Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Úprava záhrady: strihanie kríkov

Obsah

Spolu s jarou prichádza aj úprava záhrady okolo domu. Nezabudnite, že údržba domu zahŕňa interiér aj exteriér. Všetko môžete hravo zvládnuť, ak budete nasledovať naše nápady do záhrady a necháte sa nimi inšpirovať. Úprava záhrady okolo domu bude pre vás hračkou a okolie vášho domova bude pôsobiť upravene a atraktívne. Záhrada okolo vášho domova dotvorí celkový dojem a očarí hostí, hneď na prvý pohľad. Poďte sa s nami pozrieť, ako môže záhrada okolo domu vyzerať!

Nápady do záhrady a ako si udržať krásnu záhradu počas celého roku

Najmä pre obdobie jari je typické, že sa pustíte do rôznych úprav nielen vnútorného aj vonkajšieho priestoru. Jar zvádza vytvárať niečo nové a užitočné, či už je to údržba alebo kosenie trávy, prípadne strihanie stromov alebo pokládka zámkovej dlažby. Úprava záhrady okolo domu je vhodná práve na jar. Môžete sa do nej smelo pustiť!

Úprava záhrady okolo domu: vyberte si štýl

Plánovanie záhrady zorganizujte už vopred. Vonkajší prístup vášho domu by mal odrážať váš osobný štýl, rovnako ako interiér vášho domova. Máte často večierky a chodí k vám veľa hostí a známych? V takom prípade bude váš štýl ležérnejší a nevyžaduje si príliš upätý prístup. Nastavte si svoj štýl a uvidíte, že návštevy budú rovnako nadšené ako vy.

V každom dizajne sú niektoré prvky, ktoré by ste si mali vopred premyslieť a zohľadniť v celkovom koncepte. Pokiaľ neupravujete formálnu záhradu, vyhnite sa navrhovaniu záhonov s ostrými krivkami a uhlami. To sťažuje kosenie trávy, preto sa tomu môžete vďaka dobrému plánovaniu vyhnúť. Navrhnite aj dostatočnú vzdialenosť medzi rôznymi prvkami vašej záhrady, aby kosačka alebo hadica na zavlažovanie mali priestor na manévrovanie.

Načrtnite si nápady

Skôr než začnete s úpravami, nakreslite si, akú by mal mať celkový vizuál podobu. Ak svoje nápady prenesiete na papier, umožní vám to vyradiť všetky nepotrebné komponenty a uchovať prvky, ktoré sú pre vás skutočne dôležité. Vykonávanie terénnych úprav je náročná práca. Mali by ste zvážiť všetky aspekty, aby sa vám nestalo, že onedlho budete musieť nasadené rastliny vytrhať a zvoliť nejaké iné, lepšie riešenie. 

Úprava záhrady okolo domu: najdôležitejšie otázky

Keď už máte predstavu o tom, aké by mala mať úprava záhrady okolo domu kontúry, začnite si robiť zoznam, čo k tomu ďalej potrebujete.

Rozpočet výdavkov

Pri finančnom rozpočte vždy treba počítať s 15 – 20 % navyše. Pri navrhovaní projektu buďte realistickí a nezabúdajte, že môžu nastať aj neúspechy a neočakávané výdavky. Pri stanovení rozpočtu pre projekt buďte objektívni. Snažte sa čo najpoctivejšie uviesť všetky potrebné položky do vášho rozpočtu, no rátajte pre istotu aj s rezervou. 

Odstránenie buriny

Každý záhradkár bojuje s jedným spoločným problémom, a tým je burina v záhrade. Ako si s ňou poradiť? Postarajte sa o problémy skôr, ako vás doženú! Burine sa darí všade tam, kde aj iným plodinám. Buďte na ňu pripravení. Myslite na to, že budete potrebovať buď prírodný prípravok na ničenie buriny alebo vhodný chemický prostriedok. Burinu nenechajte len tak náhode. Mohla by pokaziť aj ten najkrajší záhon!

