zimná údržba a staroslivosť v záhrade

Chladné počasie a mráz dávajú zabrať nielen nášmu organizmu a imunite, ale takisto rastlinám, kvetom, stromom a úrode v záhrade. Po úspešnom lete, kedy okolie vášho domu skrášľovala zelená tráva a veľké aj malé hlávky s farebnými lupeňmi je nutné pripraviť sa na ponuré, no pritom ďalšie krásne ročné obdobie – zimu. Aby sa pôda obnovila, musíte spraviť hneď niekoľko vecí, ktoré zaručia, že keď sa na jar znova vrátite von, budete ju môcť používať. Aká je tá správna zimná údržba? Čo urobiť tesne predtým, ako nás zaženie chlad a sneh dovnútra?

Čo zahŕňa zimná údržba?

Zimná údržba je procesom, ktorý sa skladá z niekoľkých základných aj menších krokov, a priamo ovplyvňuje pestovanie úrody, kvetov a rastlín. Každý z nich je dôležitý, preto ani jeden netreba zbytočne preskakovať. Rozdeliť by sme ich mohli do niekoľkých okruhov podľa toho, na čo sa zameriavajú.

Starostlivosť o pôdu

Veľká či malá záhrada, obe majú jeden základ, ktorým je pôda. Tá poskytuje živiny všetkým plodinám aj rastlinám. Na to, aby sa im mohlo dariť, musí byť dostatočne výživná a priepustná. Vo veľkom ju ovplyvňuje zima a chlad, kedy o niektoré zo živín môže prísť. Aby ste tomuto procesu zabránili, je potrebné správne ju pred zimným obdobím vyčistiť, pohnojiť a upraviť. Celý proces je pomerne jednoduchý a nezaberie veľa času, no je kľúčový a ak by ste naň zabudli, ďalší rok by ste v záhrade nemuseli vypestovať bohatú úrodu. Ako zistiť ph pôdy vám taktiež prezradíme.

Starostlivosť o rastliny

Záhrada a predzáhradka predstavujú miesto, kde pestujete rôzne typy rastlín, od tých celozelených až k farebným. Nechýba ani vlastná úroda, stromy a okrasné kríky, ktoré často, okrem štýlového dizajnu, poskytujú aj súkromie. O všetky je nutné správne sa postarať, aby sa mohli na jar znova prebudiť a skrášľovať okolie. Preto by ste sa hneď po starostlivosti o pôdu mali zamerať práve na ne. Zaistíte si, že aj keď v chladných mesiacoch nevyjdete von, jednotlivé druhy kvetov alebo mladších stromkov prežijú, pretože budú mať dostatok živín.

Zimná údržba: starostlivosť o náradie

A nakoniec, po starostlivosti o pôdu a rastliny, sa zamerajte na záhradné náradie, ktorým kopete, hrabete alebo len okopávate pôdu okolo jednotlivých plodín. Údržba záhrady je vďaka nemu oveľa rýchlejšia a ľahšia, preto ho nenechajte len tak vonku, na daždi alebo v snehu. Drevené rúčky lopatiek, hrabličiek či motýk sa môžu zničiť, nehovoriac o kovových častiach, ktoré zhrdzavejú. Náradie dajte do záhradného domčeka, kde je sucho, prípadne do pivnice.

10 spôsobov na zimnú údržbu: ako jednoducho pripraviť záhradu na zimu

Keď už viete, čo vás približne čaká, môžete sa pustiť do samotných krokov zimnej údržby. Proces nie je príliš náročný, no počítajte s tým, že vám zaberie určitý čas, a to hlavne vtedy, keď ste na tom sami a záhrada je veľká. Zapojte do práce rodinných príslušníkov a popri práci sa dobre zabavte a porozprávajte.

1. Vyčistite pôdu od starých a chorých rastlín

Údržba záhrady začína vyčistením pôdy od starých rastlín, ktoré ju zbytočne pripravujú o energiu. Zoberte motyku a všetky vykopte tak, aby ste ich dostali von aj spolu s koreňmi. Len tak si zaistíte, že sú skutočne preč a v budúcnosti nebudú robiť žiadne problémy. Následne prezrite rastliny, ktoré vyzerajú, že sú v poriadku. Sledujte ich listy, kvety a stonky, a uistite sa, že nie sú napadnuté škodcami.

2. Postarajte sa o trávnik

Kvetinová aj zeleninová záhrada sú často charakteristické tým, že obsahujú minimálne menší kúsok trávnika. Ak ho máte doma aj vy, mali by ste ho na zimu správne pripraviť, aby bol na jar svieži a krásne zelený. Základom je prevzdušnenie pôdy, ktoré sa dá urobiť vidlami alebo špeciálnym náradím. Následne povrch posypte hrubým pieskom alebo hlinou, ktoré vsajú prebytočnú vodu. Hnojenie nie je počas jesene a zimy potrebné. Znova s ním začnite, ako povolia mrazy. Pre viac informácií, kliknite sem: starostlivosť o trávnik a kosenie trávy.

