Zavlažovanie záhrady

Plánovanie záhrady zahŕňa údržbu aj starostlivosť o jej jednotlivé časti. Niet väčšej radosti, ako úspešné pestovanie zeleniny a ovocia alebo voňavá bylinková záhrada. K tomu treba vedieť, ako správne plodiny zavlažovať. Vaša zeleninová záhrada sa vám s radosťou odvďačí bohatou úrodou a bude pastvou pre oči. Pokročilí pestovatelia, aj záhradkári začiatočníci rozhodne ocenia šikovné tipy do záhrady, ktoré pomôžu zvýšiť úžitkovú hodnotu malého či väčšieho kúsku zeme. Poďte s nami preskúmať zavlažovanie záhrady!

Ako správne zavlažovať záhradu?

Uhasiť smäd vašich rastlín je presne to isté, ako keď sa napijete vy sami. Správne zavlažovanie je pre rastliny prísunom životnej energie. Ako odhadnúť, koľko je veľa a koľko naopak málo? Či už máte nasadené okrasné trávy, zeleninu, ovocie alebo vaše pestovanie uspokojuje bylinková záhrada, zavlažovanie je nutné pre celú vašu zeleň. Máme pre vás tipy do záhrady, napríklad ako priviesť vodu k vašim rastlinám a neprehnať to.

Voda je životne dôležitá

Jedným z dôvodov, prečo rastliny a kvety do záhrady či kvety na balkón potrebujú vodu, je absorbovanie živín v rozpustenej forme. Voda preniká do listov a hrá dôležitú úlohu vo fotosyntéze. Rastliny využívajú metódu príjmu a distribúcie vody. Korene nasávajú vodu osmózou, čo znamená, že voda sa naťahuje dnu, aby sa dorovnala. Výživné látky sa taktiež sťahujú dovnútra. Keď sa štruktúry akumulujúce vodu príliš zaplnia, vodu vytlačia, ale výživné látky zostávajú. Teplo zo slnka odparuje vodu v listoch, čo vytvára tlak. Ten vytláča vodu von cez drobné póry. To pomáha ochladiť rastlinu. Keď listy rozpoznajú stratu tlaku, znova začnú vtláčať vodu zo stoniek. Keď sa voda dostane dovnútra, bunky sa roztiahnu a otvoria prieduchy. To umožňuje vstup oxidu uhličitého, ktorý je nevyhnutný pre fotosyntézu. Poslaním dobrého záhradníka je zabezpečiť hladký chod tohto systému, a to vďaka zavlažovaniu.

Zbierajte dažďovú vodu. Je zdarma a obsahuje prospešné stopové prvky.

Zavlažovanie záhrady: krok za krokom

Zrejme tušíte, že zdravá zelenina potrebuje pre svoj nevyhnutný rast vodu. Čo ste možno nevedeli je to, že zelenina potrebuje dostatok vody aj po tom, čo priniesla želanú úrodu. Zelenina je totiž vo veľkej miere samá voda. Uhorky, paradajky, šalát či reďkovka obsahujú viac ako 95 percent vody. Karfiol, baklažán, zelená kapusta, paprika asi 92 percent. Mrkva a brokolica okolo 88 percent a zemiaky 82 percent.

Zavlažovanie: voda potrebná k životu

Ak chcete svojim rastlinám dopriať správny vývoj a dotiahnuť pestovanie do úspešného konca, mali by ste myslieť na pravidelné zavlažovanie. Každá záhrada má svoje vlastné potreby, ktoré je potrebné dodržiavať. Keď zalievate, zvážte životný cyklus rastlín vo vašej záhrade. Napríklad, mladé rastliny potrebujú časté, mierne zavlažovanie, aby sa prispôsobili plytkým, mladým koreňom a zmiernili šok. Stabilné zavlažovanie je rozhodujúce aj v čase kvitnutia a tvorby úrody. U niektorých plodín, ako sú napríklad paradajky, sa výnosy zlepšia. Naopak, pri prílišnom zavlažovaní pri dozrievaní môže úroda stratiť chuť. 

Napríklad, pri mrkve a kapuste by ste mali zalievanie mierne obmedziť, keď plodina dozrieva. Dôsledkom prílišnej závlahy by bolo, že by sa zelenina rozštiepila. Akonáhle sú rastliny čerstvo nasadené alebo práve rodia, narobili by ste viac škody ako úžitku, ak by ste ich denne polievali. Ak zvlhne iba povrch pôdy, korene budú hľadať vodu a nebudú sa ťahať nadol. Preto je rozhodne lepšie hĺbkové a menej časté zavlažovanie. 

