávnikom v zime? Takmer nič. Čas využite na plánovanie jari a toho, čo všetko v záhrade vysadíte. Premyslite si úrodu, ktorú chcete vypestovať a jednotlivé chodníčky a cestičky, ktoré by sa mohli opraviť. Pokládka zámkovej dlažby alebo iného materiálu musí byť detailne naplánovaná.

Chcete, aby bol trávnik výzdobou domu a jeho okolia? Zoberte starostlivosť do vlastných rúk! Zaistite si krásny zelený koberec, po ktorom sa v lete budete môcť prejsť bosí.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a naučte sa, ako sa správne starať nielen o trávnik, ale aj o ďalšie plodiny v záhrade.