3. Mulčujte

Počas zimy môže dochádzať k tomu, že sa vo vašom trávniku alebo na pôde začne objavovať burina v záhrade. Na tú existuje jedno praktické riešenie, ktorým je mulčovanie. Organický mulč nájdete v takmer každom záhradkárstve, takže s jeho zaobstaraním problém nebude. Dávajte ale pozor, aby ste to s ním neprehnali. Mohli by ste si spôsobiť iné komplikácie, napríklad premnoženie slimákov.

4. Ostrihajte kríky a stromy

Strihanie stromov je jednou z klasických aktivít, na ktorú prichádza vždy po skončení leta. Pri rezaní sa zamerajte na prebytočné, suché a odumreté konáre. Režte len rastliny, kríky a stromy, ktoré na jeseň a koncom zimy nekvitnú, aby ste nespôsobili viac škôd ako úžitku. Obľúbené je napríklad strihanie ríbezlí alebo strihanie hrozna. Ak by ste sa tohto úkonu báli, môžete sa obrátiť na odborníkov.

5. Postarajte sa o trvalky

Strihať nemusíte len stromy a hrozno, ale takisto trvalky, ako sú čučoriedky, černice či fenikel. V takejto situácii si ale dávajte pozor, pretože nie všetkým druhom prospieva jesenný strih. Niektoré uprednostňujú jarný rez, či dokonca letný. Dopredu si preto naštudujte bližšie informácie o trvalkách vo vašej záhrade a až následne berte nožnice.

6. Hnojte kompostom

Aj vy patríte k ľuďom, pre ktorých je kompostovanie veľmi blízke? Nečakajte na jar alebo leto, kým túto bohatú zmes využijete a dajte ju do zeme už v zime. Pôda sa vďaka živinám lepšie zregeneruje a na jar ju budete môcť použiť bez toho, aby ste do nej zapracovali nejaké kupované hnojivá.

7. Popremýšľajte o zmene stanovísk

Každý správny záhradkár vie, že rastliny a úroda potrebujú meniť pravidelne stanoviská. Dôvod je ten, že po ich použití je pôda unavená a vysilená, a nedokáže poskytnúť potrebné zložky. V zime máte dostatok času na to, aby ste si premysleli, či by ste rastliny nemali už presunúť niekam inam.

8. Vysaďte zimné plodiny

Niektoré plodiny a kvety, ktoré kvitnú skoro na jar, sa do pôdy umiestňujú už počas skorej jesene, kedy nie sú mrazy ešte tak silné. Ak niektoré z týchto druhov máte, termín si zapíšte do kalendára, aby ste naň nezabudli.

9. Očistite a naostrite náradie

Keď so zimnou údržbou skončíte, náradie dobre vyčistite a vysušte. V prípade potreby, pokojne ho naostrite a umiestnite do tmavej a suchej miestnosti.

10. Zrekapitulujte si rok

Pozrite sa na svoju záhradu a zhodnoťte, ako sa darilo jednotlivým druhom a či ich vysadíte aj na rok. Ak nájdete typy, ktoré neboli úspešné, zbavte sa ich, aby zbytočne neunavovali pôdu.

Zimná údržba záhrady: 5 kľúčových pravidiel

Svoju záhradu môžete udržať aj v zime zdravú a peknú, stačí poznať praktické tipy do záhrady, ktoré vám vo všetkom pomôžu:

  • Zastavte prevádzku záhrady – a to hlavne vo forme vody, ktorá by mohla zamrznúť a roztrhnúť hadice. V zime nepotrebujete v záhrade ani elektrinu, a preto, ak to ide, pokojne ju odpojte.
  • Úrodu vhodne skladujte – poslednú úrodu zo záhrady skladujte na tmavom a suchom mieste, aby vydržala čo najdlhšie.
  • Zazimujte aj okrasné časti záhrady – do tejto kategórie sa radí napríklad okrasné jazierko, kde sa nachádzajú rastliny. Rovnako je na tom záhrada s bazénom, kde je nutné odborné zazimovanie pomocou chémie.
  • Nezabudnite na terasu – balkón a terasa sú na tom podobne, ako záhrada. Rastliny a kvety dajte dovnútra, prípadne ich upravte tak, aby prežili chlad, sneh a dážď.
  • Myslite dopredu – celú zimnú údržbu si dobre naplánujte, pôdu zbavte odumretých rastlín a oživte ju. Okrem toho myslite takisto na to, kam na jar zasadíte novú úrodu a či nespravíte výrazné zmeny v členení jednotlivých oblastí. Všetko zvážte, aby ste sa mohli po mrazoch a chlade vrátiť von a začať rovno pracovať.

Pripravte svoju záhradu na zimu ako odborník a tešte sa budúci rok z bohatej úrody. Využite naše praktické tipy nielen na pestovanie, ale takisto na údržbu a starostlivosť a zaistite si tie najlepšie výsledky.

Bezplatná registrácia Westwing: Odomknite všetky tajomstvá starostlivosti o záhradu a zistite, ako sa pripraviť na zimu!