Ker do interiéru: olivovník

Olivovník je jedným z najstarších stromov, ktoré sa u nás a v blízkom okolí pestujú. Okrem jeho chutných plodov poskytuje krásny výzor, vďaka čomu sa hodí nielen do exteriéru, ale aj interiéru. Údržba a starostlivosť nie sú vôbec náročné, práve naopak. Skvelé výsledky dosiahne aj začiatočník, stačí sa držať len niekoľkých praktických tipov. Túžite po minimalistickom, no pritom výraznom doplnku, ktorý do domácnosti prinesie život? Westwing si pre vás pripravil rady a nápady ako si vypestovať olivovník v kvetináči. Pripravte si substráty, motyčky a črepníky. Začíname!

Olivy a ich pestovanie: všetko čo by ste mali vedieť

Ešte predtým, ako sa rozhodnete pre olivovník, naštudujte si o ňom základné informácie. Vďaka nim si budete istí, že mu poskytnete správnu starostlivosť.

 • Olivovník pochádza zo Stredomoria, a preto je zvyknutý skôr na stredomorskú klímu, čiže chladné zimy s teplotami pod bodom mrazu a suché letá s tropickým počasím. Vďaka tomu zvláda veľmi dobre nielen dni bez vody, ale takisto aj chlad.
 • Olivovník je mrazuvzdorný. Chráňte ho však pred nízkymi teplotami.
 • Väčšinou sa pestuje vonku, ale nie je to pravidlom. Olivovník v kvetináči nie je ničím nevšedným, práve naopak. Obľúbený je v minimalistických i honosných bytoch, kde skrášľuje každú jednu miestnosť.
 • Olivovník je veľmi prispôsobivý a viete si ho vytvarovať ako bonsaj.
 • Strom je masívny, preto by ste mu mali spraviť miesto vo väčšej izbe, a dožíva sa až 2 000 rokov. Dediť ho tak bude niekoľko generácií vašej rodiny.
 • Ak olivovník pestujete kvôli olivám, musíte si na ne počkať. Začínajú rásť až po troch rokoch od zasadenia.
 • Pestovanie nie je náročné. Strom je ale veľký, a tak by ste s ním mali v interiéri alebo exteriéri počítať. V jednotlivých miestnostiach mu musíte spraviť dostatok miesta, rovnako ako aj vonku. Plánovanie záhrady je kľúčové, a to hlavne vtedy, keď do nej chcete umiestniť veľké kúsky.

Olivovník v kvetináči u vás doma? Prezradíme vám celý postup!

Pestovanie olivovníka v kvetináči nie je vôbec ťažké, a preto si ho môže domov priniesť úplne každý. Pripravili sme si pre vás základné kroky. Keď ich dodržíte, strom bude krásny a vydrží vám dlhé roky.

Krok č.1: Vhodná nádoba

Záhrada je pre olivovník skvelým miestom, no nie každý ju má. Ak bývate v byte alebo olivovník jednoducho vonku nechcete, musíte mu vybrať vhodnú nádobu. Tá by mala byť dostatočne veľká, aby si v nej korene našli miesto a netlačili sa. Na spodnej časti sa takisto musia nachádzať otvory, odkiaľ vytečie prebytočná voda. Odborníci odporúčajú drenážny systém, ktorý sa postará o správny odtok tekutín. Dno kvetináča ešte zasypte štrkom alebo malými kamienkami, a základ je hotový.

TIP: Aby sa olivovníku dobre darilo, pravidelne ho každých 3 – 5 rokov presádzajte.

Krok č.2: Správne stanovište

Nehľadiac na to, či je olivovník v kvetináči, alebo sa nachádza vonku, musíte mu nájsť správne stanovište. Počas teplých mesiacov sú vhodné balkón a terasa. V zime spravíte dobre, keď strom presuniete na teplejšie miesto. Okrem toho zaistite, aby mal niekoľko hodín denne dostatok svetla. O sadení olivovníka do kvetináča by ste mali rozmýšľať aj vtedy, keď máte v záhrade ílovitú pôdu. Tá preň nie je ideálna a v budúcnosti by spôsobovala viaceré problémy.

