Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Bazalka v kvetináči

Každá bylinková záhrada by mala obsahovať aj bazalku. Pestovanie bazalky doma je nenáročné a veľmi obľúbené u amatérov aj profesionálnych záhradkárov. Bazalka totižto dokáže premeniť aj jednoduché jedlo na kulinársky zážitok a jej použitie v kuchyni je veľmi univerzálne. Bazalku môžete pridať do šalátov, cestovín, do pečenia, na pizzu alebo si z nej pripraviť osviežujúcu limonádu alebo chutné pesto. Bazalka navyše krásne vonia a odpudzuje hmyz. Otázkou na mieste preto nie je, či bazalku pestovať, ale ako bazalku pestovať tak, aby sa jej u vás darilo? Poradíme vám, ako úspešne pestovať bazalku!

Pestovanie bazalky: čo by ste mali predtým vedieť 

Bazalka sa pôvodne pestovala na lekárske účely a ľudstvo sprevádza už 5-tisíc rokov. Dnes bazalka dominuje hlavne talianskym jedlám, možno vás preto prekvapí, že svoj pôvod má v Ázii a Indii. Pestovanie bazalky je preto podobné ako pestovanie zázvoru. Obidve sú tropické rastliny a obľubujú teplo a vlhko. Čo by ste mali o bazalke vedieť pred jej výsadbou?

Bazalka je jednoročná rastlina

U nás sa najčastejšie pestuje Bazalka pravá, Ocimum basilicum, rozlišujeme však niekoľko desiatok druhov bazaliek. Bazalky v trópoch sú trvácne rastliny, naša bazalka je však len jednoročná rastlina. Anuela, ako sa jednoročné rastliny nazývajú, za rok vyrastie aj celá odumrie. Výhodou bazalky je však to, že ju môžete zasiať počas celého roka.

Bazalka a jej blahodarné účinky

Vďaka bazalke budú vaše jedlá chutné a vy ostanete zdravý. Bazalka je plná antioxidantov a jej hlavná zložka, olej eugenol, má protizápalové účinky. Bazalka tak ochráni vaše bunky pred poškodením a vaše telo pred astmou a artritídou. Bazalka je navyše zdrojom magnézia, mangánu, železa, vápniku a omega 3 mastných kyselín. Z vitamínov sú v bazalke zastúpené vitamíny A, K a C. Bazalka sa tak postará o zdravý krvný obeh, ostrý zrak, silné kosti aj krásnu pleť.

Bazalkový čaj dobre pôsobí na žalúdok a znižuje horúčky. Z bazalky sa vyrába esenciálny olej, ktorý sa využíva v aromaterapii proti depresiám, únave a migrénam. Pri spracovaní bazalky si tak nezabudnite okrem chuti vychutnať aj jej vôňu a zhlboka sa jej nadýchnite.  

Pestovanie iných byliniek a zeleniny má tiež výhody. Podelíme sa s ne v nasledujúcich článkoch:

Ako bazalku skladovať?

Bazalka chutí najlepšie čerstvá, odtrhnutá len niekoľko sekúnd pred podávaním. Pokiaľ sa vám však urodilo viacej bazalky, ako dokážete spracovať, jej lístky môžete zamraziť alebo usušiť.  

● Mrazenie bazalky

Lístky bazalky ponorte na 5 sekúnd do vriacej vody, následne do ľadového kúpeľa a nechajte poriadne uschnúť. Takto pripravené lístky bazalky môžete dať zamraziť na tanieri alebo na papieri na pečenie. Keď sú lístky zmrznuté, uchovávajte ich v plastovom vrecúšku alebo v krabičke.

Druhá možnosť je zamraziť si kocky bazalkového pesta. Umyté a usušené lístky bazalky rozmixujte s olivovým olejom v pomere 1 hrnček lístkov s jednou polievkovou lyžicou oleja. Týmto pestom môžete naplniť formičku na ľad a pridávať ich do varenia po dobu niekoľkých mesiacov.

● Sušenie bazalky

Vyrobte si svoje vlastné bazalkové korenie, ktoré bude príjemne rozvoniavať už pri otvorení dózičky. Odstrihnite jednotlivé bazalkové lístky, umyte ich a nechajte úplne vyschnúť. Nastavte si rúru na najnižšiu teplotu a bazalku v nej pečte 2-4 hodiny. Usušenú bazalku prstami rozdrobte a korenie je hotové.

Druhá možnosť je umytú bazalku zavesiť „dolu hlavou“ do tmavej a dobre odvetrávanej miestnosti. V dostatočne teplej miestnosti bude bazalka usušená za približne dva týždne. Pri sušení môžete povesenú bazalku obaliť papierovým vrecúškom s dierami na jej ochranu.