Skryte nepekné veci

K záhrade patria aj praktické veci ako odpadkové koše, klimatizačné jednotky a ďalšie potrebné, ale nie príliš pekné prvky. Tie nemusia ladiť s prírodným elementom pri terénnych úpravách. Riešením je ich dômyselne ukryť. Existuje veľa kreatívnych možností, ako ich spojiť s exteriérom vášho domova. Najobľúbenejšou možnosťou je drevené obloženie, ktoré môžete namaľovať tak, aby ladilo s okolím. Alebo mu môžete ponechať prirodzený drevený vzhľad.

Zoznam, na čo by ste mali myslieť pri údržbe záhrady

Kultivovaná a okrasná záhrada si vyžaduje prácu. Divoká zeleň pôsobí neupravene, preto myslite aj na včasné strihanie stromov ešte predtým, ako začnú púčiky. 

Estetická výsadba

Isto ste už počuli o vysádzaní v nepárnych násobkoch. Tento princíp funguje dobre pre interiérový ako aj pre exteriérový dizajn. To isté platí pre rastliny a kvety do záhrady, takže sa zamerajte na čísla 1, 3, 5, 7, 9. V praxi to znamená, že lepšie vyzerá skupinka troch stromov ako dvoch, alebo zoskupenie piatich kvetov ako štyroch, a tak podobne.

Nepreháňajte

Vieme pochopiť nadšencov pre záhradu a bohatú zeleň. Radi by sme vám poradili, aby ste sa vyhli hromadnému sadeniu rôznych odrôd rastlín z každého druhu. Toto pravidlo ide ruka v ruke s výsadbou v nepárnych násobkoch. Povedzte si, že máte dve odrody okrasných rastlín, ďalšie dve odrody byliniek a dva kríčkové porasty. Z každej odrody vysaďte nepárne počty, a to vám bude bohato stačiť. 

Použite výkres

Evidujte si rastliny na papieri. Vezmite si výkres a nakreslite, čo ste zasadili. Uveďte do nákresu aj všetky názvy rastlín, vrátane odrody spolu s dátumom výsadby a tiež informáciou, odkiaľ ste rastliny kúpili. Vďaka tomu budete vedieť, ako sa o ktorú rastlinu postarať, a čo od nej očakávať. Tento záznam je obzvlášť užitočný, keď sa rozhodnete vysadiť jarné kvitnúce cibuľoviny a potrebujete mať prehľad o tom, kde sa nachádzajú.

Údržba a úprava záhrady okolo domu: základné tipy

Aby vaša záhrada vyzerala skvele aj okolo domu, mali by ste sa zaujímať aj o tieto praktické témy:

Ak sa vám podarí získať odpovede aj v týchto otázkach, ušetríte si veľa času, energie a finančných prostriedkov. Zdravá záhrada si vyžaduje údržbu a starostlivosť, a mnohým ťažkostiam sa dá aj predchádzať. 

Úprava záhrady okolo domu: osvetlenie

Pokiaľ ste okolie domu dostali do super kondície, môžete dekorovať. Záhrané osvetlenie či osvetlenie terasy je jedným z najjednoduchších a najrýchlejších nástrojov, ktoré môžete aplikovať takmer okamžite. Väčšina svietidiel je solárnych, čo znamená, že sa nemusíte starať o kabeláž. Stačí ich strčiť do zeme a máte o všetko postarané. Osvetlenie chodníka dodá vášmu dvoru praktickú stránku a bude lepšie definovať priestor. Použite lampióny alebo aj nástenné svietniky.

Úprava záhrady okolo domu: kvety do záhrady

Pokiaľ nie ste typ, ktorý sa bude denne starať o rôzne druhy kvetov, vysaďte si trvalky. Vďaka nim nemusíte tráviť hodiny prácou na poludňajšom slnku, aby vyzeralo okolie domu tak, ako ste si vysnívali. Jediné, čo si budú trvalky vyžadovať, je občas ich rozdeliť a presadiť, aby boli stále fit a zdravé. Ani burina v záhrade vám radosť nepokazí, stačí bodovo aplikovať prípravok na ničenie buriny a máte vyhrané!

Úprava záhrady okolo domu stojí u záhradného architekta nemalé peniaze. Môžete však ušetriť tým, že si väčšinu práce urobíte sami. Budete mať dobrý pocit a pri tejto práci sa dokonca aj zrelaxujete.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!