Krok č.3: Výživná pôda

Olivovníky si síce nepotrpia na pôdu, no nejaké tie živiny rozhodne potrebujú. Keďže neznášajú vlhko a mokro, vyberajte im substrát, ktorý je dobre priepustný. Z typov pôdy je vhodná mierne zásaditá piesočnato-hlinitá pôda. Musíte ju meniť každé 2 – 3 roky, čím si zaistíte skvelé výsledky a vyhnete sa chorobám. Ak by ste nenašli žiadny vhodný substrát pre olivovník, vyskúšajte typ pre palmy alebo stredomorské rastliny. Mal by spĺňať všetky potrebné normy aj pre váš nový stromček.

Krok č.4: Kvalitné hnojivo

Ak je vašou záľubou pestovanie zeleniny, ovocia, kvetov, alebo stromov, zadovážte si kvalitné hnojivo presne na to, čo máte v záhrade. Na urýchlenie rastu, posilnenie a podporu kvitnutia potrebujú olivovníky hnojivo s obsahom dusíka, fosforu a draslíka. Použiť môžete špeciálny typ určený práve na ne, alebo siahnite po hnojive pre bonsaje. Dobrý je takisto kompost, ktorý si viete vyrobiť veľmi rýchlo a jednoducho sami doma.

Krok č.5: Prezimovanie

Olivovníky sú naozaj odolné. Neprekvapí ich ani náhla zmena počasia a príchod mrazov. Rastlina si poradí s teplotami do -18 °C, no zbytočne to netreba skúšať a testovať. Typy pestované v kvetináčoch nebývajú tak silné a chlad ich vie negatívne ovplyvniť. Olivovník presuňte z balkóna do interiéru a znížte zálievku aspoň o polovicu. Iné zmeny vykonať nemusíte.

Ako sa starať o olivovník v kvetináči?

Starostlivosť o olivovník je ľahká. Rastlina nie je náročná a nepotrebuje veľkú pozornosť. Ak však chcete, aby vyzerala čo najlepšie, mali by ste poznať tieto tipy do záhrady:

 • Na jar musíte spraviť radikálnejší rez, kedy by sa mali rezať konáre smerujúce nadol a tie čo rastú mimo koruny.
 • Miernejší rez sa robí koncom júna, kedy sa vykonávajú len menšie úpravy.
 • Stromy nepotrebujú veľa vody, no na zálievku rozhodne nezabúdajte. Predtým, ako im dáte vodu, vyskúšajte prstom pôdu a zistite, či nie je mokrá. Ak je, so zálievkou ešte počkajte.
 • V prípade, že čakáte na olivy, musíte vydržať minimálne tri alebo štyri roky. Keď vyrastú, pravidelne ich oberajte, aby na stromčeku zbytočne neviseli.
 • Olivovník môžu potrápiť aj škodcovia, nehľadiac na to, či je jeho stanovišťom malá záhrada, predzáhradka, alebo interiér. V takýchto situáciách je dobré obrátiť sa na odborníka, ktorý vám presne povie, ako proti nim zasiahnuť.

Olivovník v kvetináči: najčastejšie otázky

 1. Kedy dozrievajú olivy?

  Olivy začínajú na stromoch rásť po 3 – 4 rokoch od začiatku pestovania a obdobie ich dozrievania je august až november.
 2. Aké sú najčastejšie choroby olivovníka?

  K najčastejším problémom sa radí žltnutie listov z dôvodu nadbytočnej vody, vlnatka, choroba očných škvŕn, publice a rakovina.
 3. Koľko druhov olivovníkov existuje?

  Na celom svete je viac ako 400 rôznych druhov, pričom niektoré sa pestujú len pre okrasu a iné zas pre plody. V našich končinách sa stretávame s olivovníkom európskym, ktorý má zopár poddruhov.
 4. Koľko olivovník stojí?

  Olivovník nie je drahý, kúpite ho za zopár desiatok eur. Mladé rastliny sa spravidla predávajú v rozmedzí od 15 do 25 eur.

Vypestujte si olivovník v kvetináči aj vy a doplňte svoj interiér o krásny a štýlový detail. Zlaďte ho s črepníkom v materiáloch ako porcelán, kameň či dokonca terrazzo a postavte ho na balkón, terasu alebo do obývačky. Prineste si závan Stredomoria do svojej domácnosti a cíťte sa každý deň ako na vysnívanej dovolenke.

Bezplatná registrácia na Westwing: odomknite všetky tajomstvá a praktické rady o pestovaní rastlín!