Pestovanie bazalky: jednoduchý návod

Bylinková záhrada, balkón a terasa alebo parapeta vašej kuchyne? Bazalke sa u vás môže dariť na všetkých týchto miestach, keď jej na to vytvoríte vhodné podmienky. Čo prospieva bazalke a ako ju pestovať?  

Pestovanie bazalky: kam ju umiestniť?  

Bazalka vám pri správnej starostlivosti vyrastie až do výšky 30 centimetrov a viac. Bazalka má rada závetrie a 6 hodín priameho slnečného svetla denne. Bazalkám sa najlepšie darí keď sú umiestnené na východnú stranu. Bazalke neprospieva tma, chlad a teploty pod 18 stupňov Celzia.

Výsadba a zber bazalky

Bazalku je možné sadiť zo semiačok počas celého roka, najlepší čas na zasiatie je však začiatkom mája. Semiačka začnú klíčiť 7-10 dní po výsadbe a rastlinka je pripravená na zber lístkov za 3 – 4 týždne. Z bazalky zbierajte lístky a zastrihávajte vršky stoniek, aby ste podporili jej rast. Pre väčší zber môžete z bazalky odstrihnúť až 2/3 z celkovej veľkosti rastliny. Pri poslednom zbere bazalky, kým prídu prvé mrazy, odstrihnite celú rastlinu, spracujte lístky a stonky pridajte do kompostu.

Starostlivosť o bazalku: tipy, ako ju udržať nažive

Doprajte svojmu záhonu bazalky všetko, čo potrebuje k zdravému rastu a bazalka sa vám odmení bohatou úrodou. Predzáhradka, rovnako ako balkón a terasa, je obľúbené miesto na pestovanie bazalky. Bazalka krásne rozvoniava a jej svieža vôňa vás privíta vždy pri návrate domov. Bazalka navyše odpudzuje muchy a iný hmyz, čo oceníte hlavne vo vnútri vášho bytu. Čo všetko bazalka potrebuje, aby sa jej u vás darilo?

Pestovanie bazalky vo vhodnej pôde a kvetináči

Semiačka bazalky zasaďte do hĺbky približne pol centimetra a 25 centimetrov od seba. Hĺbka kvetináča by mala byť 20 až 25 centimetrov. Bazalka má rada vlhko, nikdy ju však neprelievajte a vyberte si kvetináč s odtokovou miskou. Bazalka rastie najlepšie v pôde s neutrálnym pH a nevyžaduje si pravidelné hnojenie. Pôdu však môžete prihnojiť jeden až dvakrát počas rastu bazalky. Prílišné hnojenie má ale za následok menej výraznú chuť, narábajte s ním preto opatrne.

Polievanie bazalky

Najlepší čas na polievanie bazalky je skoro ráno. Bazalku zalievajte každý deň tak, aby pôda nikdy úplne nevyschla. Aby bazalka nezačala hniť dôležitá je dobre priepustná pôda a drenážny systém kvetináča.  

Pestovanie bazalky z výhonkov  

Okrem semiačok môžete bazalku začať pestovať aj zo štartovacej rastlinky z vašej vlastnej úrody. Jednoducho odstrihnite stonku dlhú 10-15 centimetrov z vašej bazalky a odstráňte lístky zo spodnej tretiny stonky. Stonku dajte do nádoby s vodou tak, aby lístky ostali suché a položte na miesto s nepriamym slnečným svetlom. Vodu vymieňajte každý deň a jej lístky môžete osviežiť rozprašovačom. Prvé korienky uvidíte za 10 – 14 dní a zasadiť ich môžete keď sú dlhé 2,5 až 5 centimetrov.

Ošetrenie pred škodcami

Tipy do záhrady na ochranu proti škodcom sú rovnaké ako tipy na ochranu vašej bylinkovej záhradky. Vyhnite sa chemickým postrekom a o svoje rastlinky sa správne starajte, aby ste predišli ich napádaniu škodcami. Bazalku najčastejšie napádajú vošky, slimáky a chrústovec japonský. Pravidelné odstraňovanie buriny, odumretých častí rastlín a iných nečistôt sú najdôležitejšie kroky v boji proti škodcom.  

Pestovanie bazalky bude vďaka pravidelnej údržbe naozaj nenáročné. Po prvých úspechoch s bazalkou sa môžete odhodlať aj na pestovanie mäty, zázvoru, šalvie či oregana. Na stránkach Westwing vám prinášame užitočné tipy na pestovanie, plánovanie záhrady a skrášlenie vášho interiéru. Na našom portály máme vždy bezplatnú registráciu. Nenechajte si preto ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš dom ešte krajším!