Ranné a večerné zavlažovanie záhrady

Skoro ráno, neskoro popoludní a večer sú zvyčajne najlepšie časy na zavlažovanie. Keďže je vtedy chladnejšie, pôda nie je rozpálená, a tak sa odparí menej vody. Ak používate postrekovače s prísunom vody zhora, obmedzte vodu počas dňa a nechajte si zavlažovanie na ráno alebo večer. V noci je tiež bezpečnejšie nepolievať, pretože listy zostanú mokré. To môže zapríčiniť jednu z chorôb. V suchších oblastiach sa však niektorí ľudia rozhodnú riskovať aj nočné polievanie, aby voda dlhšie vsakovala do pôdy.

Ak sa chcete dozvedieť ako sa starať o kvety do záhrady a iné rastliny, prečítajte si naše nasledujúce články ohľadom témy úprava záhrady okolo domu:

Zavlažovanie a vychytávky, ktoré vám uľahčia život

Zavlažovanie je účinné, pokiaľ viete ako na to. Je mnoho spôsobov, ako môžete vašu záhradu obdariť vodou a ona sa vám na oplátku odvďačí krásnou úrodou. 

Zdroje vody

Zbierajte dažďovú vodu. Je zdarma a obsahuje prospešné stopové prvky. Jedným zo spôsobov, ako nahromadiť vodu je použitie zrážkomera. Ten vám taktiež umožní zistiť, koľko dažďa vaša záhrada prijíma, a teda koľko musíte zavlažovať. Ak máte na záhrade dostatok priestoru, môžete si ušetriť starosti zoskupením rastlín podľa toho, koľko vody potrebujú. Napríklad bylinky by ste mohli pestovať vedľa šalátu. Bylinkám sa všeobecne darí v suchších oblastiach, zatiaľ čo šalát má rád veľa vody. Ak hlávkový šalát dostane potrebnú vodu, bylinky budú tiež svieže, ale bez chuti. Ak zalievate bylinky, je pravdepodobné, že dopestujete horký šalát. Ak zoskupíte rastliny podľa podobných nárokov na vodu, bude všetko v poriadku.

Poznajte typ pôdy

Spoznajte, aký máte typ pôdy. Ak máte piesočnatú pôdu, voda sa prefiltruje priamo, zatiaľ čo hustejšia pôda zadržiava vodu. Ak máte piesočnatý typ pôdy, budete pravdepodobne potrebovať častejšie zavlažovanie. Nechajte si preto vašu pôdu otestovať. Môžete poslať vzorku pôdy do laboratória, aby vám určili jej textúru. Výsledky budú obsahovať aj informácie o živinách. Je to dôležité preto, lebo znalosť obsahu pôdnych živín vám môže pomôcť vyhnúť sa zbytočnému hnojeniu. 

Zavlažovanie: užitočné nápady do záhrady

Existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako môžete vašej záhrade dodať dostatočné množstvo vody. Niektoré záhrady sú dosť malé na to, aby ste ich mohli polievať ručne. Ich rozloha alebo nedostatok času si môžu vyžadovať prepracovanejšie opatrenia, vrátane postrekovačov, hadíc alebo systémov kvapkovej závlahy. 

Mulčovanie

Mulčovanie pomáha šetriť vodu vo vašej pôde, pretože zabezpečí tienenie a ochranu pred horúcimi lúčmi. Je dobré namočiť pôdu skôr, ako položíte prvú vrstvu drevín, lístia a podobných mulčovacích materiálov. Rovnako ako mulč, zabraňuje odparovaniu a spomaľuje prenikanie vlhkosti do koreňov. Je efektívnejšie, najskôr dostať vodu ku koreňom, až potom mulčovať. Mulč taktiež zabraňuje burine, aby prenikla ku zdroju vody.

Pranostiky pre dobrú záhradu

Možno to bude znieť úsmevne, ale radíme, aby ste sledovali aj predpovede počasia a pranostiky. Sú to mnohé signály od prírody, ktoré sa oplatí pozorovať.

  • Polievať netreba, keď pavúky tkajú pevné siete a ďatelina zatvára listy. 
  • Bude pršať, keď stromy obracajú svoje listy. 
  • Určite bude svietiť na druhý deň slnko, keď lastovičky lietajú vysoko a počuť netopiere. 
  • Ak je silná rosa na večernej tráve, na druhý deň bude slnečný deň.
  • Ak muchy lietajú príliš nízko, bude čoskoro pršať.

Veríme, že vďaka našim tipom sme vám pomohli rozlúsknuť tému koľko, kedy a ako použiť vodu na zavlažovanie záhrady. Bez vody sa predsa nedá žiť a rovnako ako my, aj vaša záhrada ju nevyhnutne potrebuje. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!