Sekera v strome

Strihanie stromov patrí jednoducho k jari. Ak sa do tejto činnosti nepustíte čím skôr, riskujete, že sa oberiete o vytúženú úrodu. Prv, než začnete, by ste mali vedieť, ako strom funguje. Ak spoznáte jeho základné vlastnosti a princípy, odvďačí sa vám bohatstvom, po ktorom túži každý usilovný záhradkár. Údržba vašich stromov je preto veľmi dôležitá. Nenechajte si strihanie stromov na poslednú chvíľu. Pozrite sa s nami na užitočné tipy do záhrady, ktoré vám zaručia zdravé domáce ovocie každú jednu sezónu!

Kedy by sa mali strihať stromy v záhrade?

Zhodnotenie procesov, ktoré sa podieľajú na raste stromu, vám pomôže pochopiť princípy, ktoré sú základom pre strihanie stromov. Ich pravidelná údržba zaručí, že budú zdravé a vitálne. Rastliny a kvety do záhrady sú dynamické živé organizmy, ktorý majú samonosnú drevnú stonku. Či už ide o strihanie ríbezlí alebo strihanie hrozna, tento proces potrebujete vykonávať pravidelne. Taktiež jablone, hrušky alebo marhule si vyžadujú pravidelnú starostlivosť, nielen zavlažovanie a hnojenie.

Z čoho žijú stromy

Aby ste robili niektoré záhradkárske práce správne, potrebujete pochopiť život stromov. Procesom fotosyntézy strom premieňa uhlík z atmosféry na cukry, ktoré používa na výrobu stavebných prvkov z celulózy a lignínu potrebných na udržanie samonosnej štruktúry. Vyrobené cukry sa transportujú cez celý strom cez oblasť vnútornej kôry tam, kde sú potrebné. Cukry, ktoré sa okamžite nespotrebujú, sa ukladajú v kmeni, konároch a koreňovom systéme. Korene stromov absorbujú vodu a ďalšie základné živiny a minerály z pôdy, ktoré sa potom prepravia do listov rúrkovitými nádobami nazývanými xylém. Minerály sa spolu s cukrami produkovanými fotosyntézou používajú na výrobu kvetu a následného ovocia pre ďalšiu generáciu stromov.

Strihanie stromov je tak trochu veda a umenie. Ak stromy orezávate bez toho, aby ste porozumeli zásadám rezu a rastu stromov, riskujete, že sa poškodia. To môže viesť k ich úbytku. Každý rez, ktorý urobíte na strome, je rana. Správny rez umožňuje stromu utesniť poranené miesto a zabrániť hmyzu či chorobe, aby napadli váš strom.

Ako na strihanie stromov v záhrade?

Plánovanie záhrady si vyžaduje určité kroky hneď od začiatku. Mali by ste vedieť, ktoré stromy ste kedy zasadili a kedy sa o ktorý druh treba postarať. Iba vtedy sa vám záhrada odvďačí úrodou. Je veľa dôvodov, prečo stromy potrebujú správnu starostlivosť. Medzi najhlavnejšie patrí zlepšenie štruktúry stromu. Keď odstránite nebezpečné alebo porušené konáre, strom nebude bytočne tieniť tam, kde nemá a znížite tiež jeho zaťaženie. Je však potrebné postupovať opatrne, pretože odstránenie príliš veľkého konára môže viesť k ochoreniu, ktoré sa do stromu dostane cez jeho rany. Vašim cieľom nie je znížiť vitalitu stromu v dôsledku nadmerného odstránenia listov, práve naopak. Chcete stromu pomôcť lepšie rásť a plodiť.

Strihanie stromov podľa druhu

Orezávanie konárikov by ste mali uskutočniť po začervenaní listov a ich stvrdnutí, teda neskoro na jar až v lete. Všeobecne by sa prerezávanie malo vyhnúť obdobiam, v ktorých bude drevo vystavené pôsobeniu nepriaznivých podmienok, ako je sucho, mráz a daždivé obdobie. Druhy ako čerešňa, marhuľa, broskyňa a slivka by sa mali strihať v lete. 

Strihanie stromov v lete a na jeseň

Existujú určité výnimky, keď treba strihanie stromov vykonať v lete alebo na jeseň. Niektoré druhy, ako sú brezy, orechy a javory, budú vypúšťať šťavu a riskujú stratu cenných cukrov v procese, keď by mali byť prerezávané skoro na jar. Preto by ste mali orezávanie týchto stromov vykonať, keď je toto riziko počas roku nízke, ideálne v lete alebo koncom jesene.

4 jednoduché kroky ako strihať stromčeky

Orezávanie stromov nie je také jednoduché, ako strihanie levandule. Treba dávať skutočne pozor, aby ste stromu neublížili. Jednotlivé vetvy boli kedysi púčikmi, z ktorých sa stali konáre. Strom vytvára každoročný rastový kruh a podobne ho vytvára aj konár, ktorý je pripevnený k stromu. Tento pripájací bod vykazuje pás vyvýšenej kôry, ktorý sa nazýva hrebeň kôry.  Na vrchu a po stranách vetvy je vetvový golier. 

Ako na strihanie stromov

Ak ste v záhrade len začiatočníci, nechajte si poradiť týmito tipmi, ktoré vás nesklamú. Predídete poškodeniu stromov aj celej záhrady. Odporúčame aplikovať trojstupňovú metódu prerezávania:

  • Aby bola rana po odstrihnutí čo najmenšia, priemer konečného rezu by nemal presiahnuť jednu tretinu priemeru pôvodnej vetvy alebo stonky. 
  • Ak chcete vetvu odstrániť, mali by ste vykonať postupné rezy, pričom najskôr urobte plytký rez na spodnej strane, ktorý vedie k hornému rezu mimo, čiže okolo spodného rezu. Tým znížite riziko, že vetva strhne stonku a zanechá nepeknú a možno aj škodlivú ranu.
  • Pri odstraňovaní konára by ste mali posledný rez vykonať z hrebeňa konárovej kôry na golier konára. 
  • Ak odstránite vetvu s veľkým priemerom, zvyšuje sa riziko choroby, ktorá sa dostane do rany. Určité huby a baktérie môžu cez tieto rany vstúpiť do stromu a spôsobiť rozpad drevnatej štruktúry stromu. Aj keď je rozpad z hľadiska životného cyklu stromov normálnym procesom, nesprávny rez môže mať vážne následky na zdravie a štruktúru stromu.

Myslite na všetko

Ak ste vlastníkom domu, je niekoľko dôležitých dôvodov, prečo si budete chcieť dvakrát rozmyslieť, či si sami odstránite veľké konáre. Predpokladáme, že máte susedov, na ktorých treba brať ohľad. A ak aj nie na nich, tak na svoje zdravie a bezpečnosť každopádne. Odporúčame držať sa niekoľkých dobrých rád. 

  • Bezpečnosť – ak sa nemôžete dostať na konár alebo vetvu, ktorú chcete odrezať od zeme, v tej chvíli hrozí nebezpečná situácia. Dokonca aj rebríky na trojnožkách sú nestabilné, keď používate orezávacie nástroje, pílky a podobne. Uistite sa, že vždy ste mysleli na bezpečnosť pri práci.
  • Zodpovednosť – skúste sa vyvarovať riziku pádu alebo zraneniu ostrými nástrojmi. Rovnako nepríjemné môže byť poškodenie vášho alebo susedovho majetku v dôsledku padajúcich konárov. Ak sa chystáte na strihanie stromov, uistite sa, že môžete.
  • Poškodenie – ťažké konáre môžu pri prerezávaní ľahko spadnúť. Veľa záhradkárov odhodí konáre, ktoré prerezávajú, na zem kvôli nedostatku vybavenia na bezpečné upevnenie a spustenie konárov. Padajúce konáre môžu ublížiť, poškodiť aj váš strom, a to zlomením ďalších konárov a vytrhaním kôry. Taktiež môžu zničiť trávnik alebo záhony.
  • Likvidácia – veľké konáre sú nakoniec oveľa väčšie, ako ste si mysleli, keď ich vidíte na odrezané na zemi. Preto si skúste vopred premyslieť, ako a hlavne kam ich odveziete, prípadne, ako ich použijete.

Strihanie stromov a ich citlivé orezávanie patrí k bežným činnostiam v záhrade. Veríme, že vďaka našim radám to bude pre vás omnoho jednoduchšie. Správne zaobchádzanie sa odrazí na vašej bohatej úrode.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!